Автор Тема: Здравейте и от мен - martinis  (Прочетена 11594 пъти)

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #15 -: 25 Октомври 2013, 17:47:27 »
Цитат на: zazo link=topic=4413.msg92136#msg92136 date=1382622027
Добре дошъл и от мен.

Ако просто искаш да си направиш макета разглобяем на модули, имаш пълна свобода на действие, правиш го както искаш.

Ако искаш да направиш някой и друг модул, който да носиш по сбирки и да се закача към модули на други хора или клубове, трябва да се съобразиш със стандарта на останалите участници.

В ТТ нещата изглеждат горе-долу наред. Имаме си два клуба и тая събота и неделя в Пловдив се надявам да се види, че влакът ще върви и по "виртуалните" и по "реалните" модули. (Това с реалните и виртуалните е шегичка дето е модерна напоследък, не й обръщай много внимание).

В H0 нещата са по-зле. Реално погледнато има клубен макет на КЖМБ, който се разделя на модули, но е сравнително затворена система. Не, че връзването на други модули към него е невъзможно, но тоя филм съм го играл и мога да кажа че не е добра идея.

Доколкото разбирам за Н0 в момента тече някакво преосмисляне на нещата и най-вероятно цялата модулна идея ще бъде "рестартирана".


Привет,
ами именно това имам впредвид и аз - дали ще нося модулите да ги скачвам с други, в този или друг клуб без значение засега. Искам просто да се запозная и да се съобразя с единен стандарт за интерфейс ако има такъв валиден в цяла Европа - още по-добре... Един ден защо пък да не го свързвам някъде? Може и да го покажа пред публика, знае ли човек...  :) Затова по-добре да се съобразя сега с нормите, отколкото да се преправям (ако може де) когато се наложи...
Нооо, нека първо ми се избистри концепцията...   
:drinks:
Апропо, май май няма други фенове френската железница...  :blink: ами дали ще се намери някой "градски" поне от Благоевград или региона... да си бъбрим за влакове и на живо..? :yahoo:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #16 -: 25 Октомври 2013, 19:01:13 »
Цитат на: martinis link=topic=4413.msg92165#msg92165 date=1382712447
Апропо, май май няма други фенове френската железница...  :blink: ами дали ще се намери
Има един много голям фен на френската железница.Казва се Жорж с ник - eurostar.Голям фен е на TGV.Прави и голям макет на гарата в Авиньон.Моделира в N - 1:160.За съжаление много рядко влиза във форума - зает е.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #17 -: 25 Октомври 2013, 22:06:54 »
Аз също имах интерес към франсетата, особено дизеловите им локомотиви, но понеже основния ми интерес е към българските неща, всички "апендикси" бяха изрязани, човек не може да насмогне на всичките си интереси.

За мен модулите и домашнияt макет са 2 много различни неща. Модулите не са вариант за каране вкъщи и няма как да заменят макета бил той стационарен или разглобяем.

Поздрави

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #18 -: 26 Октомври 2013, 04:38:15 »
Цитат на: zazo link=topic=4413.msg92172#msg92172 date=1382728014
Аз също имах интерес към франсетата, особено дизеловите им локомотиви, но понеже основния ми интерес е към българските неща, всички "апендикси" бяха изрязани, човек не може да насмогне на всичките си интереси.

За мен модулите и домашнияt макет са 2 много различни неща. Модулите не са вариант за каране вкъщи и няма как да заменят макета бил той стационарен или разглобяем.

Поздрави
(Image removed from quote.)

Мдааам, точно тези циньо-бели дизелчета са  ми влезли под кожата  :)
Мисълта ми е дали има някакви стандарти с които трябва да се съобрази човек ако иска примерно да покаже именно домашния си макет на международна изложба, срещи и официални прояви...

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #19 -: 26 Октомври 2013, 05:24:23 »
Здравей и добре дошъл в хобито! Радвам се, че се появи един ценител на френските железници. Аз имам няколко забежки в тази посока, но само електровози. Ако има с нещо да се гордее SNCF, то е именно в електрическата тяга. Като любопитен факт да добавим, че инженерите от Шкода правят първите си електрически локомотиви и въвеждат новата за времето си система 25 кV променлив ток в сътрудничество с френските си колеги. "Проходилката" им е с нашата 41-ва серия. Така че по потекло нашите "шкодилаци" са франкофони.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #20 -: 26 Октомври 2013, 11:28:58 »
Здравей!
Радвам се ,че ще има почитател на SNCF .Те са колкото чаровни толкова и грозни,колкото бързи толкова и раздрънкани  :haha: .Вобще захващаш се с нещо към което и аз преди време за малко да залитна.Подкрепям мнението в предният пост!Силата им идва с пантографната тяга.Ето един много харесван "победител" без който колекцията ти няма да е истински френска.
http://petitrain.com/BB9004.htm
За жалост много от бижутата на SNCF се намират трудно.
Успех в начинанието  :hi:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #21 -: 27 Октомври 2013, 16:03:49 »
Добре дошъл и от мен и много приятни мигове с хобито!  :hi:
Ще е интересно да научим и видим нещо и от френските железници.  :yes:

