Автор Тема: Търся локомотив  (Прочетена 8230 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Търся локомотив
« -: 04 Януари 2016, 15:03:54 »
Здравейте драги приятели! Понеже знам, че повечето от вас разбират много от качеството на локомотивите на различните фирми, ще можете ли да ми препоръчате някакъв. Като цяло, аз имам локомотиви само на PIKO от хоби серията им. Но наскоро прочетох няколко теми тук, и разбрах, че има далеч по-добри от PIKO. Аз, лично, съм много доволен от локомотивите, но никога не съм пробвал от серията им Expert, или някой на Roco. Все още не разбирам от двигателите, от поведението на релсите, но вие със сигурност сте запознати с това. И наистина искам и аз да се сдобия с някой по- висш клас локомотив. В последни дни доста се разрових в сайта на PIKO и ми харесаха няколко моделчета.
Това са те:
http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=21079

http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=16942

http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=16946
и този:
http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=16928

Много искам да чуя вашето мнение за тези няколко локомотива, и ако имате повече информация, да ми кажете какво е качеството двигателите и изобщо за целия локомотив. Също така, ако имате някой друг модел(може и на друга фирма, единствено без Мерклин), споделете! Само,ако може, цената да не надвишава 300лв. и да е от 5-6 епоха.
Благодаря ви предварително!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Търся локомотив
« Отговор #1 -: 04 Януари 2016, 15:33:20 »
Тези, които си си избрал са доста еднакви отвътре. Разликата в цената им идва заради външния вид (за вектрона не знам)
Но някои от тях са за над 300лв, щото имаш и пощенски разходи и т.н.
Но все пак огледай локомотивите и от стандартната серия - "класик", те се различават
съвсем малко от "експерта" по външени вътрешен вид.
Ето ти един пример как можеш конкретно за PIKO BR-118 да си смениш сам двигателя
с по-качествения и става като от "есперт"!!! ;) ...и цената му става малко по-различна с новия двигател де... ;D

http://www.h0-modellbahnforum.de/t325057f19614-Piko-BR-mit-Motor-von-SB-Modellbau.html

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Търся локомотив
« Отговор #2 -: 04 Януари 2016, 17:23:55 »
Цитат на: pach link=topic=4813.msg102722#msg102722 date=1451914400
Но все пак огледай локомотивите и от стандартната серия - "класик", те се различават
съвсем малко от "експерта" по външени вътрешен вид.
Ето ти един пример как можеш конкретно за PIKO BR-118 да си смениш сам двигателя
с по-качествения и става като от "есперт"!!! ;) ...и цената му става малко по-различна с новия двигател де... ;D

Пацико, както почти винаги не си в час и подвеждаш потребителя. Що не прочете нещо преди пак да пишеш, м?

1. Хоби - най-евтината серия
2. Експерт - средна
3. Класик - най-скъпа, най-качествена..

Като не вярваш, гледай:
http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=5&vw_id=13&vw_name=detail
Щракаш на: What is the difference between the H0 product lines Classic, Expert and Hobby? :hi:
« Последна редакция: 04 Януари 2016, 17:25:53 от Best Ripper »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Търся локомотив
« Отговор #3 -: 04 Януари 2016, 17:57:41 »
Стиви, като правило, ако си харесаш един локомотив от някой производител, най-вероятно няма да намериш същия модел от друга фирма. (Има и изключения разбира се). Или ако го намериш ще е на доста по-висока цена. Лично мен не ме влече много 5 и 6 епоха, търся предимно по стари неща, но ще дам само няколко примера за текущите цени на някои модели на Роко:

Съвсем скоро си купих ето това: Е50 / 150 - около 200 лв. Има го в различн иразцветки и епохи, но си е модел на старичък локомотив.

В момента се заглеждам по това, има го и в кафяво май. Под 300 лв., движат му се щанги и т.н.

Класика в предишните епохи е това нещо. Има го също в два три варианта на цена около 220 - 250 лв.

Ето този пък ми беше любимец в Германия, S банът вървеше с него, също в няколко разцветки за 220 - 250 лв.

От дизелите има и по съвременни на прилични цени. Например това.

Има и [img=http://www.roco.cc/en/product/232723-0-0-1-1-401-0-002003/products.html]http://класика[/img] - пак до 220 лв.

Както и прословутата Людмила за под 200 лв. Също в няколко варианта и епохи.

Също използван и в момента, но не съвременен, на добра цена.

Някои от тях се водят "стартови модели". Доста се рових преди да дам парички за моя електровоз, в описанието и резервните части не намерих никаква разлика между "стандартното" изпълнение на модела от предишните каталози, както и от "стартовите" модели в последните две години. Има само едно парно локомотивче с липсващи щанги, всички останали модели от "стартовата" серия на Роко са си в класическото много добро изпълнение.

Специално за Пико: двигателите на експерт и на хоби най-често са едни и същи. В списанията някои от моделите на Експерт ги хвалят че са с пет полюсни моторчета, но никога не знаеш като дойде какво ще е вътре. Най-често е триполюсно, въпреки че аз имам едно мъниче с пет полюсно моторче, което никъде не е написано че е такова. Моторчетата са доста големи и добри (поне за тези модели, които си си харесал). Проблемът не е в полюсите, а в това че моторчетата им са затворени и неразглобяеми, при продължително движение с "нормална" до висока скорост, особено с вагони, четките и колектора се зацапват и не могат да се почистват. Моторът трябва да се смени. (Разглобявал съм и съм почиствал такъв, но си е занимавка не за всеки). Хубавото е че моторчетата струват по 2 долара, но лошото е че от никъде не могат да се купят, така че остава да си ги поръчваш от пико за 35 до 50 евра като резервни части.  Решението е: или да си купиш напр. Роко, с голям (нормален) двигател (а не микро моторче от N), който много лесно се поддържа (почиства) и е на практика вечен, четки до сега не ми се е налагало да сменям, въпреки че имам резервни. Или ако е Пико, да го караш внимателно - обикновено моделната макс. скорост се достига при около 7-8 волта. Като го пуснеш на 12, които много често са и 14, и пробваш дали взима завоите на две гуми, моторчето свършва доста бързо. Друг проблем на Пико е че винаги оставят някое зъбно колело да се вижда отдолу. Тъй като предавката е добре омазана, там се полепват всякакви косми, конци и други боклуци, особено при каране на по трасе на пода. Ако е на макет и си го почистваш редовно - няма такъв проблем. Има и някои недоразумения, свързани с криви колела, както и най-често с токоснемащи пластинки от не много качествен материал, които бързо се зацапват.

От друга страна в експерт серията много често има монтирани дръжки, чистачки и други допълнителни неща, които в хоби серията са изляти с корубата. Някои хора много им се кефят, на други - много им пречат (защото се чупят), за съжаление в повечето случаи на пико пластмасата не е толкова "жилава" и тези допълнителни детайли лесно се чупят, а и най-често са несъразмерно дебели за мащаба. При експерт може да ти се случи и цялата коруба да е боядисана (което дава много добър вид), а не да е просто от цветна пластмаса (с която лока прилича на детска играчка). За всеки модел е различно, няма правило, добре е да го видиш или да поровиш в някои подробни ревюта и ако ти харесва - да го вземеш.

Серията класик най-често са парни локомотиви, имат доста детайли по тях, но за мен са от поколението на "новото пико - 1990 година". Цената им е по-ниска от аналогични модели на Роко и флайшман, но качеството и изработката е несравнимо по-ниско. Когато започнах да си модернизирам старото пико се оръсих за няколко "нови" моторчета - както това, което писах по-горе, само че по-малки и с много по-лошо движение. Последно си взех от оказиона (тук) едно старо роко (1980 - 1984) - макар и над 30 годишно в пъти надвишава пико класик, а с няколко оригинални резервни детайла, които лесно се поръчват от магазина и са налични!, стана като лок за 350 евро.

Ако имаш вече няколко локомотива мисля че няма да сбъркаш да пробваш с едно Роко ... И при него има чепове - най-често на евтините модели светлините са с лампи и светват чак при над 10 волта, и то много мижаво (правени са за цифрово каране). Има и едни малки локомотивчета с двигатели от N мащаба - доста миниатюрни и неподходящи за Н0, но заемат малко място и "има място за звук". (впрочем и на последното ми пико моторчето е само 8 х 10 мм, дължина - 20).

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Търся локомотив
« Отговор #4 -: 04 Януари 2016, 18:22:40 »
Малък, добре дошъл! Най-добре изобщо не гледай сайтовете на пико, роко и тн.
Най-добрите цени обикновено са от : https://www.modellbahnshop-lippe.com/index.asp
Регистрираш се и след всяка покъпка ти начисляват допълнителни 3%
Цените по принцип са им супер за пазара, а ако си намериш нещо по-евтино в друг немски сайт им даваш линк и ти го дават на същата цена, ако е с безплатна доставка! Също така при тях доставката е абсолютно безплатна, карат ти го до вратата с dhl.
Иначе си вземи квото те кефи, но наистина по-добре нещо на Роко за тези пари! Като си избери и администрация.
Най-любимите и търсени след БДЖ са sbb, obb, dr,db. Това е важно! И внимавай с личните съобщения :good:

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Търся локомотив
« Отговор #5 -: 05 Януари 2016, 23:07:40 »
Благодаря ви на всички! Много ми помогнахте! Благодаря за обясненията, доста неща ми станаха ясни, и за сайта, който наистина е с прекрасни цени.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Търся локомотив
« Отговор #6 -: 06 Януари 2016, 08:18:32 »
А абсолютният конкурент на "липето" е този сайт - https://www.elriwa.de/
от където правят промоции и намаления всеки месец. Също много коректни!!!