Автор Тема: Нова сигнализация за макета ми  (Прочетена 10674 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #15 -: 22 Май 2008, 08:19:58 »
Цитат на: muncho link=topic=481.msg5078#msg5078 date=1210617852
Цитат на: pach link=topic=481.msg5003#msg5003 date=1210571395
Кажи стрелките имат ли допълнителни електроконтакти (както бяха едно време) ако не ще ти кажа как да си монтираш допълнително и тогава светофорите се управляват автоматично (по желание )
Ако не ти представлява трудност можеш ли да обясниш как става това.
Още не съм готов със снимките , но ще разкажа!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #16 -: 20 Юни 2008, 13:18:17 »
Докато чакате Владо да си изкара изпитите , а пък аз да снимам някой обещани неща (те още не са сглобени , но... :-[) ето ви един колега от чешко в ТТ как се "бори" с управление на стрелки и светодиодни светофори.
http://www.volny.cz/masinky2003/tipy_triky.html
 :)
за електрическата част от този линк си кликнете
"Elektrická zapojení a návody" ;)
а инак ето това се казва макетче!!!
http://www.volny.cz/masinky2003/kolejiste.html
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #17 -: 20 Юни 2008, 13:49:39 »
Владо значи така,и без много да разбирам чешки мисля че за тук:



тази схема :



би ти свършила чудесна работа!!!Стрелките са също две , за твой №1 е S2,съответно за твой№ 2 е S1 , а твой номер светофор 3 се явява S3...
И въобще разходи се из електрическата част на чешкият колега (дето по-горе съм дал линка ;) http://www.volny.cz/masinky2003/kolejiste.html ) , да видиш какви хубави управления си е направил.
« Последна редакция: 20 Юни 2008, 13:51:28 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #18 -: 20 Юни 2008, 13:54:36 »
Отгоре сбърках снимката  :-[(тук има повече стрелки и коловози ),но принципно е това , махаш излишното  и пак става.. ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #19 -: 20 Юни 2008, 14:16:41 »
Мерси! Само да се освободя и ще действам. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #20 -: 03 Юли 2008, 16:09:16 »
Владо , направих ти по-проста ,с по-малко части , схема за трите входни стрелки на гарата , с три изходни светофора , тоест на всеки коловоз по един .



