Главен форум | Main forum > Фремо | Fremo

FREMO- стандарти и опериране

<< < (2/9) > >>

emilchaushev:
Моето мнение е, че няма никаква нужда от национални стандарти.... това води до излишни финансови разходи.
Национален стандарт се прави, когато има поне 100 активни члена, които правят модули. В сегашната ситуация националните стандарти само ни правят проблеми да ходим навън и водят до още допълнителни разходи..., а мераклии да правят модули като гледам в България няма или поне не сме възпитали.

За мен трябва да се спре правенето на модули по каквито и да е приети български клубни стандарти и да се упрятаме към един международен стандарт.

zazo:
Аз съм много доволен, че изобщо почнахме да говорим за тия неща. И за момента това става, без да са започнали обичайните ни разправии, нека остане така.

В крайна сметка май все пак ще се случи едно тестово съвместно ТТ модулно каране в Пловдив. Аз лично не смятам, че ще има някакви сериозни проблеми, в крайна сметка модулите са с общ генезис, напрактика би трябвало да са еднакви.

Най-хубаво би било, чрез дискусия и съвместни усилия да решим, бъдещето на цялата работа какво ще е.

Лично моето мнение е, че колкото по-просто е едно нещо толкова по-лесно за употреба е.

emilchaushev:
Ето малко информация за туловете, които се ползват от TT и N фремо феновете. Това е т.нар. FreDL. Използва се за регистриране на локомотиви, вагони, модули,оборудване и срещи. Всичко това е една стройна система, в която при планиране на среща всеки член освобождава вагони, лококмотиви, модули, които се използват от човека планиращ срещата за да състави трасето, разписанието и т.н.
Освен това и дват атула позволяват да се генерират локо, DCC, вагонни и товарни карти
И двата тула съм ги превел на български.

Моля да се правят регистрации в тях само и единствено от хора, които имат планове да участват в международни фремо срещи. Изрично ме предупредиха, че собствениците на туловете не искат кухи регистрации и целта им не е да трупат потребители, а реални юзъри.

Например за КЖМ регистрацията е една и е на мое име и в двата тула. Това лесно се променя, вкл и прехвърляне на вагони, локомотиви ,модули и оборудване от потребител на потребител.

За TT: http://www.grischan.org/fredl/login.php?lang=1
За N: http://fredl.jacons.de/login.php?lang=2

И двете фремо организации имат yahoo групи:
За TT: http://de.groups.yahoo.com/group/ttmodul/
За N: http://de.groups.yahoo.com/group/fremo160/
И в двете групи има достатъчно информация човек да се изгуби. Освен това пичовете отговарят достатъчно бързо при поставени въпроси.

Официален календар на фремо събитията: http://www.fremo-net.eu/termine.html

Мисля, че на националната среща можем да продискутираме темата със стандартите, за да видим на къде ще вървим.

Надявам се да запазим темата чиста. Който няма атрибут да си играе с него си е негов проблем, но ако някой все пак реши да цапа темата просто ще спра да пиша. Уви имайте предвид, че снощи получих мейл от унгарците, че следят какво пишем тук през гугъл транслейт, защото те имат подобни проблеми. Така, че ще помоля да запазим конструктивния тон. Очаквам да ми изпратят тяхното мнение по въпроса, което помолиха да публикувам, защото и те не са я втасали с техния нациоинален стандарт.


pach:
Чудесно!!! Почва да става наистина интересно и конструктивно.
Надявам се на националната среща да се нахвърлят въпросите и евентуално техните възможни отговори,
но не и да се взимат решения. Може да е национална, но не събира (за голямо съжаление) дори представителна извадка.
Хубаво е да се предвиди някаква и организира специална среща на която всички,
 които правят и ще правят модули да се съберем и да обсъдим така поставените въпроси.
Нямам нищо против да ползваме опита на чуждестранните клубове в модулостроенето, но не смятам, че трябва сляпо да се
откажем от нашия стандарт който е създаден до тук и да се придържаме спрямо някакви чужди директиви по няколко причини:

1. Никой чужд стандарт не може да предвиди родните условия за модулостроене, в които се включват много фактори, като
опит в модулостроенето, опит в електротехниката, опит в електрониката, видове материали и съответно техните цени,
национални особобености у нас (по-горе дадох пример ние какви модули харесваме и какви се харесват от немците например),
желания на българските клубове за определени проекти и системи, както и още много други фактори, повтарям - свързани с нациналния ни моделизъм. А той всъщност не е от вчера и не е толкова млад, колкото си мислят някои.

2. Идеята на български национален стандарт, не е да покаже един клуб над друг (каквито мнения вече витаят в пространството) а да надградим върху опита на до сега създаденото от чуждестранните моделисти, нашите виждания и стремехи към по нататъшно усъвършенстване на постигнатото. Не виждам смисъл да се отричаме от нашето създавано в момента и да се присламчим, към стандарти създавани дори с оглед на това, че не са знаели за нашето съществуване. В частност почва да ми писват правилата на европейския съюз, които трябва "непременно" да следваме сляпо като държава, а сега и като моделисти.
Не всичко зад граница е перфектно и ли дори добро, така че не е желателно сляпо да се правим на "по-светци от папата".

3. Това, че сме едва около 40-50 моделисти от които активните са наполовина
30), а едва една четвърт...значи около 10-12 човека са и активни модулисти, не е недостатък е едно ограмна продимство.
 Много по-лесно е да събереш на една маса1 0-12 наистина знаещи модулисти, от колкото да кажем 50-100 каквито са минималните числа в другите страни.
Събирайки се наистина с познанията си и на основата на българските стандарти създадени до сега
(добри или лоши - вече ги има), да се доизчистим и доразвием един общ национален стандарт дори не за един,
 ами направо за трите стандрарта, щом има дори N-джии, желаещи да правят модули.

4. От чуждите стандарти и клубове е хубаво да вземем само доброто + опита в направата и  карането по разсписание, както евентуалните капани и тънкости при организирането на модулни срещи от всякакво естество - от хотела,посрещането, нареждането на модулите, та до самия край - например  кой ще почисти залата след нас. Всичко това ако го приложим спрямо българската действителност (спонсори, цени, наеми и дори големина на заплати) ще можем да получим много по-добри резултати от сляпото придържане към стандрати , съвети и директиви от чужди (дори и положително настроени към нас хора) за родната действителност. При това ще получим с оглед на местните условия, много по-добри резултата с гаранция!

Има и доста още щекотливи въпроси, но смятам, че за една дискусия нахвърляното до тук е едно добро начало!

emilchaushev:
Ето един хубав отчет за преведената миналия месец фремо N сбирка в Прага по случай честването на 25 годиншнината
http://blauthermik-rostock.de/Praha2013/

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия