Автор Тема: Ето плана на РАСН в ТТ  (Прочетена 155867 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #135 -: 04 Ноември 2011, 09:50:20 »
Впрочем ето го окабаляването за мойте ТТ модули, вчера си го взех от Пламен.


« Последна редакция: 06 Ноември 2011, 09:03:18 от zazo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #136 -: 16 Ноември 2011, 12:19:46 »


Въпрос към знаещите (и можещите) - проф. TANO и bdg43 (Стоян и Тодор),
както и всички които искат да помогнат.
Начертал съм приблизителен план на модулната част от макета.
Интересува ме дали правилно и кои (какви) сфетофори по БДЖ-сигнализацията,
съм разположил по коловозите. Същото се отнася и за маневрените.
Дали правилно съм номерирал стрелките (особено английските)
и съответно коловизи и светофори.(маршови и маневрени)
Помощ моля??!!! :hi: :hi: :hi:


Ако ви трябват още данни за кое, какво е и с каква функция си го представям - моля питайте.
 :hi:

mntop

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Рейтинг: 5
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #137 -: 16 Ноември 2011, 23:32:06 »
Стрелките са правилно номерирани.Според мен на втори коловоз изходния светофор трябва да има  долна жълта светлина,защото е възможен изходен маршрут от втори коловоз Н2-ВС"Ч" по минуса на стрелки 2/4 и 6/8. Всички изходни светофори по скоростната сигнализаия са пет фарови с изключение на тези на главните коловози от които няма отклонение ,при заминаването на влака. Желая Ти успех в реализацията на макета!
« Последна редакция: 16 Ноември 2011, 23:37:42 от mntop »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #138 -: 16 Ноември 2011, 23:55:21 »
Познати са и гари, където изходните светофори по скоростната сигнализация (с маневрен фар) са 3 и 4 фарови. При тях липсва горната жълта, която не се ползва при движение на междугарово разстояние. Затова и аз съм я пропуснал в моя проект.
Такива са гарите между Филипово и Карлово, а и някои други.

Маневрените светофори са опционални. В повечето гари липсват такива и маневрата се извършва по сигнал на постовия стрелочник. Естествено това си е решение според случая.

М1, М3 ... М7 трябва да имат червено вместо синьо, защото са на приемни коловози и трябва да спират пристигащите влакове (синьото спира само маневрените движения и се игнорира от возилата, които се движат като влакове). М9 може да е със синьо, защото на този коловоз не би трябвало да се приемат влакове.

"Т" - образните означения на коловозите означават границите между участъците с контролирана заетост. Така излиза, че заетостта с подвижен състав на стрелки 12/14 и 16 се контролира поотделно, което би било безсмислено, защото заетост на едната стрелка изключва движение по другата.
« Последна редакция: 17 Ноември 2011, 00:12:30 от bdz43r »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2389
  • Рейтинг: 980
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #139 -: 17 Ноември 2011, 07:28:19 »
Може ли знаещите да допълните:
Какви са правилата за номериране на "английските" стрелки? Дали отдолу да е 8, отгоре 10, или обратно, или това е без значение, или цялата стрелка е 8-10? Същите правила ли са за 12-14 (която не е на главния път или както се нарича ...)? Също така има ли разлика в означението ако стрелката е с вътрешни езици или с външни (английска - немска)? И ако може - къде ги пише тези работи (за английските стрелки, за обикновените е ясно).
« Последна редакция: 17 Ноември 2011, 07:31:22 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #140 -: 17 Ноември 2011, 09:28:28 »
Благодаря момчета!  :hi:
Да си призная, четох и при Тодор http://bgrail.info/site/index.php?page=6
също мойте записки и преводи от списания "Моdelleisenbahner" броевете от 1975 г. - 10/289; 11/341; 12/376;
както и продължението от 1976г - 1/19 и 2/60, които са за старата обикновенна сигнализация, но май се пообърках малко.
Ползвах за "изходен" материал плана за сигнализация на Тодор от тук - http://bgrail.info/maket/ednonishkov_plan.GIF
Като копирах неговите символи и гледах възможните решения. За това изхония сфетофор от 2 коловоз (Н2- нечетен втори),
ми е като неговия. Реших, че такъв трябва да е по главното трасе, без да съобразя че има и маршрут в отклонение и от втори коловоз.
Това вече съм го поправил. От Тодор взех и няколко други символа като разделителя "Т". Само дето му сбърках предназначението.
За това съм побил и разделителя  м/у стрелки 14/16 - по грешка смятах, че така се означава електроизолираността на коловозите в тази схема.
Но пък същото става и за управление под DCC. Впрочем тази гара е разположена общо на пет модула по 950 мм всеки,
 като смятам такива "Т" разделители да има и на всяка граница между два модула и евентуално още по един такъв в средата им.
Така контрола на заетостта (по S88 за DCC) ще е още по-нагъсто,  тоест ще има предпоставки и за управление
 чрез някоя от програмите като Rocomotion или RockRail например.
Маневрените светофори макар и опционални, ще си ги има в моя план, защото го правят и по-атрактивен.
Макар да имам и трето мнение, че трансбордьора не се нуждае от тях, като се ползва само неговия бял такъв.
Ще ги сменя обаче с червен вместо син цвят. Не знаех че може да има маневрени с такава комбинация от светлини.
 Това беше идеята - те да спират влизащите влакове. Представях си организацията на движение така...
"машинистите" получават сигнал от входния светофор "На следващия светофор - Спри!" и съответно следващия светофор е
 маневрения в края н авсеки коловоз, който ще свети "Спри" (червено). Там бялата светлина ще се ползва
 за маневрена дейност като разкачване на композицията, изтегляне на локомотивите през трансбордьора
 и установяване на автоплатформата пред разтоварната рампа.(от "Tourex-express")
Ще преработя планчето в съответствие с вашите съвети. Смятам да означа разположението на гарата по модулите,
 съответно раделителите, за улеснено визуализиране на всичко това.

Ако видите още някоя моя глупост, моля замервайте ме с табуретки, но конструктивни, а не хейтърски !
Ралклоненията съм уцелил по случайност, щото така ми се виждаше логически стройно и прегледно.
Не знам дали има разлика в означението на обикновенно английско разклонение и такова тип"Беселер".
За разликат между двете сме направили тема тук http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2633.0.html
но не сме говорили за означението им в плановете като горния и съответно по управляващите табла на диспечерските пултове.
Аз лично предпочитам думата "разклонение" пред "стрелка" защото при превод от чужди езици,
става объркване когато става въпрос за разклонение, бутон или указател за посока.

(към обяд ще метна тук преработения план на сигнализацията)

mntop

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Рейтинг: 5
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #141 -: 17 Ноември 2011, 09:52:21 »
Може да обвържеш показанията на маневрените светофори М1-М9 с положението на трасбордьора,така че бяла светлина на маневрен светофор от коловоз  да се запалва само когато  трасбордьора е в продължението на коловоза.
  По отношение на английската стрелка,тя се разглежда, като съставена от две обикновенни стрелки.Имайки това впредвид , когато на макета  се види стрелката и за къде оклоняват езиците лесно излиза и номерацията. В действителност за обръщането на езиците на англйските стрелки  се използват два или четири стрелкови-обръщателни апарата.
« Последна редакция: 17 Ноември 2011, 10:18:12 от mntop »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #142 -: 17 Ноември 2011, 10:29:51 »
Цитат на: mntop link=topic=466.msg67534#msg67534 date=1321516341
Може да обвържеш показанията на маневрените светофори М1-М9 с положението на трасбордьора,така че бяла светлина на маневрен светофор от коловоз  да се запалва само когато  трасбордьора е в продължението на коловоза.
  По отношение на английската стрелка,тя се разглежда, като съставена от две обикновенни стрелки.Имайки това впредвид , когато на макета  се види стрелката и за къде оклоняват езиците лесно излиза и номерацията. В действителност за обръщането на езиците на англйските стрелки  се използват два или четири стрелкови-обръщателни апарата.

То такава е точно идеята! :good:
А червената им светлина ще е като част от входните маршрути за гарата и когато тя свети ще "гаси белите" независимо къде е трансбордьора.
Входните,  както и изходните маршрути ще са обвързани и с положението на разклоненията,
 както и маршрутизирането "на две ръце" както го знам от ТANO. Дори когато ще се управляват по DCC,
 пулта ще кодира съответните адреси автоматично, а външно смятам да е с бутони за управление на "две ръце".
 Така ми се струва най-неангажиращо вниманието и прегледно при управление - правиш входен или изходен маршрут,
всичко друго е "блокирано" като по истинските гари и ...караш влака, като му се кефиш максимално !!!
 :locomotive: :locomotive: :locomotive:

Ето преработения план:


Мойте английски разклонениея ще са само с по два обръщателни апарата. Просто, евтино и не виждам смисъл от четири...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #143 -: 10 Май 2012, 11:04:45 »
Във връзка с поетапното изработвена на сфетофорите,
има питане към знаещите, докато мога да променям нещата:




1.  Сфетофори Н1;Н3 и Н4 в този вид може ли да бъдат?
....тоест те ще са от две носещи табели с по два фара на всяка (А)
    или по-конкретно ---> може ли бялата светлина да е на втората основна табела (както е на чертежа ---> A),
    или такъв светофор, трябва да е с тройнофарова табела (Б) и допълнителна бяла самостоятелна светлина отдолу?
- за тези сфетофори трябва ли бялата светлина да е мигаща?

2. Сфетофор М9 не трябва ли и той да е със червена светлина?
... в смисъл ако товарен влак влезне направо в този коловоз за да спре, или ако остане син
значи ли това, че товарен влак трябва да навлиза в някои от другите коловози за да спре,
а в последствие да бъде маневрирано с композицията за да отиде на подкрановия коловоз?

3. И съответно всички маневрени сфетофори пред трансбордьора, правилно ли са с червена светлина,
или трябва да са със синя?

4. Въобще имам ли някъде нуждата от мигащи светлини, били те бели или жълти (или друг цвят)?

Знам, че някои от вас въобще не виждат смисъл от сфетофори пред трансбордьора, но не е и отричано
от правилниците, а така с тях си става и по...атрактивно движението по гарата, та за това задавам тези доуточняващи въпроси.
Предварително благодаря за отговорите! :hi:
 ;D ;D ;D


ПП. Става въпрос за сигнализация в БДЖ ...та вярно ли са ми подредени светлини въобще по таблата?  :scratch_ones_head: :blush2:
« Последна редакция: 10 Май 2012, 11:12:47 от pach »

mntop

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Рейтинг: 5
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #144 -: 10 Май 2012, 23:20:11 »
Гледайки схемата,  светофор на който ще има мигаща светлина е предупредителния ПС"Ч" /мигаща жълта/. На входният светофор ВС"Ч" е необходимо да се монтира още един фар /поканителен сигнал/ с бяла мигаща светлина. Ако използваш чешките светофори в БДЖ, е необходимо всички фарове на изходните светофори да са на една правогълна табела. На изходните светофори,в гари с маршрутизирани маневри най-долният фар свети с постоянна бяла светлина и разрешава излизането на маневрения състав от коловоза ,за който се отнася до следващия маневрен светофор.В определени гари,като Стара Загора,Карнобат и др,този фар може да свети и смигаща бяла светлина и се явява,като поканителен сигнал на изходния.
 5-ти коловоз при така представената схема не е приемно-отправен,защото няма изходен светофор, а е разтоварищен/рампен/ коловоз.По тази причина лично мое мнение е че М9 може да остане с синя и бяла светлина.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #145 -: 10 Май 2012, 23:35:28 »
Товарен влак не може да влезе направо на подкрановия коловоз.
Подкранови, разтоварни, рампени, гаражни и др. специализирани коловози могат да са отправни, но не и приемни. В тази връзка не е необходима червена светлина на М9.

Светофорът на трансбордьора трябва да си е двуфаров - със синьо.

И "А", и "Б" са правилни. Защо пропускаш Н2 в питането? Той е същият като другите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #146 -: 11 Май 2012, 10:07:04 »
Благодаря отнова момчета! :hi:
Значи схемата вече става в този вид:

Защото нямам общи табла за 4-фарови светофори. Тоест ще ги направя от по две 2-фарови табели една под друга.
В тази връзка имам последно (надявам се) питане. Според сайта на Тодор ( :hi:) - http://bgrail.info/site/index.php?page=6
Цитат
Светофорът може условно да се раздели на две части - долна основна с червена и жълта светлина и горна предупредителна с жълта и зелена светлина.
тези светофори трябва да са подредени от стария ред в скицата ми (1) в новия ред (2), съгласно горния цитат.
Тоест кое подреждане на светлините трябва да ползвам - 1 или 2 ?

 :scratch_ones_head: ;D ;D ;D

Цитат на: bdz43r link=topic=466.msg77933#msg77933 date=1336682128
...Защо пропускаш Н2 в питането? Той е същият като другите.

Не го пропускам, щото питах за мигащи светлини (специално за белите),
а той според предишните съвети е с две жълти светлини. Вярно ли е подреждането им?
Или освен, че (евентуално) пренареждане в нов ред (2) той също трябва да има бяла светлина ...вместо долната жълта?
Мисля че трябва да си остане с две жълти, но евентуално пренаредени в нов ред (2)!!!

След като това ми изясните (и си науча урока), ще кача пак окончателната (или предпоследна  :sarcastic:)
схема тук на светофорното разположени, подредбата на фаровети им по таблата и ще остане
да разиграем възможни входно/изходни и маневрени движения на влакове, за окончателно
утвърждаване на схемата и ...ами да си науча урока :blush2:,
че предстои и автоматизация на управлението (маршрутизация).
За което ще ви питам паки и  ... ми ще почерпя!!! :hi:
 ;D ;D ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2389
  • Рейтинг: 980
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #147 -: 11 Май 2012, 15:24:04 »
Като правило започвам с "аз от това не разбирам, ама да си кажа моето"

1. Като гледам последната картинка, защо входният трябваше да стане 3+2? Хубаво си беше с 4 светлини, трябваше му една допълнителна самотна бяла мигаща отдолу. Или 2+2+1. Преди един ден си беше правилен, само бялото му липсваше, ама то е най-(красиво и )правилно да е на отделен фар.

2.  Като видях и мнението на bdz43r отидох до хладилника (до него са бадемите, а в него ...):
...

И "А", и "Б" са правилни.
...

та не разбрах: кое им е правилното?

Цитирам: "Изходният светофор по скоростната сигнализация е с четири фара, разположени отвесно с жълта, зелена, червена и втора жълта сигнални светлини. Изходният светофор на главния коловоз в гарите на единични жп линии е трифаров с разположени отвесно жълта, зелена и червена сигнални светлини."
Бялата за маневри я добавяме допълнително.

Май донякъде отговорих и на последните въпроси на pach.



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #148 -: 11 Май 2012, 16:19:37 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=466.msg77953#msg77953 date=1336739044
... трябваше му една допълнителна самотна бяла мигаща отдолу. Или 2+2+1. Преди един ден си беше правилен, само бялото му липсваше, ама то е най-(красиво и )правилно да е на отделен фар.

Да, съгласен съм ...ама нямам възможност на чисто физическо ниво да вкарам един фар в самостоятелна кутия отдолу.
За това го направих с такива табла (3+2). По същата причина слагам БДЖ-скоростна, а не БДЖ-обикновенна сигнализация.
Само защото нямам (за сега :spiteful:) фотоецвани трапецовидни табла,


 каквито се слагат на предупредителни или комбинирани входни.


Но някой ден като ги изработя, ще ги сменя, защото обикновенната (старата) сигнализация на БДЖ ми по-харесва...
Тогава най-вероятно ще изработя и самостоятелни, за бели светлини.

Цитат на: mitko0888 link=topic=466.msg77953#msg77953 date=1336739044
...

И "А", и "Б" са правилни.
...
та не разбрах: кое им е правилното?
Цитирам: "Изходният светофор по скоростната сигнализация е с четири фара, разположени отвесно с жълта, зелена, червена и втора жълта сигнални светлини. Изходният светофор на главния коловоз в гарите на единични жп линии е трифаров с разположени отвесно жълта, зелена и червена сигнални светлини."
Бялата за маневри я добавяме допълнително.


Май донякъде отговорих и на последните въпроси на pach.

Ами и аз това питах със схемите вече с номера (1) и (2)!?!?
Макар най-вероятно Тодор като гледаш такива светофори всеки ден, да знае най-точно, просто искам потвърждение дали правилно
съм наредил светлините.(?)

Мда. :scratch_ones_head:
« Последна редакция: 11 Май 2012, 16:22:01 от pach »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re:Ето плана на РАСН в ТТ
« Отговор #149 -: 11 Май 2012, 17:53:11 »
Принципно белият фар на поканителния сигнал на входния светофор по правило е отделен от другите. Срещат се и изключения, където всичките 5 фара са наредени на една обща табела, но това са единични случаи.

Н2 не може да е с две жълти, мислех, че е просто недоглеждане на схемата. В този му вид е безсмислен и трябва да е като другите.

Мисля, че това ще отговори на някои въпроси: http://bgrail.info/site/index.php?page=44

mitko0888 правилно цитира правилника, където са изброени светлините. Затова при изходните светофори липсата на горна жълта светлина е по-скоро изключение, нищо че тя обикновено е непотребна.
Аз в моя проект съм я пропуснал, защото и на мен ми е непотребна и са налице реални примери с пропусната горна жълта.