Автор Тема: Голям макет в малка стая  (Прочетена 14951 пъти)

Минчо

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 3
  • N Scale - Love at first sight, era 3,4,5,6
Голям макет в малка стая
« -: 20 Септември 2015, 17:27:08 »
Струва ми се, мястото е подходящо да почерпим идеи и опит от този макет. Поздравления за майстора, естествено! :good: :good: :good:  http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/velika-maketa-u-maloj-sobi.7342/

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #1 -: 21 Септември 2015, 10:07:44 »
Такъв макет не по възможностите на всеки,
а само за най-запалените фенове, които могат да си го позволят...  :yes:

Минчо

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 3
  • N Scale - Love at first sight, era 3,4,5,6
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #2 -: 25 Септември 2015, 12:29:26 »
Така си е, но освен пари, най-вече трябва много време.Така като го гледам, само за боядисването на релсите ще иде сума време, а за детайлите по сградите да не говорим!  :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #3 -: 25 Септември 2015, 13:34:34 »
Цитат на: bategojko link=topic=4756.msg100913#msg100913 date=1442819264
Такъв макет не по възможностите на всеки,
а само за най-запалените фенове, които могат да си го позволят...  :yes:
И такива, които имат излишни само 20 квадрата...

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Т профил релси на гъвкави скари
« Отговор #4 -: 07 Октомври 2015, 21:29:10 »
Имам нужда от съвет как по-бързо и по-лесно да се нанизват еднометровите релси на гъвкавите скари. Трябва да направя доста линии с Т профил за да подменя старите си П-профил линии на макета си. Благодаря предварително :)

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #5 -: 07 Октомври 2015, 22:40:48 »
Запили лекичко тялото на релсата - направи му фаска - влиза перфектно в скарите .

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #6 -: 07 Октомври 2015, 23:13:04 »
Благодаря, София 70! Утре ще пробвам, че пиличките ми са на тавана.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #7 -: 08 Октомври 2015, 08:08:19 »
Задължително траверсните скари да са сложени на плоска равнина - маса, стъкло или нещо подобно.
Поне да е 1 метър, колкото са и дълги профилите.
Не се работи "във въздуха на ръка", защото лесно се изкривяват и се уморяват, както ръката така и очите...
Притискаш леко с лявата ръка траверсната скара върху плоскоста (с длан или пръсти да виждаш),
 а с дясната буташ Т-профила през траверса по траверса последователно.
Внимателно защото там крампонните планки са много нежни и лесно се скапват.
Изпуснат ли те, профила почва да се мъндахерца свободно.
Първо надяваш единия профил през всички скари, а после другия ще ти е и по лесно.
Травесните скари се режат с остър макетен нож на дъска, а самият профил не със секачки (повсеместна практика)
защото се подгъват и трябва пак да се пилят. Режат се по възможност с бързооборотна машинка (тип дремел)
и тънък  "диамантен" диск от комплекта и. Той е обикновенно кафяв (карборундов). Може и със стоманен гъвкав
ако си си купил от зъботехнически магазин. Бързооборото рязане за да не се загрява профила и да стопи траверсите.
По същото причина проводниците се спояват с течен флюс - става бърза и качествена спойка без да стопи пластмасата.
Хубаво е преди спояване да пилнеш (драснеш с макетен нож - също става)леко профила намястото да се покаже светъл месинг (ако не са сребристите). Ето тук малко снимки от такъв процес - http://bgtt.eu/forum/index.php/topic,20.0.html
Друго за сега не се сещам... Успех!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Т профил релси на гъвкави скари
« Отговор #8 -: 08 Октомври 2015, 08:29:22 »
Цитат на: Old Boris link=topic=4756.msg101186#msg101186 date=1444242550
Имам нужда от съвет как по-бързо и по-лесно да се нанизват еднометровите релси на гъвкавите скари. Трябва да направя доста линии с Т профил за да подменя старите си П-профил линии на макета си. Благодаря предварително :)

Не знам колко "по-бързо и по-лесно" очакваш да се получи. Работата си е пипкава, но нанизването на релсите мисля че е най-лесната работа от всичко, свързано с направата на макета. Достатъчно е само да оформиш края на релсата, напр. както си пише и в каталога:



Ако трябва да си призная, моите релси си ги нанизвах директно, без да правя такива изпълнения. Естествено, на мястото на което режеш профила (става с едно кръц с клещите), с малката триъгълна пиличка изравняваш и почистваш края. Става за секунди, тихо, бързо и лесно, като губиш около 1 мм от дължината. Можеш да го правиш и пред телевизора.

