Автор Тема: Основа за макет от пауловния  (Прочетена 19226 пъти)

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Основа за макет от пауловния
« -: 20 Ноември 2015, 21:07:00 »
Здравейте приятели . Моля за инфо от опитните и знаещи макетисти , дали някой е използвал пауловния за плот или скара за мекет . Поздрави и благодарности /// :dance1:

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #1 -: 06 Декември 2015, 16:35:23 »
Здравейте,не разбрах за какъв плот имате в пред вид,но трябва да знаете големината на макета, тоест неговата площ,и колко кг горе долу ще е както и това дали ще се мести за в бъдеще ,затова трябва да е достатъчно дебел и здрав плот.Аз съм използвал кухненски плот пдч с дебелина 1 см и с размери 200х100 но стана твърде тежък инак от към здравина беше добре!
« Последна редакция: 07 Декември 2015, 20:59:54 от vankata86 »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #2 -: 07 Декември 2015, 11:24:42 »
Пауловнията не е ли скъпа?
Мисля, че с тополов шперплат ще стане по читаво.

@vankata86:
Един предлог е достатъчен, два са граматическа грешка:
в пред вид - предвид без "в" пред него е правилното.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #3 -: 07 Декември 2015, 20:58:54 »
Е колега в бързината стават грешки,не така, поправка на всяка сричка.Инак благодаря за забележката.Със здраве! :good:

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #4 -: 07 Декември 2015, 23:30:28 »
И аз да кажа нещо по въпроса за плотовете. Първият ми плот с размери 200х120 см, който правих преди 40 години и функционира до сега, е от чамови летви за скарата, шперплат за второто ниво и наклонените участъци, и един много твърд материал (дебел 5 мм) като пресован картон за основната плоскост. Целтта беше да е сравнително лек за да се прибира изправен като гръб на легло заедно с релсите, гарите, къщи, дървета, т.е. целия ландшафт. Сега реших да го модернизирам и разширя почти двойно. Исках да е лек, но на пазаря няма лек шперплат (тополов или липов), макар че се произвежда у нас. Обещаваха ми разни приятели, свързвах се с фабриките-производители, но не стана и на края след като ми писна да се мотая, отидох до склада на Топливо, при Сточна гара София, където си купих един лист КИТАЙСКИ буков шперплат (10 мм дебел) и там ми го разкроиха с точност до милиметър по мои размери за да се оформят нещо като модули. Направих си скарите от "летви" 58х28 мм от Бриколаж. Отделните "модули" (които са с различни размери, според плана ми) се свързват стабилно помежду си, но могат да се разглобяват при нужда. И сега се боря с нареждането на релси, почти следвайки схемата, която направих със SCARM (Thanks Mixy).
Така че важното е да се действа и да си правим кеф с хобито :) :yahoo:. Не съм дърводелец (даже съм малко с две леви ръце и с "hard disk full" поради годините), но хоби меракът е на ниво и това стимулира.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #5 -: 08 Декември 2015, 10:22:59 »
Пауловнията си е чиста екзотика, едва ли някой я е използвал досега по макети и модули... И едва ли ще я ползва...

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #6 -: 08 Декември 2015, 12:06:00 »
Цитат на: Ники Ботев link=topic=4787.msg101961#msg101961 date=1448046420
Здравейте приятели . Моля за инфо от опитните и знаещи макетисти , дали някой е използвал пауловния за плот или скара за мекет . Поздрави и благодарности /// :dance1:
Ще ми е интересно,ако знаеш да споделиш на какви размери са листовете и на какви цени,както и къде могат да се намерят.
Цитат на: Old Boris link=topic=4787.msg102182#msg102182 date=1449523828
И аз да кажа нещо по въпроса за плотовете. Първият ми плот с размери 200х120 см, който правих преди 40 години и функционира до сега, е от чамови летви за скарата, шперплат за второто ниво и наклонените участъци, и един много твърд материал (дебел 5 мм) като пресован картон за основната плоскост. Целтта беше да е сравнително лек за да се прибира изправен като гръб на легло заедно с релсите, гарите, къщи, дървета, т.е. целия ландшафт. Сега реших да го модернизирам и разширя почти двойно. Исках да е лек, но на пазаря няма лек шперплат (тополов или липов), макар че се произвежда у нас. Обещаваха ми разни приятели, свързвах се с фабриките-производители, но не стана и на края след като ми писна да се мотая, отидох до склада на Топливо, при Сточна гара София, където си купих един лист КИТАЙСКИ буков шперплат (10 мм дебел) и там ми го разкроиха с точност до милиметър по мои размери за да се оформят нещо като модули. Направих си скарите от "летви" 58х28 мм от Бриколаж. Отделните "модули" (които са с различни размери, според плана ми) се свързват стабилно помежду си, но могат да се разглобяват при нужда. И сега се боря с нареждането на релси, почти следвайки схемата, която направих със SCARM (Thanks Mixy).
Така че важното е да се действа и да си правим кеф с хобито :) :yahoo:. Не съм дърводелец (даже съм малко с две леви ръце и с "hard disk full" поради годините), но хоби меракът е на ниво и това стимулира.
   Шперплат от споменатите дървесини се ползва за направа на сандъци за опаковка,аз лично така се снабдявам с такъв,ем е отпадък след разопаковането.
  Интересно ми е релсите на снадките цели ли са и предвиждаш срязване,ако се наложи разглобяване или предварително срязани.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #7 -: 08 Декември 2015, 13:20:06 »
И правилно, ако може да имаш хубав материал като споменатите дървесини без да влагаш пари, ползувай го!
Моите "модули" не отговарят на стандартизираните модули, приети в клуба, които се сглобяват за някакво мероприятие и след това се разглобяват, и след това пак сглобяване и разглобяване и т.н. Те са разглобяеми в случай на нужда, но идеята е плотът да е стационарен с несиметрична П-образна форма. На снадките релсите могат да се срязват при нужда, но не са предварително срязани. Аз предвиждам къси релсови участъци при снадките на модулите, които да могат да се демонтират.

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #8 -: 22 Декември 2015, 20:24:23 »
Здравейте приятели , благодаря на всички които се включиха в темата . Ще споделя опита си . Така както си питах за пауловнията отидох и купих материала , за скара с размери 220 см / 150 см. излезе около 80 лв с нарязването на летви . Бързо сглобяване и на кантара - 8,5 кг . Върху рамката налепих фибран 20мм. и ето ги 9 кг. за макет с този размер .

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #9 -: 22 Декември 2015, 20:48:03 »
Цитат на: liro link=topic=4787.msg102185#msg102185 date=1449569160
Ще ми е интересно,ако знаеш да споделиш на какви размери са листовете и на какви цени,както и къде могат да се намерят.   Шперплат от споменатите дървесини се ползва за направа на сандъци за опаковка,аз лично така се снабдявам с такъв,ем е отпадък след разопаковането.
  Интересно ми е релсите на снадките цели ли са и предвиждаш срязване,ако се наложи разглобяване или предварително срязани.
Цитат на: Best Ripper link=topic=4787.msg102183#msg102183 date=1449562979
Пауловнията си е чиста екзотика, едва ли някой я е използвал досега по макети и модули... И едва ли ще я ползва...
Аз си направих скарата от пауловния , стана много лека .
« Последна редакция: 23 Декември 2015, 10:27:03 от Ники Ботев »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #10 -: 22 Декември 2015, 20:59:30 »
Линкът не работи и няма как да работи при такова изписване...

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #11 -: 23 Декември 2015, 10:31:43 »
Цитат на: widowmaker link=topic=4787.msg102465#msg102465 date=1450810770
Линкът не работи и няма как да работи при такова изписване...
Извинявам се за линка .

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #12 -: 23 Декември 2015, 10:59:00 »
Цитат на: Ники Ботев link=topic=4787.msg102474#msg102474 date=1450859503
Извинявам се за линка .

Десен бутон на мишката върху снимката, Properties и оттам взимаш линка, който да сложиш тук.

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #13 -: 23 Декември 2015, 12:17:27 »
Поздравления за успеха с намиране на пауловния. Доста време изразходи за да го постигнеш.  Интересен материал и ако не е тайна от къде го набави и достъпен ли е за "простосмъртни"? Очаквам снимките :hi:

Ники Ботев

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Основа за макет от пауловния
« Отговор #14 -: 23 Декември 2015, 20:22:12 »
Здравейте приятели , за всички които се интересуват от пауловния . Продава се само в Bauhause слепени плоскости с различни размери аз си купих 220см. / 60см. нарязаха ми я на летви по 6см. това ми струваше 54 лв. и стотинки + 50 ст. на срез . Купих и една по - малка плоскост за около 27лв. и това беше достатъчно за макет 220 см. / 150 см.А, щях да забравя дебелината на всички плоскости е 18 мм.
« Последна редакция: 23 Декември 2015, 20:25:41 от Ники Ботев »