Автор Тема: Oтново привет!  (Прочетена 8472 пъти)

ida_ili

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Oтново привет!
« -: 29 Декември 2015, 16:52:31 »
Честита Коледа влакови моделисти!  :drinks:

И така, след почти 5 години , ще ви кажа отново здравейте!  :) С нов, почти стар ник , не ми го прие стария , по обясними причини.  Тук поствам старото си представяне, за да се сетите коя съм .
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3142.0.html

Регистрирах се с определена цел- да издиря хората, които се занимават с влаково моделиране в Смолян и околността. Ние със съпруга ми живеем вече от месец и половина в Родопите. По стечение на обстоятелствата и проблеми с неговото зрение, нашия влаков макет няма да бъде дострояван от него. Пренесен е в България в края на 2012 г( не съм го виждала още в какво състояние е и колко поражения има по него от пътуването и престоя в един гараж, където пребивава. )
Аз  много размишлявах над ситуацията и смятам, че такова нещо не бива да бъде погубвано, а и аз все още имам желание да лепя тревички и човечета с размер 2 см :). За това ми дойде идея- да открия място, където този модел да бъде монтиран и да радва децата на град Смолян. Както може да бъде доразвит и да достави радост на моделистите от района - действайки по него.  Ще се радвам да подкрепите идеята ми и да създадем нещо хубаво, красиво и забавно от любимото ни хоби, в полза на децата на града. Можете да ми пишете , давате идеи, съвети, и... така . Поздрав от мен- Илиана Брьомер.
За да ви подсетя за нашия макет- ето блога ми:

http://diva-edel-art.blogspot.de/2010/10/blog-post_17.html

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Oтново привет!
« Отговор #1 -: 29 Декември 2015, 17:23:18 »
 Добре дошла отново   :hi:   

Много благородна идея !!!

Весели празници !

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Oтново привет!
« Отговор #2 -: 29 Декември 2015, 19:10:30 »
Привет на мерклинистите!  :drinks:

В Смолян има само един участник - Станимир с ник тука gzo...

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Oтново привет!
« Отговор #3 -: 30 Декември 2015, 06:23:26 »
Радвам се, че отново сте сред нас и че сте намерили пристан в едно от най-красивите места в България-Родопите!!! :clapping: Ще се радвам да се видим! Весели празници и щастлива нова година! Да ви донесе много любов и уют, щастие, късмет и здраве!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Oтново привет!
« Отговор #4 -: 30 Декември 2015, 07:58:19 »
Здравейте и от мен!!!
Радвам се, че не сте ни забравили!

По въпроса за идеята, аз винаги съм оптимист за хубавите неща.
Но в случая силно ме съмнява дали щ еизлезе нещо, по две причини.
На система Мерклин, каквито са вашите влакчета, има само един човек в БГ който работи с нея и той не е близо до вас.
А иначе (но в друга система) в близост до вас имаме само един член на този форум.

За съжаление това е положението у нас на този етап.

Може би ако се обърнете към кметството или някое детско заведение в района, ще имате все пак някакъв успех с начинанието.

Ще следим с интерес развитието, разбира се!
 ;D ;D ;D

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Oтново привет!
« Отговор #5 -: 30 Декември 2015, 10:04:01 »
Здравейте,
Добавяне на макета Ви към експозицията на Природно-научния музей в Смолян би донесло радост не само на децата от Смолян, а и на всички, които го посещават. Желая Щастлива Нова Година.

ida_ili

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Oтново привет!
« Отговор #6 -: 30 Декември 2015, 10:04:45 »
Здравейте и благодаря за всички отговори.
pach, не  бях се замисляла за различните системи, защото право да си кажа, в тези подробности изобщо ама хич ме няма. Но все си мислех, че релсите, са взаимо заменяеми, важен е размера т.е. НО ?
Знам, че в Устово живее един от вас- писах му и се надявам да ми се обади.
Третия вариант е, ако реализирам една друга своя мечта за комуна за млади болни хора, влакчето да отиде там. Но си мислех, че този макет, може да даде възможности на много хора от района да творят и да се възползват от съществуващото от нашия модел, без да дават излишни средства, при това ние имаме и много литература, както и още кашони с материали за довършване на макета. А и не на последно място си мисля, че и съпругът ми би се радвал, да види как неговия модел оживява отново... Аз не бях му казала за идеята ми, споделих му преди малко и той каза, че това е много добра идея и той няма нищо против.
Мерклиниста предполагам е Best Ripper :)?
А от идеята ще излезне нещо, ако се работи по въпроса , не смятам да се отказвам от добрите неща в живота, дори да се оказват по-трудния вариант. Детската градина не е вариант от никъде...кметството... - ние си нямаме кмет , защото населението е много малко в селото, деца пък- хич.
Сега попитах съпруга си, за системата Мерклин дали не е взаимозаменяема... Получих първи урок по влакомоделизъм- Мерклин е '' грозното патенце'' при влакчетата, единствено той използва променлив ток за захранване...  :(. Тъй де, от грозното патенце станало красив лебед... :yes:.
Благодаря ви дори само за това, че ви има и мога да изкажа на глас мислите си! :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Oтново привет!
« Отговор #7 -: 30 Декември 2015, 10:38:44 »
Да съвсем правилно сте се ориентирала за хората тук.

