Автор Тема: Макетът на Zong (Петър)  (Прочетена 17981 пъти)

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #15 -: 10 Февруари 2014, 10:10:52 »
Здравей колега,
Малко ще се повторя, но все пак да обясня как разсъждавам  :pleasantry: Значи масата я покрих със стиропор, заради езерцето и мостчето, за да мога да дълбая, отколкото после да се чудя как да изравнявам ландшафт, заради един мост. След това стиропорът го покрих с гипсов бинт, за да мога върху гипса да боядисвам и ръся с трева и храсти, отколкото да купувам някакви "мокети", които много ме дразнят. Коркът го сложих, заради гипса, защото все пак не е гладък като на шпакловка, а и не съм целял това, все едно, че си имам грубо заравнен земен терен :).

Сега за проекта:
Повечето подвижен състав, който имам е V епоха на DB, товарен и пътнически, с две леки отклонения- един RH 794 на CD на Роко (който всъщност е BR-294  на DB) и един американски дизелак RS-2, който купих на старо, заради спомените от детството, щото го имах като малък, ама не беше оцелял. Американеца не знам дали ще го търкалям, въпреки, че му сложих осветление и декодер. Някак си му личи, че е старичък от едно време. Чешкият RH го взех, заради цифровата централата и понеже винаги е по-добре да купиш стартов сет, отколкото само централа, защото поне получаваш и хубав локомотив, а и беше на разпродажба и на много добра цена. Сега останалите, които имам не са много, ама не са и като без хич, че даже ми се струва, че масата е малка, ама толкова ми е мястото: Roco BR 212, Roco BR-290, Roco ICE-2, Roco E-lok BR-140 (този ми е любимият електровоз и ще тегли тези вагони на Роко ), Roco ET BR 420 (пак любим, много красива мотриса S-Bahn с реклама на PRO7 ), PIKO BR 218, PIKO Електровоз Taurus, който ще тегли двуетажните пътнически вагони. Мисля, че са това.

Управлението ще е цифрово с две централи на Roco, свързани паралелно. Масата, понеже е на две части, трасето ще бъде разделено също на две по масата с изолиращи съединители. Всяка централа ще захранва по една половина. Управлението на стрелките и светофарите ще е цифровo с релета на Lenz и задвижване с конрадските моторчета отдолу. Даже имам и един XPressNet интерфейс на Lenz за компютър, ами да видим дали ще го подкарам, че нямам com порт на лаптопа. Имам и къщички и гара на PIKO, ама тях като им дойде времето. Най-големият гъдел за мен е да направя управлението.

На колегата daddy_g ще кажа, че е прав за тунела и май ще се минава на вариант троен тунел, но това още ще го мисля дали не мога да го натъманя някак си за двоен.

Общо взето е това, ако има нещо, питайте. Ще гледам да поствам снимки с прогреса, но не знам колко време ще отнеме, защото скоро чакаме бебе  :) :clapping: &bgflag

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #16 -: 10 Февруари 2014, 10:29:58 »
Това с гипса не съм разбрал, че е върху целия макет (мислех само в езерото)... :blush2:
Тогава корка ти е напълно оправдан и необходим.

Колкото до XpressNet към лаптопа - ето едно възможно решение, за свързване на
XpressNet-a към USB - ръководство за работа с блокчето, съдържа и електронната схема,
както и монтажна схема + фотошаблон за платката:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/GenLI_USB_manual.pdf
Ако смяташ, че ти върши работа, реализираш схемата и отиваш за кода на чипа тук:
http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

Ще следя с интерес проекта и реализацията!
 ;D

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #17 -: 10 Февруари 2014, 10:41:11 »
Да, знам го това от блогът на Paco и доста добро, защото има и feedback, обаче му е неоправдано висока цената, ако го купиш готово - 97 евро без ДДС, по-добре да купя на Lenz интерфейса с Ethernet чипа. Тук го има за 117 eвро - www.besserepreise.com (между другото, не видях сайт, който да бие тези цени). GenLi да го правя сам? - не съм се замислял, все пак съм програмист, а не инженер по електроника, въпреки, че на 90 % ги разбирам нещата и определено мога да запоявам  :blush2:. Май ще е най-добре да взема един преходен кабел USB<->RS232, ами нещо разбирам, че не им били читави драйверите, а то без тях, все едно че нищо не правя.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #18 -: 10 Февруари 2014, 10:50:41 »
Аз имах предвид да си г онаправиш (още щом спомена за управлението по XpressNet - стаона ясно че си навътре в DCC)
Даже не съм обърнал внимание, че от Paco`s продават блоковете!

