Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control
Цифров часовник за моделно време
pavel75:
--- Цитат на: Mixy link=topic=4838.msg103733#msg103733 date=1456933168 ---Еми всеки началник-гара си вади смартфона, включва Wi-Fi-то, зарежда специалната страница от локалния сървър (лаптопа с рутер към него) и готово. Ако се сложи външен монитор към лаптопа, издигнат на висока стойка, ще има и часовник за публиката. Още един-два лаптопа или по-големи таблета в обхвата на рутера - още часовници за публиката.
За да е всичко в синхрон се предполага, че старата конфигурация с часовници "Радиосинхрон" ще трябва да отпадне и да се замени изцяло с новата система.
--- Край на цитат ---
Явно ще се мисли в тая насока.
Като има развитие по въпроса ще пиша.
Mixy:
След няколко часа писане на код днес сутринта и следобед, няколко успешни и още толкова неуспешни теста, чистене на грешки, ръчкане и настройки, вече имам работещ wi-fi/browser часовник с променлив коефициент на броене :)
Предимства: работи на всичко с LAN/Wi-Fi мрежов интерфейс и стандартен браузър с JavaScript от последните 4-5 години.
Недостатъци: при телефони и таблети на батерии, гълта ток като змей, заради безжичната връзка и постоянно работещия дисплей (зависи от настройките).
Изисквания: управляващ компютър и wi-fi рутер.
Успешно тествано на: к'вото имах под ръка вкъщи.
Изводи: трябва още доста да се тества, за да е сигурно, ще издържи цял ден без проблеми и забивания. Най-вече по отношение на универсални настройки на рутера и HTTP сървъра, за да е сигурно, че ще работи на всички усторйства, както и по отношение на натоварването (като напр. брой едноврменно синхронизирани устройства).
optron:
Хехе, бързичко си го написал... :)
Ето и моето предложение:
Този часовник е уеб-базиран, със статичен код. Уеб-страницата се презарежда автоматично, синхронно с минутите на моделното време - така се показва едновременно на всички устройства.
Работи на компютър с инсталиран Apache Tomcat server. Останалите компютри и устройства се свързват с него по най-удобния начин (уайърлес или лан) и от следващата моделна минута се синхронизират автоматично.
Предимства:
- работи в каквато и да е мрежова среда - може да работи и в интернет. Демонстрация: http://213.169.41.113:8080/clock/index.jsp?size=10 Предупреждавам само, че през интернет може да не се синхронизира добре.
- основава се на реалното време на компютъра-майка. По този начин всеки с обикновен часовник може да си пресметне колко е моделното време в момента. Така и отчитането на моделното време започва автоматично при зададен час за начало.
- статичен код, т.е. не използва скриптове. Това отчитам като предимство при батерийните устройства, тъй като не натоварва браузъра с някакви дейности.
Недостатъци:
- не показва секунди. Предвид, обаче, че до момента сте използвали минутни часовници, това май не е неудобство.
- няма старт-стоп - часовникът работи докато реалният часовник на компютъра-майка работи. Но не пречи след почивката да се зададат нов час за начало и ново начално моделно време.
- допускам секунда-две разлика между различните екрани - това зависи от мрежата, която ще е построена на мястото.
- при промяна на зададените часове и време, всички трябва ръчно да презаредят уеб-страницата, за да се синхронизират с новото моделно време. Ако се изчака, става и автоматично до около минута, стига ситуацията да позволява.
Все още го доработвам, тъй че като го пробвате, може да се промени изгледът или да възникне проблем. След минутка презареждате и продължава нормално.
pavel75:
Може ли да се вградят следните изисквания:
1. да може да се задава коефициент, който по време на работата да се променя, тъй като това често се налага в сещите
2. да може да се слага на пауза моделното време
3. да може да се спре моделното време и на следващия календарен ден да се започне от там от където е сложен на пауза
НЕпоказването на секунди е предимство а не недостатък, тъй като при моделното време те не се отчитат
:hi:
optron:
--- Цитат на: pavel75 link=topic=4838.msg103793#msg103793 date=1457357945 ---Може ли да се вградят следните изисквания:
1. да може да се задава коефициент, който по време на работата да се променя, тъй като това често се налага в сещите
2. да може да се слага на пауза моделното време
3. да може да се спре моделното време и на следващия календарен ден да се започне от там от където е сложен на пауза
НЕпоказването на секунди е предимство а не недостатък, тъй като при моделното време те не се отчитат
:hi:
--- Край на цитат ---
Нтцъ. При мен поне не става тъй като се базира на реално време. Ако ще се променя нещо, ще трябва наново да се задават час за начало, начално моделно време и коефициент.
ПП: Не бях чувал, че по време на срещата се променя скоростта на часовниците ... :blink:
ПП2: Бих могъл да добавя бутончета за добавяне и премахване на време към текущото показание. Това ще става като автоматично ще се променя началното моделно време. Така ще може да си премествате часовниците както е удобно. Недостатък е, че сихронизацията настъпва в момента, когато е трябвало да настъпи следващата моделна минута преди промените, та ще има забавяне на показанията.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия