Автор Тема: Имам нужда от помощ за създаването на новият ми макет.  (Прочетена 17127 пъти)

georgepetrov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Начинаещ съм и имам нужда от помощ за създаването на макет в мащаб ТТ. Става дума за място с размери 3,30 на 1,20метра. Нищо не ми идва на ум за глейсплан. Предлагайте глейспланове.Предварително благодаря.
« Последна редакция: 25 Юли 2015, 18:24:15 от georgepetrov »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Здравей.
Направата на макет е едно много приятно начинание.
Като напишеш "gleisplan tt" в ГУГУЛ и потърсиш на картинки,
ще намериш много и най-различни планове.
Харесай си някой план, покажи го тук и ще го коментираме:
Плюсове, минуси, как и с какво да започнеш и т.н...
Успех от мен.

georgepetrov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
На това се спрях.Но не знам дали да не махна  депото,като го заменя с с някаква фабрика. Предлагайте промени.
« Последна редакция: 25 Юли 2015, 21:26:17 от georgepetrov »

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Здравей и добре дошъл! Съветите на bategojko са много разумни. не се нахвърляй на първия допаднал ти план. Планирането и проектирането е много приятна, но продължителна дейност и в това има чар. Показаният план е интересен, но тунелите (особено дългите) са хубав елемент със скрити неприятности. Трябва да имаш достъп до вътрешността им, ако се случи нещо. Тук във форума има доста експерти и професори по въпроса (аз не съм от тях :pleasantry:, защото все си преправям макета). Всички са отзивчиви и ще помагат при реални предложения. :yahoo:

georgepetrov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
И аз си мислих за проблема с тунелите  и как  мога да ги  направя с отваряща  се горна част. Искам да попитам от къде да намеря механизми за т профилни  стрелки и мога ли да направя предварителна поръчка в хоби ленд за ICE3 на Пико .
PS.мога ли да използвам на стрелки тт  на тилиг с механизми на Пико в НО ?
« Последна редакция: 26 Юли 2015, 16:31:54 от georgepetrov »

georgepetrov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Искам да попитам как мога да съчетая П профилни стрелки с Т профилни релси? Предварително благодаря.

tritehiksa83

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Моят съвет е да не опитваш да ги съчетаваш!Различните профили може да създадат проблем и колелата на състава да изкачат от релсите!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: georgepetrov link=topic=4740.msg100357#msg100357 date=1438008429
Искам да попитам как мога да съчетая П профилни стрелки с Т профилни релси? Предварително благодаря.

И аз съм на мнение да не ги съчетаваш. Ако имаш възможност го прави само с Т профил.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
 
Публикации: 1421
Рейтинг: +144/-1
[похвали] [порицай]
HO; IV и V; BDZ, BG; София

 
Профил
 Ел. поща
 Лично съобщение (Активен)
 




 

Re: Имам нужда от помощ за създаването на новият ми макет.

« Отговор #7 -: 28 Юли 2015, 08:47:12 »


Цитат

 


Цитат на: georgepetrov link=topic=4740.msg100357#msg100357 date=1438008429

Искам да попитам как мога да съчетая П профилни стрелки с Т профилни релси? Предварително благодаря.


"И аз съм на мнение да не ги съчетаваш. Ако имаш възможност го прави само с Т профил."

Все пак да питам: Някой правил ли е практически такъв опит за съчетаване на двата профила и какви са резултатите?

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Правени са многократно включително и аз съм го пробвал. Резултатите не са добри, да кажа че направо са си откровено лоши.

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
В момента имам 5 П профилни стрелки , вързани за Т профилни релси .  От към токоснемане няма проблем , но когато влакът мине през Т профилна стрелка и после през П профилната - разликата е огромна. Имам налични 4 стрелки , които предстои да сменя , 5-та  обаче ще остане П профилна.
някой ако го интересува начинът на куплиране на П - профилна стрелка с Т профилна релса - да пише , ще снимам.

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Все пак - за нуждите на макета си можеш да сложиш временно П профилни стрелки .Аз те разбирам , че в момента нямаш излишни 200 лева примерно за стрелки .
Та , можеш да избереш два начина :
Първият - премахваш на релсите на стрелката първите крачета , вземаш клещи - резачки , леко стискаш от долу , за да направиш каналче и куплираш със съединителните елементи за Т профил . Имитираш преход от П към Т


Другият начин за куплиране е ,като си направиш сам преход . За целта - изпилваш Т профилната релса от горе и от долу , като остава ухо , което да влезе в П профила . После запояваш . тук обаче е проблем при смяната - няма как да смениш стрелката без да махнеш и част от Т профилната релса . Можеш да си направиш преходници пред всеки един край на стрелката - така ще ти е по-лесно .



Ето как се е получило на моя макет .



Влаковете не дерайлират на преходите , но много тряскат  :shout:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Преди мноого години ми беше мерак да имам DKW. Имах една с Т профил, от Западна Гервания, ама трябваше да го пригодя за релсите от старото ми Пико ... При теб задачата е обратната - на П стрелка да сложиш Т накрайници. Запояваш по едно парче Т релса от всяка страна на П стрелката и става. Ако направиш качествена спойка и нагласиш правилно релсите - нямаш никакъв проблем. Но все пак - и външния вид, и по качество на релсите - не си заслужава да се използват старите П стрелки.


Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Многообразието от куплунги по вагоните и локомотивите, които съм събирал през годините, ми създава проблеми и търся решение. На пазара има разни модели на Tillig TT
1.   Kurzkupplung für TT (50 Stück/Beutel) Article-No.: 08823
2.   Kupplung mit Aufnahme für Normschacht Article-No.: 08872
3.   TT-Kupplung Schlitzaufnahme, im Beutel zu 10 Stück Article-No.: 08847
и не знам на какво да се установя. Моля за идеи и съвети!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Здравей.
Ето и моя коментар за макета, който си харесал:
+ разделен е на 2 зони;
+ трасето е интересно;
+ има планини и е не е в една равнина;
- дългите тунели;
Може планините да са подвижни и да се местят при нужда.
Може и да направиш промени и да скъсиш тунелите.

Относно реализацията на самия макет има доста варианти на изпълнение:
-  изграден от отделни модули;
-  подвижен, да се прибира и да се вади когато трябва;
-  стацинарен, неподвижен;
Какъв е твоя избор за изпълнението на макета?!?

За релсовия път е най-добре да използваш новия Т профил;

За задвижването на стрелките се ползват ето тези механизми:


http://www.conrad.com/ce/de/product/219998/Weichenantriebe-Baugroesse-Universell