Цитат на: zong link=topic=4440.msg93565#msg93565 date=1392021671
... Май ще е най-добре да взема един преходен кабел USB<->RS232, ами нещо разбирам, че не им били читави драйверите, а то без тях, все едно че нищо не правя.


Това също е подходящо решение - от Сингапур идва за седмица и е около 20 евро цена.
Колегите програмисти редовно си купуват и работят с тях. Точно такива:
http://www.ebay.de/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.XRS232+to+USB&_nkw=RS232+to+USB&_sacat=0&_from=R40
Има вече адаптирани и за Windows 8.
Ако не ти харесват китайските - вземи от Нидерландия (което пак си е китайско според мен)

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #19 -: 10 Февруари 2014, 10:59:32 »
Благодаря за линковете, ще са ми доста полезни, защото ще мина на този вариант на първо време. След това ако ми се прииска я управление с таблети, телефони и боклуци, ще ъпгрейдвам. А пък и дано малко паднат цените, че като гледам т'ва z21 Roco какви пари му искат, а всъщност не е кой знае какво, ама на хората като не им се занимава и плащат.

Иначе GenLi-то го произвежда тази испанска фирма Pavon, което все пак е добре, че въпросният Paco си е осребрил труда :)

http://www.pavononline.es/pavon/Familly/ECM_CAT2/PAVONDIGIT.aspx? - ахм, объркал съм цената, не е 97, ами 95 евро  :lol:

stefanbaikov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 40
  • Рейтинг: 13
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #20 -: 20 Февруари 2014, 19:59:20 »
Браво, много добре . С много ентусиазъм работиш. Какви механизми за превключване на стрелките ще използваш? С този стиропор няма да можеш да монтираш от конрадските. А за проблема със стрелките ако не си ми получил отговора може да ти кажа как се решава на тел. 0898 631980 Стефан. И успех.

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #21 -: 21 Февруари 2014, 15:15:05 »
За управлението на стрелките ще ползвам Lenz LS 150 и LS 110 декодери и ще включа към тях конрадските механизми като мисля да ги захранвам с отделен траф. Под стиропора има 20мм OSB и ще хвана всичко за него отдолу. Отделно си купих 0.8 мм стоманена жица, неръждавейка, прилично здрава на огъване, поне колкото конрадското здраво ми изглежда и мисля от нея да си отрежа достатъчно дълги лостчета, които да минат през стиропора до стрелките :).

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #22 -: 29 Юли 2014, 21:40:41 »
Ето малко снимки от напредъка по масата. Всичко свързано с управлението на стрелките е направено и работи. Но за съжаление ще се наложи да разглобя масата ... Не ми се обяснява защо  :( :( :( Дайте съвет дали може да я харижа на някой в това състояние или да развалям и да разпродавам :( :( :(. Направена е да се разглабя на две + сваляне на краката.
















ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #23 -: 30 Юли 2014, 10:20:25 »
Как  центроваш  лостчето  на превключвателите  на  стрелките,  за  да  се  премества
и  задържа  точно  в  крайно  ляво  и  крайно  дясно  положение, че  нещо  не  разбрах ?!?

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #24 -: 30 Юли 2014, 10:41:12 »
Тъй като стиропорът е 10см, беше невъзможно да се използват конрадските лостчета. И за тази цел ползвах допълнително закалена стоманена жица с ф1мм. Но все пак имам 10см стиропор + 2см маса, т.е. 12 см и се получава огъване. В крайна сметка в зависимост от това колко е яка жицата може да се нагласи, т.е. положение ляво на моторчето, стрелката е положение дясно. Ето http://www.lanckenau.de/basteltipps/conrad-weichenantrieb-optimieren/ - втората картинка отгоре надолу.

