Автор Тема: Домашна цифровизация – идеи и мнения  (Прочетена 21528 пъти)

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ще започна с един цитат от pach:
Цитат
   Било то на постоянен макет , или “разполагащ” се на масата или пода , ние разчитахме на един  или два трансформатора с изправители и регулиране на изходното напрежение , за да управляваме поне в двете възможни посоки на движение най-малкото два влака.Характерното за тази система , е че колкото повече влакове и локомотиви искаме да се движат едновременно , толково повече  , се усложнява схемата на организираните самостоятелни участъци, начина им на управление , блокировката за предотвратяване на катастрофи , както в тези участъци така и при преминаване на стрелки , прелези , малки и големи гари.Да , някой ще каже – ми това е супер , колкото повече електроника  , релета , проводници и т.н. толково по-занимателно и интересно.
Но това мнение мигом се забравя , щом се установи дефект в системата (който може да е и “по рождение”)  и се започне едно ровене по ключета и бутони , проводници и релета , регулатори  и електронни блокчета , със споменаването на нежната половина от човечеството до девето коляно , щото ни е яд , че вместо да се наслаждаваме на движението на любимия си локомотив , сме се оплели в  схеми и инструменти ,за да извършим поредният “текущ ремонт”.Накрая когато открием коя жичка се е откъснала , свободното ни време е отлетяло , и ние вече не сме сигурни дали следващият път ще се надуваме като пуяци от сложноста на схемата която сме измислили и реализирали в името на движението на влаковете.Да не говорим за ровенето из помощните средства (било то литература , записки от коляно или интернет ) за все по-сложни ,и по-добри схеми за това или онова нещо .


  Това е така, защото много добре изразява и моите проблеми свързани с аналоговото управление. Тъй като в момента имам три локомотива, а за в бъдеще смятам и още да си взема, имам сериозен проблем свързан с управлението им, а дори и с това просто да ги оставя в някой глух коловоз. Цялото това запояване на релси, транзистори, релета и добавяне на изолиращи пинове, както и няколко технически проблема, включително и стопен бушон от 2А, ме убедиха в едно – трябва да се цифровизирам.
  Дотук добре, но след като с моя приятел и колега, разгледахме цените в хобиленд (над 100 лв на лок), решихме че трябва сами да се справим. И тук на помощ идва любимото ми ардуино. Идеята ми дойде след като попаднах на Ардуино Про Мини с размери 18 x 33 мм и тегло 2 грама, както и цена под 20 лв, освен него е възможно и Микроконтролерът ATmega328, които може да се използва самостоятелно и струва под 10 лв. Следващата стъпка бе да решим, какво точно ще искаме даправи микроконтролерът и отговорът е:
1. Да управлява скоростта на локомотива
2. Да сменя посоката на движение, както и светлините в зависимост от нея
3.Евентуално да вдига и сваля пантографите и да откача вагоните, както и в бъдеще да се добавят звук и пара

  И след като се поразрових малко за ардуиното разбрах че команди могат да се изпращат по двупроводна линия до над 100 самостоятелни микроконтролера. Това ме доведе до извода: между двете релси ще има постоянно напрежение от 12V, като командите ще се изпращат чрез добавяне на още 3V към напрежението за HIGH и без промяна за LOW. Това не знам точно как ще го направя, но знам че и други хора са го правили. Управлението ще става посредством един PWM пин, към който е свързан транзистор и още един пин да управлява един H-bridge, отговарящ за посоката, както и още два пина да управляват светлините. Евентуално пантографите могат да се движат чрез серва, но за момента това е на заден план.
  И така изписах всичко това, само за да чуя мнението и на други хора: дали си заслужава, оправдават ли спестените пари труда и изобщо смятате ли че ще стане?
 

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #1 -: 22 Юни 2014, 20:19:57 »
Ако съм разбрал правилно, това, което си захванал да правиш - цифрово управление по собствен интерфейс - е преоткриване на колелото и топлата вода. Освен декодер, ще трябва да си разработиш и централа, бустери, мишки и т.н. Времето и финансите за това ще отнемат повече отколкото за построяването и окабеляването на няколко аналогови макета с все ландшафт и подвижен състав за тях. Освен това, твоите локове ще работят само на твоя макет (само с твоята централа) и няма да са съвместими с други системи.

Има и други магазини у нас, както и хора, които се занимават изключително с цифрово управление. Има и Интернет с безброй модели на декодери, централи и т.н. с всякакви възможности и цени. Има и open source проекти на декодери, които можеш да прегледаш и по някой от тях да си сглобиш сам декодер с нужната функционалност, който ще е съвместим с вече утвърдените DCC стандарти.

Но ако все пак си решил да направиш нещо сам от нулата, прегледай съществуващите стандарти, като почнеш от тук: http://www.nmra.org/standards/DCC/index.html и прецени за себе си дали си струва и колко време и средства ще отнеме. Ако сметката ти излезе, почвай да действаш, а и във форума има хора, които могат много да ти помогнат (един вече си го цитирал ;))

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #2 -: 24 Юни 2014, 11:36:07 »
Да кажем, че си разбрал правилно, единствената разлика е че ардуино използва вече готови протоколи, стандарти и пр. и като цяло е разработено да е просто и лесно. За топлата вода си прав донякъде че я преоткривам  :), но мисля че повечето хора в този форум са го правили, за да спестят някой лев. Все пак ако отнякъде намеря добра оферта за цифровизация, няма и да се замисля много и най-вероятно ще се възползвам от нея. Не ме разбирай погрешно, че се опитвам от всичко и от всякъде да спестя по нещо, но просто това, което видях ме убеди че си заслужава да се напъна да измисля нещо, а в крайна сметка, дори и нищо да не стане, пак ще съм натрупал поне малко опит.
Дотук напредъкът ми е свързан с това че само през четири жици (две за захранване и две за информация)  мога да управлявам множество съоръжения покрай пътя, а дори и цели по-малки гари заедно със стрелки, светофори, осветление по сгради, вътре в тях, както и на цялата гара, освен това мога и да получавам обратно информация за състоянието на различни сензори. А цялата тази информация мисля че е достатъчна да спра и до тук и да се захвана с реализирането точно на това.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #3 -: 24 Юни 2014, 13:21:50 »
"Ако питаш мене" вземи си един цифров стартов сет на Роко, или поне "централата" на Роко . Декодери се намират и по 40 - 50 лв. Ще си имаш и "пулт", и всичко необходимо. Тук в оказиона доста често се появяват от разкомплектовани сетове и излизат на половин цена.

А пък СЛЕД това се занимавай да си правиш всичко, каквото ти харесва, особено ако ти се занимава с ардуиното. Можеш да започнеш с "аксесуарен декодер" - ти да си го направиш, и той да ти управлява стрелки, сигнали, лампички по пулта и т.н. Също така да си направиш и нещо, с което да четеш копчетата от бъдещия ти пулт и да ги превръщаш в DCC команди и т.н. Ще имаш достатъчно поле за действие, като си правиш свои устройства за каквото и както си поискаш. Но е добре всичко да е на DCC, защото: стандартът е отдавна тестван, точно и подробно е описан и работи достатъчно добре с влакчета, и т.н. , а и винаги ще си съвместим с други готови устройства.

И в този форум е писано много, че с единични бройки няма да спестиш, ако се мъчиш да си напарвиш прилична цифрова система.

Освен това малко се притеснявам от това, с което си започнал тази тема. "Цялото това запояване" и т.н., с които цитираш пач, са неща, които в жп моделизма са изживяни преди 30 и повече години. С днешните консумативи и материали не би трябвало да имаш никакъв проблем с множество жици и елементи. А в една цифрова система, особено ако ти си правиш нещо по нея, има много повече неща по които да си "извършиш поредния текущ ремонт" вместо да си караш влакчето. Само за сравнение: с моите стотина релета и четири лентови кабела между пулта и макета не съм пипал нищо от построяването му (почти година). А един прилично напарвен цифров макет ще има много повече изолирани участъци, датчици за заетост, за позициониране при спиране и т.н. отколкото при аналогов такъв (просто защото в аналоговия макет голяма част от тези функции е безмислено да се правят, освен ако не е с ардуино или нещо подобно).  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #4 -: 24 Юни 2014, 13:33:08 »
Ами всъщност протоколът по DCC точно това прави - даже още по-добре, защото за целта използва само 2 проводника, докато ти от сега "лицензираш" вече четири!!! При това повечето фабрични устройства по  вход/изход за защитени с буферни схеми, например RS-485  (промишлен интерфейс по-добър и по-добре защитен от RS-232).

При моделните цифрови стандарти "за влакчета", каквито се явяват протоколите за връзка всичко това е отдавна решено, включително и начина на захранване. При това специално за DCC кода съвсем скоро от международните моделистки организации добавиха само още осем байта (1 биТ) и вече разшириха възможността в декодерите да се програмират 28 функции (старите бяха само 12, по-новите стигнаха до F22) !!! Ти били могъл да изпълняваш с едно ардуино толкова самостоятелни функции, като гарантираш точността, работоспособността на системата, липсата на грешки по време на работа и ...не на последно място да напишеш този код?!?!?

В тези протоколи по които работят цифровизираните моделни железници, влизат автоматична  проверка за достоверност на подаваната команда,  която проверка изключва вероятността за грешка до абсолютната нула. Ти всичко това тепърва да го измисляш!!!???

Една система дори за самостоятелна изработка (ти ще си сам в нея и никога никой друг не би се включил) ще е с доста по-висока цена, защото сам ще си покриваш разходите за експерименти, части и сам ще си пишеш кода и т.н. И не е ясно качеството и съвместимостта и с разспространените.

Колкото по-разспространена е една система в елекрониката (въобще, не само в моделните влакове) толкова по-евтина е за производство от разработчика и.
Като стигне до търговците обаче това става невалидно ,защото те печелят освен от чуждия труд и от оборот (тоест пак опираме до ниска себестойност спрямо количеството)
При фабричните системи има и още цял куп предвидени възможности за разширение и обновяване още с "раждането им".

Разбирам, че би искал сам да си разработиш система на основата на ардуиното (явно добре познато ти), но това наистина е откриване на топлата вода и колелото едновремменно. Опита който ще натрупаш, безспорно ще ти е от полза, но практически влизаш в улица без изход. Това, че ще я преминеш цялата, ще те направи много по опитен, но няма да ти помогне да изленеш от нея на заден ход и загубеното време не си струва.

Щом имаш енергия и мерак да разработваш подобни неща, може би трябва да се насочиш към системите за цифрово управление на моделни железници с тъй нареченият "отворен код". Те се разработват от хора като теб (но много добре запознати с фабричните подобни системи) които имат потенциала, възможностите и желанието да го направят за другите при това в абсолютно достъпен и безплатен вид за моделистити. Такива общества само в Европа са от "MERG" (англичани), "PACO`S"(испанци), "DCC WORD" (италианци) и не на последно място "OPEN DCC" което е международна група организирана на принципа на "Уикипедия". Има подобни чешки и полски групи коит опубликуват схемите и кода за самостоятелна изработкана системи. Впрочем тук имаше руснаци които работеха по кода и хардуера в  "ОPEN DCC", но не ги харесаха и изгониха,
за да си купуват сега от същите хора, тъй като системата се оказа много приятна и работоспособна, при това става все по-добра и евтина. Подобна група за цифрова електроника има дори във FREMO-обществото, чиято цел не е точно това, но и те ползват цифровата система все пак.

За българската система която все някога ще узреем тук да си направим - при всички положения ще е на основата на най-разспространения протокол ползван повсеместно по причините изброени по-горе. Вече има начални  "напъни", при това по утъпкана пътека, защото е доказано, че горе изброените цифрови системи са доста универсални и отчасти съвместими една с друга. Често са и взаимно допълващи се. А ти би ли могъл да направиш същото с твоите идеи и въжделения? Щото ако го напривиш, ще си първият българин застанал рамо до рамо с над 1000 ума (само в Европа) които работят по тези системи от години. Много е добре за теб и Родината - направиш ли го, ще заемеш най-достойното място до тях!!!

Всъщност и в момента Микси (както и токущо Митко0888) по-горе ти казаха, че има и достатъчно бюджетни начини да си направиш начална конфигурация  за цифрово управление на влакове... например.
1. Цифрова централа от "DCC WORD" - себестойност под 80,00 лв в части и РСВ (с возможност за изява в хардуерните ти способностти)
2. Локомотивен дешифратор от "MERG" - сеебестойност под 25,00 лв в части и РСВ( с възможноста за работа както по хардуера, така и по програмирането и "наливането" на цифровия код).
3. Аксесуарен дешифратор от "DIGITALBAHN" - германският отговор н аскъпите фабрични системи - 25 лв за четворен и условия за работа като при локомотивния дешифратор.
4. ПРограмиращ модел за цифров код с обратна връзка и компютърно управление + стенд за изпитание и настройка - до 50 лв (мрежата е пълна с такива, като фабричните обаче са над 50...евро!...и то минимум!!)

5. и не на последно място, нещо което ти за сега ни си споменал - има безплатни програми за компютърно управление на цели макети работещи по една от горе изброените системи.

Ти предвидил ли си такова нЯщо?

А струва ли си труда и опита на "проби/грешки/супер е"?

Повярвай фабричните системи, както и тези с отворен код са много добри и са оставили за теб да се изявиш в самото програмиране на дешифраторите например. Тук има само 3/4 човека майстори в програмираноте на звукови дешифратори
и полето за изява е огромно - колокото моделистите у нас!!!
 :hi:
« Последна редакция: 24 Юни 2014, 13:42:56 от pach »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #5 -: 27 Юни 2014, 04:35:10 »
Я, погледни тази тема: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,804.0.html  Любомир Тасков е от Пловдив, представител е на CT-Elektronik, декодерите са добри, а той самият е много отзивчив - обади му се.   :)

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #6 -: 27 Юни 2014, 22:04:57 »
Малко ще прилича на самохвалство, но погледни тези няколко поста: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1723.msg39750.html#msg39750
Локомотива го бях направил да се захранва универсално - поема и прав, и променлив ток. Комуникацията беше еднопосочна, по радио.

Опитът ми от тази разработка, обаче, показва, че е много работа - иска и време, и нерви. Дали си струва, ти си преценящ.

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #7 -: 06 Юли 2014, 13:54:02 »
Благодаря за добрите идеи! :hi:
Първоначално и аз си мислех за нещо подобно на системата на optron, но реших че прекалено сложно, особено при наличното място – все пак той едва го събира в 1, аз в НО ще се видя в чудо :) . Това, което ми се стори най-добър вариант е съветът на mitko0888 да си взема един стартов сет на роко. И точно тук искам да попитам дали някой си взел този http://www.roco.cc/en/product/161279-0-0-1-4-0-0-001001/products.html или този http://www.roco.cc/en/product/80668-0-0-1-4-0-0-001001/products.html стартов сет, за да каже дали си заслужава според него.В сайта на Piko попаднах на това http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=9133 което също изглежда добро предложение, но някъде във форума някой беше споменал че пиковските централи не били толкова добри, а въпреки че се опитвам да спестя от цена не искам за няколко стрелки повече да остана със ситсема, която е неудобна или дори граничеща с безполезна.
Макар че се порових в сайта на Roco и малко в Youtube, не разбрах някои неща:
– дали стрелките в тези сетове са автоматични (с вградени декодер и механизъм) или ще трябва сам да се оправям;
– дали цялата система може да се управлява чрез РС, дори и без мултимауса и ако е възможно, трябва ли нещо допълнително, също така не разбрах дали програмата rocomotion (за мен е много важно да има РС връзка за автоматчно управление на незавършения макет) е безплатна и откъде мога да си я сваля (в момента може и някакво демо, просто за да я разгледам).
Та горе-долу това е идеята – да вземем един хубав роковски сет с централа и всичко необходимо, както и още малко релси и подвижен състав, че и от това има нужда :), и после постепенно да цифровизирам и другите три локомотива, може би с декодери от Любомир Тасков, но както някой отбеляза, от доста време не се е появявал във форума.
А предложенията на pach:
Цитат на: pach link=topic=4564.msg95540#msg95540 date=1403605988
... има и достатъчно бюджетни начини да си направиш начална конфигурация  за цифрово управление на влакове... например.
1. Цифрова централа от "DCC WORD" - себестойност под 80,00 лв в части и РСВ (с возможност за изява в хардуерните ти способностти)
2. Локомотивен дешифратор от "MERG" - сеебестойност под 25,00 лв в части и РСВ( с възможноста за работа както по хардуера, така и по програмирането и "наливането" на цифровия код).
3. Аксесуарен дешифратор от "DIGITALBAHN" - германският отговор н аскъпите фабрични системи - 25 лв за четворен и условия за работа като при локомотивния дешифратор.
4. Програмиращ модел за цифров код с обратна връзка и компютърно управление + стенд за изпитание и настройка - до 50 лв...
Потърсих най-вече декодера на MERG, но в сайта им описанията са ми малко неясни, също така и самоделните SMD платки с PIK, за чието програмиране нямам никакъв опит, а само повърхностна теория, ме отказаха в момента да се опитвам да сглобя нещо при положение че даже и няма как да проверя дали работи ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #8 -: 07 Юли 2014, 14:43:28 »
То в моделизма ни както и в живота "царски" пътеки няма!!!
 :yes: :yes: :yes:

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #9 -: 07 Юли 2014, 20:31:36 »
За пътеките е така, но поне ги има  ;D ;D ;D ;D
А така между другото вчера видях в сайта на роко едни много странни работи:
Сет в мащаб НО (според моята информация това е 1:87), а там пише следното:
„Contents: 3-piece set ICE-2 with one end car, one center wagon, one control cab coach (Scale: 1:100)...“ (което аз си го превеждам като мащаб 1:100). :scratch_ones_head: :scratch_ones_head: :scratch_ones_head:
Някой да има информация по въпроса? ::)

D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #10 -: 07 Юли 2014, 20:49:26 »
Вагоните на ИЦЕ2 са в този мащаб.Имаш лично съобщение от мен.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #11 -: 08 Юли 2014, 09:44:32 »
Тоя "спомагателен" мащаб е измислен заради съвременните дълги четириосни пътнически вагони, а специално немските в оригинал са по-дълги от стандартните, имат по 12 купета, 26 и кусур метра, за разлика от останалите, които са с по 9 или 10, които дълги вагони, пресъздадени точно в 1:87, създават ядове при наличието на криви с по-малък радиус, а не навсякъде макетаджиите имат възможност за осигуряване на големи радиуси. Затова при 1:100 просто малко повече фирмите скъсяват коша и прибират талигите.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #12 -: 20 Юли 2014, 21:51:45 »
Няколко интересни линка към "домашно" DCC, с помощта на Arduino:
http://railstars.com/software/cmdrarduino/
както и линк към самия код:
https://github.com/Railstars/CmdrArduino
В един момент бяха доста активни.

Сега виждам, че са си направили своя линия продукти :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #13 -: 21 Юли 2014, 08:05:02 »
Може и да са били евтини решения, но вече не са...само бустера е 100 долара!!!
Тоест вече безплатен обяд няма. Хубавото е поне, че се придържат към официалния протокол
DCC и спазват изискванията на NMRA.

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #14 -: 25 Юли 2014, 00:48:40 »
Не мога да не споделя:
http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/83997-dcc-signal-accessory-decoder-using-an-arduino/ - декодер на цената от 20лв.,
което ако трябва да го сравнявам с тази цена http://www.amazon.com/Marklin-Scale-Digital-Install-Decoder/dp/B0000WOM3E (с уговорката, че най-вероятно може да се намери някъде и по-евтино)