Автор Тема: Как да цифровизирам локомотив  (Прочетена 10942 пъти)

Xaxo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Как да цифровизирам локомотив
« -: 20 Януари 2014, 12:01:35 »
Здравейте, какъв декодер е подходящ за този локомотив (Gützold Dampflok BR 52)- като за начинаещ?
Тендерът е двигателен, а декодера смятам да го сложа в локомотива- там определено има място.
Управлението е на ROCO MultiMaus.



emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #1 -: 20 Януари 2014, 22:28:13 »
Мащаб?
Завуков или не трябва да е декодера?

Само така със снимка трудно някой би дал съвет. Докато не се разглоби машината за да се огледа аз лично няма как да посъветвам когото и да било.


Xaxo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #2 -: 26 Януари 2014, 16:22:03 »
Мащабът е HO. Звук не бих желал.... Просто искам локомотива да го задвижа по цифровото управление на Roco.
В тендера няма място, в локомотива- има размери 40/15 мм, или 25/25мм





TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #3 -: 26 Януари 2014, 16:34:59 »
Погледни първо плавен ли е ходът му в движение напред - назад когато е на аналогов ход, виж мотора прекъсвали на моменти и чак тогава премини към цифровизация. За декодерите има богат избор на фирми и цени. 

Xaxo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #4 -: 26 Януари 2014, 22:15:45 »
Много добре си ускорява- плавно и непрекъснато. Всичките декодери са съвместими /няма разлика в протоколите/?

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #5 -: 06 Март 2019, 15:07:33 »
Здравейте!

Искам да попитам дали може да се цифровизират локомотиви, които са от
старото производство на Пико(преди 2000г.), като например БР 41?

И ако могат, моторът трябва ли да се подмени?

Благодаря! :)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #6 -: 06 Март 2019, 15:17:09 »
Може да се цифровизират. И стават много добри. Може и моторчето да смениш. Ще стане още по-хубаво.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #7 -: 06 Март 2019, 17:04:32 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #8 -: 06 Март 2019, 20:05:13 »
Цитат на: stivi1504 link=topic=268.msg114930#msg114930 date=1551877653
Здравейте!

Искам да попитам дали може да се цифровизират локомотиви, които са от
старото производство на Пико(преди 2000г.), като например БР 41?

И ако могат, моторът трябва ли да се подмени?

Благодаря! :)

Всичко е нъзможно стига да искаш!!!
Готов ли си за нещо такова...щото старото си иска по-специално
отношение и преработка!.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #9 -: 06 Март 2019, 20:42:31 »
Здравейте,

Като стана дума за цифровизиране на много стари локомотиви имам следния въпрос. Но първо предисловието.

Имам много стар Роковси локомотив БР 74 от '90 години. По празниците се хванах да го цифровизирам, и успях. Сложих му микро декодер на Кюн, но уви локомотива върви много нервно и насечено. Играх си със CV-тата но не се получава, може би, защото мотора е архаичен. Та на въпроса: Има ли микро декодер, който е подходящ за толкова стари мотори., т.е. направен за стари мотори, съобразен с това, че не са 5 полюсни. Смяната на мотора би била много сложна задача и необоснована. Само да отбележа, че с нормален размер на декодер Кюн резултатите са по добри, но размерите му не позволяват да го вместя в корубата. Предполагам мотора товари декодера.

Ако някой има опит да сподели.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #10 -: 06 Март 2019, 21:04:36 »
Ето част от решението на задачата ти:  https://www.sb-modellbau.com/details/H0-Motorisierungssatz-Roco-BR-74_28007  Ако не ти харесва цената, вероятно има и други възможности. Просто тази ми е най - позната и затова ти я препоръчвам.  :good:

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #11 -: 06 Март 2019, 21:07:37 »
Цитат на: nilfe link=topic=268.msg114936#msg114936 date=1551897751
Здравейте,

Като стана дума за цифровизиране на много стари локомотиви имам следния въпрос. Но първо предисловието.

Имам много стар Роковси локомотив БР 74 от '90 години. По празниците се хванах да го цифровизирам, и успях. Сложих му микро декодер на Кюн, но уви локомотива върви много нервно и насечено. Играх си със CV-тата но не се получава, може би, защото мотора е архаичен. Та на въпроса: Има ли микро декодер, който е подходящ за толкова стари мотори., т.е. направен за стари мотори, съобразен с това, че не са 5 полюсни. Смяната на мотора би била много сложна задача и необоснована. Само да отбележа, че с нормален размер на декодер Кюн резултатите са по добри, но размерите му не позволяват да го вместя в корубата. Предполагам мотора товари декодера.

Ако някой има опит да сподели.
Огледай колелата, ако трябва ги почисти, и почисти колекторчето на моторчето. При мен това с колектора се оказа на 90проц. оправяне на тези насичания, на стари локове , особенно ако  виждаш, че не са в такт/неравномерни прекъсвания/.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #12 -: 06 Март 2019, 21:29:49 »
Цитат на: nilfe link=topic=268.msg114936#msg114936 date=1551897751
Здравейте,

Като стана дума за цифровизиране на много стари локомотиви имам следния въпрос. Но първо предисловието.

Имам много стар Роковси локомотив БР 74 от '90 години.

BR74 на Роко от самото начало (края на 80-те) си е с класичесикя пет полюсен мотор (open frame), с тежък маховик (макар и с малък диаметър). Би трябвал ода нямаш поблеми с какъвто и да е декодер, който има PI регулиране.

Първо трябва добре да го почистиш - и колектора, и всичко коет осе движи  да го смажеш. Ако можеш му мериш тока при аналогово движение - да не е голям и да не "мърда" при движение. Същият (ти знаеш кой, Т12) го карам с ESU Lokpilot standart, както и с румънското чудо tOm, и с двата работи перфектно.

А това е движението на старо Пико Е69 с въпросното ESU за 40 лв. (което движи целия макет)
« Последна редакция: 06 Март 2019, 21:46:30 от mitko0888 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #13 -: 06 Март 2019, 21:52:51 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=268.msg114944#msg114944 date=1551900589
BR74 на Роко от самото начало (края на 80-те) си е с класичесикя пет полюсен мотор (open frame), с тежък маховик (макар и с малък диаметър). Би трябвал ода нямаш поблеми с какъвто и да е декодер, който има PI регулиране.
А ако имаш нужда от подобен pdf :,
за номера на части тем подобни, свиркай и дай мейл да ти го пратя.  :)

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re: Как да цифровизирам локомотив
« Отговор #14 -: 07 Март 2019, 20:58:42 »
Краси, идеята е наистина скъпа. Не си струва, при положение, че скоро ще го изкарат (БР 74) с нова преработена механика, мотор, платка и токоснемане в DRG. В DR, DB, SNCF и още някоя друга администрация са го пуснали от Роко, и в сета със сдвоените абтайлвагони на берлинската градска железница в 1-ва епоха. Въпрос на време е да го извадят в DRG с новите модификации.

Митко почистил съм го идеално и токоснемане и четки (макар, че е архаично всичко). Не знаех, че мотора е 5 полюсен, като го гледам, ми мяза на 2 или 3 полюсен. Не се сетих да му меря тока в аналогов режим, но си мисля че проблема е в декодера, защото се товари и грее доста, може би защото е 0,7 А.  Просто ми трябва идея за ЕСУ Зимо или Ленц декодер с микро размери и поддържащ старите мотори и кофти токоснемане (пластинките са толкова тънки, че е вероятно да не оказват необходимото усилие за добър контакт) който е тестван и препоръчан. Лок Пилот стандарт няма да се събере в кабината.

dred ПДФ-фа го знам на изуст, повярвай ми доста се измъчих с преустройството на цялата схема за захранване на мотора и осветлението. Накрая се получи перфектно, но за жалост не върви добре, единствения вариант за декодер е микро декодер, който се събира в кабината на мястото на машинистите ;D