Автор Тема: макета на Светльо  (Прочетена 5844 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
макета на Светльо
« -: 13 Септември 2014, 16:14:45 »
Озаглавявам темата макет защото подфорума така е озаглавен иначе това едва ли може да се нарече макет на нещо  ;D
просто е това което на мен ми доставя удоволствие а имено гонките .
Наел съм няколко пияни руски машинисти и те си организират гонки 2 пътнически и 1 товарна композиций се гонят като луди.
а по някога си организират и гонки само с локомотивчета  :lol:

Общ поглед върху "макета"  размер 125 на 190



може да се наречат 5 трасета с връзки помежду си . Като най външните 2 са супер високоскоростни релси флейшман от Z профил бронзови ако така се нарича профила който е пълна имитация на реалните релси.
Третото от вън на вътре е от П профил на старо пико картонени железни релси но са добри не са ръждясали .



А ето и връзките между трасетата в по едър план
От лявата страна



И от дясната страна


това е самоделно управление за стрелките


а с това карам шим контролер с компютърно захранване


Да спомена само че 2 от локомотивчетата са ми с 6в моторчета така са си заводски lima
и при 12в сами се сетете за какви скорости става въпрос  :lol:
5 мин въртят на място докато зацепят.  :haha:

но най голямото ми удоволствие е да ги гледам как се настигат изпреварват задминават като пусна 3 композиций да вървят едновремено понеже локовете се движат с различни скорости а и трасетата са с различна дължина
Пуснати на средно около 8в се настигат разминават изпреварват и на мен ми доставя истиско удоволствие да ги наблюдавам

Вие как се забавлявате с вашите влакчета ?

И сега най вътрешното трасе което минава през тунела виждали ли сте такива дъги .
Това е флейшман сигурно още от 40 години като най малко 20 години са стояли в някое блато  :lol:
Толкова ръжда не е истина . Изшкурих ги до блясък само отгоре разбира се а от долната страна всяка една релса е запоена с кабелче за следващата и воала става за каране обаче могат да минават само 2-осни локомотиви и 2 осни малки вагончета всичко останало не може да вземе завойте защото не може да се сгънат толкова.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: макета на Светльо
« Отговор #1 -: 14 Септември 2014, 10:03:57 »
Здравей.
За мен това си е макет:
Има основа, линии, къщички, тунел, управление на стрелките, захранване.
Това е чудесен пример, че и с малко средства
може да се направи нещо, щом човек има желание.
Някои хора и толкова нямат.
Важното е на теб да ти харесва и да се забавляваш...
Приятно каране на влаковете.


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: макета на Светльо
« Отговор #2 -: 15 Септември 2014, 08:51:17 »
bategojko това, че е на една плоскост има някои аксесуари типични за един макет, не значи че го прави такъв.

Същото може да се каже и ако го наредиш в тази конфигурация, заедно с "тунела" (пълна бутафория) и
различните сгради, дори перони да сложиш на ... кухненската маса,
 ама се опитай да обясниш на домашните, че това е "макет"!
 :lol: :lol: :lol: :lol:
Не виждам никакав смисъл нито в състезанията, нито в движението по така организираните овали.
Обикновенно на това другите му казваме "тестова дъска" щото за друго не се ползва.

Но svetljjjo, щом си те кефи, карай си с наслада...по ... "макета" макар сам да си уточнил, че е силно казано така!
 ;D :hi:

tritehiksa83

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #3 -: 15 Септември 2014, 10:12:22 »
Всяка конфигурация, сложена то на плоскост или на под или на стена ако щете е макет.
Макета не се позовава на подобни изисквания, сам по себе си всеки е индивидуален и се подчинява на желанието на създалия го.Макет не е задължително пресъздаване!Казва го човека направил макет на Константинопол от хартия, надявам се, че ще уважите мнението ми :) .

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: макета на Светльо
« Отговор #4 -: 15 Септември 2014, 10:39:31 »
Разбира се!  :hi:

Аз имах предвид това:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3505.msg69898.html#msg69898
 :yes:


svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #5 -: 15 Септември 2014, 13:29:49 »
Цитат на: pach link=topic=4598.msg96445#msg96445 date=1410760277
Не виждам никакав смисъл нито в състезанията, нито в движението по така организираните овали.
Обикновенно на това другите му казваме "тестова дъска" щото за друго не се ползва.

Е аз няколко пъти попитах вие как се забавлявате с вашите влакчета какво правите с тях ама не получих отговор  ;D

Така наредените овали не са просто овали те са свързани помежду си някой в 2 точки други само в 1 .
Пускат се примерно 3 композиций с по няколко вагона обикновено са 4 или 5 зависи какво ги тегли знаете различните локомотивчета имат различно сцепление освен това и различна скорост на движения от общо 8 лока които имам за сега няма 2 с еднаква скорост разбира се те всичките са ми и различни модели нямам и 2 еднакви модела  ;D

Та пускам ги тея 3 композиций на някаква средна скорос да кажем 8в примерно и отивам при стрелките и си поставям задачи от сорта примерно най външната композиция да размени местата си с най вътрешната или със втората . Това става само със стрелки в постоянно движение само в 1 посока . Не спирам влаковете не давам заден ход само напред като видео игра е изисква се доста бърза реакция и голяма концентрация има доста голяма тръпка поне за мен адреналина ми се качва. Това тества уменията и реакцийте на тоя който си играе до краен предел.
Разбира се в повечето случай стават аварий когато единия влак още не е излязъл от стрелката а дугия влиза ето ти истинска жп катастрофа. Лока излиза от релсите няколко вагоне се обръщат забавно е .
Държа дебело да подчертая че компютърното захранване изключва за мили секунди така че няма никаква опастност за моделчетата те и без това тея дето карам почти нямат буфери това е единственото поражение ако се случи.

А гонката с локомотивчета е следната пускам ги всичките едновремено на 1 от трасетата обикновено на второто за да мога като някой почне да настига друг да го прехвърля или в ляво или в дясно и за да не се ударят и отново да го върна като се освободи място и разбира се се чака и подходящ момент и това си е забавление и пак се изисква концентрация и мисъл.

А ако според вас това е само тестова дъска то тогава смело мога да заявя че тя тества моделите до ръба на техните възможности
както се казва до краен предел   :lol:

tritehiksa83

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #6 -: 15 Септември 2014, 13:48:27 »
Аз лично приветствам Светльо, моят начин за забавление е спазването на определено разписание, и разчет на трасето със скоростна сигнализация която се спазва.Така влака не обикаля просто а се движи според трасето и разписанието.правят се и маневри и композиране на различни влакове.

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #7 -: 17 Септември 2014, 11:15:38 »
Изглежда  доста  интересно !
Какви  скорости  развиваш ?!

tritehiksa83

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #8 -: 17 Септември 2014, 12:40:15 »
Разчел съм трасето до 120, има намаления на участъци до 90 и 100 км и 15 за руски вагони както и до 5 км в някои отклонения в гарата.
« Последна редакция: 17 Септември 2014, 12:42:24 от tritehiksa83 »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #9 -: 17 Септември 2014, 22:08:57 »
все се канех да питам като казвате че спазвате скорости какво точно имате в предвид ?!?
Как изобщо измервате скороста на движение .
Пак ли спазвате съотношение 1/87 .
Кажи малко по подробно как спазваш разписание кога тръгва влака как нагласяш скороста как е измерваш че е тази която желаеш или която е указана .
ако си като мон с различни модели локомотиви които имат различна скорост на движение при едно и също напрежение тогава как се би се получило .

tritehiksa83

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: макета на Светльо
« Отговор #10 -: 17 Септември 2014, 23:09:45 »
Не съм се занимавал да изчислявам моделна скорост и моедлно време, по лесния начин за мен беше да преценя как се движат локомотивите при различно подаване на тока след което  разграфих потенциометъра на захранването със следните скорости 10,20,40,50,75,90,100,120 за по-лесна ориентация започвам с максимално пуснат ток което дава най-високата скорост и постепенно се намалява, следи се как се движи влака и се разграфяват останалите скорости, по нисходящ ред.След което се съобразявам с предварително написано разписание като един час от разписанието е равен на една реална минута или 60 сек.Пример:
гара А тр.17:00 ч. гара Б пр.18:00 ч. От гара А до гара Б влака върви една реална минута.Има съображения и от страна на обиколката на трасето при мен е 970 см.
« Последна редакция: 17 Септември 2014, 23:29:57 от tritehiksa83 »