Всъщност има хиляди начини да се направи, конрадските затова са хубави, че дават доста свобода. Аз съм ползвал два метода:
1. с директно захващане за рамото на машинката, като самото лостче се състои от 3 части х 4,5 см, хванати една за друга със съединение от лустер клема. Така се елиминира елементът на огъването и е възможно предаване на силата от единия към другия край на лоста - физика, раздел лостове :).
2. със система от допълнително лостче, където лостчето, което движи стрелката е хванато между две шайби с диаметър 25мм и по този начин пак се елиминира ефектът на огъването и посволява силата да бъде препредадена към другия край на лостчето. Това ми позволи да монтирам машинката не където е дупката, а на удобно място, защото две дупки се паднаха до ръба на масата, а дупките за тройните стрелки W3 бяха толкова близо една до друга, че две машинки беше невъзможно да се монтират.
На предпоследната снимка съм ги снимал и двата начина, само че не се виждат снадените  3 лостчета с 2-те лустер клема съединения. Надявам, се че се разбира.
« Последна редакция: 30 Юли 2014, 10:54:44 от zong »

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #25 -: 30 Юли 2014, 13:49:23 »
Благодарим  за  инфото ! 
Ще  се  опитам  да  го  приложа  на 
практика  и  при  моите  превключватели.
Успех  и  продължавай  все  така  да  ни  радваш !

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #26 -: 30 Юли 2014, 21:39:27 »
Ritchie,
твоята работа я следя, защото имам "вътрешното" чувство, че това ще е един от най-добрите макети (новобранско мнение все пак). Обаче, ако имаш проблеми с конрадските машинки, ще помогна с каквото мога, ако трябва и по-детайлни снимки ще направя. Има доста по-добри начини, да се направи управлението, но за сметка на бюджета. За мен конрадските машинки са оптималния вариант "постигната цел-бюджет". Също така, машинката позволява да се имитира "бавно и плавно" преместване на стрелката, защото е с обикновен електромотор и я тествах с 0.5 KOhm съпротивление и се движи бавно, обаче изниква проблемът с предаването на силовия момент, т.е. ако плотът на масата е тънък и машинката е монтирана директно с нейното лостче ф0.5мм, мисля че няма да има проблем. В противен случай й идва в повечко и "рязкото" преместване, тип "щрак-щрак" (:) малее, какъв език ползвам  :yahoo:) е по-добре. На рязкото преместване ефектът е все едно, че ползваш "възвратен чук", като тия, с които в момента ги дават по ТВ, че оправят вдлъбнатините от градушката в София

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #27 -: 31 Юли 2014, 09:42:20 »
 :hi: :drinks: :fan: :good: :thank_you:
А  към  OSB-то  с  оригиналните  винтчета  (които  са  в  комплекта)
ли  ги   закрепваш,  или  с  друго  ги  фиксираш  преди  това ?
Защото  плоскостта  е  доста  твърда  за  тези  малки винтчета и
почти  винаги  се  размества  превключвателя  (от  необходимото 
му  положение)  при  опитите  те  да  се  навият. 
Без  да  съм  схванал  чалъма,  си  е  бая  зор !
« Последна редакция: 31 Юли 2014, 14:17:49 от ritchie »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #28 -: 31 Юли 2014, 15:55:19 »
zong, много добре се получават нещата досега!
Жалко, че ще трябва да се разделиш с макета...
Надявам се, да се намери компромисно решение...

zong

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Zong (Петър)
« Отговор #29 -: 31 Юли 2014, 16:20:15 »
Цитат на: ritchie link=topic=4440.msg95914#msg95914 date=1406788940
:hi: :drinks: :fan: :good: :thank_you:
А  към  OSB-то  с  оригиналните  винтчета  (които  са  в  комплекта)
ли  ги   закрепваш,  или  с  друго  ги  фиксираш  преди  това ?
Защото  плоскостта  е  доста  твърда  за  тези  малки винтчета и
почти  винаги  се  размества  превключвателя  (от  необходимото 
му  положение)  при  опитите  те  да  се  навият. 
Без  да  съм  схванал  чалъма,  си  е  бая  зор !

Не, ползвах 2х25мм видии. Обаче за да се избегне разместването, препоръчвам система с допълнително лостче. Ще се опитам довечера да снимам и ще постна снимки.