Разгледай я , ако ти харесва - правиш си я и готово .
Релетата са за 12 V с 4-ри превключващи контакта (номерацията може да не съвпада с модела който ти би ползвал) , вградените ключета са тези в по-старият модел автоматични стрелки.Ако ползваш други си ги правиш от микроключета монтирани отдолу по тяхното задвижване.Важно е да се превключват от стрелката!
Греца си е стандартен - трябва да издържа тока на две релета , две стрелки и три светодиодни светофора.Пулта за управление на стрелките също е стандартен с две ЦК-ключета , но може да се ползва и бутонен с малка промяна в схемата .Ако е с ключета , стрелките задължително с крайно изключване за да не са под напрежение.
Захранването на всеки стоп-участък от коловоза е синхронизирано със съответният светофор.Взима от втората общата релса (в случая веднага след прекъсването условно дясната спрямо светофорите).
Аз съм го изчертал от вътре на коловоза за по прегледно , но ако имаш ключове който изключват коловоза от общата схема , то е ясно че захранване за стоп-участъците се взима не от коловоз.
Схемата позволява с малки доработки да се ползва доста универсално.Например при разделяне на стоп участъка на три части , към двете външни части може да подключиш кондензатори по известните схеми на връзване и чрез тях да имитираш плавно спиране (при стоп) и плавно потегляне (при получаване на зелена светлина).
Най-важното на тази схема и това че от теб се иска да превключваш стрелките.Останалато управление (вкл/изкл. на стоп-участъците и съответните светлини и на трите светофора) е напълно автоматично .
Тоест свети зелено на някой светофор , и има захранване към стоп-участък само там където стрелките биха позволили безпрепятствено преминаване на влака , без дерайлиране.Съответно на останалите два светофора свети червено и се изпълнява команда стоп за тяхните коловози - това значи че някоя от стрелките по пътя на влака е затворена за него.
Ако нещо не е ясно , или откриеш грешка ,ти или колегите , пишете да умуваме и да оправяме.
Въпроси има?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #21 -: 03 Юли 2008, 16:27:46 »
Мда, така както е начертана схемата , двете стрелки са включени на право , зелено свети за 3-ти коловоз и въпреки , че на 2-ри коловоз стрелката 2 е отворена (съответно за 1-ви коловоз е затворена) неговият светофор свети червено , тъй като автоматиката отчита затворената стрелка 1.
Движение става само за излизане от трети коловоз , а на втори и първи свети червено и там не са захранени стоп-участъците.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #22 -: 03 Юли 2008, 16:46:46 »
Ще разгледам и ще коментираме! Мерси много! :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #23 -: 07 Юли 2008, 12:10:07 »
Има едно малко допълнение към схемата (като идея ).Ако искаш ще го пригодя към твоята схема тук.Състои се в малка диодна матрица , която се заедно с три бутона , на практика ти управлява стрелките в синхрон (съответно светофорите към тях).
Имаш три проходни коловоза  - съответно три бутона с имената на коловозите.
Принципа на действие се състои в това , че ти с натискането  само на един бутон определящ влака по кой от трите коловоза да премине (когато минава транзит през главен или отклонителен коловоз) а диодната матрица разпределя командата по стрелките (те от своя страна към светофорите) и всичко се превключва едновременно с което ти само се кефиш на влака.
От това по елегантно решение е само маршрутизацията през компютър със съответната програма.
 ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #24 -: 07 Юли 2008, 13:30:07 »
Провиждам как скоро двамата с теб ще обсъждаме макета седнали пред него с чаша бира в ръка и кефейки се на движещия се подвижен състав пред нас.
;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #25 -: 08 Юли 2008, 09:18:47 »
Брях ,м... му - обиколих целият форум и не мога да намеря схемата на твоя макет ??? Какво стана с нея ???
Мислех да видя гарата от другата страна как бе , та да довършвам евентуално електрическата схема , ама като не мога да я намеря  ...  :(
------------------
И въобще какво става с пожеланията към снимките на макетите отпред да има и схеми на коловозното развитие ???То вярно ,че сме много заети, ама колко му е да се пусне една схема по пощата тук???
Или както казва Тониеми - тук само колекционери са се събрали .
------------------
Впрочем не е лошо и тези хора , дето си пуснаха снимки в "похвалете се " да довършат започнатото и да пуснат вече свойте снимки , заедно с кратки впечатления за изработката на съответната фирма , визия на возилото , тежест и поведение на моделният път и т.н.
--------------------------------
Пък знам ли , тук да не е чат форум???
 :-*

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #26 -: 08 Юли 2008, 09:42:38 »
На предишната страница има схема на макета ми. Даже ако не се лъжа, ти си ми я правил. :)
п.п. Пардон! BR 185 е схемоправеца. ;)
« Последна редакция: 08 Юли 2008, 09:46:10 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #27 -: 08 Юли 2008, 11:05:35 »
Аз ли нищо не виждам ... ама на предната страница няма нищо - махнати са всички планове , има само линк към "сигнализация"  ???
Пусни си плана отново тук примерно...
-------------------------------------------------
Хмммм.странни неща , сега се появиха пак !!! :o
май някой си играе нещо с темите
« Последна редакция: 08 Юли 2008, 11:07:34 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Нова сигнализация за макета ми
« Отговор #28 -: 08 Юли 2008, 11:45:22 »
На предишната страница има схеми във второто и четвъртото мнение, всички на br185. Но ако имаш проблем с визуализацията, ще ти я пратя схемата по мейл. Казвай!
п.п. Даже вече ти я пратих! Виж си мейла! :)
« Последна редакция: 08 Юли 2008, 11:48:32 от Vlado »