Добавени събития

  • Модулна ТТ среща: 13 Юни 2014 - 15 Юни 2014

Автор Тема: Национална Модулна ТТ среща на жп моделистите, София, юни 2014  (Прочетена 75395 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Цитат на: pavel75 link=topic=4481.msg95448#msg95448 date=1403076406
На няколко пъти се повдига въпроса с височината на модулите.
Моето мнение е, че тя е добра по няколко причини:

1. Обслужването на трасето при авария. На срещата бях с Асен на мината и гара Бов. Малко след започване на срещата едно от ключетата дефектира и първи коловоз на Бов остана без захранване. Асен извади отверки, клещи и кабели. Клекна под модула и направи байпас, за да захрани коловоза. Ако височината на модулите е на нивото на детските очи то това нямаше да стане толкова лесно, а в мястото където бяхме сврени най-вероятно и невъзможно

2. Самите деца. За тях беше истинско изживяване да управляват влакове, но си остават деца. Докато чакаха да стане време повереният им влак да потегли те пипаха, дърпаха, скубеха. Това, че е те са качени на столче им ограничава възможността да правят пакости. Може би предложението на Кольо за пейки е удачна, защото изпитвах ужас от тези столчета да не падне някой.

Павка, споменаваш  частен случай, който е можело и да го няма. Наистина за един ремонт е добре, но колко време отне той в сравнение с общото време? Едва ли повече от 0,1% от общото прекарано време. През останалото време обаче стояхте прави непрекъснато, като наказани - да ви питам ли как си чувствате краката и гърбовете сред 2 дни стоене прави??? Сами си отговорете. Ако седяхте на обикновени столове през повечето време, щяхте много по-лесно да понесете несгодите. А това можеше да стане просто при по-ниски крака /ниво/ на трасето.
От столчета, пейки и прочие повдигащи съоръжения винаги има шанс да се пребие някой, особено малки деца, които по принцип лесно се захласват и заплесват и няма да разберат кога е дошъл края на високото ниво. Ако мястото е недостатъчно, децата сами започват да се бутат едно друго в желанието си да видят всичко, понякога много жестоко и диво, при което падания, рев и разправии са гарантирани. Да, децата ще се опитват да тичат - това трудно се избягва, но дали ще го правят зависи от организацията и най-вече родителите.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Рипе, то хубаво, ама да ти кажа ли как се чувствах под 14-те модула, на които правих ел.частта при слагане на трасето. Не знам колко пъти съм минал през целия ден под трасето за да отида до гара или до място, където нещо се случва... Хайде пробвай да сложиш летва на 80см височина и мини 3-4 пъти под нея.
Не знам дали си давате сметка какво планиране трябва да се направи на трасето за да не се налага преминаване под него... ама при всяко разклонение ще се случва да има минаване... и като те стегне кръста.. ще помагаме с пръста :lol:

 В крайна сметка това е хоби, а в една тема си говорихме и за стандарти. Е това е стандарта-1300 мм. Хобито е за възрастни като нас. Не забравяйте, че отворените срещи в хобито ни са по- скоро изключение, от колкото практика.

А изработката на крака за 1000 мм си е пак пари, които нямаме. Аз предпочитам да инвестираме в техника и да ни е кеф на нас, от колкото в крака, за да му е кеф на някой друг, дето хал хабер си няма от хобито.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
http://idpetkova.wordpress.com/tag/%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0/ Ей с едно такова, малко модернизирано според нуждите ще си спестиш и ти, и всички останали безумното клечане под модулите.. дори и на 80 см от пода. Има такива колички в инвентар за автосервизи и за са завиране под колите...  ;) Май му викаха "монтьорска лежанка"...

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Ти само кажи кога финансираш краката за да отделим ресурс от човешка сила за сголбяването им, а лагерницата ще е от мен  ;) . Надявам се поясите за кръст и масажистките за схванатите кръстове ще ги планираме в съседното помещение- по една на всеки трима каращи влак и преминаващи под модулите. Айде от мен да мине Neox- a ще го финансира КЖМБ.  :ok: :pardon:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Кви нови крака бе, Вожде??? Трионче немаш ли в клуба?  :sarcastic: Бичиш смело на 80-85 см наличните и готооо... А от млади масажистки никой няма да се откаже...  :spiteful:

P.S. И още един лош дефект на високите модули - когато от предната страна на модула има високи сгради, влаковете се скриват от погледа, което не е радващо на посетителите. А когато модулите са по-ниско, възрастните могат да гледат и от доста по-високо и възприемат по-добре провиращите се влакове между постройките.  Типичен пример от тази среща - гара Стрелча на Слави. Хем далеч от погледа, хем високо.. Не се вижда добре преминаващия влак между постройките... Посетителите се кефят на движещите пред очите им влакове!!!
« Последна редакция: 18 Юни 2014, 21:10:54 от Best Ripper »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
И нека споделя един колкото куриозен, толкова и кофти факт, породен от наистина краткото време. На срещата присъстваха за трите дни Mixy, който както знаете прави SCARM и човекът, който превежда на унгарски SCARM -Габор.... След три дена рамо до рамо, едва вчера Габор зацепил че името Милен Пеев е свързано с продукта. За съжаление нито аз, нито някой от тях двамата се е сетил през тези три дни, да се запознаят Милен И Габор. Това е второто им разминаване, след като Габор имаше още една визита преди две години. Тогава поради ангажименти пак се разминаха двамата.

Аз се извинявам и на двама им и пред всички казвам, че Габор ще е тук може би след месец. Да ми напомните да ги запозная :)

Е това е още един блестящ пример за моделистко сътрудничество, а тяхната среща ще я отразим в темата за SCARM.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Емчо за съжаление и аз видях Габор, но също не му се обадих! :blush2:
Лудницата беше пълна и сред посетителите, не само в организацията.
Поне четири пъти тръгвах не само да се запозная с него,
но и да му благодаря за съдействието което той и ти ми осигурихте
за набавянето на унгарската книга. Много ценна и полезна за мен е.
 За съжаление постоянно ме дърпаха насам/натам и накрая се сетих
за него едва след като отидохме с група моделисти на бира и да споделим впечатленията.
 Типично по български - на масата говорим за работа и обратното!
Ще се радвам ако може след месец все пак да се запозная с Габор
и да си поговорим добре на чаша бира например!
 :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък

Изключителен трилър си преживял , колега  :hi:  с 4 фалстарта при това !! Респект ! Добре че група моделисти те е завела на бира малко да се успокоиш  :wacko:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Ако се чудите, кои са на пейката - двамата с Шатов сме :)




ЧРД Вася!!!





Всички снимки: http://bgtt.eu/?p=747

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Като  "човека пилон " на Клуб БГТТ и аз да споделя моето мнение за срещата.

 В общи линии съм доволен от мероприятието.  Доволен съм ,че в детските очи  блестеше онова пламъче , което ни прави щастливи.  Доволен съм , че хората който се докоснаха до прекрасното ни хоби , останаха очаровани и заинтригувани .  Доволен съм  най-вече от факта ,че успяхме да покажем на широката публика  и донякъде я изненадахме ( дори и чужденците ) , че два клуба  могат да работят  заедно ,да си помагат и хората им да са приятели !  Надявам се и занапред да имаме такова сътрудничество под една или друга форма .

 Благодаря Ви  приятели !

п.п . Давам си сметка , че организация на подобно мероприятие  не е никак лесна и се надявам в бъдеще , ако има подобни съвместни изяви  да изчистим "бъговете" .
« Последна редакция: 21 Юни 2014, 18:45:58 от schatsi »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
http://www.mtitc.government.bg/upload/docs/2014-06/2014_21.pdf

Страница 5, долу в дясно.

(Файлът ще е видим до средата на другата седмица)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Още веднъж искам да изкажа благодарност към anubis за подкрепата, която получихме, като дам отчет за свършеното от нас. Средставата са разходвани за закупуване на бустер, захранване за него, монтажна кутия и аксесоари (RJ12 конектори, предпазител, светодиоди за индикация).

Искам да споделя , че КЖМБ, Стефан Генчев и аз финансирахме закупуването на още три бустера, захранвания и т.н, с което наличните в България бустери (за Loconet-B) стават 4.

Планираме закупуването на два Lokonet-T бустери, тъй като при по- дълги трасета централата няма да може да захранва повече мишки (ограничението на LocoNet-T мрежата е 200мА).

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
С какъв софтуер беше направено разписанието за срещата?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: Mixy link=topic=4481.msg95701#msg95701 date=1405159749
С какъв софтуер беше направено разписанието за срещата?

Graficon 0.13

http://code.google.com/p/grafikon/wiki/Grafikon

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Ето и разказа на сайта на FKTT.

http://www.fktt-module.de/de/node/375