Автор Тема: Домашна цифровизация – идеи и мнения  (Прочетена 21526 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #15 -: 25 Юли 2014, 08:51:50 »
http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/M%C3%A4rklin/3-4-0-162251-003005-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html цената е съизмерима.. Внимавай с амазона, не всичко е на нормални цени... Като си харесаш там нещо, никога не скачай веднага на него, а проверявай и на други места. Обикновено прИмоциите са близо до истината...

Тук пък вече няма сравнение - 4 декодера в 1...
http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/M%C3%A4rklin/3-7-0-184993-003003-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html  :hi:

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #16 -: 25 Юли 2014, 10:44:50 »
Благодаря за линковете  :hi:
Простете за amazon-а просто явно google ми го показва винаги първи.
За Arduino-то - разбирам скептицизма на повечето хора във форума, просто в случая имам няколко платки, с които и без това нищо не правя.
И да си призная помолих баща ми да ми направи управление за 14 (или 24) стрекли в едно, миналата година. Та един такъв декодер с ардуино би бил полезен ако го направя да командва въпросното управление.

Ще пиша, като има повече развитие, но съм съгласен, че темата е повече повече за раздел "програмирам всичко, което мога" от колкото за ЖП моделизъм. :)

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #17 -: 22 Октомври 2014, 15:59:34 »
След горе-долу цяло лято и една промоция точно навреме се сдобих с ново дигитално управление, на Роко, със z21, вярно бял, но все пак, че даже и лок с вагони и кран :yahoo: :yahoo: :yahoo:. (http://www.roco.cc/en/product/178649-41502-0-0-0-0-0-001001/products.html) Все още имам някои неясноти и проблеми, като например защо рутера не работи и няколко липсващи части (та утре ще ходим до магазина  :rtfm:), но тази сутрин го пуснах през рутера за нета и докато се усетя, трябваше да тръгвам за училище...
Интересно ми е някой друг има ли опит с тази система и да я е управлявал чрез РС и ако да с каква програма, понеже забелязах доста варианти. И да не забравя, ако някой знае добри предложения за декодери, че засега искам и пиковската людмила да пусна да върви, а нямам голям опит в намирането на тия платчици :scratch_ones_head:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #18 -: 22 Октомври 2014, 16:49:26 »
Браво и честито.
Малко повече за  цифровото и конкретно на въпроса ти - виж предпоследната снимка.
Там се виждат имената н ашест такива програми от многото.
 :hi:
http://railwaymodel.blog.bg/hobi/2013/10/01/cifrovo-upravlenie-v-jelezopytniia-modelizym.1154514

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #19 -: 22 Октомври 2014, 19:54:50 »
Цитат на: pach link=topic=4564.msg96986#msg96986 date=1413985766
Там се виждат имената н ашест такива програми от многото.

Кои шест програми казваш че работят със z21?

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #20 -: 23 Октомври 2014, 09:45:16 »
Според Роко :pleasantry: (в сайта Z21 на FAQ раздел LAN) има 4 програми, засега съм пробвал Rocrail и Rocomotion, просто защото я имах, :haha: но без особен успех. Просто няма връзка :fool: или пък аз не мога да отговоря на въпроса "КАК ДА ГО СВЪРЖЕМ, БЕ МЛАДЕЖ!!!"... Това надявам се ще се изясни тези дни.
А ето ги и програмите:
 

А, доколкото разбрах pach говори за тези:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #22 -: 23 Октомври 2014, 11:01:27 »
Една доста тънка особеност, на която се натъкнах в един друг форум, е че z21 и Z21, въпреки малката разлика в обозначението, нямат почти нищо общо.
z21 е бяла и обикновено се включва в цифровите стартсетове.
Z21 е черна, с повече възможности и доста по-скъпа версия.

Дано внесе малко яснота  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #23 -: 23 Октомври 2014, 11:06:59 »
Прав си и  "по-минъчкият" брат се различава от показаното в клипа.
Мнозина различават двата вида управление:
- z21 което е с малка буква "z" -
-Z21 което е с главна буква "Z".
 :hi:
кат№№ по ROCO
10820 /10825 за USA мисля че беше 10822...

 
ПП. Основната разлика е в централния блок .
ROCO Digital Wireless контролер z21 е опростена версия на Digital 10820 Wireless централата ROCO Z21 .
 За разлика от контролния панел е оборудван с: - 2 X-BUS конектори за свързване на цифров контролер 10810
 или казано просто ROCO multiMAUS. А американското явно е също с  разлика, ясно каква.
 ;D

ПП2. А ти сигурен ли си, че в рутера не ти е проблема за "как да го свържем, бе младеж?"  ;D
Инициализиран ли ти  правилно и ...работи ли въобще?
« Последна редакция: 23 Октомври 2014, 11:44:39 от pach »

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #24 -: 23 Октомври 2014, 21:46:06 »
Цитат на: pach link=topic=4564.msg96999#msg96999 date=1414051619
ПП2. А ти сигурен ли си, че в рутера не ти е проблема за "как да го свържем, бе младеж?"  ;D
Инициализиран ли ти  правилно и ...работи ли въобще?
Ще се опитам да обясня: с другия рутер за нета всичко си е ОК, следователно проблемът е в новия рутер. Да пробваме да го включим в лаптопа, щом със зета не става, е да ама какво да видим, няма връзка, все още всички лампи групово премигват на няколко секунди в отчаяно търсене на нещо, ама нищо. И така след всички възможни и все пак смислени конфигурации на лаптоп, рутер, втори рутер, Ц21 и един телефон :wacko: стигаме до извода че проблемът е точно в нашият телевизор.

И така между другото да попитам имащите от роковският кран, дали вашият има оная работа, на която се подпира стрелата на крана върху платформата, че моят нещо нямаше?

D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #25 -: 24 Октомври 2014, 13:03:20 »
Подпората на стрелата е в комплект с крана,порови по- добре в опаковката,трябва да я има.Черна е на цвят.

tiutiu

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #26 -: 24 Октомври 2014, 15:01:11 »
Цитат на: D2 link=topic=4564.msg97015#msg97015 date=1414145000
Подпората на стрелата е в комплект с крана,порови по- добре в опаковката,трябва да я има.Черна е на цвят.

Уверявам те, само съдържанието на самия стириопор не съм разгледал и нищо подобно не намерих, освен едно малко листче с пореден номер, най-вероятно на човекът който го е окомплектовал, в случай че нещо липсва. Сетила са се да сложат пластмаси да държат релсите в кутията, но не и такива за крана :fool:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #27 -: 24 Октомври 2014, 15:46:10 »
Цитат на: tiutiu link=topic=4564.msg96995#msg96995 date=1414046716
"КАК ДА ГО СВЪРЖЕМ, БЕ МЛАДЕЖ!!!"...

Това няма как да го сбърка човек той кабела е един и можеш да го включиш само по един начин.
По скоро въпроса е "КАК ДА ГО КОНФИГУРИРАМ, БЕ МЛАДЕЖ!!!"...
Всички рутъри и аксес пойнти имат програми към тях които от една страна вкарват драйвъра от друга страна дават достъп до конфигурирането им настройки защити забрани ип адреси и куп други неща .
Повечето хора не обръщат внимание на това защото очакват уйндоса сам да се справи ама той не винаги успява.
Тея програми са на сайта на производителя .
Освен това може би малко известно е че тея устройства могат и да се ресетват и да приемат настройки по подразбиране .
Обикновено на повечето но не на всички става като се държи пауър бутона и се подаде захранване .
Аз понеже съм с 2 рутера вързани един след друг последователно доста четене в нета падна докато ги подкарам.

А идеята за ардуиното ми допадна много и след малко четене се решик и аз да си взема още повече че цената му е едвам 20 лева
И не бива да се пренебрегва факта че ардуиното е мини компютър тоест превъзхожда по възможности и функционалност
готовите цифрови системи .
На теория с ардуино могат да се прдадът и изпълнят
"съхранявани
като 32-битови стойности с обхват от 2,147,483,647 до -2,147,483,648" команди като ограничение може да настъпи от капацитета на наличната му памет
Самото ардуино все пак е замислено и създадено да управлява роботи с наличните готови датчици и модули
да предостави едно средство за по широк кръг потребители без да се налага да са електро инжинери и ли опитни програмисти да могат да реализират своите творчески идей и виждания  ;D
« Последна редакция: 26 Октомври 2014, 21:11:02 от svetljjjo »

Gorkata

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Рейтинг: 0
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #28 -: 08 Февруари 2015, 10:02:30 »
Здравейте всички!
Аз съм пълен новобранец в начинанието. Взех си един стартов сет на PIKO цифров и запчнах да чета тук там и влязах сериозно във филма :)
Заребил съм се по една централа на РОКО z21. Доколкот разбирам може да чете и записва CVта но не разбрах колко локомотива може да управлява. Виждам че има хора които притежават такава, може ли да споделят малко опит и съответно дали е читава.
Има ли някаква джаджа която да чете и записва CVта на персоналния компютър като за заек, например от КОНРАДСКИТЕ.
Защото вие знаете най-добре ''без едно мога с едно не мога''!
Благодаря!
 

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #29 -: 09 Февруари 2015, 16:34:03 »
Цитат на: Gorkata link=topic=4564.msg98542#msg98542 date=1423382550
Здравейте всички!
Аз съм пълен новобранец в начинанието. Взех си един стартов сет на PIKO цифров и запчнах да чета тук там и влязах сериозно във филма :)
Заребил съм се по една централа на РОКО z21. Доколкот разбирам може да чете и записва CVта но не разбрах колко локомотива може да управлява. Виждам че има хора които притежават такава, може ли да споделят малко опит и съответно дали е читава.
Има ли някаква джаджа която да чете и записва CVта на персоналния компютър като за заек, например от КОНРАДСКИТЕ.
Защото вие знаете най-добре ''без едно мога с едно не мога''!
Благодаря!

Централата може да управлява много локомотиви, в пъти повече от възможността да се карат на един макет. Централата също така може да управлява и други джаджи - стрелки, семафори и т.н. Тук проблем възниква когато ти трябва даден адрес, че е нужно време да отидеш на него и съответният влак да почнеш да го управляваш.
Тия CV-та защо са ти да ги записваш на компютър?