Автор Тема: Организиране на семинар на тема "Правила при опериране на фремо трасе"  (Прочетена 8462 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Здравейте моделисти и приятели на железопътния моделизъм!

Последните две години започнаха с насищане на фремо срещи, а задаващите се и планирани такива отново ще са с каране и опериране по фремо правила.

Знаем, че е трудно човек да отдели време, за да търси информация в знайни и незнайни немски и др. сайтове. Ето защо решихме да организираме семинар за всички, които искат да узнаят повече за правилата при опериране на фремо трасе.

Смятаме семинарът да обхваща следните теми:

- локо карти - съдържание и правила за получаване и каране;
- вагонни карти за пътнически вагони - съдържание и правила за получаване и каране;
- вагонни карти за товарни вагони - съдържание и правила за получаване и каране;
- карго карти - комбиниране с карти за товарни вагони;
- DCC карти и употреба;
- роли на участници във фремо среща - отговорности и опериране;
- разписания: гарови, локомотивни, влакови - съдържание, видове влакове, опериране и планиране;
- влакова и маневрена дейност в комбинация с карго трафик;
- трасета - планиране, видове, гари.

В тази връзка искаме да проучим евентуалния интерес към такова събитие, за да можем да изберем най-подходящия вариант за организирането и провеждането му. При по-голям интерес можем да имаме няколко сесии, като накрая ще има и затворена среща за каране по разписание и практикуване на наученото или с други думи видът на срещата, мястото и периодът на провеждане ще зависят от всички вас и проявения интерес!

Моля коментирайте и дайте вашето мнение!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Приятели, все още сме в очакване на коментари и предложения за тази наша инициатива, свързана с до голяма степен непозната за българския жп моделист материя... Темата е интересна и изключително завладяваща. Уверявам ви! :hi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Хубава инициатива, обаче  в заглавието, нещо не е на място. Много силно звучи "семинар" , все пак това е хоби. Като го прочетох първият път ми прозвуча, като нещо задължително. Иначе ,аз бих присъствал, защото ми е интересно  и искам да си имам частни модули, които да са съвместими с другите и да знам как се управлява движението на една модулна среща. Също така да знам и видовете стандарти, които съществуват и се използват.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Семинарът предполага възможност за дискусии. Затова е избрано това име. Идеята е да се покаже описаното по-горе и после на практика да се приложи, като формата на семинара ни се стори най-подходяща и разбира се, в никакъв случай задължаваща. В крайна сметка това е хоби и който иска участва, който не иска - не.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: Vlado link=topic=4638.msg97235#msg97235 date=1416228625

В тази връзка искаме да проучим евентуалния интерес към такова събитие,
...
Моля коментирайте и дайте вашето мнение!

Понеже настояваш за мнение:
Има една много хубава тема по въпроса: нарича се "FREMO- стандарти и опериране". Нарочно не давам линк, мисля че всеки заинтересован я знае или ще я намери. В нея emilchaushev е разказал и обяснил по-голяма част от посочените тук "теми за семинар". Има изказани и няколко мнения и коментари по FREMO въпросите. За да бъде удоволствието (ми) пълно, остава колегата Емил да допише още два - три поста.
Естествено е да има и дискусия. (то нали за това се нарича "дискусионен форум"). То май стана ясно, че на мен ми е ясно, че дискусия може да има в един форум, а не в една еднократна среща. Или пък в няколко срещи, за които трудно ще намериш подходящо удобно за всички време. Естествено една дискусия е полезна когато е  подплатена с конкретни примери и обосновки, а не само всеки да си отстоява мнението с многобройни и многословни постове, в които информацията е минимална. Снимките от практиката като че ли са най-меродавни.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
mitko0888, май още не си разбрал, че emilchaushev отсвири отдавна форума и вече не пише изобщо нищо в него... Щот му писна именно от "дискусии", където разни "спИциалисти" да са вечно знаещи, можещи и разбиращи... Щот отдавна сме на ясно какво се получава накрая... Така че надеждите ти той да допише нещо по темата "FREMO" силно клонят към нула...  :hi:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: Best Ripper link=topic=4638.msg97550#msg97550 date=1418117422
mitko0888, май още не си разбрал, че emilchaushev отсвири отдавна форума и вече не пише изобщо нищо в него... Щот му писна именно от "дискусии", където разни "спИциалисти" да са вечно знаещи, можещи и разбиращи... Щот отдавна сме на ясно какво се получава накрая... Така че надеждите ти той да допише нещо по темата "FREMO" силно клонят към нула...  :hi:
Само да допълня - на теория всичко изглежда добре, но на срещата във военно историческия музей се видя, че трябва и практика. Идеята на този семинар (сигурно от това идва объркването, защото семинар се свързва с говорене) е точно това което Емо Чаушев е написал като теория да се направи на практика и ако има нещо неразбрано той да го обясни нагледно.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Само да допълня Павката - от участията ни в няколко такива срещи (София тази година и двете в Будапеща) понатрупахме практически опит, който искаме да споделим, та ако е възможно в бъдеще да правим по-често и по-качествени срещи на родна почва, било то открити (с посетители) или закрити (за нас си). А това само с теоретични дискусии не става. Трябва и ръка да пипне...
« Последна редакция: 09 Декември 2014, 12:15:42 от Vlado »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Емо е направил една сбита презентация за фремо.
http://railwaymodellingclub.com/files/custom/SAVETI/FREMO%20operation.pdf