Автор Тема: Съвет за материали за макета.  (Прочетена 8882 пъти)

Bogdan

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Съвет за материали за макета.
« -: 27 Декември 2015, 17:26:59 »
Здравейте пак. :)
Начинаещ съм и съм решил да правя макет като в последствие ще го разраствам да заема цяло помещение мегдан имам колкото искащ  ;D . Дилемата е от къде да закупя качествени релси и модели. Щях да взимам Piko но виждам че има негативни мнения и след  много много време ровене в Интернет и в крайна сметка се спрях на тези японските Walters : https://www.walthers.com/exec/productinfo/948-8892.
Малко са скъпи сравнение с Piko
 Преориентирах се към български железен състав няма много голям избор между фирми за БДЖ - Piko и Roko като смятам да взема и някои от оказиона. Още подхождам плахо за да не се набутам на нещо скъпо и в крайна сметка да има по евтини някъде и по качествени. Какво мислите . Ще се радвам ако споделете мнения и коментари .
« Последна редакция: 27 Декември 2015, 17:32:36 от Bogdan »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #1 -: 28 Декември 2015, 08:11:48 »
Здрасти!
За някои неща не трябва да се подхожда към най-евтиното, защото дават основата, а тя не бива да не е качествена.
Препоръчвам ти "TILLIG-ELIT" - има ги евентуално и при софийските търговци, търгашчетатата и разбира се в "липето" или "елрива" например.
Поръчка от европата ти е на същата стойност и идват за седмица обикновенно (това за японския сайт не знам как е).

Bogdan

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #2 -: 28 Декември 2015, 16:09:43 »
Благодаря много за съвета това търсех ! А би ли ми казал дали има някакъв риск от несъвместимост между различните производители ? В смисъл дали трябва още в началото да се ориентирам само към една марка ? Защото мога да купя от тези Walters на промоционална цена и приятел от чужбина ще ми ги донесе , но в последствие ако реша да мина на "TILLIG-ELIT" да се окаже че са несъвместими ?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #3 -: 28 Декември 2015, 21:17:50 »
Нещо от мен....
1. Не знам защо новите четете, но винаги се нахвърляте на някакви екзотики, които реално никой никога не е използвал, а не рядко и изобщо не е чул... Това гугуле сърч само бели докарва, вервай ми...
2. В родната, мила Европа има бол, а и съвсем не лоши и смотани производители, които от много десетилетия произвеждат влакчИтъ и неща за тях. За какво ти трябва да ходиш на ..... си лелина за нещо, което после не се знае дали ще може да се върже с нашето?
3. Защо си мислите, че из Европа има само клеясали мозъци, а някакви "гениални" нещица от Япония /това звучи гордо!/ или измислените Щати /произведени познай къде реално!/ струва нещо??? Walthers знаеш ли колко неяпонско звучи, замислил ли си се, м?
4. Що не огледаш реално дали евро-производството е наистина толкова зле и не пробваш нещо реално от широката "еврооколия" и да видиш дали наистина не струва?

 :hi: :drinks:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #4 -: 28 Декември 2015, 23:08:12 »
В интерес на истината, Shinohara правят доста добър релсов материал в H0. Само трябва да се има предвид, че геометрията на стрелките и гъстотата на траверсите наподобяват тези при североамериканските железни пътища.

Колкото до съвместимост, междурелсието в H0 при всикчи проиводители е еднакво, затова трябва да се гледа височината на релсите (релсовия код) и да се търсят съответните преходни съединители (т.нар. джойнъри по американски  ;D) с които да стане изравнявне при глава релса ако височината е различна.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #5 -: 29 Декември 2015, 08:16:56 »
Ако ще от марс да ги донесе, струва ли си разликата в цената?
Щото за няколко лева (при количествата е друго) май влизаш в излишни филми,
за чийто салон после ще се чудиш как да си продадеш билетите!!!

По-добре виж раздела с правещите се и готови макети и сравни кой какво е казал за наличния в БГ релсов материал.
Другото не е хоби, а експерименти с неясен край, изтъняла кесия и загуба на всякакъв ентусиазъм.
Тук някъде имаше един "колега" дето успя да умеша 7 вида релси на един "скоростен" макет!!!!!
Но дори той не беше видял твойте "японски" да ги приложи и тях!

...впрочем при него май ще разбереш нещо повече за съвместимостта както между геометрията на самите релси,
така и различните релсови геометрични системи залегнали в основата на всяка фирмена политика!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #6 -: 29 Декември 2015, 13:23:45 »
По мое мнение е най-добре да се купува релсов материал
и всичко останало от големите производители в Европа.
Тези фирми ги познават добре всички хора от форума.
Работят с тяхните материали от години и всички особенности са им ясни.
Преди да купуваш каквото и да било - чети и питай.
Ще получиш отговори и насоки.
Успех с хобито и от мен.



Bogdan

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвет за материали за макета.
« Отговор #7 -: 02 Януари 2016, 15:00:43 »
Цитат на: pach link=topic=4806.msg102553#msg102553 date=1451369816
Ако ще от марс да ги донесе, струва ли си разликата в цената?
Щото за няколко лева (при количествата е друго) май влизаш в излишни филми,
за чийто салон после ще се чудиш как да си продадеш билетите!!!

По-добре виж раздела с правещите се и готови макети и сравни кой какво е казал за наличния в БГ релсов материал.
Другото не е хоби, а експерименти с неясен край, изтъняла кесия и загуба на всякакъв ентусиазъм.
Тук някъде имаше един "колега" дето успя да умеша 7 вида релси на един "скоростен" макет!!!!!
Но дори той не беше видял твойте "японски" да ги приложи и тях!

...впрочем при него май ще разбереш нещо повече за съвместимостта както между геометрията на самите релси,
така и различните релсови геометрични системи залегнали в основата на всяка фирмена политика!
Втурвах се в екзотики понеже имаше промоция и бързах да не изтече.
Струваше си разликата в цената да. Проверих няколко път и си направих сметка че с новогодишната промоция от един Американски сайт струваха наполовина от най-добрите и най-скъпи маркови релси в Европа Tillig elite (освен и затова ако не съм сгрешил) но риска както си го казал и ти не си заслужава и не ги взех. Това са излишни главоболия в последствие .
Цитат на: Ivo Nedkov link=topic=4806.msg102558#msg102558 date=1451388225
По мое мнение е най-добре да се купува релсов материал
и всичко останало от големите производители в Европа.
Тези фирми ги познават добре всички хора от форума.
Работят с тяхните материали от години и всички особенности са им ясни.
Преди да купуваш каквото и да било - чети и питай.
Ще получиш отговори и насоки.
Успех с хобито и от мен.



Мерси. Ще купувам от най добрите в Ервопа поне ще знам , че ще притежавам това за което съм си платил ! Не малко чета на ден от вече коментираното , но има още много неща който не съм прочел и просто избързах да напиша тема за тези walters релси докато не е изтекла промоцията. Понеже никъде не видях да има хора купували такива. Започвам да чета темите за макетите.