Автор Тема: Вода по макета  (Прочетена 17082 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Вода по макета
« -: 19 Март 2016, 18:14:06 »
Здравейте!
Започнах тази тема за хората, които не знаят как и откъде да се сдобият с материалите за правене на вода по макета.
Всъщност, самият аз имам такъв проблем.
Преди няколко месеца си купих вода на фирма Busch. Когато я нанесох, изглеждаше много добре, и очаквах, че когато изсъхне напълно, ще стане още по-хубаво. Но уви, не стана.
За съжаление на другата сутрин, когато отидох да видя какво е станало, вода почти не си личеше, че има. Релефът, който си играх да правя,  беше някак си потънал- смисъл обемът,
който мислех, че ще стане, изобщо го нямаше. Сега изглежда всичко плоско, с леки отблясъци, когато има слънце, от това, което е останало като релеф. Много се учудих защо беше станало така.
Затова започнах да се интересувам как мога да направя обем. И разбрах. Тази вода, която аз съм използвал се използва за направата на релеф върху повърхността на друга течност, която всъщност прави обема на водата.
Ето и малко снимки, за да стане ясно какво имам предвид:

Това е моята вода:

 А това е тази, която трябва да използвам, преди да нанеса моята

Снимка на водата, която ми трябва, но без релеф.

И това е вече нанасянето на моята вода за релеф.


Съжалявам за снимките, но нямаше по-хубави.

И въпросът ми е следният:
Някой ще може ли да ми помогне с намирането на такава, защото в България не съм виждал такъв тип течна вода, а на мен много ми трябва.
Много ще се радвам някой да ми съдейства, или ако той, случайно, има такава в излишък, или продава, ще я купя.
Или ако никой няма, поне ако може да ме ориентира във фирми и т.н.

Благодаря предварително!
« Последна редакция: 19 Март 2016, 18:16:50 от stivi1504 »

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Вода по макета
« Отговор #1 -: 19 Март 2016, 20:10:12 »
Провери в магазин Фантасмагория , улица Лъвски рид , Манастирски ливади . Там има много неща на буш .

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Вода по макета
« Отговор #2 -: 19 Март 2016, 20:32:46 »
Здравей!
Забравих да спомена, че тази вода, която имам, е точно от Фантасмагорията.
Тогава не разбирах много от моделиране, казаха ми, че с този гел се прави водата, и затова реших да го взема. Но се оказа, че не е това, което ми трябва.
След няколко седмици отидох отново там, казах им каква вода всъщност търся, но те ме изгледаха странно, и ми обясниха, че такава не продават, а само тази,
която съм взел.
И затова попитах тук, във форума, за повече информация, ако случайно някой знае къде мога да намеря търсената от мен вода, или ако някой има
в излишък, или продава, да я купя от него. :yes: ;D

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Вода по макета
« Отговор #3 -: 19 Март 2016, 23:11:50 »
Здравей,
Правенето на реалистично изглеждаща вода е доста трудно и има разни подходи, които можеш да откриеш в нета.
Аз ползувах преди години Natur-Wasser на Faller с № 171661 в шишета по 470 ml.Не се получи зле за стояща вода (езеро, блато и др.), но дъното и бреговете трябва да се подготвят много внимателно за да се получат ефекти за дълбочина и плитчини. Подготвеното корито (дъно и брегове) трябва да е напълно водоплътно, защото докато "втвърди" водата прониква навсякъде, където намери процепи и дупки. Нанася се на тънък пласт (1.0-1.5 мм) и се изчаква да се втвърди около 24 часа.
Ето съветите на Barry как се прави water feature
1.   Plan your farm/lake area.
2.   Build platform with recessed lakebed
3.   Paint lakebed base with tan paint and then paint olive green and dry brush with darker colors leaving areas of tan to represent areas of the beach. The darker colors will represent the parts of the lake.
4.   Apply a complete coat of polyurethane (this will take 24 hrs to dry).
5.   Apply the plaster cloth to create the banks of the lake and shape to the desired rock effect. Then paint all the plaster landscaping with tan and dry brush highlights with a burnt umber paint to obtain the desired rock shapes and apply grass, trees, bushes, etc as needed.
6.   Apply a 2-part acrylic water kit from a craft shop like Michaels. The appearance will dry looking cracked because of the water based acrylics over the polyurethane thus causing a rippled effect and foam effect on the shore. This will give the lake its final appearance
Ето и една страница как правят вода (стъпка по стъпка)
https://www.youtube.com/watch?v=Z1BX4OI9rtk
Като отидеш на страницата ще се отворят и други опити за правене на бързи реки, водопади и разни техники.
Успех

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Вода по макета
« Отговор #4 -: 20 Март 2016, 15:55:06 »
Благодаря ти за съветите, които си ми дал!
Точно от Удленд Саянтистс съм гледал за направата на вода, и от клиповете разбрах за тази, която се слага първоначално, и която прави обема.
 :good: :yes:
Съветите наистина са полезни, но аз, всъщност, търся как мога да намеря такава вода, или ако някой има, да ми я продаде.
За техниката на рисуване на дълбочина и т.н. нямам проблеми. ;D ;D
« Последна редакция: 20 Март 2016, 15:58:12 от stivi1504 »