А под "кметството" имах предвид Смолян, като незнам защо реших, че вашият край е част или квартал на града.
Марио дава също добра идея за музея. Вижте дали в Смолян няма читалище - също децата ще го посещават повече.

Иначе да - релсите са съвместими, но само по размер на междурелсие - 16,5 мм (Н0).
За жалост обаче дори принципа на захранването им е различен (освен прав или променлив ток).
Специалистите по вашата система може би ще кажат има ли релси (но вашите са купени струва ми се вече)
които с превключване да могат да се позват и за постоянен (прав) ток?
Доколкото знам от тук (BOROCO) в Щатите карат и по двете системи на едни и същи релси (в неговият клуб от Калифорния).
Може би този съфорумник също ще може да ви упъти по въпроса, точно какви са релсите!

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Oтново привет!
« Отговор #8 -: 30 Декември 2015, 10:42:06 »
Не е само един в България мерклинист! Има един в Шумен, Станимир се казва. Мисля, че и Краси е в тази вяра, но не съм сигурен. Но със сигурност има и още, за който не знаем!Иначе в Смолян също има още един колекционер, за който знам, мисля че фамилията му е Бакалов?!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Oтново привет!
« Отговор #9 -: 30 Декември 2015, 12:02:16 »
Не съм само аз в Мерклин Н0 (AC). И други има. Мерклин си остават на променлив ток само по старата аналогова система. Като гледам отново снимките, имате CS1 60212 - значи сте вече на цифрово за локомотивите. Там на практика няма разлика между цифрово на прав ток и цифрово на променлив ток. Само стрелките ги управлявате аналогово /с променлив ток/ - с тия клавиатурки с бутончета. Но цифрово управление на локомотиви и аналогово управление на стрелки, светофари, семафори и т.н. е напълно нормално и съвместимо.  :hi:
Иначе си карайте на мерклинската система и не си губете времето за някакви измислени междусистемни мешавици. Производители на локомотиви и модели по нея бол - не е само Мерклин! Принципно може да се преработят и мерклинските релси за прав ток, но е толкова сложно и безсмислено, че не си заслужава. И не слушайте тия "рИалисти", които ще почнат да ви обясняват врели ни кипели...  :hi: Едно от големите предимства на Мерклин е, че можете да си редите както ви харесат релсите без никакъв проблем - не се засичат двата полюса на тока, докато на правотоковите въртите само в концентрични кръгчета.  :drinks:

Весели празници! И ако имате въпроси за Мерклин, питайте... Не че съм научил вече всичко, но напредвам сам /щот то няма откъде у нас да се научи/...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Oтново привет!
« Отговор #10 -: 30 Декември 2015, 12:43:40 »
То реалността е далече от мерклин, също като системата им, ама не смятам, че това му е мястото тук и сега за обсъждане.
Някои господа-другари обаче не могат да се сдържат в нападките си дълго време, та не им се сърдете!

И въобще не става въпрос дали ще сте в концентрични кръгчета (егати измислицата),
както и не ставаше въпрос да си променяте системата, а да намерите кой да ви помогне в нейното разбиране и
съвместяване с друг подвижен състав, различен от вашия, което ще рече - локомотиви и вагони.
Най-малкото защото и двата вида "каручки" (локомотиви и вагони) по вашата система правят късо съединение
(заради закъсените колела на колоосите) на релсовите системи ползвани масово в България.
Или например, за да не ви се наложи отново да четете две(те) страници на немски език, пет часа (като в началото)!!!
Виждам, че вече "шините" са станали и при вас релси, тоест знаете нашите термини и на немски език,
но друго си е когато ви консултират на нормален или технически български език все пак.
 
Точно за това ви казах - системата...както се вижда - са само 2/3-ма от 100-на - ...на Мерклин е изключително слабо разспространена у нас.
За това какви са причините, пък съвсем и въобще не е темата тук, струва ми се...

Дано със Станимир (смолянският ви съсед) намерите някакво приемливо решение за това което искате да направите с хер Брьомер.
 ;D ;D ;D