Автор Тема: Тема само за юнаци  (Прочетена 18087 пъти)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Тема само за юнаци
« -: 10 Септември 2014, 11:04:16 »
Мда, оказва се, че размера наистина има значение. В конкретния случай колкото по тясна, толкова по голям кеф. Имам предвид ширината на линията, де. Да – става въпрос за дековилката на Minitrains. Отдавна не бях изпитвал такъв душевен оргазъм при покупката на ново влакче. Много симпатично, миниатюрно и съвсем не лошо направено. Пък сме го имали и в БДЖ.
Има един кусур,  който няма как да се оправи , останалото са козметични подробности. На тая картинка се вижда надстройката на въглищарника, направена от изтънени дървени бъркалки за кафе, ръкохватката на прозореца на кабината( пред вратата) и кобилиците с пружините на предпазните вентили върху парния дом от ламаринки и телчета. Нищо не е боядисвано още освен стоящият котел долу над  рамата( пред и отдолу на кабината).

Тук вече имаме ръкохватки под прозорците и степенки долу на рамата.


Същата ръкохватка на прозореца и кобилицата от другата страна. Новото е тръбата излизаща от вертикалната стена на кабината и отиваща в тендера и тая чучавка, висяща от центрофугата на комина. Рядко ми се случва да правя нещо по снимка и да не знам какво е това.

Снимка отгоре за да се види връзката от парния дом през клапана към цилиндрите. Това го претупах обаче. На парния дом трябваше да направя някаква шайбичка имитираща фланец. Някой друг път.

Стигаме до отпред. Вижда се чучавката висяща от комина. Предполагам, че е някакъв кран (щото на такова ми прилича), но дали е така и за какво служи – не знам. Тук сложих само една ръкохватка на вратата на димната камера. Щото основния кусур няма как да го оправя. Става въпрос за един много характерен „П”-образен винкел над буферната греда, дето на модела го няма и няма място къде да се сложи. Отначало мислех, че са сбъркали като са направили буферната греда много широка.




На чертежа вляво е кабината гледана отзад. Вижда се, че буфера е ниско долу на рамата. В дясно е предният буфер на височина на нивото на цилиндрите. Тук се вижда и чучавката, висяща от комина.

Първо отзад на кабината забелязах, че буфера е по високо.

Съответно и предния буфер заедно с гредата е по високо, въпреки че на снимката не си личи много. Това може би е свързано с някакъв моделен стандарт за височината на куплунзите. И чак сега ми светна що го няма „П” образния винкел, и що няма място да си го направя сам и да го залепя там.

Мина ми през акъла да проверя на месинговия модел как е изработен този възел. Същата работа – винкела го няма. Явно височината на буфера е стандарт в мащаба. Но пък отстрани на буфера е направена тегличната кука. На Minitrains я няма. При цена на месинга от 700Е, а на нашия модел 130Е излиза, че една месингова кука чини 285Е. Бахтиякукимесингови. Обаче и сцепното движение е направено малко по добре. Тия машинки са с разпределение Стефенсон. На ведущата колоос са набити 2 ексцентрика от всеки от които излиза по една щанга, завършваща в един от двата края на кулисата. Ексцентриците и на месинговия модел са направени едно към гьотферен, но пък ексцентриковите щанги ги има. Това приспада половината от цената на куките и така една кука става 142,5Е. А това е вече друго нещо – така по бива. На Minitrains този възел е малко измислен – на същото кривошипче като на другите колооси е хваната една щанга отиваща към кулисата и за да ни излъжат, преди кулисата са я разделили на две като триъгълник. Или по скоро са я хванали за рамото и подвеската на ходообръщателния механизъм.

Тая картинка я качвам за трети път. Тук се виждат някои от елементите,  споменати по горе.

Ето още малко снимки:


« Последна редакция: 03 Февруари 2017, 10:48:10 от TANO »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #1 -: 10 Септември 2014, 11:07:26 »
Ето го и готовия модел с боядисани доработки. Като цяло добре пипнато локомотивче, особено предвид размерите му, но две неща не ми харесаха. Първо – направили са му фенерите да светят, и второ – не само, че светят, ами светят много неестествено силно, направо заслепяват.Аз обаче така и не го разглобих, за да отстраня горепосочените дефекти. А това май ми се случва за втори път напоследък. Преди никога не е било да купя нещо и да не го разчаркосам  до съставните му молекули. Явно вече одъртявам .
 Обаче дали заради светлината в стаята следобяд, или неправилната дозировка на ментата и мастиката по обяд, тия снимки нещо станаха по размазани. Ще трябва да чакаме или да ми дойде музата да ги преснимам, или на Сашо да му се припие бира някой ден.










« Последна редакция: 03 Февруари 2017, 10:49:05 от TANO »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #2 -: 10 Септември 2014, 17:39:41 »
Хубави са снимчиците, верно, без мастиката щяха да са мааалко по-бистри,
но си прав - бирата ги фиксира по-добре

Радвам се, че се кефиш на придобивката, честито!
А ако ти трявват някакви снимки на конкретни възли, кажи, мисля че имам някакви, но са за немското изпълнение, което едва ли е много различно.

И стига само хвалебсвия и розови облачета, да кажем и нещо леко в обратната посока:

Абе хубав лок, ама няма колела ...

Айде !

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #3 -: 11 Септември 2014, 13:39:58 »
Дзвер! Много ми харесва модела и представянето. Чак ме е яд, че още го нямам.  ;)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #4 -: 27 Септември 2014, 13:41:20 »
На една снимка на локомотивчето в Ц. Гара си открих пропуск. Става въпрос за стержена и лоста към спирачния вал отляво под будката. Набързо го направих от пластмаса от СИМ карта и телче.


 Само дето от мен фотографчия няма да стане. Преснимах го, но снимките не са кой знае колко по добри. Е, поне е с новата част:











И за да не кажете, че почти не е нищо ново, ето малко допълнителни работи:
От тая картинка и малко спомени на баща ми...

...се получи това:








По смътни спомени на баща ми някога вместо печки за отопление са били съдове, зареждани с топла вода в Кочериново, Рила и на Рилски Монастир (специално за тая линия). Иначе по късно помни и истински печки. И понеже малка част от детството му е минало в Мало Село (на линията Дупница – Бобов дол) има спомени и оттам. Специално тия пътнически вагони са били рядкост, влаковете са били по 5-6 М-чета и отзад един пътнически наричан „купето”. В „купето” е било само за деца, бременни и старци. А самата дековилка е била наричана „таратайката”. Деянов в неговите библии не ги споменава тези термини, това явно са местни дупнишки определения. И дали по лош път, или от самото малко междурелсие е имало и чести дерайлирания. Ето и в Панайотовите снимки е хванато едно такова:


Що да не представя и товарните вагончета. Това е К-вагончето в купешкия му вид .

Наложи се да му правя клемии от жичка.

Ето го с товар:


На М-чето няма какво да му се доправя, освен един товар от въглища.




Яд ме е, че от толкова много снимки, няма нито една на такова F-че. А баща ми ги помни същите. Натоварени със слепи коне за мината в Бобов дол. Моделчето си е добро, само му сложих една опашка.




От цялата работа е ясно, че аз няма да мина само с един комплект. Сърбят ме ръчичките за поне още един, този със зеления локомотив. С тенденция някога да стане малко по зелен. Само да ги пуснат пак. Пък после ще ми се прииска и сивия...То няма лошо, ама тия гадни немци все гутморген викат и все пари искат. Та си мисля вместо това да почна да събирам салфетки, ама нали съм Юнак! :bb2:
« Последна редакция: 03 Февруари 2017, 10:50:38 от TANO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #5 -: 06 Февруари 2015, 14:48:18 »
Още малко зарибяване за втория комплект...
Brigadelok - Smoschewer 776/1925


Вrigadelok - Henschel 15065/1917





Brigadelok - Henschel 16012/1918



От тук:
http://www.heeresfeldbahn.de/lokomotiven/deutschland/brigadelok/index.html#a160


И още нещо...


тук http://www.hfwagen.de/
« Последна редакция: 06 Февруари 2015, 14:52:03 от pach »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #6 -: 08 Март 2016, 19:29:57 »
Хайде малко теснолинеен гъдел:

https://youtu.be/8_2SYiU1DxQ




« Последна редакция: 27 Януари 2017, 11:35:49 от TANO »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #7 -: 30 Март 2017, 00:19:37 »
 Малко арт в стил "Джаста праста". Това го спретнах много набързо. Стана малко по височко, ама нищо. Таман ще им е по меко на войниците :hi:


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #8 -: 04 Април 2017, 12:45:47 »
Май са я оправили тая Снимка.бг. Надявам се само gzo да забележи, че санитарите са с различни униформи



Каручката е за ТТ, тези в НО не се побираха на вагончето


Тука в средата на снимката има такава малка каручка, нищо че това са нормални вагони. Значи не съм чак толкова далече от истината.


Интересна снимчица на истински вагон. Не бях забелязал, че цялата челна стена е на панти и може да се отваря.


Тука някой си е играл да прави целия вътрешен интериор. Това обаче е някакъв по голям мащаб.


Аз се задоволих само с горния ред нарове.


Плюс един спирач:


Плюс една опашка


На тендерчето има само спирач. По желание може седалките да се боядисат с „дървена“ боя, аз не го направих.


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #9 -: 04 Април 2017, 15:26:41 »
Предполагам, че моделирането на тези красоти ти е донесло същото удоволствие, както на нас съзерцаването им!!!
 :hi: :drinks:

...И защо ли имам чувството, че единият от санитарите с пилотка,
си го извадил не само от времения континиум,
(през Първата световна война са били с будьоновки и фуражки),
но и от из зад волана на генералски джип пред Берлин...
Може би Газ-ка.!!!?
 :haha: :drinks: :hi:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #10 -: 05 Април 2017, 20:02:28 »
Нема отърване от мене! Продължавам да досаждам с тия дековилки.
Машинката е със същите допълнителни екстри като черната. Ръкохватки, степенки, кобилици на клапаните, тръбички и рамото на спирачния вал. Има само две различия. Първото е, че като нова машина с този оригинален сив цвят, все още няма надстройка на въглищарника.


Втората разлика(която се вижда и на първата снимка), е кръглия капак на комина. И май се сещам за какво е тая чучавка висяща от долната страна на центрофугата. Дали пък не е ръчка, с която капака се завърта в затворено и отворено положение?


Няма да ме заболи да пусна още няколко снимки.











Така цялото санитарно влакче придоби следния вид.


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #11 -: 06 Април 2017, 18:35:49 »
Извинявам се, че пак съм тука, ама за сега е за последно. Черната машинка също се сдоби с капак:






Сега идва ред на зелената, с тенденция да стане малко по зелена. Обаче още съм в началото. Надявам се до 2-3 седмици да видим каква ще я свърша.
 :hi:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #12 -: 19 Април 2017, 11:15:59 »
Наред е пътническото влакче. По вагоните принципно нищо ново, освен че си имат вече и пътници





По машината – понеже имам една като нова с оригиналния сив цвят и една в средните години на експлоатация, тази трябва да е като в последните години на експлоатация. Затова с крайно неудоволствие трябва да махна ръчната и парната камбани и маркуча със стойката му на предния пясъчник. Новите чучавки – голям въглищарник и тези маркучи висящи от кабината встрани. Не знам за какво са, но предполагам, че са удължения на шлаберните тръби на инжекторите, за да не тече вътре в кабината. Мисан и Петко да кажат дали съм прав.





 Иначе ще има обичайните дръжки, степенки, кобилици и тръбички, но за разнообразие ръкохватката на вратата на димната камера ще я сложа вертикално, както е на тази снимка. Иначе повечето са хоризонтални


На много снимки се виждат маркучите от кабината, ето две такива


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #13 -: 20 Април 2017, 20:08:22 »
 :hi:
Ми… те го те:












Първоначален №353, от 1936 г. №402, HENSCHEL  фабр. №13316 от 1914 г. Допълнителна екстра на моделчето е, че фабричната табела е със същия № и година. Лошото е, че цифрите са твърде дребни и не си личат много. Другото е, че според Деянов локомотива е предаден още през 1949 г. на мина Чумерна, т.е. със сигурност никога не е бил с тази зелена разцветка, но на мен не ми пречи да си сипя едно. Може и две! Наздраве! :drinks:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Тема само за юнаци
« Отговор #14 -: 21 Април 2017, 10:57:16 »
Много любима тема! Браво, невероятни са!  :good: