Автор Тема: БДЖ Пощенски Вагони  (Прочетена 19700 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #15 -: 25 Февруари 2014, 10:08:19 »
Да бе, пощенските вагони били екзотика, като вагон-ресторантите и бюфетите.
То старите железопътни администрации в цял свят са си падали по екзотичните допълнителни служби, ей така за идеята!!!
 Пощенските вагони са се появили едва ли не преди пътническите, но у нас са бесмислени били...
Вагон-ресторантите и бюфетите пък са били на чиста загуба !!! За справка когато бира "светло" (означение на капачката)
в София струваше 39 ст (0,39лв) барабар с  шишето (което бе на стойност 0,07лв) във вагон ресторанта за морето струваше
космическите за онова време 1,20 лв! Пържолата на скара в ресторанта на влака с заедно с гарнитура от
 свежи домати и краставици струваше невероятните 4,70 лв (при средна работна заплата за страната от 220 лв). торта "гараш" - 1,60лв като в центъра на София! Само в "японеца" както тогава казвахме на хотел "Кемпински-Зографски", цените бяха
по-високи от тези във вагон-ресторантите. И тук някои си ще казва, че са били на загуба. Може щото и крадяха "
А социалния ефект и рекламата на туризма у нас да оставим настрани. Подобно беше положението и с бюфетите. Освен в самият вагон, правеха разносна търговия с количики. Кафето което в центъра на София стигаше от 21ст. до 0,80 лв (а в"Червено знаме" или "Хавана" 1,20лв) на количка до купето излизаше кръгло левче. Ако искаш и ти се пие, или искаш да минеш по-тънко - само с един сандвич, не ходиш в бюфета, а се примиряваш с "ниските" цени на количката.
Подобно беше и с пощенските вагони - пращал съм постоянно пратки и средно до 100 кг и със средна дестинация за България
филиала ни в Стара Загора ми излизаше 17,53 лв (по цени от 2005г), като при това ги товарехме на гара Горна Баня, като най-близка гара до централата ни. Ако ги качехме на влака от Перник за София в 10.00 часа (по памет), на другия ден в 11.00 бяха в Стара Загора и ми се обаждаха, че са в перфектно състояние (пратките).

та така ...пощите ни на загуба, вагоните ни на скраб ...БДЖ-то пред закриване.........старите хора казват "Дрън, дрън-ярина!".
Впрочем продава се солунското пристанище заедно с лелеяната от 100 године българска мечта - митницата!!!!!
Нищо не работиш, само облагаш с данък минаващото през нея от тези дето са го изработили, пък тръгнали и да печелят с него на вън!!!
 :sarcastic:
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 10:31:57 от pach »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #16 -: 25 Февруари 2014, 11:10:09 »
Цитат на: pach link=topic=4488.msg93838#msg93838 date=1393315699
Да бе, пощенските вагони били екзотика, като вагон-ресторантите и бюфетите.

Поредната порция спам !
За вечно неразбралите, аналогията с ресторантите и бистрата се отнасяше към днешна дата, когато ползването им си е чиста екзотика. "Дрън-дрън" е твърдиш, че спорадичното пускане на вагони, като новите ARmz е довело до тяхното изплащане, камо ли до печалба. Повечето от живота им до момента е преминал на стоянка в ремиза. И тук се връщам отново на темата с вагон пощата, за който ми се струва, че по-голямата част от живота си е стоял на стоянка или когато е ползван е бил в качеството си на разнос фургон, а не на специализиран подвижен пункт за сортировка с което е характерен и заради което вероятно е закупен от Български пощи. Приемам, че може и да се заблуждавам, но пак ще се позова на логиката, че няма как масово ползвана серия вагони да не се среща често сред снимките на спотърите или конвенционалните ЖП любители ! Тези снимки, които се намират в нета са или от последните им дни сред буреняците или онази с международния състав. Освен тях до момента са известни само още 2 на които се вижда, че са в съставите на разни влакове. Като цяло от тоя ограничен кръг снимки, най-ценната информация, (която виждам само на едната снимка е,) че след пощата се е прикачвал и обикновен фургон !

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #17 -: 25 Февруари 2014, 11:52:46 »
За тебе може и да е спам...като не си разбрал същественото на темата.
Ще пиша бавно, за да може всеки да го схване:
1. Колегата търси снимки, чертежи (по-точни) и история на тези вагони.
2. Напълно логично след като вече има заповед да се нарежат, не са в движение от 2006г.- тоест те вече СА история.
3. Логично спотърите да нямат много снимки на тях, най-малкото че до 2006г. нямаше такива...не снимки,
 а спотъри...или поне не знаеха, че се казват така...Пък и никой не е предполагал,
че именно тези вагони ще излезнат от употреба по този начин. То на кое ли имаме снимки като хората.
Все едно да се каже, че понеже нямаме много снимки на двуетажните ни вагони - логично и те да са работили на загуба и да са стояли в депо Надежда...
4. След като са спряни от движение през 2006г. не би трябвало да са били на пълна загуба и екзотика през останалите ...не знам ...може би 30 години служба. Особено по социалистическо време от когато са тези конструкции. Все пак някой, някъде в Български пощи е намерил принципно за нужно да бъдат закупени, най-малкото щото такива служби да са действали в почти всички континентални железопътни администрации. Типично българско мислене, че ние сме по-умните от всички останали..."тия тъпанари са били на загуба с пощенските си вагони", ама ние що сме ги купили тогава (!?)...
В Швейцария не само, че пощите са ползвали пощенски вагони, но са си направили и цял автобусен парк
 (автобусите са били в жълт цвят дори), който да обслужва тъй наречените "пощенски автобусни линии",
 които са "събирали" пътниците от околните селища в непосредствена близост до някоя железопътна гара.
Те също явно са били на загуба....заедно с целите им пощенски служби.
5. До 89г. нямаше експрес без вагон-ресторант в състава си, както и с поне един първокласен вагон,
 така че е съмнително да са стояли в ремиза
(всъщност и там не им е мястото - ремиза е правителствен и до сега, а РСВ си беше
 допълнителна организация съответно със свойте си вагони). Тогава и влаковете си бяха по 14 вагона и
тъй като сега са едва по 4-5 (в някои случай и по един) значи ли това, че сега са на печалба, а тогава са били на загуба.
От РСВ също не са знаели, че са на загуба, та и те са се "набутали" да се оборудват освен с туристическите ресторанти
по гарите (култови сред някои кръгове) и с допълнителни разходи за вагон-ресторанти.
6. Извън всякаква логика сигурно съм пътовал в единственият работещ пощенски вагон пред 1981г. - явно е било
гнусна инсинуация на "врага", който ми е спретнал цялатга акция за да се добере до секретната чанта.
...Но явно нещо се е объркало, щото чантата си стигна запечатана и без липси където трябваше с всичко в нея.
Явно и от вражеските сили с арешили че тази акзция с пощенският работещ вагони им е излезнала на загуба! ;)

...Всъщност  :scratch_ones_head:....отказвам се ...пред "логиката" и фактите са безсилни...
Да, вагоните на пощите още с купуването си, са били на загуба и
по тази причина не са се движили, та съответно ги няма запечатани на снимки...
Логиката е ...неоспорима!!!
 :sarcastic:
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 11:54:55 от pach »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #18 -: 25 Февруари 2014, 12:50:07 »
Ей, цар си на спама и на говоренето на странични неща ! Човек да не даде аналогия с нещо подобно по съдба, че се хващаш и за едната дума, при това гледаш все да си отгоре и твоя пост да "затапва" поста на който и да е от останалите форумчани. Каква връзка имат новите ARmz и тяхната спорадична експлоатация със славните времена на РСВ преди 89' та ми пишеш цяла т.5 ? Кой говори за аналогии между специализиран вагон и чисто пътнишки, та пишеш това" Все едно да се каже, че понеже нямаме много снимки на двуетажните ни вагони - логично и те да са работили на загуба". Не е "все едно да се каже", защото пътнишкия двуетажен се е изплащал с билетите на пасажерите, а има спомени, че са били и претъпкани в определен период.   
Нали темата е за серията пощенски вагони от снмките ? Не ми говори за друго. Дай данни отпреди 30 години, с каква разцветка са били, в какъв състав са включвани, каква дейност е кипяла около експлоатацията им ? Какво е това многословие за други обекти и събития ? Спам !
Преди 30 г. може и да не е имало от днешните спотъри, но със сигурност е имало много професинални фотографи, работили за разлнични редакции, като сп. "Железопътен транспот" да речем. В кой от всички броеве на списанието има и една сминка на вагон пощите от темата ?  Нали твърдиш, че "цялата периодична преса, която се разпространяваше в България" се е изнасяла на гърба на тази серия вагони ! Къде са снимките подкрепящи данните за такъв огромен обем работа ? Въобще тези пощенски вагони в които и ти и Urko сте пътуали, сигурно ли е, че са въпросната серия от тази тема ?
Как вагон отреди 30 години ще носи само ливреята, въведена през 90-те ? Къде е соц.боята ? На тази снимка, се вижда, че отдолу излиза само немската ливрея. Нека говорим само по темата, че иначе е безмислено ! Приказките от сорта, кой колко клуба е създал и кой е подрастващ са втръснали на всички !

 
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 12:56:32 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #19 -: 25 Февруари 2014, 13:33:51 »
Къде видя приказка за "кой колко клуба е спретнал"?????????????
Май нещо звучиш подковано и предубедено????????
Ти за подрастващ ли се имаш та се "засягаш"????????
 :angry: :fool: :wacko:

Съжалявам, но не ти знам годините, ама явно са недостатъчни, щом ми говориш за снимки
от онова време. Тогава в България беше забранено да се снима каквото и да е...,
 особено и също така - железопътна инфраструктура и подвижен състав.
Нещо което и сега е валидно за "транспортна полиция" на определени гари.
В туристическите ни справочници за западняците ("враговете-туристи") изрично пишеше какво може да се снима и какво не!
ПРактически всичко което не ти разрешаваше екскурзовода или не дай си боже да снимаш без него...
 Даже хората (социалистически работници и селяни) трябваше да се питат, може ли да ги снимат западняците..такъв беше закона.

Може да ти звучи като Северна Корея в наши дни, но повярвай беше почти същото.
Какви снимки очакваш от тогава, пък били те направени и от професионалстти.
Те тогава се вряха да снимат партийни конференции и мероприятия н а"развитото соц. общество"!!!

Лично съм се крил, по буреняците за да снимам - даже фотоапарата ми беше конфускуван от охраната на ЖП-завода един път.
Да съм знаел, че някакъв предубеден "пич" ще "риве" за снимк,и когато с колегата като набори сме пренасяли секретната поща
от щаба до комендатурата, е трябвало да носим фотоапарат  а не автомати с патрони в нас. Пък и някое друго интервю да бяхме взели за "Транспортен глас" например от хорат във пощенския вагон, които си бяха глътнали буквално езиците от това, че им качиха две сержантчета с автомати във вагона.  :fool: :fool: :fool: :fool: :fool:
Вагона тогава си беше в зелено като обикновен пощенски вагон. За съжаление не само не си спомням номера му,
но и не съм сигурен дали точно този модел е бил - все пак тогава през 1981г. ми беше друго на главата, а моделизма си го бях
оставил у дома за две години (и кусур).

Аз съм бил спамел с общи приказки. А твоята логика е "изпълнена" с факти, дати, разцветки и ...да не забравяме икономическите обосновки, колко на загуба са били тези "измислени" пощенски вагони". Гениално, но ако искаш да не изтрият темата, спри да ги редиш тези глупости и в личен (по мой адрес) и в тематичен (на темата) план тук!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #20 -: 25 Февруари 2014, 13:39:40 »
Ще ви помоля да се придържате към темата и без да прибягвате до лични нападки!

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #21 -: 25 Февруари 2014, 14:02:26 »
Само за протокола да отбележа, че въпросните пощенски вагони, на снимките, са купени настаро от Германия през 1993-та година - демек след промените, иначе оригинално бяха зелени  - били са на железниците на бившата ГДР, после на DB - преди да им сложат българските надписи - БДЖ-Български пощи, на тях пишеше Deutsche Bundespost. Домуваха на един коловоз точно срещу спирка Надежда, там си бяха и преди да ги нарежат. Някъде около две години след доставката ги боядисаха в червено - бяло.

През "ония" години пощенските вагони отвън си бяха от модела на стандартните зелени фургони, вътре не знам какво е имало, единствената външна разлика беше символът "свирка-рогче" и бяла табела с изображение на плик. Също домуваха на коловоза срещу спирка Надежда....

