Автор Тема: Макетът на Grivata в ТТ  (Прочетена 40677 пъти)

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #60 -: 23 Януари 2015, 16:50:25 »
Някакво трасе се опитвах да редя днес ... вдясно да има нещо като депо + миячка с 2 коловоза(мургавелките да чистят вагоните през нощта) ... вляво ще е градската част, под моста отсреща ще влиза автомобилен път(от провинцията), който ще свива вляво към градската част, направо към гарата и вдясно посредством прелез към депото, за да могат колегите да стигат до халетата :)
Слънце в тази стая не влиза дори без щорите - северна е. На този етап ще ползвам ръчните стрелки, които имам, или пък мога да сложа по една електрическа от двете страни на гарата точно след входния сигнал(гледам Жоро продава чисто нови електрически П-профил), има и едно глухо коловозче - оттам може да заминава влака за Банкя например, с 1 вагонче(макар че така, както е в момента няма да има дистанция за малко) ... в лявата крива на макета да има планинска местност с тунел ... някакви такива идеи ми идват ...



И клипче:

https://www.youtube.com/watch?v=pOnI40PUz5M&feature=youtu.be

mntop

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Рейтинг: 5
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #61 -: 23 Януари 2015, 17:22:12 »
Бих Те посъветвал да си направиш коловозите с по-голяма дължина ! Така ще можеш да разминаваш в гарата по-дълги състави , от пътнически или товарни вагони. Това можеш да го постигнеш ,като поставиш първите входни стрелки веднага след завоите в ляво и дясно ! Желая Ти успех !

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #62 -: 23 Януари 2015, 18:58:20 »
Щом ще ползваш стандартните електрически стрелки,
тогава можеш да останеш и само с фибрана.
Ако имаш още линии, по добре си направи двойно трасе.
Имаш достатъчно място да се развихриш и да твориш...
Ето ти няколко примера:
http://217.24.195.142/pictures/PDFs/Gleisplaene/81660_Muehltal_2009.pdf
http://217.24.195.142/pictures/PDFs/Gleisplaene/81550_Salzburg_2009.pdf
http://217.24.195.142/pictures/PDFs/Gleisplaene/81500_Mindelheim_2009.pdf








grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #63 -: 25 Януари 2015, 17:58:20 »
Тъй-като с фибрана монтирането на какъвто и да е механизъм за стрелките разбрах че е невъзможно, ако ми направят плоскост от съединени дъски, дали ще стане?
Ще ми излезе над 2 пъти по-евтино от OSB плоскост, още повече че дърводелеца ми е приятел и живее на 30м от блока ми. Има ли някой с подобна плоскост?

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #64 -: 25 Януари 2015, 20:42:48 »
Няма причина да не стане - нали ще са плътно една до друга ?

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #65 -: 27 Януари 2015, 15:31:02 »
Долните два плана много ми допадат, също така макета на Иво Недков много ми харесва -централна гара и отзад товарна такава ... нещо не мога да се справя със SCARM - а, но нормално, новобранец съм все пак!
Първо трябва план все пак за да знам колко метраж релсов път и стрелки да поръчам.
Факт е, че релсите ми П-профил са вече в историята!  :)

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 165
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #66 -: 27 Януари 2015, 16:56:35 »
За всяко нещо за да узрее е необходимо време :). По отношение на SCARM - а бих препоръчал да отвориш Help-a и да проиграеш всички обяснения като си направиш един "тренировъчен" SCARM плот, на който да опитваш докато станеш запознат с разните му тънкости. Все пак тази програма е в БЕТА стадий и търпи усъвършенствания. В това отношение създателите й ще помагат. Така наприме съм забелязал, че операцията  paste не работи като искам да копирам някои неща. Също и Objects не функционира.
Но радвам се, че ти напредваш с добро темпо. Успех.

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #67 -: 28 Януари 2015, 15:17:04 »
Някои от плановете, които ми допаднаха:











Както и на Иво Недков, с централна гара и товарна гара отзад:



Както някои ме посъветваха, най-добре ще е стрелките към централната гара да започват още от кривата, за да са по-дълги коловозите.
Оказа се, че за в бъдеще ще има опция за разширение с около 45см по дължина до края на дясната стена на стаята и след това навътре по другата страна още 1.70м, може би ще трябва да има стрелка на открит път, която да позволява в бъдеще да се надгради макета, тъй-като не мога да се справя засега със SCARM-а, я карам по първобитния начин:



В момента съм само с част 1.
Тия дни ще пускам поръчка за флекс релси и стрелки в Липето, в момента имам възможност за поръчка на 10м релсов път + 8 стрелки или 14м релсов път + 6 стрелки ...
« Последна редакция: 28 Януари 2015, 15:18:44 от grivata »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #68 -: 28 Януари 2015, 16:45:29 »
Като ги получиш се обади - ще пусна нещо ...отново...но във Wintrack-a.(ако пак не си промениш вижданията)
 :yes:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #69 -: 28 Януари 2015, 22:26:51 »
Цитат на: Old Boris link=topic=4665.msg98343#msg98343 date=1422370595
Така наприме съм забелязал, че операцията  paste не работи като искам да копирам някои неща. Също и Objects не функционира.

Здравей Old Boris,

Дай пример, по мейла или на лична, с който да мога да възпроизведа описаните проблеми и да ги оправя. Objects менюто функционира, но само когато има селектирани един или повече обекти или фигури от съответните библиотеки. За нерабтеща команда Paste не е имало оплаквания за версиите от последната година, но винаги има първи път - менюто Paste ли е "посивено", или просто нещата не се поставят, или не работи с Ctrl-V, или е нещо друго?

mntop

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Рейтинг: 5
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #70 -: 28 Януари 2015, 22:45:57 »
Преди да пуснеш поръчката за релсите, мисля че ще е добре да си направиш схема на коловозното развитие на гарите/пътнически,товарни и др./,локомотивно депо ако има ,за да знаеш каква бройка стрелки ще Ти трябват и от кой вид / обикновени леви или десни, дъговидни, английски , а защо не и новата тройна стрелка /. С английски стрелки ще икономисаш много място/замества две обикновени/,но те са  по-скъпи,като цена ! Не забравяй да си поръчаш и настави/метални и изолирани / за релсите които ще сглобяваш. В комплектите на стрелките наставите са включени. Желая Ти успех !

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #71 -: 31 Януари 2015, 19:19:46 »


Релсовият път и стрелките за този първоначален план са поръчани вече - 10м релсов път, 5 прави десни и 2 криви леви. Двата глухи коловоза ще са два пътя към евентуалния друг модул, който се оказа че може да бъде с размери 1700 х 850, разбира се това ще е в далечно бъдеще ...
Благодаря много на всички, които ми помагат с идеи, съвети, на тези, които уж щяха да помагат, а се отказаха по тяхни си причини - също благодаря!
Приемам всякакви съвети и идеи относно плана за макет!  :)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #72 -: 31 Януари 2015, 20:10:22 »
Начинът, по който си подредил стрелките лишава гарата от главен колковоз. Този похват се прилага в случаите, когато мястото за гарата и стрелковата гърловина е много малко. Но ти разполагаш с цели 2,50 м, ако добре съм запомнил. Моята препоръка е да си направиш гарата както си трябва- с главен и отклонителен (отклонителни) коловози. Поздрави!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #73 -: 02 Февруари 2015, 09:58:12 »
ХРОНОЛОГИЯ на "люшкането в люлката" на моделизма:
За съжаление преди ъпдейта на форума, цитатите ставаха с дати и часове от публикуването им,
което тук в конкретния случай би свършило мноооого полезна справка, ама...който иска може да "прелисти"
назад тази тема и ще разбере защо съм направил това по-надолу...

Цитат на: grivata link=topic=4665.msg97727#msg97727 date=1419078115
Смятам да се пробвам с направата на малко макетче в стаята си.


 Първо се спира(ме) на П-профил по понятни причини (от незнаене – няма лошо и ние така сме почнали).
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg97757#msg97757 date=1419320960
Значи макетчето ще е с размери 2.50м х 0.75м.
Относно релсите - на тоя етап няма да ги сменям с Т-профил поради липса на финанси, а П-профил втора ръка излиза доста евтино ...
...

В следствие на  съветите от колегите, все пак е взето по-доброто решение.
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98014#msg98014 date=1421002647
Бихте ли ми дали съвет откъде да си купя релси Т-профил и има ли значение на коя фирма са, за да не удря в релсите ... ?
...

За да се върнем отново на П-профила (за това по-горе писах –„люшкане в люлка“).
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98059#msg98059 date=1421161119
Както е тръгнало ще си оставам с П-профила явно ...

Отново сме се върнали на Т-профил, макар написаното да не отговаря на истината – даже двама
 колеги са предложили да снабдят новозапочващия със Т-профилен релсов материал без надуване на цените!!!
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98081#msg98081 date=1421238339
Започнах леко да редя и да умувам кое как ще е ... приемам всякакви мнения и съвети!
... още умувам върху плоскостта, дали да остане стиропора или да купя OSB плоскост, както и върху типа релси, както се оказва няма от кого да си закупя Т-профил в България ...
 

Междувременно и самостоятелните проучвания продължават (не че някои е излъгал с цените ама...)
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98100#msg98100 date=1421339272
Я! В този сайт има, бре! Скъпичко е, но новото си е ново, а качеството - качество!
Да попитам релсите, които са като звена биват ли? Нещо хич не ми изглеждат естествено ...

Тук вече двама съфорумци почват да губят търпеливостта си, защото са осъзнали, че процеса не само ще е продължителен но и безмислен – приемането на мнения и съвети са само декларирани от любезност...

И вместо те де си обидят, че ни губят времето, обидения е този който всъщност е  поискал и се нуждае от помощ:
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98119#msg98119 date=1421394470
Ок, минавам на лични съобщения с хората, които искат да помагат, за да не преча на специалистите тук!!!
Тъкмо си казвах "най-сетне един форум, в който да не пречиш на "боговете"", то ....
Никой не карам да ми чете "безумията" и  да си губи времето с тях!

Някъде тук и аз се включих именно на ЛС, за да помогнем на човека (за което съжалих на по-късен етап).
Няма да публикувам кореспонденцията от ЛС (но при нужда мога), защото в кратки линии повторихме това люшкане,
 от официалната тема, но с доста повече подробности и дълго лично време (чиста загуба в последствие).
И трябва да споделя с вас, че въпреки декларираното „прочитане“ на този форум от „кора до кора“,
това се оказа далеч от истината. Не може да си чел всичко и да повтаряш въпросите, на които ВЕЧЕ е отговорено
 многократно в съответните теми. Въпреки това аз продължих да отговарям и междувременно да правя планчета
 за коловозно развитие които да не са детските изпълнения от NOCH!!! За Т-профилен релсов материал на минимални цени.

Междувременно други колеги са изполвали част от своето време за да намерят и покажат съответните справки,
 в помощ на колегата, свързано както с неговият подвижен състав, така и с различните епохи.
До тук въпреки наличието на тези отговори, нямат нито една благодарност ...ей така от колегилност поне...
да не говорим за оценъчната система на форума, макар тя да е деградирала и компрометирана отчасти отдавна,
заради един изключително ......................... (всеки да си попълни сам) индивид,  възползващ се
от нея по най-глупавия възможен начин.

Сагата продължава, защото и на най-търпеливия не „издържат“ нервите:
Цитат на: nilfe link=topic=4665.msg98144#msg98144 date=1421502813
От известно време следя темата и мисля, че въпросите, които задаваш имат повече от един отговор. Този отговор, трябва сам да намериш, според твоите изисквания и вкусове. Прави ми впечатление, че не си прегледал форума из основи, иначе вече щеше да си наясно с повечето отговори на твоите въпроси. Моят съвет е, като за начало да си изясниш техниките за направа на макет, после да решиш какви точно релси да ползваш и накрая да си изясниш цялостната концепция за изгледа и разположението на макета. Като начало ти препоръчвам да прегледаш ... ( сървърът е на многоуважаваният ни колега Павел, който е така добър да сподели дисковото си пространство, именно за такива цели, като твоята). ..

ПРепоръчани са прогами за проектиране...които обаче не задоволяват „колегата“
с което дори коствено обиди двама съфорумци тук (няма лошо – явно си е такъв):
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98146#msg98146 date=1421513829
Преди месец инсталирах SCARM, но не съм особено впечатлен от нея, виж синковеца ми я "разби", постоянно "проекти" ми прави с нея, а е само на 9г.  :)
Повечето от темите съм ги изчел, някои по няколко пъти, но признавам, че имам още мнооооого за четене, книжлето на Ботев също ми е на компа от месец насам ... не бързам за никъде, САМО на 37г съм, обичам нещата да стават бавно - така удоволствиета ми е по-голямо! В другото ми хоби - акваристиката, също започнах с много грешки, вложих хиляди левове, но проявих търпение и сега се наслаждавам на труда си! Покрай хобитата човек научава много неща и не на последно място - открива много приятели! :)

Уж не бърза, пък темата се пълни с какво ли не с бързи темпове...а за това, че 9 годишно дете, е „хванало“
 програмата на Микси (нашата радост и гордост в 27 държави с железопътен моделизъм) а възрастния
 „прочел“ всичко...няма да коментирам, защото е излишно!!!

И въпреки, че вече наличното пространство е увеличено с 10 см помой съвет (250 х 85 см),
люшкането в люлкат продължава с пълна сила. Включват се още добронамерени съфорумци да
помогнат – кой с каквото може.  Междувременно отново „сме се върнали“ на П-профила...:77

Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98243#msg98243 date=1422024625
Някакво трасе се опитвах да редя днес ... вдясно да има нещо като депо + миячка с 2 коловоза(мургавелките да чистят вагоните през нощта) ... вляво ще е градската част, под моста отсреща ще влиза автомобилен път(от провинцията), който ще свива вляво към градската част, направо към гарата и вдясно посредством прелез към депото, за да могат колегите да стигат до халетата :)
...

Снимката ясно го показва, макар в придружителния текст към нея да не се споменава...


Някъде по това време аз написах едно кратко изявлиние (на ЛС), че докато окончателно „колегата моделист“,
не се спре най-после на определенрелсов материал, спирам проектирането на каквито и да е било паланове в помощ за него.
 Вече се опитах да огранича „щети“ изразяващи се в „загубено“ време по този въпрос.
Пиша загубено в кавички, защото всяко изчертаване на нов план увеличава все пак моя опит по въпроса.
Последва „логично“ зададения въпрос от „прочелия“  форума – „...от къде мога да си намеря програмата „WinTrack“?
...........както се казва без коментар (освен ако не е в темата във форума за тази програма и нейния превод на български език)

Такааа, стигаме отново до...познахте... Т-профилен релсов материал:
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98359#msg98359 date=1422451024
Някои от плановете, които ми допаднаха:
....
Тия дни ще пускам поръчка за флекс релси и стрелки в Липето, в момента имам възможност за поръчка на 10м релсов път + 8 стрелки или 14м релсов път + 6 стрелки ...

Реших, че след като се купят релсите (чиято стойност не е малка) ще се „установим“
 с колегата на твърдо избрано решение и ...все пак можем още да му помогнем (както сам поиска втемата):
Цитат на: pach link=topic=4665.msg98361#msg98361 date=1422456329
Като ги получиш се обади - ще пусна нещо ...отново...но във Wintrack-a.(ако пак не си промениш вижданията)
 :yes:

Като гледам и Микси се е включил, въпреки коствената му обида (той е автора на „сложната“ за колегата,
 но не и 9-годишно дете, програма SCARM) и е помолил да му се прати пример за неработещо нещо в нея
човека е отстранил до сега доста бъгове – все пак е бета версия). Глас в пустиня....
Аз аз окончателно изтрих всичко направено или започнато (идейте са поне 10) и в двата вида
профилен релсов материал ("П" и "Т") ...ей така... в "пръстъп" на някакъв "яд и безумие"
 и липса на съпричастност към тази тема тук!!! :sarcastic:

Но пък се включват и нови хора (с нови сили) да помагат доброжелателно на помолилия за помощ,
 дето приема всякакви напътствия и съвети. А той вече е на ...по-високо ниво и се чуди,
защо ние не сме на неговото ... (ниво или виждане)... и сме се обидили - все пак е усетил тенденцията в темата си
 и дори е отправил една без адресна благодарност (!!!):
Цитат на: grivata link=topic=4665.msg98427#msg98427 date=1422724786
...
Благодаря много на всички, които ми помагат с идеи, съвети, на тези, които уж щяха да помагат, а се отказаха по тяхни си причини - също благодаря!
Приемам всякакви съвети и идеи относно плана за макет!  :)


Е с това последното изречение ...сагата продължава...дори колега от Африка помага
(да се готвят  и тези в Канада и Калифорния) все още надяваш се тук да се случи това за което е темата.

Стана дълго, но виждам че все още има надежда колегата с тази тема да разбере,
че освен да се държи като слон в стъкларски магазин, не е лошо не само да прочете (както е казал)
поне някоИ от темите в съответните раздели,  но и да се замисли малко преди да зададе въпрос
 към тези които все пак се опитваме да помогнем с нещо. Инамче темата щеше да умре още когато онези двамата
загубиха търпение - те просто разбраха по-рано какво ще се случи тук (моля за извинение и двамата от 3 стр. на темата). :hi:

ПРиятен ден!
« Последна редакция: 02 Февруари 2015, 10:02:14 от pach »

grivata

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Grivata в ТТ
« Отговор #74 -: 02 Февруари 2015, 15:09:58 »
Добре де, разбрах, че и тук "специалистите" не липсват, само не мога да разбера, като нямат желание за помощ, защо се заяждат с новобранците ...?
Пламене, вместо да обърнеш внимание на непипания си от 3 години проект, ти ми разтягаш локуми на основа "copy-paste"(което, забелязах по темите е от любимите ти неща) и се заяждаш, нещо като не ти харесва, просто не го чети, толкова ли е сложно?
Ако съм нарушил правилата по някакъв начин или съм написал нещо, против правилата във форума, то има админи и биха реагирали ... щом нищо не е изтрито, значи всичко е ОК, предполагам!
Виждам, че се дразниш от темата ми, защо просто не я прескачаш, четейки из форума ... ?  :)
Предварително ти благодаря!

« Последна редакция: 02 Февруари 2015, 15:23:12 от grivata »