Автор Тема: Теснолинейката на Stefanoff 2016 - Теснопътна мотриса серия 82  (Прочетена 7163 пъти)

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Привет, след леко прекъсване на сериозното проектиране и моделиране , в дните около коледа намерих малко време за следващия проект на тема 760 мм. След серия 81, серия 77, и все още не сглобена от мен 75 ( на Слав се падна честа да направи първата бройка), метнах следващата единица подвижен състав. По време на последното ми ходене в Банско успях да снимам мотрисата там доста детайлно.
PICT0280 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0298 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0294 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Начертах я на база наличните чертежи и снимки,
12318229_10203665510198288_1958377164_o by Dimitar Stefanoff, on Flickr
dsdf by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Направих тестовата бройка набързо
PICT0035 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
и след набързото и омацване, стигнах до изводи за корекции, които направих на окончателната (за в момента) бройка
PICT0076 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Шасито и талигите ги нахвърлих за 1 ден на ръка, нещо не ми се занимаваше с ецване, но за хендмейд не "лопат" много.
PICT0040 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0077 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Концепцията е вярна, вписва се в радиусите на малкия макет, само трябва да се коригира вече по окончателната коруба.
PICT0045 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Резнах и залепих окончателната коруба, коригирах разни ецвания, които се оказа че не са необходими и само създават затруднения при боядисването, покрива го направих от пластмаса не 5мм а от 3 мм, коригирах и зоните на буферите и стъпалата, началната идея се оказа несполучлива.
PICT0075 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Залепих и борда от полистирол 1/2 Ф1мм , точно него бях очертал като ец на тестовия и ми пречеше при боядисването.
PICT0081 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0084 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
останаха пантите на вратите, на тестовата са от месингова ламарина 0,1мм, стъпалата и разните планки по корубата и може да се пръска. Сенници, отдушници, ръкохватки, фарове смятам да монтирам след основната боя, на тестовата много пречат за чисто маскиране.
PICT0087 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
За в момента толкова.
Поздрави и успешна нова 2016та година






stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Модела наистина се вписва в радиуса, но теоретично, оказа се, че шарнирите не носят на толкова завъртане на талигите, много почват да тракат. Реших да пробвам другата концепция, която имах за 77 - талига с фиксиран за нея двигател.
Та, моята технология на изработка на талигите :
1. Начертавам си талигата със съответните зъбни колела и оси и  си правя програмката за лазера.
2. Залепям най обикновено фолио за реклами върху месингов лист 0,3мм двустранно
3. Резвам контурите на лазера и махам фолиото където искам да е проядено
PICT0158 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0161 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
4. Бухам в железния трихлорид и чакам.
Нямах търпение да изчакам тотално прояждане и го изкарах, зоните с метал се зачистиха със скалпела
PICT0149 by Dimitar Stefanoff, on Flickr

Това са принципните елементи на двете талиги
PICT0150 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
но моторната е малко грешна а и другата малко колоосите стържат в болтовете така че правих нови.
Сглобени и коригирани
PICT0166 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Направих и токоснемането от фолиран текстолит и месинг 0,1мм
PICT0093 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Монтирани на рамата от плексиглас 3мм
PICT0168 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
и с мотор
PICT0170 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
И малко поработих по корубата, монтирах имитации на пантите по вратите и направих частично интериора, една част ще бъде някакси маскирана, понеже се пада моторната талига точно там.
PICT0174 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0173 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0172 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Едно клипче на тестовата коруба с новото шаси и задвижване по макетчето
https://www.youtube.com/watch?v=SxxsLOqLtSw

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Ухааа!!! :clapping: Става невероятно! Ако можех и аз да си провя собствени модели.

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Въпреки големия студ и зимна летаргия намерих малко време и за хобито. Добавих разни дреболийки по коша, китнах някои други вдлъбнатини и пръснах със "сърфейсър" цялата повърхнина. Финална лека шкурка и пръснах с аерографа. Резултата е поносим, има какво да се желае още, но всяко нещо с времето си.
PICT0177 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0180 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Следващия ми ход смятам да е интериора и осветленията.

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Вече и с оцветена ивица.
Чудех се дали да пръскам ивицата или да я метна с баданарката, но след няколко теста се оказа че е по добре пръскането.
PICT0182 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Маскирах я добре, да съм честен специалните "тикса" за маскиране са си баш за тази работа, добре хващат и мазно се отлепят.
PICT0183 by Dimitar Stefanoff, on Flickr

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Вече светим
« Отговор #5 -: 28 Януари 2016, 12:15:40 »
Реших да поработя върху светлините на мотрисата. Най вероятно ще има коментари че то се продават достатъчно малки SMD, или съответно двуцветни светодиоди, но аз реших да ги направя с налични на българския пазар материали. Моята концепция научно обяснено май се казваше "пълно вътрешно отражение" и се използва в оптичните системи, и съответно в много фабрични модели на локомотиви, но аз съм си я адаптирал за модела на мотрисата. На лазер си резнах световода от плексиглас 1,5 мм. Диодите ги изпилих в двата края и ги залепих два по два, като границата на двата диода се пада по оста на фара.
PICT0187 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Запоих ги в блок и им сложих резистор, подбрах го експериментално за да не се получи че светят като ксенон на насъскано Ауди ами меко и приятно
PICT0190 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Сложих ги на модела и тествах
PICT0195 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0192 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0193 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
Остана да ги пръсна черни да не дават бликове в кабината и мятам интериора.
Поздрави.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Решението с лампичките е много добро, не знам защо се притесняваш кой какво щял да каже (за 4 диода с един резистор от 2 кОма). Ако пръскаш световода - да спомена че вече няма да е световод, а ще е боядисана прозрачна пластмаса ... Пак ще свети, може да се получи и по-добре, може и да стане просто по-слабо, може дасе смени и цвета на бялото. Можеш да го закриеш с черна дебела хартия, или с бяла хартия - пробвай за да видиш разликите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ако просто го боядисаш с черна боя, ще върши същата работа като със станиол да го увиеш.
Тогава светловода няма да свети "навсякъде", а само през фаровете. Станиола допълнително
отразява светлината при "пълно вътрешно отражение", но това при употреба на светодиодите едва ли ти е необходимо.
Тоест станиола ще е само като "затварящ" светлината във светловода - за това и черната боя ще ти свърши същата работа.
Впрочем, ако единият светодиод "гръмне" дали тока през другия няма да стане твърде голям (или малък) когато са захранени с един резистор!?  ;)  :spiteful:  :pleasantry:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
 Пръсни леко с черен мат ефекта е точно търсеният, принципно диодите са си доста силни и изглеждат нереални, като светлина и дразнещо фокусирани.  Боята променя всичко и се получава мека приятна светлина. 

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Поздравления за напредъка!  :clapping: Много добре се получава!  :good:

stefanoff

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
  • Рейтинг: 159
  • Варна, морето, сините вълни........
    • laser-cut cardmodels
Липсата на време ми е основния проблем, но малко по малко напредвам, вече остъклих мотрисата, монтирах куплунзите и стъпалата.
PICT0217 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
PICT0220 by Dimitar Stefanoff, on Flickr
 Малко по малко напредваме, както с модела , така и с макетчето.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Не знам дали ще правиш дори частичен интериор,
но ето ти една оригинална снимка от 1940 год.


И още една "зарибяваща" да завършиш проекта: