Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Имам нужда от помощ при макетирането | Need help with layouts

Голям макет в малка стая

<< < (2/3) > >>

София 70:
Запили лекичко тялото на релсата - направи му фаска - влиза перфектно в скарите .

Old Boris:
Благодаря, София 70! Утре ще пробвам, че пиличките ми са на тавана.

pach:
Задължително траверсните скари да са сложени на плоска равнина - маса, стъкло или нещо подобно.
Поне да е 1 метър, колкото са и дълги профилите.
Не се работи "във въздуха на ръка", защото лесно се изкривяват и се уморяват, както ръката така и очите...
Притискаш леко с лявата ръка траверсната скара върху плоскоста (с длан или пръсти да виждаш),
 а с дясната буташ Т-профила през траверса по траверса последователно.
Внимателно защото там крампонните планки са много нежни и лесно се скапват.
Изпуснат ли те, профила почва да се мъндахерца свободно.
Първо надяваш единия профил през всички скари, а после другия ще ти е и по лесно.
Травесните скари се режат с остър макетен нож на дъска, а самият профил не със секачки (повсеместна практика)
защото се подгъват и трябва пак да се пилят. Режат се по възможност с бързооборотна машинка (тип дремел)
и тънък  "диамантен" диск от комплекта и. Той е обикновенно кафяв (карборундов). Може и със стоманен гъвкав
ако си си купил от зъботехнически магазин. Бързооборото рязане за да не се загрява профила и да стопи траверсите.
По същото причина проводниците се спояват с течен флюс - става бърза и качествена спойка без да стопи пластмасата.
Хубаво е преди спояване да пилнеш (драснеш с макетен нож - също става)леко профила намястото да се покаже светъл месинг (ако не са сребристите). Ето тук малко снимки от такъв процес - http://bgtt.eu/forum/index.php/topic,20.0.html
Друго за сега не се сещам... Успех!

mitko0888:

--- Цитат на: Old Boris link=topic=4756.msg101186#msg101186 date=1444242550 ---Имам нужда от съвет как по-бързо и по-лесно да се нанизват еднометровите релси на гъвкавите скари. Трябва да направя доста линии с Т профил за да подменя старите си П-профил линии на макета си. Благодаря предварително :)

--- Край на цитат ---

Не знам колко "по-бързо и по-лесно" очакваш да се получи. Работата си е пипкава, но нанизването на релсите мисля че е най-лесната работа от всичко, свързано с направата на макета. Достатъчно е само да оформиш края на релсата, напр. както си пише и в каталога:



Ако трябва да си призная, моите релси си ги нанизвах директно, без да правя такива изпълнения. Естествено, на мястото на което режеш профила (става с едно кръц с клещите), с малката триъгълна пиличка изравняваш и почистваш края. Става за секунди, тихо, бързо и лесно, като губиш около 1 мм от дължината. Можеш да го правиш и пред телевизора.

Преди да нанижеш релсите ти предлагав за ги огънеш в нужната форма и крива, задължително в краищата - последните 5 см при сандката. Дори и в дълга крива огъвам вътрешната релса, с радиус по-малък от нужния. Външната я огъвам само в края. Огъването става много лесно - прокарваш я по дължина с пръсти няколко пъти и става - без никакви чупки и неравности.

Old Boris:
Мили колеги хобисти, благодаря за бързите и компетентни отговори и съвети.Остава да ги следвам както трябва :hi:
Mitko0888 – знам, че „Работата си е пипкава” вече съм нанизал 10 метра на твърди скари (което е лесна работа) и 5 метра от гъвкавите без да ги запилвам, но все си мисля, че ще има някакъв „чалъм” да се прави „по-бързо и по-лесно”. Благодаря за „тънките” съвети за огъването. Ще пробвам.
Pach, и аз ужким така ги правя. На едно яко, гладко бюро, на което преди години се „творяха научни трудове” :haha:, а сега влакчета и аксесоари, като натискам скарата с дясната ръка и бутам профила с лявата (обратно на твоя съвет, без да съм левак) и гледам през една лупа кое как върви. Благодаря за подробните съвети за запояването и рязането. Остава да си намеря течен флюс.
Както всички тук знаем, „Меракът си отива последен”, та реших да бъда в „крак с времето” и да си сменя профила на релсите на макета, пък и малко да го поразширя, та стана една работа – не й се вижда края. Разумното, което правя, че не пускам жена ми и децата на тавана (внучките са далеч, слава богу) и се трудя според възможностите на годините ми (виж ми профила). Май да спра до тук с излиянията.
Благодаря на Форума, който ми доставя удоволствие да чета :) &bgflag.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия