Автор Тема: Макетът на Grivata в ТТ  (Прочетена 40515 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #30 -: 15 Януари 2015, 11:38:05 »
 bg&flag
Не бях разбрал, че си локомотивен машинист (мое разсейване). Щом е така с подвижния състав и макета (площа ти е чудесна)
и това което си намислил ще ти върши работа. Само както предложи Павката добави глухите коловози за малкото депо
 и за съответните едно/ две разтоварища с прилежащите им сгради. Ти по този въпрос си "вътре в нещата" повече и от нас!

Колкото до Т-профил - ще видя какво мога да направя до края на месеца за теб, като ще те питам за всяка цена поотделно и консултирам ако трябва по въпроса, така че почвам да  следя местата от където можем да купим по-бързо материала
и да го доставят сравнително лесно. Стига да искаш да задържиш малко темпото (всеко начало е трудно в първите крачки).

Даже се учудвам - при наличието тук на толкова специалисти и търговци, как никой от тях не се нае да ти помогне до сега!
та така....пък някой път ще се запознаем и на живо...на гара Искър примерно в някой топъл и  слънчев пролетен късен следобед.
Там от време на време се събираме прители на това хубаво хоби на по бира! Дето се казва - "теб ще ти е на път" -хахаха!

ПП. Днес/утре ще ти пусна тук един план с точните кат.№№ направен на основата и на Т-профил (в П-профил вече си го имаш)!
и някои незадължителни концептуални възможности за разширения. (виж макета на Jordan например тук във форума)
« Последна редакция: 15 Януари 2015, 11:39:41 от pach »

Krasi

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 62
  • Рейтинг: 4
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #31 -: 15 Януари 2015, 17:14:30 »
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98095#msg98095 date=1421313658
Преди да премина от НО в ТТ не се поинтересувах относно релсовия път в ТТ и сега съм в шах - никъде в БЪЛГАРИЯ не продават Т-профил, нов ... а тези, които разполагат с такъв - също не продават ...
Щом като П-профила не бил добър ...
Можеш да си поръчаш Т-профил релси на Tillig например оттук: www.lokshop.de - при поръчка над 100 евро доставката до България е безплатна (засега до 31.03)

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #32 -: 15 Януари 2015, 17:45:21 »
Не намирам релси Т-профил на Tillig в тоя сайт ...

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #33 -: 15 Януари 2015, 18:20:08 »
Можеш да си купиш от тук, като, ако си регестриран в сайта им правят 5% отстъпка. Имат и преходна, от стария към новия профил
http://hobbyland.bg/vlakcheta/aksesoari-za-maketi/relsi/%D0%BC%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%B1/tt-/1-120/.html
« Последна редакция: 15 Януари 2015, 18:22:23 от Велко »

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #34 -: 15 Януари 2015, 18:27:52 »
Цитат на: Велко link=topic=4665.msg98099#msg98099 date=1421338808
Можеш да си купиш от тук, като, ако си регестриран в сайта им правят 5% отстъпка. Имат и преходна, от стария към новия профил
http://hobbyland.bg/vlakcheta/aksesoari-za-maketi/relsi/%D0%BC%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%B1/tt-/1-120/.html

Я! В този сайт има, бре! Скъпичко е, но новото си е ново, а качеството - качество!
Да попитам релсите, които са като звена биват ли? Нещо хич не ми изглеждат естествено ...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #35 -: 15 Януари 2015, 18:32:35 »
Не мога да те разбера какъв ти е проблемът с релсите:

Ако си решил да купуваш нови - хората ти писаха на предната страница, влизаш в липпето, правиш си регистрация, купуваш си каквото искаш. Цените са винаги по-ниски от заводските, доставката е 0 или 6 и малко евра (зависи дали си похарчил над 200 лв.), твърдиш че имаш пей пал, кликваш и до няколко дни (обикновено следващата седмица) ти ги носят в къщи. Или си ги взимаш от куриера.

Ако искаш да почнеш нещо със старите релси и стрелки - няма лошо. Но не се изсилвай да се харчиш за много за треви, дървета и т.н. Къщичките гледай да не ги фиксираш, за да може да ги използваш на "истинския" макет с истинските релси. Направи си едно ъгълче и виж дали те удовлетворява. Или продължаваш, или го зарязваш.

Това ПДЧ за основата го забрави. Правиш една истинска основа (рамка, ребра, крака и т.н.), или вземи един фибран с тънка рамка от летви (което ти препоръчвам - няма да загубиш много ако решиш да го зарежеш, а винаги можеш да му добавиш стабилна конструкция). Този стиропор не знам колко се рони но най-добре го зарежи.

Това че искаш да си направиш макет, а не овалче за каране, е много хубаво, но и хич не е лесно ако започваш от 0 с ограничен бюджет. Започни с малко стрелки и флекс релси (или профили и траверсни скари) - 200 лв. трябва да са предостатъчни. Пробвай да пресъздадеш нещо - например едната гърловина - с баластра, трева и т.н., много от тези неща можеш да видиш в магазините, или да питаш и да поръчаш, останалото от макета го остави само на фибран и релси за да си затвориш овалчето. След това ще си добавиш и депо - дали да е за парни, за дизели - по твой избор, и ще си довършиш втората гърловина. За нея ако решиш ще направиш двупътен участък до втора гара и т.н. Или пък ще наблегнеш на озеленяването, шосета и коли, прелези, мостове. Може да залитнеш и по автоматика, сигнали, маршрути - знае ли човек. Предлагам ти да започнеш по стъпки, и да добавяш и променяш във времето. А не да си поставиш една точна задача, да огробиш няколко стотин лева (или 1 - 2 хиляди) и да видиш че не е това което си искал или очаквал. Забрави и за тези наклони над 4% - не е въпрос влакът да го мине, но изглежда толкова неестествено че не си заслужава да даваш пари за него.

Разгледай макетите, които са представени тук във форума, има доста полезни "съвети" и изводи от направеното до момента.
 

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #36 -: 16 Януари 2015, 07:55:59 »
Благодаря за съветите! Ще се възползвам максимално от тях ...
Макетите тук във форума ги следя от няколко години и чета всичко, свързано с тях...нямам представа защо предишната ми регистрация беше изтрита, та се наложи да правя нова ...
Значи първо трябва да определя епохата, в която ще "действам"...
Макар че в реалния живот карам мотрисни влакове вече 17 години - 32-ра серия, единствената останала 33-та серия и SIEMENS-и, модерния жп състав не ме влече...епохи III и IV са ми най-много на сърце като че ли ...никъде из нета не успях да намеря инфо за дизеловото локомотивче серия 110, което имам коя година е произведено, т.е. от коя епоха е ...в момента има няколко такива на гара Пирдоп към БЖК, ако не се лъжа...
Никъде във форума или из нета не открих подобно инфо например:
Епоха III - серии локомотиви, произведени по това време...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #37 -: 16 Януари 2015, 08:19:40 »
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98109#msg98109 date=1421387759
Значи първо трябва да определя епохата, в която ще "действам"...
Това твърдение не го взимай много навътре. Събирай си каквото ти харесва. Гледай различните епохи да не ги срещаш по едно и също време на макета. (ужас - какво написах ...)

Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98109#msg98109 date=1421387759
...никъде из нета не успях да намеря инфо за дизеловото локомотивче серия 110, което имам коя година е произведено, т.е. от коя епоха е ...

Обикновено един локомотив се е появявал и произвеждал в една (или две епохи), но се използва в няколко, като по това време си променя означението, цвета, правят се реконструкции и т.н.

Твоят най-лесно ще го познаеш - ако пише V 100 nnn - значи си трета епоха, ако е 110 ххх.х - не си в трета.

Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98109#msg98109 date=1421387759
Никъде във форума или из нета не открих подобно инфо например:
Епоха III - серии локомотиви, произведени по това време...

Като правило се счита че епохите са писани на много места. В сайт имаше мисля и статии по въпроса. Ако си добре с немския - може да ти спретнем някои хубави линкове и списания. http://epoche-3.de/schiene.php. Или тук: http://www.dbtrains.com/en. Има и стандарти по въпроса - за епохите в различни страни и т.н.
« Последна редакция: 16 Януари 2015, 08:24:10 от mitko0888 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #38 -: 16 Януари 2015, 08:23:03 »
Не знам защо стана два пъти ...

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #39 -: 16 Януари 2015, 09:21:11 »
Виж сега , Грива ,
моите почитания и уважения ,
ти търсиш съвети , помощ - хората ти обясняват  , натъртват , крещят

КУПИ СИ РЕЛСИ

а ти си циклиш на твоето безумие , което всички отдавна сме го препатили !!

Защо ми губиш времето и вниманието бе , човек !?

Явно че нещата при теб са временно влечение , затова прочети труда на акад. ing . Best Ripper , спретни си един временен плот докато ти мине влечението .

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #40 -: 16 Януари 2015, 09:28:22 »
Ако става въпрос за нещо временно, то тогава геолайн релсите според мен са идеални!

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #41 -: 16 Януари 2015, 09:47:50 »
Ок, минавам на лични съобщения с хората, които искат да помагат, за да не преча на специалистите тук!!!
Тъкмо си казвах "най-сетне един форум, в който да не пречиш на "боговете"", то ....
Никой не карам да ми чете "безумията" и  да си губи времето с тях!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #42 -: 16 Януари 2015, 10:37:30 »
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98119#msg98119 date=1421394470
Ок, минавам на лични съобщения с хората, които искат да помагат, за да не преча на специалистите тук!!!
Тъкмо си казвах "най-сетне един форум, в който да не пречиш на "боговете"", то ....
Никой не карам да ми чете "безумията" и  да си губи времето с тях!

Не е нужно да минаваш на ЛС, за това е форума. Който не му харесва няма да чете. Но може би наистина трябва да прецениш нещата и тогава да се хвърляш.
Личното ми мнение, както и Адри е казал - това сме го минали вече и никой не иска да чуе за П профил. Но пък крайното решение си е твое и никой не може да те задължи какво да ползваш.
« Последна редакция: 16 Януари 2015, 10:39:42 от pavel75 »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #43 -: 16 Януари 2015, 11:29:06 »
Грива - макетът си е твой и правиш с него каквото ти е кеф! Ясно?  :)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #44 -: 16 Януари 2015, 11:35:22 »
Цитат на: Adrian link=topic=4665.msg98115#msg98115 date=1421392871
...

КУПИ СИ РЕЛСИ
...

Купи, купи, ама като си имаш един кашон, че и 10 стрелки, повечето електрически .... Как да дадеш 200 - 300 лв. за да и смениш с нови ...  :sarcastic:

Като всяко хоби, и тук въпросът си е същия - какви пари си склонен да отделяш за това хоби, а не за нещо друго  (друго хоби, ракия, жена, деца, кола, къща, екскурзия ...) и до колко оставаш доволен като ги похарчиш. А за това никой не може да ти дава съвети, решаваш си сам. Хапваш малко, ако ти се услади - продължаваш.