Автор Тема: Домашна цифровизация – идеи и мнения  (Прочетена 21593 пъти)

Gorkata

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Рейтинг: 0
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #30 -: 09 Февруари 2015, 21:30:41 »
Явно съм се изрaзил непрaвилно.
Пиковскaтa стaнция която се предлaгa в стaртовите сетове може дa упрaвлявa до 3бр.
локомотивa без допълен бустер кaто digi 2.
Тa искaх дa рaзбрерa въпроснaтa стaнция нa Роко кaкви сa и възможностите  и без допълнително рaзширение.
A зa въпроснaтa  джaджa:) , съществувa ли тaковa животно което дa го включa към компютърa и дa се прогрaмирaт и четaт CVтa (не дa ги зaписвaм) зa дa не се нaлaгa дa си купувaм цялa стaнция зa целтa, кaто се нaдявaм ценaтa дa е по нискa?
Извинявaм се и бaгодaря зa рaзбирaнето!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #31 -: 09 Февруари 2015, 22:27:34 »
Както pavel75 ти писа, пиковската ти станция може да управлява много локомотиви, повече от колкото можеш да караш едновременно. Например 127 за диги 1. Или 9999 за z21. На релсите не можеш да имаш повече от 12 с диги 1. Колко от тях ще се движат зависи от захранването и от консумацията на локомотивите.

От всичките тях с комплекта от стартовите сетове можеш да караш ЕДИН, евентуално ДВА локомотива. Може и за три да стигне, ако един от тях само свети, а другите не се напъват с много вагони. Захранването ти е за толкова - 12 VA (около 0.85А).  Можеш да си купиш по-голям траф, 55005, ако все още го намериш някъде, който е за 28 VA, или 55006 за 36VA, и можеш да изполваш максималните 1.8А на диги1, които ще ти стигнат за най-много 5-6 едновременно движещи се локомотива.

Роковската Z21 е за макс 3.2А, т.е. ще ти стигне за 4 до 10 локомотива. Бялата z21 мисля че пак е за толкова.
« Последна редакция: 09 Февруари 2015, 23:04:39 от mitko0888 »

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #32 -: 09 Февруари 2015, 23:59:26 »
Gorka, аз имам z21и все още не съм и разучил всички екстри. Чете CV-тата на декодерите, но не на всеки декодер можеш да променяш всичко. Колкото до цената...тази в оказиона е доста по-ниска от тази в Липето така че не се чуди изобщо

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #33 -: 28 Септември 2015, 00:01:53 »
Съвсем наскоро се сдобих с z21 от TheJackal  :hi:

z21 има доста добър външен вид и мисля, че работи добре - засега съм я тествал 1 локомотив напред назад по 20см релса,
Поне на iPhone приложението обаче е доста неприветливо за ползване - кога дърпаш слайдъра за скоростта, кога преместваш екрана към другия локомотив (swipe-ваш) - не е ясно и почти прекатурих локомотивa на няколко пъти. Отделно, че на моменти и интерфейсът не реагира, а командите хвърчат към локомотива - все iOS UI проблеми, които нямат нищо общо с влакове, а се срещат и при мобилни проложения на новинарски сайтове.

Един вид, една мишка на роко хич не е излишна :)
Другата приятна изненада е, че протоколът на комуникация е документиран и наличен официално за сваляне:
http://www.z21.eu/content/download/1589/16085/file/Z21_LAN_Protokoll%20V1.05.pdf

Тъй като започнах да правя (с баща ми) arduino декодер за аксесоари, мисля да направя едно странно упражнение - да използвам досегашната ми Marklin Mobile Station 2 като мишка, т.е.:
Mobile Station 2 -> DCC сигнал -> arduino DCC декодер -> командите през LAN към компютър -> команди към z21 -> DCC сингал -> локомотиви.
Упражнение, което предполагам ще се провали заради лаг-а от конветирането на сигналите на няколко пъти.

А пък за Arduino декодера ще отворя отделна тема, мисля, че би се получил почти всякакъв вид декодер за аксесоари (стрелки, сингнали, светлини и т.н.) на доста добра цена.
« Последна редакция: 28 Септември 2015, 00:08:23 от bazitov »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #34 -: 28 Септември 2015, 00:13:53 »
А от Роко не пуснаха ли и андроидско приложение за тия централи? Бяха планували май още за миналата година или началото на тая...

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #35 -: 28 Септември 2015, 11:34:53 »
Има, просто Андроид не ми е във фокуса.  :hi:
Проблемът е в дизайна на интерфейса - миксират дърпане и swipe-ване, което винаги е проблемно и не достатъчно надеждно.
« Последна редакция: 29 Септември 2015, 00:07:10 от bazitov »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Домашна цифровизация – идеи и мнения
« Отговор #36 -: 25 Юни 2016, 20:55:28 »
...
« Последна редакция: 27 Юни 2016, 01:50:56 от svetljjjo »