Преди да нанижеш релсите ти предлагав за ги огънеш в нужната форма и крива, задължително в краищата - последните 5 см при сандката. Дори и в дълга крива огъвам вътрешната релса, с радиус по-малък от нужния. Външната я огъвам само в края. Огъването става много лесно - прокарваш я по дължина с пръсти няколко пъти и става - без никакви чупки и неравности.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #9 -: 08 Октомври 2015, 19:56:10 »
Мили колеги хобисти, благодаря за бързите и компетентни отговори и съвети.Остава да ги следвам както трябва :hi:
Mitko0888 – знам, че „Работата си е пипкава” вече съм нанизал 10 метра на твърди скари (което е лесна работа) и 5 метра от гъвкавите без да ги запилвам, но все си мисля, че ще има някакъв „чалъм” да се прави „по-бързо и по-лесно”. Благодаря за „тънките” съвети за огъването. Ще пробвам.
Pach, и аз ужким така ги правя. На едно яко, гладко бюро, на което преди години се „творяха научни трудове” :haha:, а сега влакчета и аксесоари, като натискам скарата с дясната ръка и бутам профила с лявата (обратно на твоя съвет, без да съм левак) и гледам през една лупа кое как върви. Благодаря за подробните съвети за запояването и рязането. Остава да си намеря течен флюс.
Както всички тук знаем, „Меракът си отива последен”, та реших да бъда в „крак с времето” и да си сменя профила на релсите на макета, пък и малко да го поразширя, та стана една работа – не й се вижда края. Разумното, което правя, че не пускам жена ми и децата на тавана (внучките са далеч, слава богу) и се трудя според възможностите на годините ми (виж ми профила). Май да спра до тук с излиянията.
Благодаря на Форума, който ми доставя удоволствие да чета :) &bgflag.



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #11 -: 09 Октомври 2015, 10:05:29 »
Мога да ти осигуря професионален флюс, стига да искаш. Помогнал съм на мнозина с такъв и върши много добра работа.
Лично аз гъвкавите релси (флекс) ги огъвам на мястото на полагане като им фиксирам двата края от начало. Така си гарантирам
перфектния радиус от точка А до точка Б с оптималното им разположение. Да, вярно е - така релсите остават под напрежение
поне докато не бъдат фиксирани на още места м/у точките А и Б, което окончателно изчезва след баластирането.
 Огъвам ги съвсем минимално само в крайщата им, защото иначе прехода между наставите там стават сравнително
 прави участъци ако не го направя. При теб обаче щом подменяш старо трасе, то ти определя точно от къде
 трябва да минат и явно ще трябва да ги огъваш предварително, както Митко прави.
Не пропускай и ти крайщата им - там винаги остават прави участъци, особено ако работиш с "техниката на пръстите".
 Аз ползвам мини плоски клещички заради лостовия ефект, но има и специални приспособления, които се продават в мрежата.
Радвам се, че на 80 години все още имаш хъс и възможност да работиш по любимото си хоби!!!
Дано и ние да сме си го запазили като стигнем тази възраст!!!!
 :hi: :hi: :hi:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #12 -: 09 Октомври 2015, 10:29:05 »
Огъването според мен е задължително в краищата на релсите, естествено ако са в крива. Иначе в съединението се получава неприятна чупка. С пръсти става много лесно, с клещи може и да остане следа. Може и да се съединят и запоят със стика двете релси на масата, и след това да се положат в кривата, тогава не е нужно да се огъват.

По дължината си може и да не ги огъваш предварително. Аз го правих защото ... толкова ми беше ъкълъ ... Имах едно самоделно локомотивче, което не стоеше добре в кривите. Премерих с шаблона и видях че в кривите междурелсието не е по стандарт, а става по-тясно с една идея. А пък на локомотивчето беше една идея по-широко, макар че правено 4на око" стоеше много добре на релсите.

Флюсовете за запояване са различни. Аз си купих (преди време) едно пластмасово шишенце от магазин за части, не си спомням кой от няколкото в София. Лев и нещо. Имаш поне три вида (на толкова изчетох етикетите). Взех си такъв "за обща употреба" - със ситните букви пише че е за мед и медни сплави, желязо, никел и т.н. С него запояването става с една капка и моментално, без никакво прегряване на релсата. Поливам директно от шишето, или топвам леко с една четка - така припоят се разлива само там където искам. А и след време, ако не съм го изчистил, почти не си личи.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #13 -: 09 Октомври 2015, 10:38:22 »
pach, Благодаря! Ще се възползувам от предложението ти. Ще пиша на личния ти адрес. Днес нещо ще ми бъркат из окото, та ще бъда 2-3 дни "out of activities", но след това ще се обадя.
Междувременно Митко също е изпратил ново съобщение. Сега ще го погледна. :)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Голям макет в малка стая
« Отговор #14 -: 04 Юли 2020, 08:29:56 »
Не знам дали точно тук е мястото на този коментар, но идеята е, че непрекъснато попадам на големи макети в малки стаи. За мен изводът е ясен - неправилен избор на мащаба спрямо помещението. Ето един такъв макет:

https://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=64&t=49874&start=800

Хората много са се постарали, но както би казал Адриан "нанайси простор". Вложили са не малко пари. Но... криви с малки радиуси, къси стрелки с голям ъгъл. Тоест, всичко губи смисъл, когато геометрията на релсовия път е като на детска играчка. Не очаквам коментар. Това е по-скоро предупреждение към тези, които сега започват.