Между другото ония полските фургони, с плъзгащите се двойни врати, които имаха и по четири купета, освен фургонно отделение, не знам чии са били - на БДЖ или на пощите - не помня да имаха символ със свирка, но пак домуваха на същото място....
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 14:07:12 от IKAR »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #22 -: 25 Февруари 2014, 14:30:25 »
Цитат на: pach link=topic=4488.msg93849#msg93849 date=1393328031
....
Вагона тогава си беше в зелено като обикновен пощенски вагон. За съжаление не само не си спомням номера му,
но и не съм сигурен дали точно този модел е бил -...

Мерси за отговора, с него само затвърждваш впечатленията, че многословието ти въобще не се отнася за серията вагони 43, за които е темата. Дано вече сгрееш, че темата е за конкретна лимитирана серия вагони, а не за пощенските по принцип.

Мерси и на IKAR, че внесе яснота кога точно са се появили вагоните от темата. С това се затвърждават и другите ми впечатления, че вгоните са ползвани за сравнително кратко време 1993-2006, като при това до катастрофата е пътувал само 1, а останалите вече са си буренясвали в Надежда. Имайки предвид и порочността на сделките с вагони в България през последните 24 г. ми е пределно ясно до колко са се избили като инвестиция и на чий гръб е сметката. Тея, няма и 10-ина вагона, за онези, малко над 10-ина години са си чиста екзотика, освен ако има данни, че серия серия 43  е доставяна и преди 89' !?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #23 -: 25 Февруари 2014, 15:08:59 »
Цитат на: gzo link=topic=4488.msg93829#msg93829 date=1393256898
Ех ако можеше да се включи колегата, който работеше в пощите за да разясни технологията и обема на работа с тези вагони, че в поста на Pach само общи приказки за "подрастващи".
По отношение на сортирането, от край време в пощите сортировъчната работа е концентрирана в РСЦ (разменно-сортировъчни центрове). Към момента такива центрове има в София, Горна, Ст.Загора, Бургас, Варна и Мездра. Тези РСЦ-та са част от специализираното поделение СММТ (Сортировъчна мрежа и магистрален транспорт) с голяма автобаза. Какво е оставало за сортиране във движение по влаковете при положение, че си е имало специализирани пунктове за това ? И в такъв голям обем ли е било, че да е нагало прикачване на отделен вагон ?
Относно разноса, физически как е възможно с 10-ина такива вагона де се е обслужвала "цялата периодична преса, която се разпространяваше в България" ? Струва ми се, че предназначението на тези вагони не е било с нищо по-различно от това на обикновенните фургони. В последните 10-15 г. колкото и пъти да съм пътувал с влак с фургон, нямам спомен да съм виждал повече от 5 колета и 1 -2 кореспонденски чувала. Даже напоследък обикновенно са абсолютно празни и си мисля, че въобще се търкалят такива вагони, единствено заради традицията в БДЖ да си има едно служебно местенце за къркане и скатавка.
Според мене пощенските вагони са си били чиста екзотика и не добре напаравени сметки (правя аналогия с ресторантите и бюфетите). За краткото време в което са ползвани едва ли са се и изплатили. Това, което подсилва моите впечатления е, че макар и да са ползвани до 2006 г. (кокато вече имаше достатъчно спотъри с цифрови апарати) така и не се срещат снимки на масова употреба !?

Къде тук става въпрос за точно вагони 43-та? Да, темата е за тях, но и ти говориш общо, без да уточняваш!
Или се прави заключение, че "пощенските вагони са били чиста екзотика" - отново се говори ОБЩО за пощенските вагони.
А може би е по темата оценката на преден пост  (за това си имаме система тук) - "...че в поста на Pach само общи приказки за "подрастващи"")
Ах, пардон...по темата може би е, че сортирането не е ставало във вагоните (отново общи приказки за пощите
без конкрентостта на темата, още повече, че към момента такива вагони се режат, а не движат)..."Към момента такива центрове има в София, Горна, Ст.Загора, Бургас, Варна и Мездра. Тези РСЦ-та са част от специализираното поделение СММТ..."
Аналогията която се прави по надолу с ресторантите и бюфетите също е твоя.
Цитат на: gzo link=topic=4488.msg93846#msg93846 date=1393325407
Според мене пощенските вагони са си били чиста екзотика и не добре напаравени сметки (правя аналогия с ресторантите и бюфетите).

Но когато аз се включвам с тях...

Цитат на: gzo link=topic=4488.msg93846#msg93846 date=1393325407
...Каква връзка имат новите ARmz и тяхната спорадична експлоатация със славните времена на РСВ преди 89' та ми пишеш цяла т.5 ? ...
Връзката ти я направи в предния си пост, но явно това е било анонс към даване на лични оценки,
груби намеци по адрес на опонента и ...намесата дори ...на клубове и т.н.?!!!!!!!!!!!! :wacko:

Приятелю млади, друг път вместо да сипеш оценки по мой адрес без да ме познаваш, да се държиш като хейтър, сочейки ме мен за спамаджия, е желателно да се уточняваш  за какво конкретно говориш, а не както в случая за службата на пощенските вагони въобще, където отиде темата благорадение на теб.
 Ще ти излезе лошо име накрая с тази хейтърска тактика на заяждане...Заради подобни глупости форума не е
това което беше...но явно може и по-лошо да стане за жалост и още хора да се откажат да пишат и четат тук!
 :hi:
IKAR със сигурност върна не само темата за конкретната серия пощенски вагони, но може би има спомен и
за тяхната работа поне по линиято до Петрич (където знам, че  е пътувал доста редовно).
Всякаква информация тук ще ни бъде от полза дори да не е само за тези внесени вагони, моля?[/size][/s]
Този пост е за ЛС.  
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 15:14:50 от pavel75 »

rumensoft

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Рейтинг: 37
    • RUMENSOFT
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #24 -: 25 Февруари 2014, 15:22:31 »
Ауу как се развихрихте във всички посоки  :lol:

Благодарение на IKAR и ключовата дума "Deutsche Bundespost" открих H0 вагони:



Серия:



ЛИНК 1 и ЛИНК 2


ЛИНК

Ето го и вагона от схемата от книгата:


Реално има два вида, остава въпроса дали са се движили в България този тип, който е на схемата.

И две реални снимки:
Postme – b II/24,2 – DT 77 830 DR - Umgezeichnet in 5180 00 43 830-0



 :drinks:
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 15:40:13 от rumensoft »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #25 -: 25 Февруари 2014, 15:59:39 »
Този от схемата не. Той е западногермански, а техните вагони по начало са малко по-дълги и са откровено дългички за нашите условия. Стандартът е, ако не се лъжа, по UIC тип X - същата дължина вагони в обикновено второкласно изпълнение имат по 12 купета. Нашите, докарани настаро от Германия, са от източногерманските, 24.5 метра, на базата на тип Y/YB70.

След доставката им чат-пат се появяваха и по влаковете за Кулата, но много рядко. В това направление пътуваха почти винаги от обикновените български, с по две четирикрилни големи врати тип хармоника, изключително рядко от полските. Последните ги ползваха основно по влаковете за чужбина, понеже дряновските модели не можеха да излизат, а между другото и тези, дето ги нищим сега, също излизаха, както се вижда и от снимката.....
« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 16:08:55 от IKAR »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #26 -: 25 Февруари 2014, 18:48:12 »
Понеже темата се пообърка доста, благодарение на Pach за който така и не стана ясно, че това е тема само за пощенски вагони серия 43, то нека да обобщя това, което се знае благодарение на колегите и личните ми наблюдения до момента:

Нашенската серия 43 е купена на старо от Германия (бивши вагони на ГДР) и доставена у нас през 1993 г. Според едни източници са 7, според други 8 вагона ! Дори се споменава за една бройка така и невъведена в реална експлоатация и стояща си до последно небоядисана по нашенски (червено-бяло), а в зелената си германска ливрея и означения с каквито са дошли и останалите. Това което е неясно, е дали последно споменатият влиза в цифрите 7 или 8 (аз за това и грубо пиша за 10-ина бройки).
Според вътрешното си разпределение, серия 43 е разделена на 2 основни половини с преход- сортировъчно и карго отделение. Вагоните са ползвани в годините, когато сортировъчната работа на БГ пощи се е извършвала в стационарни разненно-сортировъчни центрове - РСЦ и тук лично на мене не ми е ясно, какво точно е оставало за досортиране, щом пратките излизат от РСЦ вече сортирани ? Най-малкото щом нещо се товари на влак се предполага, че се знае за къде ще пътува !? Прави впечатление, че на всяки борд има по една пощенска кутия (процеп за писма), която се е ползвала при престой по гарите и вероятно това е тази поща, която се е налагало да се сортира в движение ?! Тук отговора е в компетенцията само на служител на БГ пощи, който е наясно с технологията на работа с тези вагони. Със сигурност обаче е ползван карго отсека и е ясно, че от неговите плъзгащи врати (по една на борд) са разтоваряли колети и торби с писма. Т.е. тук вече имаме дублиране във функцоналност (товарене, разтоварване и превоз на поща) с обикновенните товарни фургони. Интересното е, че при една от малкото известни снимки на серия 43 в движение, се вижда, че зад нея се е случвало да се прикачва и обикновен товарен фургон. Това е особено ценно за моделистите, стремящи се към достоверност.


