Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Полезни линкове към сайтове на готови проекти | Useful links to sites for other projects and layouts

макет в marklin

(1/3) > >>

podpravka:
здравейте, притежавам колекция от марклин. от няколко седмици "усилено" се работи върху проект на макет след като освободихме стая в селска къща. проекта е с размери 3,5/1,6м., три нива и три обръщащи уши (голямо предимство на променливотоковото захранване с средна релса). подвижния ми състав е от период 60-70 те год на миналия век. търся дизелов лок br 260/ v 60. интересува ме момента с захранване на релсите с ток различна честота. целта е пътнически вагон да свети при спряла композиция (или светлините на локомотива). друг момент е управлението на няколко машини по една и съща линия с различна честота на тока. разполагам с няколко честотни регулатора за управление на ac мотори (siemens micromaster), с чиято помощ мога да подавам няколко напрежения с различна честота по един и същи проводник. не ми е ясно изработката на честотен филтър който да може да се побере в модела, а може и да съм на погрешен път. ако някой има опит с ac-задвижвани модели нека сподели. друг въпрос който ме мъчи е как да преправя релсите marklin да изглеждат по реалистично. всичкия ми релсов път за макета (ок. 40л.м.) е m-track, т. е. ламаринена основа с имитация на чакъл и омега-образен профил на релсите. чудя се с какво да посипя за да изглежда по реалистично без да наруша контакта на подв. състав до третата релса. мислех

podpravka:
*не се събра целия текст.
мислех за минерална мазилка(мозаечен грис). ако някой има идеи нека сподели. пелсите ги монтирам върху основа от щпертплат, после попълвам с фибран 1см, за да намаля видимата височина на трасето. отстрани поръсено с мозаечен грис стои страхотно, но между релсите ме е страх да мажа, да не говорим пък за стрелките.
и още едно въпросче към по опитни колеги: как да трасирам в таблото за управление разрешените/забранените участъци за движение с светлинен сигнал. зелен/червен светодиод не ме кефи. някой пробвал ли е с led-ленти да маркира целия коловоз в зелено или червено....
и друго - идея за материал за изработка на механичен семафор в ho.
поздрави.

Adrian:
Добредошъл колега  :)


Krasi:
Чудесно е, че си решил да правиш макет с модели на Märklin :clapping: У нас тази фирма няма много почиталели, главно по "исторически" причини.  :)Може дори да си първият с подобен макет. Аз също бих се захванал, но за съжаление нямам свободна стая вкъщи.  По твоите въпроси - ако искаш да движиш няколко локомотива едновременно по трасето, най-удобно е да им монтираш по един декодер т.е да ги дигитализираш. Другото, за което пишеш (честотни филтри), ми се струва прекалено сложно и ненужно, имайки предвид накъде върви техниката в нашето хоби. Не винаги, обаче, стари модели като твоите могат да бъдат дигитализирани. Във форума има хора, които са доста напред с материала и сигурно ще ти бъдат полезни със съвети в това отношение.  Ако успееш, ще трябва да се снабдиш, разбира се, и с дигитално управление (централа). Цените на тези устройства се движат - от 80-100 до няколко стотин евро, а изборът е доста голям.
Металните релси на Märklin са определено най-неподходящи за реалистичен релсов път. Те вече не се и произвеждат. Все пак би могъл да ги използваш, където имаш например покрити участъци (в тунели и др), а за откритите ти препоръчвам K-Gleis, които са най-близко до реалността.
Успех с макета :good:

podpravka:
рипъра ме псъветва как да дигитализирам ac-моторчета, единствения плюс е че ще имам съвместимост ако попълня състава с нов локомотив, който така или иначе няма как да не е с декодер. но това не ми е болка. сега използвам свободното си време за да изградя трасето. проекта е 43 л.м. релсов път, а разполагам с предостатъчно м-профил, при това са в отлично състояние независимо от годините и не ми се купуват други (откритите участъци са повече от 30 л.м. предлагайте материал/структура с който да ги покрия. другото, което се чудя коя сграда на гара да пресъздадем - избора е между търново, габрово или царева ливада. пък ако някой има други идеи и снимки да праща. коловозното развитие е ясно и няма да е копие на реален обект, говорим само за сграда и прилежащото към нея.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия