Лека-полека да си продължим излишната тема. За желаещите да научат нещо за железниците, които моделираме - днес ще правим разбивка на гара на релсови вериги. Като пример давам възможно най-простото коловозно развитие. Тая картинка ще я кръстя фиг.1.1 щото ще ми трябва и по нататък:
Фиг. 1.1

Започва се от коловозите. Всеки от тях е със собствена РВ. Границите и са на една линия с изходните сигнали в двата края на коловоза. Уточнение, което важи за всички РВ – няма значение колко возила има в границите на РВ, и къде точно са те. Дори и една колоос да има някъде цялата РВ е заета и толкоз. Още една особеност – у нас в повечето гари първи коловоз(откъм приемното здание) е неприемно-отправен, т.е. през него влакови маршрути не могат да се редят (респ. влакове не вървят)и като така същият няма РВ. На макет обаче е трудно да си позволим лукса да отделим цял коловоз само за украса, затова в горепоказаната схема първи коловоз е с РВ. Стрелките за сега ги прескачам и отиваме на участъка между входния сигнал и първата входна стрелка. Той се нарича предучастък и носи индекса на входния сигнал, след който е(ПУЧ, ПУН, ПУА, ПУБ и т.н.). Дължината му е минимум 250 м., но най често е и доста повече. Предполагам е ясно, че се отделя в самостоятелна РВ. Участъка между входният и предупредителния му сигнал е участък приближение. Индекса му е като на вх. с-л(УПЧ, УПН, УПА, УПБ). Дължина –минимум спирачното разстояние, т.е. повече от дължината на композициите, които караме на макета. Същото важи и за коловозите – един макетен влак трябва да може да се събира в тях. Значи,че като правим макет е хубаво да предвидим дължината на УП, ПУ, коловозите и междугарието да е по голяма от най дългата ни композиция. Не е чак толкова трудно – знам за поне един макет, в който това е спазено.Ето го с примери. Тук сме в УПЧ (показан със стрелки – т.е. м/у входния и предупредителния сигнал от четната страна на гарата):

Това е ПУЧ (от входния до първата стрелка). Вижда се, че е по дълъг от УПЧ, а трябва да е обратното.

Конкретно за този макет дължината на УПЧ и ПУЧ се получава такава заради изискването за видимостта на входния сигнал. По правилник когато входният сигнал не се вижда, то той се измества напред към междугарието. Т.е. тук входният е изместен напред така, че да се вижда от мястото от което се управлява целия макет( всъщност това важи за всички сигнали - всичките гледат към оператора):

Това пък е междугарието на горепосочения макет. Стрелките показват предупредителните сигнали на двете съседни гари. Т.е. предупредителните сигнали на същата гара, но от другата страна. Иначе казано от другата страна на макета е същото – УПН, ПУН и т.н.

Уточнение №1 – междугарие е това м/у входните сигнали на две съседни гари, а не само м/у предупредителните.
Уточнение №2 – в повечето случаи има голямо разстояние м/у предупредителните сигнали на две съседни гари. Има и изключения при къси междугария – може ПС на следващата гара да е преди ПС на предишната гара. Има и изключителни изключения – изобщо да няма междугарие. Входните на две съседни гари да са на една линия. Но това май го има само на едно място.