Автор Тема: Усъвършенстване на Piko Taurus  (Прочетена 11050 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Усъвършенстване на Piko Taurus
« -: 02 Март 2016, 22:09:40 »
Здравейте!
Най -после и аз да направя една доста мащабна промяна на влаковете ми, или по точно на BR 182 на Пико. Много съм доволен от резултата и затова съм решил всички останали вагони и локомотиви да започна да ги пребоядисвам, защото ефектът е поразителен.
Онзи ден започнах усъвършенстването на Тауруса. И вчера го приключих. Бързах, за да ви се похваля какво постигнах, но за съжаление днес не можах да го поснимам, затова утре, или други ден ще кача останалите снимки. Засега ще кача няколко, за да видите как почнах така наречената, според мен, лудост, защото го правя 2 дена по 6 часа. Но, които напълно си заслужаваха. Така, нека да започвам със снимките. Всяка снимка ще бъде качена с подробности, за да могат и други като мен да направят пълна промяна на облика на локомотивите си. Та да започваме:

Първо да поясня с какво съм работил.

Това са нужните материали. По възможност една от най-тънките четки, черна и сребърна боя, сребърен фулмастер и клечка за уши, за която ще обясня по-нататък (в първия етап от усъвършенстването няма да ни трябва).
 
За да видя кои детайли трябва да боядисам, съм използвал тази снимка, на която достатъчно добре се вижда, какво трябва да се прави:


ПЪРВИ ЕТАП ОТ ПРЕБОЯДИСВАНЕТО:

Първа стъпка:
За да отворите локомотива, първо махнете буферите и от двете му страни .


Втора стъпка:
Махнете кабината на машиниста, като я повдигнете нагоре, и се махне от мястото, където е ,така да се каже,  "защипана"от изпъкналата част, която се вижда и на тази снимка.

След това махнете и фаровете, като натиснете леко навътре.


Трета стъпка:
Вземете хартиено тиксо и облепете зоната, където ще боядисвате. В случая, ще бъдат боядисани тънки черни ивици. Гледайте тиксото да е залепнало плътно за повърхността на пластмасата, понеже може да влезе част от боята под него.


(Съжалявам за качеството на тези две снимки (лилавото отстрани), но телефонът не беше фокусирал добре, и после видях твърде късно)

Четвърта стъпка:
Махнатите фарове също имат нужда от промяна. Затова изрежете доста малка част от хартиеното тиксо, залепете го върху фара, и след това отрежете разстояние от половин милиметър от всяка страна на фара(съветвам тиксото да не се реже върху фара, поради вероятност от надраскване. Просто отбележете с молив коя част е за премахване, отлепете парчето тиксо от фара, и го дообработете). Тиксото трябва да бъде центрирано в средата.

(Следва продължение)
« Последна редакция: 04 Март 2016, 13:49:29 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #1 -: 04 Март 2016, 01:07:41 »
Здравейте!
Ето го и продължението от усъвършенстването на Пико Таурус. Ще се запознаем с втория етап от пребоядисването на локомотива. Тук вече ще ви трябват сребърният флумастер, сребърната и черна боя и клечката за уши, която ще използваме да разнесем боята по долната част на локомотива, за да придобие метален блясък. Ето снимките и поясненията към тях:

ВТОРИ ЕТАП ОТ ПРЕБОЯДИСВАНЕТО:

Първа стъпка:
Вземете свалената горна част на локомотива. Пребоядисайте пантографите в сребрист цвят.(На снимката много добре се вижда разликата между пантографа с боята, и другия, който все още не е боядисан).

След това минете и другите детайли по покрива, със същия цвят


Втора стъпка:
След като пантографите и покривът са готови, вече е ред на детайлите отстрани. За целта ще ви трябват бормашина, бургия ,под или един милиметър, и пила. Пробийте по три дупчици във всяка стълба. Съединете дупките, и след това ги оформете със заоблена пила (за най-горната стълба), и с плоска - за долните. Вземете сребърната боя и тънката четка, за да боядисате важни детайли- дръжките на вратите и парапетите. Ако искате можете да оцветите и допълнителните детайли около врата(като например тези, които са в долния ляв ъгъл).

Започнете детайлизирането и на останалата част от локомотива. Следват дръжките отпред.

И малко детайли по долната част.(Съвет: Тук съм работил с клечката за уши, размазвайки боята отгоре надолу, за да придам метален блясък)

Боядисайте и последните детайли отпред. Като например дръжката под чистачките, и дръжчиците отстрани над буферите.

« Последна редакция: 04 Март 2016, 01:37:05 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #2 -: 04 Март 2016, 01:28:52 »
ТРЕТИ ЕТАП ОТ ПРЕБОЯДИСВАНЕТО:

Вече стигнахме и до третия етап от "козметичното разкрасяване" на локомотива. Тук продължаваме със сребърната боя и маркера.
Снимки и пояснения.

Първа стъпка:
Вземете долната част на локомотива. Започнете да боядисвате с боята частта, с която локомотивът бута снега от линиите. Разнесете отново отвътре навън с клечката за уши. Получилият се ефект трябва да изглежда така:

Снимка и леко отгоре:


Втора стъпка:
Стана ред и на талигите. Тук съм използвал и маркера, и боята.
Започнете с нанасянето на боята, с четката, на леки точици по цялата талига, които лека-полеко ще разнесете- отново съм постигнал ефектите чрез разнасянето с клечката за уши(Тук няма ред, по който се разнася. Просто се стараете да получите ефекта).


Съвет: Преди да прикрепите горната с долната част на локомотива, можете да пробиете с бургията дупчица, която съществува и на истинския локомотив. Пробитата дупка се вижда много добре на горната снимка- тя е точно над талигата.
« Последна редакция: 04 Март 2016, 01:41:18 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #3 -: 04 Март 2016, 13:45:21 »
ЧЕТВЪРТИ ЕТАП ОТ ПРЕБОЯДИСВАНЕТО:

Ето, че стигнахме и четвъртата част от усъвършенстването. Последният етап от преобразяването на локомотива.
 Тук се доизкусуряват детайлите, ако някоя част трябва да се боядисва още, или да се изправи някоя кривина. Ако сте забелязали, някои от горните снимки нарочно съм оставил да се вижда, например, леко оцапано от боя, или дупка, която не съм дооформил. И в този етап е време да избършете локомотива, да изправите кривините, да го изчистите от всякакви мръсотии и изцапвания, както и аз направих, след като го завърших.
Сега ще покажа снимки,намерени в интернет, на които ясно ще се вижда как изглеждаше локомотивът ми преди и след пребоядисването. Доста се постарах и смятам, че стана доста по-различен от преди, доближаващ се повече до истинския. Снимките съм гледал да ги снимам почти както тези, които съм извадил от интернет, за да може да се види разликата във всеки детайл.
Последователността на снимките: Първо тази от интернет, после моята.



















Очаквам вашето професионално мнение.

Благодаря за вниманието!
« Последна редакция: 04 Март 2016, 16:17:24 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #4 -: 04 Март 2016, 19:11:11 »
Здравейте отново.
Днес реших да покарам малко локомотива. Стои просто великолепно. Дърпа вагоните, няма никакви проблеми човека :lol: :lol: :lol:
 Единственото нещо, което ми се иска последно да направя, е чистачки като на роковския модел, но нямам и идея от какво да ги направя. Ако някой може да ми помогне, ще съм му много благодарен.
Ето и малко снимки от днес:











stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #5 -: 04 Март 2016, 19:22:04 »
Снимах го и с неговите другари. Опнали са се на почивка ;D ;D
Тях също съм почнал да усъвършенствам, но не точно по този начин. Френският локомотив е напълно готов, а стрелата е още в обработка, но скоро и тя ще стане.
Пребоядисването им ще обясня в отделни теми.
А сега още снимки: :haha:





vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #6 -: 05 Март 2016, 20:55:48 »
Браво Стиви,отлична работа.Продължавай в същия дух.Много ми харесва как правиш моделите си да се доближават по скоро до истинските локомотиви.Ако ги състариш малко ще изглеждат още по яко.Пускам ти да видиш как съм си състарил Людмилата.



stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #7 -: 06 Март 2016, 09:23:54 »
Здравей!
Наистина много се радвам, че ти харесва това, което съм направил. Абсолютно си прав- правя всичките си модели да изглеждат, или поне да се доближават, до истинските, както стана Тауруса. Може би днес ще пусна и темата как съм направил  Лима BB 15008, а после и  Пико ICE 3.

Много ти благодаря за съвета. И аз съм обмислял състаряване на моделите, но аз по-скоро ги харесвам повече изчистени.  Състаряването ми идва малко повече. Затова просто допълвам детайли, които са обикновено доста, особено при локомотиви, които са ниска серия, както BR 182 на Пико.
Така че отново ти благодаря за предложението, но на мен много не ми харесва състарения вид. :yes:
И поздравления за твоите локомотиви. Изглеждат страхотно!
« Последна редакция: 06 Март 2016, 09:26:43 от stivi1504 »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #8 -: 06 Март 2016, 10:51:51 »
Поздравления  за добрата работа и на двама ви.
stivi1504, на снимките се вижда и част от макета ти.
Беше писал че ще го представиш когато го завършиш,
но няма да е зле да публикуваш няколко снимки да видим до къде си стигнал...

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #9 -: 06 Март 2016, 12:06:07 »
Благодаря ти Иво!
Добре, с удоволствие ще го покажа.
Ще го снимам, но когато имам повече време.
Аз не исках да го показвам още, понеже има неща, които трябва да се довършват, и не знам дали много ще се харесат недовършени.
Затова исках да почакам малко със снимките. Но щом има интерес, което е много добра новина за мен, тогава ще намеря време, и ще го поснимам.
Засега съм се ориентирал да поправям, или пребоядисвам, вагони и локомотиви. Затова, може би 2 седмици, не съм пипал нищо по макета.
Ще го постегна и подредя малко, че да не се излагам.  :lol: :lol: :lol:

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #10 -: 09 Март 2016, 10:28:19 »
Здравейте!
По-горе, в темата, бях споменал , че искам да направя последната промяна по Тауруса. А това именно бяха чистачките отпред.
Въпросът ми е следният:
Някой, който вероятно е правил собственоръчно чистачки, ще може ли да помогне, или просто да ми дадете съвет как може да се направят-
с какви материали и т.н.

Благодаря предварително!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #11 -: 09 Март 2016, 11:01:46 »
Цитат на: stivi1504 link=topic=4840.msg103828#msg103828 date=1457512099
Здравейте!
По-горе, в темата, бях споменал , че искам да направя последната промяна по Тауруса. А това именно бяха чистачките отпред.
Въпросът ми е следният:
Някой, който вероятно е правил собственоръчно чистачки, ще може ли да помогне, или просто да ми дадете съвет как може да се направят-
с какви материали и т.н.

Благодаря предварително!

Много са фини, за да се направят на ръка. По-скоро помисли нещо за фотоец или да купиш Роковски чистачки.

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #12 -: 09 Март 2016, 20:15:40 »
Здравей!
Благодаря ти, че ми съдейства.
Донякъде си знаех, че няма да мога да направя собственоръчни чистачки. Но няма да се отказвам. Ще се пробвам, въпреки вероятността от провал.
Все пак съм длъжен да опитам, защото съм човек на експериментите. Много обичам да експериментирам, затова нищо не ми коства да се поядосвам малко. :lol: 
Имам доста тънка тел, така че може и да стане.
 За сега ще правя само опити, а ако ми се получат добре, ще споделя веднага моето изобретение тук. :haha:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #13 -: 10 Март 2016, 15:30:29 »
Купи си струни с малък размер - тънки и пружинни са.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,670.msg87297.html#msg87297


 Така като си отрежеш и огънеш дръжки (или части за чистачки)
няма да са меки и смачкани, когато боравиш с локомотивите.
Не може да не се пипат, но може да се направят по-здрави аксесуарите им.

А това е един от многото модели "бендер"-и:

повече за конкретния можеш да прочетеш тук:
http://model.airgroup2000.com/viewtopic.php?f=83&t=4635&hilit=%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80#p38771

Има и по-евтини решения, за финни детайли ... не са за напъване с мускули сиреч, но пък си има закачена плоскост за огъването:


На металния бендер, детайла се пристяга с кръглите гайки, под съответния размер
(палчетата по черната част са с различни размери),  докато огъваш чрез плоскост тип "бръснарско ножче"
(няма я на снимката горе).



докато при пластмасовия - трябва да натискаш с пръсти, докато с другата ръка и наличната плоскост огъваш съответния детайл.

Още малко различни "бендери" за различни детайли (с точни размери обаче):




Но не смятам че натози етап си готов да дадеш пари като за един нов вагон (50-100-150 лв)
още повече, че в момента си далеч от работа с фотоец, за каквото се ползва бендера най-вече!

По въпроса за описанията ти (от двете теми с подобрените ти локомотиви),
 от типа " нужни материали и инструменти: - клечка за уши, тънка четка, сребсриста боя ....." и т.н.
Почети още и виж как може да подобриш още изказа си в темите - нали искаш и други да повторят твоя споделен опит!?
Предполагам не ползваш четки с общо предназначение:


А такива които са специални за нас моделистите:


Например казано така  "сребриста боя"...звучи несериозно. Сребриста боя е и бронза за кюнци например!!!!!
Или "тънка четка"!!! За някои "тънка четка" е от №3 надолу...за други дори №00(две нули) не е достатъчно тънка и
работят само с №000 (три нули на "жаргон").


Боята или я снимай да се виждат данните, или я описваш като фирма производител и номер поне по нейният каталог.




Повечето фирми имат и наименование на боите - например "военно зелено", "морско сиво", "пустинно жълто" и т.н.
За да не стават обърквания обикновенно се дава поне номера и съгласно RAL-системата. Тогава всеки разбиращ
ще види точно какъв цвят е боята, а фирмата от която ще си я купи си е негов избор.

Горната таблица е "съкратен" вариант на RAL-номерата според цвета на боята. Но това са голяма част от основните цветове.

Подкрепям те напълно, да не киснеш (само) пред компа, нито да пробваш разни "улични техники"!!!
Занимавай се с хобито, момичета и учене! За теб скъм спокоен, че когато момичетата надделеят над хобито,
може и да го зарежеш за няколко години, но както се казва, явно не си "метеор през форума" и все някога ще се
върнеш и при любимите си локомотиви. Повечето от нас, поне по един път са прекъсвали хобито и сега пак сме тук!!!

Давай все така и не спирай да задаваш въпроси момче!!!
 ;D ;D ;D

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Усъвършенстване на Piko Taurus
« Отговор #14 -: 10 Март 2016, 19:38:50 »
Браво!
Възхитен съм от отношението ти към мен!
Изключително много се радвам, че има хора като теб, които наистина много ми помагат да се развия в сферата на хобито, да добия наистина професионални умения, които имат хобистите и по-големите от мен хора, занимаващи се с моделиране.
Благодаря ти за прекрасните съвети, които прочетох много задълбочено , и разбрах изключително много неща, които не само ще  помогнат на моите  умения, но и в начина на изразяването ми.
Благодаря ти за знанията, които ми даде, от които ще стана по-добър, все повече разбиращ от това, с което се занимавам.

Когато съм свободен, ще поправя веднага моите некоректни описания на четките, боите и т.н.

Благодаря ти много!