Според колеги, реално до последно в движение е бил само 1 вагон, а останалите са били вече гарирани в депо Надежда. Това "до последно" е 2006 г., когато при инцидента с талигата на вагона, случил се на г. В.Тричков, излиза заповед за спиране на серия 43 от движение. Авариралия вагон също е гариран в Надежда при редицата с останалите му събратя. Там са направени и повечето от малкото известни снимки на тази серия вагони.


През окт. 2011 г. пожар обхваща 5 от вагоните, които видно от репортажите в медиите, изгарят напълно.


Това, което остава след пожара е окончателно нарязано за скрап, но така и не става ясно какво се е случило с останалите няколко бройки ?! Дали вече са били нарязани или просто са се намирали във Варна, каквато друга информация се появи ?

Преди няколко години Тилиг пуснаха в продажба модели на серия 43 в ТТ и 1:100. За сравнение ще ползвам модела 1:100, който носи номерацията на 5152 00 43 018-6


За съжаление моделчето има куп разлики от реалния вагон, по-значими от които веднага се набиват на очи:
-липса на генератор при талигата;
-липсата на цял прозорец от страната на 4-те врати;
-границата м/у червеното и бялото при модела е дръпната по-нагоре и разделя странците на 2 еднакви половини. При реалнния вагон (а и при останалите) червеното поле е повече от бялото и минава по-долу.
-неправилно разположение на червените светлини при челните страни, ниво на ламарините над буферите, отразяващо се дори на страничните бордове, като характерно скосяване;
-през 2004 г, каквато ревизионна дата е нанесена на модела, оригинала вече е разполагал със жълти емблема и надпис БЪЛГАРСКИ ПОЩИ;
-разминавки има и при разположението на съндъците и бутилките в долната част;
-несъотетствия при прозорците, които в модела до един са неотваряеми и т.н. да не издребнявам.


Схемите, които са побликувани тук далеч не са на серия 43, а снимките на зеление германски вагони и модели също се отличават по куп неща от нашите 43-ки.


« Последна редакция: 25 Февруари 2014, 21:09:19 от gzo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #27 -: 26 Февруари 2014, 08:23:08 »
Искам да попитам колегата rumensoft, след като темата е "БДЖ Пощенски Вагони Post"
може ли да пишем, коментираме и качваме снимки на други вагони, освен за 43-та серия?

rumensoft

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 73
  • Рейтинг: 37
    • RUMENSOFT
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #28 -: 26 Февруари 2014, 09:48:35 »
Цитат на: pach link=topic=4488.msg93871#msg93871 date=1393395788
Искам да попитам колегата rumensoft, след като темата е "БДЖ Пощенски Вагони Post"
може ли да пишем, коментираме и качваме снимки на други вагони, освен за 43-та серия?

Ами да, разбира се, аз даже дори щях да кача и един фургон Dlm, който има надписи Пощенски Вагон. По принцип идеята на темата е да помогна и аз с каквото мога (снимки, чертежи-този които прерисувах и този който предстои да направя за истинската серия) и да се коментира като цяло :) както има за Двуетажните вагони тема и разбрах доста интересни неща, така реших да започна темата и за Пощенските вагони и много се радвам, че споделиха всички полезна информация.

П.С. Ако трябва, ще промена заглавието на темата и ще махна Post серията, за да не е строго индивидуално за Post :)

 :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: БДЖ Пощенски Вагони Post
« Отговор #29 -: 26 Февруари 2014, 10:16:35 »
Благодаря, значи съвсем правилно съм разбрал заглавието на темата.  :hi:
Очаквай още материали постепенно тук тогава за пощенските вагони на БДЖ!  :good: