Автор Тема: Здравейте и от мен - martinis  (Прочетена 11593 пъти)

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте и от мен - martinis
« -: 23 Октомври 2013, 11:41:48 »
Казвам се Мартин, на 40 години съм, понастоящем живея със семейството си в Благоевград.
Научих за този форум и клуб от форума на Дайкаст клуба, където се подвизавам с класически и спортни модели предимно в 1:43 мащаб.  :)
Регистрирах се наскоро и непрекъснато чета... Страхотно е да има откуде да почерпиш изчерпателна информация, особено ако си пълен лаик и новобранец, какъвто сум и аз.  :yes: ;D
Подобно на всички вас и аз имах своето електрическо влакче в детството си... Един сет на Пико, само че по-нов, в ТТ мащаб от дизелов локомотив с 2 пътнически вагона и малка товарна композиция... Това беше някъде през далечните 83-85г. За жалост тогава дядо ми почина и нямах възможността да науча всичко което той знаеше за железопътния транспорт в България. Да, той беше железничар, работел е целия си живот като инженер по строителството на железопътната мрежа в страната. Именно той тогава ме запали, а и бях любимия му внук, носещ и името му.  :yes:  Та това беше началото при мен...
След дългогодишно тотално затишие и отсъствие от хобито... ето ме сега тук, сред вас. Не помня нито кога, куде и как съм затрил първите си влакчета в ТТ, нито кога, как и откъде имам няколко релси и останки от товарни вагони в НО мащаба.
Пристъвпам малко плахо... тук, защото попадам и пропадам все повече в една необятна и дълбока материя (поне за мен), тъй като не съм инженер, нито разбирам много от токове, напрежения и съпротивления, още по-малко пък от строителство и архитектура  :yes: :) :blush2: ... Ноооо, така или иначе съм тук, щом след толкова години още ме държи магията на влаковете... 
Другите ми хобита са фотографията и дайкаст количките, където очевидно ще навляза и в 1:87 мащаба...  :yes:
Поне научих и разбрах засега епохите и администрациите в железниците Ха-ха.... И мащабите.
За сега смятам да събирам подвижен състав от всички епохи, изключително и само в НО... Отскоро имам вече първият си локомотив и няколко вагона. За администрация съм се спрял на френската по чисто практични от моя гледна точка мотиви - Имам приятели във Франция, често пребивавам там, работех няколко години и се оправям чудесно с манталитета и езика на франсетата :yes: и, разбира се дъщеричката ми е родена там.  :give_rose:
За макет ще ме питате...  :) Ами ще правя, разбира се... нооо още е много рано, идея даже нямам, освен че трябва да е нещо френско... А и място нямам... освен малкото мазе... но... всичко с времето си...

Стана много дълго представяне, туй мойто... 
Излишно е да казвам, колко ми е приятно да съм тук, сред себеподобни... и колко много ще разчитам на вас за в бъдеще...  ;)

Та така - Здравейте!!!

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #1 -: 23 Октомври 2013, 11:44:45 »
Добре дошъл сред нас  :drinks: :drinks: :drinks:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #2 -: 23 Октомври 2013, 12:15:13 »
Здравей и от мен! И добре дошъл! Какво да ти пожелая... Чети, чети, чети и всичко ще дойде на мястото си - мерак, макет, модели и пр. Още веднъж добре дошъл!  :good:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #3 -: 23 Октомври 2013, 12:41:03 »
Добре дошъл и тук! :buba:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #4 -: 23 Октомври 2013, 15:02:24 »
Добре дошъл в по-доброто място, ЖП моделизма!

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #5 -: 23 Октомври 2013, 15:14:59 »
Добре дошъл и от мен и много приятни мигове с новото-старо хоби ти желая ;)

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #6 -: 23 Октомври 2013, 16:19:53 »
Здравей и от мен. Пожелавам ти да осъществиш идеите и мечтите си, макар и с френски жп модели.  :hi:

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #7 -: 23 Октомври 2013, 16:47:32 »
Добре дошъл!

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4775
  • Рейтинг: 625
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #8 -: 23 Октомври 2013, 17:51:17 »

Добре дошъл! &bgflag :hi: :drinks: :drinks: :drinks:

hristo_t

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 1
  • H0 - IV DR/DB Бургас
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #9 -: 23 Октомври 2013, 18:31:45 »
Здравей Мартин и добре дошъл. С теб сме си писали във форума за колички на тема ж.п.моделизъм.
Пожелавам ти приятни моменти тук.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #10 -: 24 Октомври 2013, 00:13:44 »
Добре дошъл! ;D &bgflag

ogiegp

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #11 -: 24 Октомври 2013, 07:48:42 »
Здрасти Марти,добре дошъл.Интересно ще ни е да видим и колекция с преобладаващо френски привкус. :yes: :yes: :yes: Предполагам ,че никой няма нищо против френски работи,пък били те и моделчета дори  :blush2: :lol: :haha: Шега разбира се  :hi:
Чети,гледай и се забавлявай  :) :) :)

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #12 -: 24 Октомври 2013, 15:53:30 »
Мерси  :hi:
Аз лично гледам модели има бол ...  ;D от френската администрация... и разнообразие също, а както казах от немски не отбирам нищо, докато с френския съм на ти, и не на последно място френски влакове почти няма много много в България... или греша? Ако има и други фенове на френската железница, моля да не се скатават.
По натам с течение на времето ще преведа и някои интересни статийки и факти от френски...
Искам да ви попитам относно макета... Понеже за размерът съм силно ограничен и максимумът който мога да си позволя е 300-330см. х 120-125см. Задължително условие е да бъде на модули с възможност за надграждане и разширение. В същото време бих искал да се съобразя доколкото мога с задължителните минимални изисквания по стандарта. Първият ми конкретен въпрос е има ли изискване за еднаквост на размерите на отделните модули и ако да какво е то? Примерно на мен би ми се искало този размер да го направя от 3 модула от по  метър на метър... Става ли или не? 

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #13 -: 24 Октомври 2013, 16:02:18 »
Здрасти !
Хубаво да направиш модули , които да са съвместими с други и така да се събират заедно на по бира хахахх !
КЖМБ имат клубно трасе , но е хубаво да се заинтересуваш от стандарта му , че ужким модулите им са стандартни , пък не са

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #14 -: 24 Октомври 2013, 16:40:27 »
Добре дошъл и от мен.

Ако просто искаш да си направиш макета разглобяем на модули, имаш пълна свобода на действие, правиш го както искаш.

Ако искаш да направиш някой и друг модул, който да носиш по сбирки и да се закача към модули на други хора или клубове, трябва да се съобразиш със стандарта на останалите участници.

В ТТ нещата изглеждат горе-долу наред. Имаме си два клуба и тая събота и неделя в Пловдив се надявам да се види, че влакът ще върви и по "виртуалните" и по "реалните" модули. (Това с реалните и виртуалните е шегичка дето е модерна напоследък, не й обръщай много внимание).

В H0 нещата са по-зле. Реално погледнато има клубен макет на КЖМБ, който се разделя на модули, но е сравнително затворена система. Не, че връзването на други модули към него е невъзможно, но тоя филм съм го играл и мога да кажа че не е добра идея.

Доколкото разбирам за Н0 в момента тече някакво преосмисляне на нещата и най-вероятно цялата модулна идея ще бъде "рестартирана".