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #22 -: 28 Октомври 2013, 22:34:22 »
Цитат на: liro4605 link=topic=4413.msg92175#msg92175 date=1382776138
Здравей!
Радвам се ,че ще има почитател на SNCF .Те са колкото чаровни толкова и грозни,колкото бързи толкова и раздрънкани  :haha: .Вобще захващаш се с нещо към което и аз преди време за малко да залитна.Подкрепям мнението в предният пост!Силата им идва с пантографната тяга.Ето един много харесван "победител" без който колекцията ти няма да е истински френска.
http://petitrain.com/BB9004.htm
За жалост много от бижутата на SNCF се намират трудно.
Успех в начинанието  :hi:

Никога не е късно... да залитнеш,  :yes:
Прав си за пантографната им сила... а и са красиви, макар и по своему... Бижутата се намират трудно, но пък затова са бижута, а не еднодневки, пък и аз не бързам, възнамерявам да посветя всичкото си време извън семейството си на тях...  :give_heart:
В дълбок размисъл съм обаче за макета... Какво, кое, как и колко... Сред основните ми въпросителни е какъв мотив да избера. Дали да е някоя реална гара с депо например или просто едно типично френско трасе, нямащо за цел да пресъздава точно реалноста, а просто да показва атмосферата и чара на френската железница. Второто мисля засега да бъде. Поради няколко причини: Първо лично мое мнение е, че е по-трудно да уловиш и пресъздадеш атмосферата, магията и настроението от една епоха и администрация, като цяло, защото трябва да се наблегне на най-типичните и автентични елементи, а в това аз лично откривам голямо предизвикателство. От другата страна стои задачата да си набележа един основен обект - реално съществуваща гара, не много голяма и в същото време достатъчно атрактивна и автентична, съчетаваща в голяма степен типични за френските железници елементи в себе си.  :yes:
Засега мога само да кажа, че макетът ще е 3м. дълуг и 1,30м. широк. Това е площа с която ще разполагам. Ще трябва да е на модули, мисля 3 модула с размери 1м. х 1,30м.
Ще се равдам да споделите вие какво мислите дотук? 

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #23 -: 29 Октомври 2013, 09:26:49 »
Ако все още не си започнал и натрупал голяма колекция, аз на твое място сериозно бих се замислил за мащаб N за домашния макет. В случай че си склонен да жертваш детайлността за сметка на по-смислен макет на по-малка площ, разбира се.

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #24 -: 13 Ноември 2013, 11:09:39 »
Не е до натрупване на състав... при мен. Аз принципно не съм вманиачен в детайлността. За мен е по важно един модел да е правилно пресъздаден, да има излъчване и чар... затова и основно си пазарувам по-стари неща, втора употреба  :) Лично предпочитам модел на Жуеф отпреди 20 години за 100лв. отколкото същият модел само че на Трикс или Флайшман за 350лв. отпреди една година.
Относно N мащаба... Ами , просто ми е прекалеееееноооооооо дребен... неестествено някак си дребен ми е. Имал съм в детските години влак в ТТ и сега, твърдо съм в НО мащаба и в френската администрация като тематика.
 :drinks:

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #25 -: 13 Ноември 2013, 15:35:10 »
Цитат на: martinis link=topic=4413.msg92393#msg92393 date=1384333779
Не е до натрупване на състав... при мен. Аз принципно не съм вманиачен в детайлността. За мен е по важно един модел да е правилно пресъздаден, да има излъчване и чар... затова и основно си пазарувам по-стари неща, втора употреба  :) Лично предпочитам модел на Жуеф отпреди 20 години за 100лв. отколкото същият модел само че на Трикс или Флайшман за 350лв. отпреди една година.
 
"На вкус и цвет........."
И аз до скоро така си мислех, като "скачах" на всичко старо, що мърда из гуглето ;) Но с течение на времето обърнах(за няма и 1г) палачинката, та може и да размислиш някой ден......Разликата в изработка и движението е оттук до кафенето кристал ;D
Но пък знае ли човек......."На вкус и цвет........."

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Здравейте и от мен - martinis
« Отговор #26 -: 23 Ноември 2013, 10:33:59 »
Аз нямам притеснения от първоначално натрупване...  :)дори ще ми е в известен смисъл полезно, да имам "материал" за упражнения по "майсторене" и "сръчкоделие"  :yahoo:.  Мисля, че неминуемо всяка колекция започва с "евтини" и "детски" модели... Това не ме притеснява... Определно ще стигна и до Флайшман, Брава и Трикс, защо не и до по-високи цели?!?  :)
Впрочем последните Жуефи ако се загледа човек по-нищо не отстъпват на Роко и Флайшман, нито по цена, нито по качество. Е, винаги ще се намери някой детайл изпуснат при едните и сложен от другите  :)...