Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control

Как да цифровизирам стрелка Roco

(1/8) > >>

Xaxo:
Здравейте, какво е необходимо да се добави, за да се управлява цифрово стрелка- Roco ?


spas_tf:
Декодер ROCO 10775 - 8 -fold turnout decoder DCC

http://www.beneluxspoor.org/bnls/10775_aansluiting.jpg

http://www.modellbahnladen-guetersloh.de/spur_H0/roco-digital-5f/roco-10775-weichendecoder-8fach-dcc-3pu.html

Това може да се замени с всеки Weichen Decoder или известен още като Magnetartikel Decoder. Това са немските термини за тези устройства не търговски марки! На ESU например този декодер носи името SwitchPilot. Всеки такъв декодер е минимум за 2 стрелки (по-старите модели) и максимум до 8 (наличните на пазара в наши дни). Ако ползваш обаче декодер не на ROCO , ще се наложи да отрежеш буксата на машинката на стрелката. Важно е да се уточни ,че всеки такъв декодер има дамо един тип или има смесени изходи тоест: стрелките както знаем са или със серво механизми или с електромагнитни механизми, съответно има декодери за едните и за другите. Когато е със серво декодер трябва да бъде : Servo Antrieb Decoder , а когато е за електромагнитен механизъм Magnet Artikel Decoder. На ESU са комбинирани - имат изходи и за 2та типа в един декодер ако не се лъжа. Думичката Artikel (Артикул) показва , че този тип декодери не са само за стрелки , а могат да командват всички механизми от тези 2 типа които пък управляват съответно : стрелки, механични семафори, бариери и разкачващи вагоните релси. дано съм бил полезен ! :-) 

Тук е описанието на типовете ESU декодери. Най-отдолу са дадени каталожните номера на всеки вид ако се спреш на тях!

http://www.esu.eu/en/products/switchpilot/switchpilot-servo/

pach:
Човека пита за едно разклонение, не за осем (или аз не съм разбрал).
Ако е за едно, има много по-лесен и бърз начин при условие,
 че в "геолайн" е електромагнитната машинка Roco 61195:


Тогава най-добре си купи единичен декодер производство отново на ROCO - кат.№ 61196:


Или всеки подходящ (дори самостаятелно сглобен) единичен декодер. Примерно този:

Xaxo:
Да, става въпрос засега за една стрелка, но с тенденция за развитие.
От схемата не става ясно (" Опция за включване") - трябва ли да се прокарва отделно захранване до стрелката или стрелката ползва това от релсите?

Благодаря за отговорите.

Остава да ми подскажете и къде могат да се купят налични и на добра цена... :)

pach:
Когато става въпрос за едно разклонение - може и от релсите, за да не се "опашеш" с кабели.
Но когато е на макет например, прието е да имат отделен усилвател (бустер) и тогава са  на отделно захранване,
което си е същия DCC сигнал, но разделен от усилвателя за релсите. Така се разпределят по-добре мощностите
и почти не се мешат схемите (и проводниците).

Налични дешифратори за разклонение  било то единични или за повече разклонения
 в България няма (при търговците), така че всичко е в твойте ръце,
сайтовете на производители и ... мрежовата търговия. ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия