Автор Тема: Тип релси  (Прочетена 21991 пъти)

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Тип релси
« -: 08 Декември 2014, 18:59:11 »
Здравейте!
Обмислям да се пробвам като за начало с малък макет в НО, за основа смятам да ползвам 5мм стиропор.
Имам 2 типа релси - от тези старите и от по-новите. От старите имам доста плюс 2 ръчни стрелки и 2 английски такива, а от новите имам само една елипса от стартов комплект.
Въпроса ми е: на кои релси да се спра?
При снаждането на старите на някои места едната релса е малко над другата и локомотива дерейлира там, а при новите всичко е ОК, но ми се струват много "нежни" снадките, а и ще трябва да купувам доста от тях за макета, а ако ползвам от стария тип релси, смятам че наличните ще ми стигнат ...
« Последна редакция: 09 Декември 2014, 09:44:39 от grivata »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #1 -: 09 Декември 2014, 02:51:44 »
На кои релси казваш стари
на пиковските П профил пласмасови траверси или тези П профил с картонетата основа дето даже и на П профил не приличат по скоро на обърнато U  ;D
аз си оправям неравности с едни клещи с остър връх така наречените човки.
Но ми е странно че лока ти дерайлира от вертикални несъответствия по скоро това става когато са хоризонтални такива и берда на колосата се удари в изпъкналата релса .
На мойто трасе съм с 5 вида различни типове релси снадени без специалните преходници ей така Z профил влиза директно в П профил и с клещите ги стискам докато се оформи прилично .
А за стиропора ми се струва прекалено рехав материал по скоро нещо от по твърдите изолаций аз ползвам от тази синята и релсите не са лепени фиксирани са само с джамджийски пирончета понеже на мен за 1 година ми е вече 6 пренареждане .
Аз повече от 1 месец не мога да изкарам с 1 трасе . А като ги залепиш и вече край после трудно се разлепят и се и чупят .

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #2 -: 09 Декември 2014, 08:05:25 »
Гледам снимките ти в другата тема, виждат се само тези релси по-новия тип, явно Z, на от тях имам само една елипса от стартовия пакет ... като ги наложа върху ламината 110-тата серия върви екстра с няколко вагончета, но сръбския дизел тук-там поспирва ...много са дълги тия дизели, явно им трябват криви с по-голям радиус ... на стария тип релси профил П при снадките на релсите на някои места едната релса е малко над другата и дерейлира или спира, но пък както писах по-горе имам доста от тях, вкл. и стрелки и се чудя какво да направя за да мина по-тънко естествено ...
Все още чета из темите и попивам, няма да бързам, макета може да ми отнеме бая месеци ... гледам и някакви скоби между частите на основата ти - явно си го направил разглобяем ...
При всички положения най-вероятно като "място за домуване" на макета ще ползвам мястото под спалнята, тя е голяма, тъй-като жената не отпуска никакво място вкъщи ... вариантите са няколко - единия е размер на макета 1.90 х 0.80, другия е 1.60 х 0.90, трети вариант е да е два пъти по-голям, но сглобяем, имам и вариант да е 3м дълъг, по едната стена на стаята, като ще ползвам високите ми над метър колони в двата края под макета, а по средата стелажите ми със CD-та - при тоя вариант няма как да обикаля влака в кръг, ще може да има само двупътен участък, като двата пътя ще са свързани със стрелка, ако се спра на него хубавото е, че макета няма за се "прибира", тъй-като ще заема място само по дължината на стената - например ще е 3м дълъг и 0.5м широк, но в тоя случай ще трябва за обособя нещо като депо да речем, няма да има възможност за гара, смятам че ще е грозно само на прав участък да има гара и влака да движи напред-назад само ... но първо трябва да реша за типа релси, който ще ползвам, посъветваха ме да запоя релсите от двата типа където се срещнат, с клещите как би станало???
« Последна редакция: 09 Декември 2014, 08:08:00 от grivata »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Тип релси
« Отговор #3 -: 09 Декември 2014, 08:23:39 »
Това с монтажа над музикалната стена е мн.добро решение. Под спалнята също не е лошо, но помислил ли си как ще го вадиш и слагаш от там?
Като начало да се ориентираш все пак какво искаш и какво можеш може да прочетеш например тук:
Как да разпознаем  мястото за бъдещия  макет?
А тази статия също може да ти е от голяма полза в началото:
Макета – основи, носещи конструкции и места за тях.

Тук ще намериш основни насоки, макета да не стане детска играчка (за това схемата изкарва макс 1 мес.)
Макета – предназначение, концепции, начин на управление и времево позициониране.

 ;D

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #4 -: 09 Декември 2014, 14:40:17 »
Ето давам снимки на различни типове снадки
както споменах имам 5 различни типа релси на трасето си плюс още едни китайски които още не съм вкарал но и това ще стане

ето снимки с обяснения

най  старо пико U профил снаден директно с П профил пак пико


ето снадка пико П профил с флейшман Z


ето снадка с най старо пико U профил директно с флейшман Z


ето снадка на флейшман с лима от един и същ профил Z


и за последно изрязано парче с резачките за доснаждане за да не те накарат някой съфорумци да ходиш да си купуваш за 20 лева парченца  :lol:


И най накрая за да не каже някой че това е просто така сглобено и по него нищо не се движи и не е пробвано
снимка на част от локомотивите с който си разцъквам ежедневно понеже за всички нямам място.
И да допълня че ги карам с шим контролер и компютърно захранване иначе казано развиват скорости големи.
Някой са със сменени моторчета от стари сд роми и на завойте просто изхвърчат от инерцията .
Всичко това ако не разполагаш с някакви суми а искаш да се кефиш като мен.
Ако си като някой съфорумци и не си знаеш парите и се чудиш къде да ги вкараш
най добрия и удачен вариант е да си избереш готово проектирано трасе и да си купиш релси от каталог под номера  :lol:


grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #5 -: 09 Декември 2014, 14:53:27 »
Хехе, не съм от "паралиите", със мижавата ми заплата на локомотивен машинист няма как да бъда ...  ;D
Ето релсите, с които разполагам:




Първите са П-профил, а вторите са от стартов комплект на PIKO, като погледна срещу тях са на буквата Т обърната...
Ще се мъча с наличното да сглобя някакво трасе ...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #6 -: 09 Декември 2014, 15:02:18 »
еми ето ти разполагаш със същите релси като мен
сам виждаш че са снадени заедно .
Като снаждаш П със това на което викаш Т профил махаш на П профила шипчето от едната страна да се получат 2 дупки и вкарваш Т профила да влезе 2мм са му напълно достатъчни и леко стискаш с клещите от страни и от горе да прилепнат и готово  :)

А забравих да ти кажа за дизела и моя беше така отвори го той е с 2 кардана тоя дизел движещи са и предните и задните колоси освен това е и с червяк и забчатки иначе казано иска много масло а и може да се наложи малко да се наместят пласмаските на кардана навътре ако са много на вън от оста .
аз така си ги оправям мойте локомотивчета отварям ги подавам им напрежение и съм си изрязал стойки от изолацията да висят колелата във въздуха и пускам и гледам как върти какво го мъчи ако има нещо да го мъчи .
Освен това на тоя дизел отдолу колосите ги държат едни пласмасови капачки дето са щамповани ресьорите на тях които се щшпват за основата с 2 щипки мойте беха счупени и дефакто колосите клапчеха доста с по 2 малки винтчета и бургия 0,6мм на мястото на счупените щифтове сега хвърчи като френско TGV  :lol:
« Последна редакция: 09 Декември 2014, 15:18:58 от svetljjjo »

D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re: Тип релси
« Отговор #7 -: 09 Декември 2014, 21:22:04 »
Браво Svetljjjo,голям майстор си! На твоето трасе само където истински релси няма. А относно моделните релси,освен Т профил,всичко друго е старо,еле пък картонените.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Тип релси
« Отговор #8 -: 11 Декември 2014, 13:38:25 »
За моя макет аз също съм ползвал от старите релси на ПИКО.
Имах в достатъчно количество, купих си само няколко стрелки.
Дублирал съм захранването на 6 места и нямам проблеми
с движението на локомотивите.
Ако лините са в добро състояние, не са ръждясали
или изкривени и посукани, може да се ползват.
Разгледай тук няколко снимки:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1889.msg91704.html#msg91704

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #9 -: 14 Декември 2014, 13:40:53 »
Цитат на: grivata link=topic=4656.msg97555#msg97555 date=1418129607
Хехе, не съм от "паралиите", със мижавата ми заплата на локомотивен машинист няма как да бъда ...  ;D

Добро бюджетно решение е закупуването на профил и траверсни скари от Тилиг.
Излиза по евтино, релсите стават без забележки и единствено трябва да се нареже профилът
на нужната дължина и да се "наниже" на траверсните скари.
Съединителни клипсове също се продават отделно.
Аз съм с Тилиг-Елит и всичките ми релси са направени по тоя начин.
За стрелките също има няколко решения, преди се продаваха Тилиг флекс траверсни скари и за стрелки,
с които могат да се направят лява, дясна, лява и дясна в крива и Y стрелка.
Друг вариант е да се закупят само скари от http://www.g-weller.de и да се ползват подробните
чертежи, които са качени на сайта за рязане на профила. Неговите скари и профили са също "Пилц",
такива, каквито са и Тилиг-Елит. Ето един пример какви са цените: http://www.g-weller.de/gwe/31/g_m_r.html
Цената за една траверсна скара варира между 6 и 10 евра и с подходящо направено приспособление могат
да се изрежат за нея профилите (Тилиг-Елит) с нужната форма и размери.
« Последна редакция: 14 Декември 2014, 14:02:39 от widowmaker »

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Тип релси
« Отговор #10 -: 14 Декември 2014, 19:28:11 »
Направо ме окуражихте! и аз се опитвам да направя същото на моя ТТ макет. Сменям старите П релси с новите Т, но при стрелките искам да запазя старите електромагнитни, работещи много добре и към тях да закача новите релси. Получава се с малко "игра". За сега остава проблемът, че нямам достатъчно 1000 мм релсови профили, а в нашите добри приятели - хоби магазините не доставят.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Тип релси
« Отговор #11 -: 14 Декември 2014, 20:22:24 »
Цитат на: Old Boris link=topic=4656.msg97639#msg97639 date=1418578091
За сега остава проблемът, че нямам достатъчно 1000 мм релсови профили, а в нашите добри приятели - хоби магазините не доставят.
http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Tillig/4-7-0-24314-007001-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/produkt.html

Това ще ти свърши работа.Него има предвид widowmaker-а.
Успех!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Тип релси
« Отговор #12 -: 14 Декември 2014, 20:52:48 »
От цялата работа не разбрах само защо трябва да се купуват релси (1000 мм релсови профили) и траверсна скара, след като има флекс релси.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Тип релси
« Отговор #13 -: 15 Декември 2014, 00:07:00 »
mitko0888, Въпрос на тънки финансови сметки. :)
Така според цените на Tillig за 1000 mm релсов път става:
 За 83125 Flexgleis, който е с дължина 664mm  за 1000mm излиза 16.20 лв.
За  Schwellenband (6 х 166mm = 996 mm) + 2  Profil 2,07 mm  за 1000mm излиза 12.70 лв.
За  Flexschwellenband (5 х 220mm = 1100 mm) +2  Profil 2,07 mm   1000mm излиза 11.43 лв.
А един макет гълта доста метри, така че бакалията може да си посмята. :pleasantry:
Освен това нанизването на релсите на траверсите калява нервите, приучва на търпение за преодоляване на трудности и е висше удоволствие равняващо се на бродерия на гоблен. :on_the_quiet:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Тип релси
« Отговор #14 -: 15 Декември 2014, 01:06:53 »
е то ако се смятат на метраж това може да е най евтино
http://www.hobby.store.bg/p48605/prava-zhelezopytna-relsa-g231.html
2,90лв за 40см
А и в olx.bg могат да се намерят релси на изгодни цени с малко пазарлък.
А пък в ebay.de могад да се намерят доста изгодно трябва само да се внимава да се гледа доставката че тя оскъпява
иначе аз мойте неща на 90% са от там  :)