SANDO

  • Trade Count: (1)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 39
  • Рейтинг: 16
Re: Вода по макета
« Отговор #5 -: 20 Март 2016, 21:13:51 »
здравей,
на фирма нох предлагат воден ефект който се състои от две части.
250мл,гел който се загрява във фурна на180 градуса.след това се
нанася(исипва)върху подготвената площ ,наливаш наведнъш (пълни)
докато постигнеш дълбочина която искаш.внимавай да не се изгориш ,
след около5мн.гела истива и придава вид на истинска вода.час по ксно
с втората част(тубичка)с четка мажеш отгоре и можеш да правиж ефект
на вълни или бурен поток.на моя макет съм работил с този материал и съм
много доволен,получих желания ефект за дълбочина.езерото и рекичката е
с площ около 50кв.см.и се справих с една опаковка от 250мл.цената е 28евро.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вода по макета
« Отговор #6 -: 21 Март 2016, 08:15:47 »
Браво Стиви!!!
SANDO ти е отговорил конкретно, а Борис по-общо. Едното е за подходящ материал, другото - заподходяща техника.
Само това Woodland Scenics откъде го измисли, че е "Удленд Саянтистс "!?
Според мойте бедни познания по английски, май по-правилно е да пишеш (кажеш) - удленд сцинекс.
Давай все така и ще станеш майстор!
 ;D

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Вода по макета
« Отговор #7 -: 21 Март 2016, 10:19:42 »
Здравейте!
Много ви благодаря за всичките коментари и съвети. Много ми помогнахте! Явно, доколкото разбрах, в България не се продава такъв тип вода, и ще се наложи да си я поръчам по интернет.

Хахаха, а за името без да искам съм го сбъркал. Написал съм "учени", вместо "сцени". От бързането, понеже имахме гости, съм си наумил някаква дума, и съм я написал, без изобщо да обърна внимание :lol: :lol: :lol:
Произнася се "Удленд сийнекс".

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Вода по макета
« Отговор #8 -: 21 Март 2016, 19:00:59 »
Ето ме пак!

Реших да напиша още нещо в темата, защото един член на форума ми изпрати невероятни съвети и техники от интернет.
Страхотни са, защото  можеш да си ги направиш само с подръчни материали, а не да купуваш от магазини и т.н. Е ,естествено,
трябва да се купят бой, стиропор,  и други строителни материали.  Сега ще покажа линковете, които човекът ми изпрати, за което
съм му много благодарен. :good: :drinks:

Ето ги и линковете за вода със съвсем прости и елементарни материали. Може да не знаете италиански, но гугъл преводача се "държи" доста добре.

Планинско езеро с плексиглас: http://www.scalatt.it/bottega%20plastici_un%20laghetto%20montano.htm
Рекичка със силикон: http://www.scalatt.it/bottega%20plastici_come_realizzare_torrente.htm
Водопад с лепило тип Ц-200: http://www.scalatt.it/bottega%20plastici_cascata_vinavil.htm
Морско дъно със силикон и найлон от вакумиран ориз: http://www.scalatt.it/bottega%20plastici_mare_fondale.htm

А ето ти тук всички останали идеи за макетиране, някои от които са гениални и струват почти нищо:  :thank_you:
http://www.scalatt.it/bottega%20plastici.htm

Надявам се това много да помогне на хората, които не знаят как по друг начин да си направят вода. ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вода по макета
« Отговор #9 -: 22 Март 2016, 08:20:11 »
Дано сте забелязали, че сайта от поста на Стиви и колегата,
всъщност е клубния сайт на един италиански клуб в "ТТ-идеалния мащаб"!!!
 :drinks:

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Вода по макета
« Отговор #10 -: 14 Февруари 2017, 18:51:37 »
Виж и темата "Воден ефект" http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3121.0.html, ако още те интересува водата. Там са коментирани доста интересни неща, има и добри линкове.

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Вода по макета
« Отговор #11 -: 15 Февруари 2017, 09:04:24 »
Много благодаря за информацията Нели!
Радвам се, че има все още хора, които да ми помогнат във връзка с темата. Вече достатъчно информация събрах,
за което съм благодарен и на всички останали, които помогнаха! :) :) :)
Всеки, който има някакъв опит в правенето на вода, да сподели. Нека покажем на тези, които нямат много опит в правенето й, както бях аз.

Всеки нов във форума, с желание да построи свой макет с езерца и т.н., може да ползва тази тема, както и "Воден ефект", намираща се също в сайта.

Благодаря отново за предоставените информации!

D_Salin

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 22
  • Рейтинг: 2
Re: Вода по макета
« Отговор #12 -: 27 Март 2017, 19:49:40 »
Провери в хобиленд София гео Милев . Там е рай за хобито и не само за железопътното моделиране

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вода по макета
« Отговор #13 -: 25 Септември 2022, 18:49:44 »
Една хубаво, нагледно филмче, за много реалистично изпълнение:
https://youtu.be/kEj46G8U6sQ