Автор Тема: макет в marklin  (Прочетена 10311 пъти)

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
макет в marklin
« -: 05 Октомври 2013, 22:10:01 »
здравейте, притежавам колекция от марклин. от няколко седмици "усилено" се работи върху проект на макет след като освободихме стая в селска къща. проекта е с размери 3,5/1,6м., три нива и три обръщащи уши (голямо предимство на променливотоковото захранване с средна релса). подвижния ми състав е от период 60-70 те год на миналия век. търся дизелов лок br 260/ v 60. интересува ме момента с захранване на релсите с ток различна честота. целта е пътнически вагон да свети при спряла композиция (или светлините на локомотива). друг момент е управлението на няколко машини по една и съща линия с различна честота на тока. разполагам с няколко честотни регулатора за управление на ac мотори (siemens micromaster), с чиято помощ мога да подавам няколко напрежения с различна честота по един и същи проводник. не ми е ясно изработката на честотен филтър който да може да се побере в модела, а може и да съм на погрешен път. ако някой има опит с ac-задвижвани модели нека сподели. друг въпрос който ме мъчи е как да преправя релсите marklin да изглеждат по реалистично. всичкия ми релсов път за макета (ок. 40л.м.) е m-track, т. е. ламаринена основа с имитация на чакъл и омега-образен профил на релсите. чудя се с какво да посипя за да изглежда по реалистично без да наруша контакта на подв. състав до третата релса. мислех
« Последна редакция: 05 Октомври 2013, 22:48:58 от podpravka »

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макет в marklin
« Отговор #1 -: 05 Октомври 2013, 23:04:55 »
*не се събра целия текст.
мислех за минерална мазилка(мозаечен грис). ако някой има идеи нека сподели. пелсите ги монтирам върху основа от щпертплат, после попълвам с фибран 1см, за да намаля видимата височина на трасето. отстрани поръсено с мозаечен грис стои страхотно, но между релсите ме е страх да мажа, да не говорим пък за стрелките.
и още едно въпросче към по опитни колеги: как да трасирам в таблото за управление разрешените/забранените участъци за движение с светлинен сигнал. зелен/червен светодиод не ме кефи. някой пробвал ли е с led-ленти да маркира целия коловоз в зелено или червено....
и друго - идея за материал за изработка на механичен семафор в ho.
поздрави.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: макет в marklin
« Отговор #2 -: 06 Октомври 2013, 10:19:34 »
Добредошъл колега  :)



Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Re: макет в marklin
« Отговор #3 -: 08 Октомври 2013, 03:42:36 »
Чудесно е, че си решил да правиш макет с модели на Märklin :clapping: У нас тази фирма няма много почиталели, главно по "исторически" причини.  :)Може дори да си първият с подобен макет. Аз също бих се захванал, но за съжаление нямам свободна стая вкъщи.  По твоите въпроси - ако искаш да движиш няколко локомотива едновременно по трасето, най-удобно е да им монтираш по един декодер т.е да ги дигитализираш. Другото, за което пишеш (честотни филтри), ми се струва прекалено сложно и ненужно, имайки предвид накъде върви техниката в нашето хоби. Не винаги, обаче, стари модели като твоите могат да бъдат дигитализирани. Във форума има хора, които са доста напред с материала и сигурно ще ти бъдат полезни със съвети в това отношение.  Ако успееш, ще трябва да се снабдиш, разбира се, и с дигитално управление (централа). Цените на тези устройства се движат - от 80-100 до няколко стотин евро, а изборът е доста голям.
Металните релси на Märklin са определено най-неподходящи за реалистичен релсов път. Те вече не се и произвеждат. Все пак би могъл да ги използваш, където имаш например покрити участъци (в тунели и др), а за откритите ти препоръчвам K-Gleis, които са най-близко до реалността.
Успех с макета :good:

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макет в marklin
« Отговор #4 -: 11 Октомври 2013, 02:20:38 »
рипъра ме псъветва как да дигитализирам ac-моторчета, единствения плюс е че ще имам съвместимост ако попълня състава с нов локомотив, който така или иначе няма как да не е с декодер. но това не ми е болка. сега използвам свободното си време за да изградя трасето. проекта е 43 л.м. релсов път, а разполагам с предостатъчно м-профил, при това са в отлично състояние независимо от годините и не ми се купуват други (откритите участъци са повече от 30 л.м. предлагайте материал/структура с който да ги покрия. другото, което се чудя коя сграда на гара да пресъздадем - избора е между търново, габрово или царева ливада. пък ако някой има други идеи и снимки да праща. коловозното развитие е ясно и няма да е копие на реален обект, говорим само за сграда и прилежащото към нея.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: макет в marklin
« Отговор #5 -: 11 Октомври 2013, 08:36:23 »
Царева ливада е благодатна за макет...дори и с коловозното си развитие.
Дай някаква снимка на тия релси?! Не съм запознат с тази система, но ми е любопитно!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: макет в marklin
« Отговор #6 -: 11 Октомври 2013, 10:23:43 »
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4135.msg85856.html#msg85856  :fool: А ужким си знаел целия форум наизуст...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: макет в marklin
« Отговор #7 -: 11 Октомври 2013, 10:30:01 »
Благодаря за информацията! :hi:
Не се интересувам от Мерклин системите (дори във форума),
но пък и аз искам да видя състоянието на тези релси,
дето са съхранени от толкова години (май някъде пишеше 1985г.).
За това искам снимка, а не какво представляват въобще.

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макет в marklin
« Отговор #8 -: 13 Октомври 2013, 20:33:46 »
здравейте,
ако някой има търпение и време да ми обясни стъпка по стъпка как и къде се качват снимки и видео, как се прикачат към темата за дадена дискусия, има ли ограничения в големината на файла, ще съм Ви много благодарен.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: макет в marklin
« Отговор #9 -: 13 Октомври 2013, 20:36:47 »
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3966.0.html

Ето тук е показано как се качват снимки (съответно и видео).

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макет в marklin
« Отговор #10 -: 13 Октомври 2013, 20:42:15 »
иначе релсите (поне повечето) са чисто нови неупотребявани, а за годината на производство единствено съдя по това до кога са били произвеждани (1964-198...и някоя си).

podpravka

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макет в marklin
« Отговор #11 -: 13 Октомври 2013, 20:59:23 »
за win7, процедурата същата ли е. мога ли да ползвам акаунта си в google/google+. всички ми снимки и клипове се качват там периодично

BaHkaTa

  • БАНКАТА
  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 464
  • Рейтинг: 56
  • BDZ/UP/BN - София
    • Хоби Работилница
Re: макет в marklin
« Отговор #12 -: 16 Октомври 2013, 01:49:07 »
Офтопик

Качването на снимки не касае версията на Windows. Това което е важно обаче е да можеш да вземеш линк с пълния път до снимката+разширението

хттп://подправка.ком/галерия/снимка1.JPG