Автор Тема: книгата ЖП Моделизъм на Юри Ботев  (Прочетена 11480 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: книгата ЖП Моделизъм на Юри Ботев
« Отговор #15 -: 31 Май 2017, 12:40:46 »
         Ми, да!      А иначе относно книгата и аз съм я ползвал, чел и преписвал на ръка от нея още в "Джониленд" когато ксерокса си беше лукс. Тогава можеше да се каже, че бях "новото поколение"! Като започнах да си строя макета, не можеше да си поръчаш от Липето каквото си пожелаеш. Трябваха ми портали за тунели, няма от къде да си купиш, значи трябва да си направиш! Отваряш книгата и правиш по размерите от там и те не съответстват с практиката. Защото, вероятно размерите са  взимани от БДЖ-то Но никой не е се е задълбочил в анализа си ,че има различни строителни габарити, които се изменят в годините според подвижният състав на железницата. В България голяма част от инфраструктурата си е непроменена от парната тяга и някъкси е нагодена да се ползва с КМ.  Чета аз там, ползвам зададените размерите и пак нещо електровозите минаваха на интересно разтояние дори и със свален пантограф. Другият ми сблъсък , бяха наклоните, които се оказаха немеродавни. Не само от въпросната книга, а в последствие и от книгата на проиводителите, та ми се наложи да си смятам някой работи сам и после да ги изпитвам лабораторно в 120 пъти по-малък вариант .  След години се оказа, че  и в мащаб 1:1 всичко си е точно така, като изводите до които бях  стигнал сам. И се обедих, че със  законите физиката, никой не може да се е_ава!
       Редно е да измислим нещо с крак във времето. Проблемът, е че подони книги, някой хора ги приемат за меродавни, правилни или за закон от който ако се отклониш то това е грешно. Това хоби е хубаво, защото смесва в себе си много творчество, занния, идеи, развива умения и те среща с ралични хора.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: книгата ЖП Моделизъм на Юри Ботев
« Отговор #16 -: 31 Май 2017, 13:15:07 »
За да бъде актуална и съвременна една такава книга, то тя трябва да се преиздава максимум на 5 /пет/ години, като авторът/авторите трябва задължително да са в час с реалните модели, релсов материал, електроника, компютри и всичко останало, което се налага да се ползва. А това за БГ е напълно непосилно и безсмислено, тъй като и тиражът /съответно интересът и печалбата/ е минимален. Така че остават на тоя етап два варианта - форуми и чуждестранни списания /и по-рядко книги/, където информацията е много по-вярна и актуална.  :drinks:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: книгата ЖП Моделизъм на Юри Ботев
« Отговор #17 -: 31 Май 2017, 13:41:02 »
Венци го каза отговора, "списание"! Ако можеше на няколко месеца да излиза нещо, с полезни саттии и снимки, щеше да е супер! Така си го събираш, като архив и винаги допълваш!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: книгата ЖП Моделизъм на Юри Ботев
« Отговор #18 -: 31 Май 2017, 16:46:19 »
Абсолютно подкрепям Владо!
Точно това имах предвид. Сега наистина няма смисъл от книга.
Интересно е обаче " челния опит" от "меката" ( за нас) в жпмоделима....Германия.
Въпреки, че там също има мрежа, книгите продължават да се пишат, актуализират и преиздават дори. Но там моделисттите по брой са...всички ( без бежанците)!!!! :lol:
Но всъщност "челния" опит е от една " нова" фирма която си намери нова пазарна ниша при "колекционерите" .
 Слагам ги в кавички защото те може и да се имат за колекционери, но истинските ги подминават с пренебрежение.
Но на фирмата не и пука, защото създаде нишата и си я
 запълва с ..."масови колекционери"!!!

Ако някой все още не се е досетил, става въпрос за "Де'Агостини"!!!

От януари месец 2016 година издава малки брошури ( не бих ти нарекъл списания) като допълнение към материалите, които включват освен всичко за изграждането на един макет, има и сглобяем подвижен състав - швейцарски електровоз (задвижен аналогово)) и
вагони от състава на "ориент експрес".

Макета е малък за домашно ползване, но по своему красив,
а в брошурите има съвети как да се ползват получаваните с тях материали, и съответно минимум инструменти и съвети за изработката на самият макет.

За нечие голямо съжаление или радост, макета и всичко от фирмата е в мащаб 1/160. Подвижния състав е триксов, като и релсовият материал ( вкл.стрелките).

Та това е "челния опит" в съвременните условия.

Но и тази поредица(вече са над 65 броя) е отново за "онези" 10%
мислещи и учещи се млади хора. Не че не го сглобяват и възрастни дето до сега (в Германия!!!) не са се докосвали до това хоби!!!

Та така...

Ако проявите интерес, утре мога да публикувам списък и малко снимки, до къде са стигнали броевете на брошурите ( имат и начална жп история в стил деагостини) и сглобявани макети.
Както и списък на съдържанието от материали към всеки брой.
 :hi:

ПП. Разбира се при проявен интерес, но без превод и в отделна тема тук някъде... :blush2:
« Последна редакция: 31 Май 2017, 16:48:39 от pach »