Автор Тема: Макетът в HO на Станислав Георгиев  (Прочетена 29119 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Здравейте отново!
Поради големия интерес, реших да покажа и моя макет.
За сега не мога да се похваля с макет, който да е довършен, или пък да изглежда прекрасно, но поне го започнах!
Проектът за масата го направи дядо, може би в края на 2014, и го сглобихме заедно. Направихме страхотна работа с него, за което съм му много благодарен, и съм много доволен.
Това беше самото начало на макета. :dance1:
И така, все по нещо на ден-два, правя по него. Ще покажа в следващите няколко дни различни снимки от различни страни на макета. Много се старая , когато работя по него,
и непрекъснато ми изникват нови идеи, и все се прави нещо ново, което е добре, защото не става лошо. Със сигурност не изглежда като някои други макети във форума,
които са почти завършени и т.н. , но все пак това зависи и от материалите, материалите от възможностите. Но всичко зависи и от старанието.
Аз не мога да си позволя скъпи материали за макета, затова доста от нещата съм си ги правил собственоръчно.
Макетът си го правя сам, което донякъде ми харесва, но понякога наистина имам нужда от съвет, защото някои неща не знам как се правят, и заради това трябва да мисля собствени начини. Гледам макетът да има от всичко по малко. :haha:
Въпреки това смятам, че се справям. Надявам се се до края на тази година, че ще стане готов.  ;D ;D
Сега малко снимки и пояснения към тях:

Ще разделя макета на 3 части- предна, средна и задна.

Започваме пътешествието от предния ляв ъгъл на масата.
Тук направих съвсем скоро площадката да контейнерите . Това ми хрумна, след като не знаех какво да направя в този ъгъл,
и се сетих какво да сътворя, след като видях крана, който го имам от джуниорски сет на Механо. В момента тече усилено развитие в тази зона. Този сладур много ме кефи.  ;D



Скоро ще направя оградите, вратите, ще сложа още зеленина, лампи и т.н. Кранът е пребоядисан почти изцяло.


В близост до мястото за товарене и разтоварване на контейнерите, се намират и селската къща с полетата, блатото и оранжериите, които все още не съм направил





До контейнерите се намира и малката постройка за петрол, която го съхранява за бензиностанцията, но за нея ще поясня по-натам.


Малко подробности.
Понеже, когато правих паважа за мястото за контейнерите, кранът зае доста голяма част, камионът не можеше да мине, и затова се наложи да направя павета и по линиите. Занимавах се около 4 часа и половина, но пък си струваше всяко усилие, а резултатът стана супер. :yahoo:


 
Една снимка на коловозите и влаковете от така наречената от мен "тройна стрелка", защото не знам как се казва. :lol: :lol:


За сега толкова, понеже вече нямам време, че гостите чакат. ;D ;D

« Последна редакция: 21 Март 2016, 07:15:17 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #1 -: 20 Март 2016, 16:39:30 »
Върнах се!

Ще продължа с макета. Този път с предната дясна част. Това е най-новото произведение, което ми хрумна. :haha:
Реших да направя мини, колкото и планината да е мъничка.
Идеята ми дойде, когато веднъж видях, че имам миниорски влакчета и линии (всичките на Auhagen). Пребоядисах ги и направих планината.
Има още много работа. Огради, човечета, зеленина, дървета тук-таме малко водичка.

Вратите тук се отварят, и вътре се вижда метална порта.


Малко и отзад.


Тук, на неоцветеното място, ще бъде разположен бункерът за въглищата, с мини кран. Миниорските влакчета ще изсипват въглищата тук.

Отпред:

Направих и тук порти.

И като цяло.


И депото, с част от бъдещата контактна мрежа
« Последна редакция: 20 Март 2016, 17:04:39 от stivi1504 »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #2 -: 20 Март 2016, 17:53:05 »
Браво.Приятно съм изненадан!

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #3 -: 21 Март 2016, 20:07:22 »
Ето ме отново!

Иии... продължаваме темата, макар че няма да мога да покажа много снимки. Но нищо, по-нататък още.
Сега и снимките.
Тук ще покажа средната част от макета. Точно по нея не е пипано почти нищо.
Но ще разясня какво ще се прави по, защото засега седи  много голо.

Започваме с мястото на бензиностанцията (която все още не е довършена) и супермаркета. Между тях ще има паркинг, а където са колите ще бъде пътят.

Той ще продължава надолу, близо покрай депото, а по- нагоре, където е градът, ще има кръгово.


Тук ще бъде кръговото, като в средата му ще има фонтан с пейки и дървета.


Покрай кръговото ще има виличка, която ще е разположена тук, но ще направя гора около нея, в която ще изглежда много сладурско.
Тук се виждат и част от линиите на трамвая, който смятам малко неуместен за такъв не толкова голям макет, но съм планирал да има,
защото винаги съм си мечтал да се движи трамвайче по макета. :haha:


И зад виличката, почти завършеният ландшафт, всъщност заради когото направих темата за водата по макета, защото искам да придам на рекичката дълбочина.


Точно ,до почти завършения ми ландшафт, се намира и мостът, който е малко ниско разположен, но нищо. Той беше в окаяно състояние.
Целият беше ръждив, беше в захабена много тъмно зелена боя.
Но ето го вече реставриран. Около него има страшно много работа, но всичко с времето си.  :yes:




И с последната снимка само ще загатна какво ще покажа във следващата част от макета.  ;D ;D


Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #4 -: 22 Март 2016, 19:53:16 »
Здравей.
Харесва ми това, което видях. Поздравления.
И трасето е интересно и околната среда също се получава добре.
Имам няколко въпроса:
1. размер на макета, разглобява ли се?
2. управление - аналогово, цифрово,  изолирани участъци, пулт за управление?
3. механизми за стрелки, управление?
4. осветление на макета, прелези и др?
5. какви техники ползваш за направата на планините и околната среда?






stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #5 -: 22 Март 2016, 21:50:09 »
Здравей Иво!
Много благодаря за коментара ти. А най-вече за въпросите. :lol:
От бързането и желанието си да ви покажа какви съм ги сътворил, съвсем забравих да поясня едни от важните подробности.
Добре, че си ти да ми припомниш. ;D
Ето и едни от допълнителните подробности за макета.

Макетът е дълъг 2,40м и широк 1,20м. Височината му е 90 сантиметра.
Целият се разглобява. Съставен е от две части, като всяка се разделя на 1,20м. Краката също се разглобяват.

Механизми за стрелките и за други джаджи по макета нямам. Аз смятам, че това е излишно харчене на пари, при положение,
че мога да си сменям всичко сам, а и това ми доставя повече удоволствие. Но това си е моя гледна точка на нещата. Други мислят по друг начин.

За осветлението на макета- по принцип не съм замислял да има, но скоро премислих малко, и реших да има. В момента не разполагам с достатъчно
лампи и крушки ,за някои от сградите, но с помощта на Адриан, който ще ми осигури лампите, скоро ще осветя целия макет.

Прелез има. Както по-горе споменах, пътят на колите минава близко покрай депото, а оттам пресича линиите. И така приключва пътят по макета- с прелеза.
Просто мислено си представяме, че  продължава и извън него. :haha:
Прелезът е и доста близко до моста. Някой ден ще го снимам специално, за да видите къде точно седи.

За планините използвам стандартната техника.
Първо режа парченца от стиропор, които ми служат за основата(естествено предварително са начертани, всяко парче има определена височина и т.н. ).
После, след като стиропорът  е стабилно прикрепен, като предварително съм отбелязал къде ще бъде всяко парченце,  започвам да пълня с топки вестници,
докато те не запълнят пространството около основите (стиропорите) и не достигнат точната височина.
След това, когато всичко е фиксирано на място, покривам вестниците с гипсова ролка- това е гипсът, който използват лекарите, за да бинтоват ,на пример, счупена ръка.
Тук релефът наистина изпъква много. Както виждате по-нагоре, мините са стигнали точно до тази част от изграждането.
След като съм свършил с гипсовата ролка, слагам една целулозо гипсова паста на Буш.
Ще спра до тук с правенето на планината, понеже искам да разясня всичко, когато покажа частта от макета с вече голямата и почти готова планина. Там ще спомена за техники, бои, за пастата и т.н.

Планините ги правя по следните стъпки:

1. Изграждане на основи(нещо като колони) от стиропор, които трябва да имат определено място и размер.
2. Всичко се запълва с вестници, смачкани на топки, които са разположени в празните пространства между основите.
3. Покриване на вестниците с гипсова ролка и правенето на основния релеф с нея.
4. Нанасяне на целулозо гипсовата паста на Буш, която още повече заздравява конструкцията, и с нея може да се направи още релеф, ако е нужно.
5. Оцветяване на планината, и след това нанасяне на втори слой боя чрез техниката "суха четка", за да се подчертае още повече релефът.
6. Озеленяване.

Относно управлението.
Макетът в момента го управлявам и по аналогов, и по цифров начин. Имам Роко Мултимаус, но мога да управлявам само един локомотив (Тауруса), понеже не съм купил декодери за останалите.
Но има време и за това.

Надявам се, че отговорих коректно на въпросите.  ;D
Но и аз имам един голям към вас, който много отдавна исках да задам.
Как мога да комбинирам управлението- хем да е цифрово, хем да е аналогово? Защото ми е изключително досадно да включвам хем едната централа, хем другата.
Въпросът ми е много важен. :)
« Последна редакция: 23 Март 2016, 08:19:07 от stivi1504 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #6 -: 23 Март 2016, 08:12:50 »
Първо "дигитален" и "цифров" означава едно и също. Предполагам, че си имал пред вид цифрово и аналогово.

Второ, можеш двете да ги комбинираш, само като раделиш макетното трасе (а то при теб е едно) на части - аналогови и цифрови.
При условие че овала ти е един, остават само коловозите за такова разделение. Но не виждам смисъл пък и е опасно - двете са
 несъвместими и могат да се повредят, при евентуална грешка и/или преминаването от един в друг участък.
Реализацията в безопасни параметри е толкова сложно, че обезмисля самото желание за едновременно ползване.

Третото е едно компромисно решение - цифрово управление от PIKO (мисля, че беше DIGI-1) което позволява карането на един
аналогов локомотив заедно с останалите цифровизирани. Той се управлява на адрес "0" (нула).
Но тук по-добре могат да те посъветват тези които ползват въпросното пиковско управление.
 ;D

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #7 -: 23 Март 2016, 08:32:37 »
Здравей Pach!

Благодаря ти за отговора, всичко ми стана ясно.
Просто ми беше любопитно дали и аз мога да си направя и цифрово, и аналогово управление на макета, понеже в клуба е така, и си помислих, че там ползват нещо по-специално, за да превключват от цифово към аналогово, и обратното.
Затова зададох въпроса, понеже исках и аз да мога така да сменям, защото, както казах, ми е досадно да включвам хем едната централа, хем другата.
Но явно няма да стане да ги комбинирам.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #8 -: 23 Март 2016, 09:00:41 »
Цитат на: stivi1504 link=topic=4848.msg103969#msg103969 date=1458676209
.........

Механизми за стрелките и за други джаджи по макета нямам. Аз смятам, че това е излишно харчене на пари, при положение,
че мога да си сменям всичко сам, а и това ми доставя повече удоволствие. Но това си е моя гледна точка на нещата. Други мислят по друг начин.

За осветлението на макета- по принцип не съм замислял да има, но скоро премислих малко, и реших да има. В момента не разполагам с достатъчно
лампи и крушки ,за някои от сградите, но с помощта на Адриан, който ще ми осигури лампите, скоро ще осветя целия макет.

........

Слагането на механизни по стрелките няма да те освободи от ръчното им сменяне. Просто ще се сменят от разстояние. Това си е голям плюс, защото винаги протягайки се да смениш стрелка може да закачиш нещо и да го счупиш.

Относно осветлението е хубаво окабеляването да стане в по-ранен етап, че да може всичко да се скрие после.

Успех в начинанието и чакаме още снимики.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #9 -: 23 Март 2016, 12:07:11 »
Цитат на: stivi1504 link=topic=4848.msg103972#msg103972 date=1458714757
... да включвам хем едната централа, хем другата.
Но явно няма да стане да ги комбинирам.

Мисля че едно ЦК ключе ти е достатъчно за това. Или един куплунг - двойка, в който да включвашш или аналоговия траф или цифровия сигнал.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #10 -: 23 Март 2016, 12:30:49 »
Цитат на: stivi1504 link=topic=4848.msg103969#msg103969 date=1458676209
...
Как мога да комбинирам управлението- хем да е цифрово, хем да е аналогово?
Защото ми е изключително досадно да включвам хем едната централа, хем другата.
...


Аз ти отговорих на така зададеният въпрос!
Хем така и хем онака - отговорът е горе

А иначе Митко е прав - с едно ЦК-ключе и ще бъдеш готов за бързо превключване
от "така" в "онака" !!! :drinks:

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #11 -: 23 Март 2016, 20:39:06 »
Здравейте!
Много благодаря на всички, които се отзоваха на питането ми.
Беше ми наистина важно, защото искам да поправям евентуални грешки сега, а не когато съм завършил всичко,
и да бъде късно за корекции. Имам  в предвид, че мислех, че трябва нещо специално за смяната на ценралите,
от които едната е аналогова на Пико, а другата Роко мултимаус.
 Но ми стана ясно, че това може да се направи и в по-късен етап, когато стигна до частта със смяната.
Само нещо към Pach:
Според мен лекичко си се объркал.  Не съм си повтарял въпросите, които си сложил в цитат. :unsure:
Нищо де, на в всеки се случва да сбърка. :haha: :good:

Благодаря отново!

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #12 -: 23 Март 2016, 21:59:13 »
Сега продължаваме с макета.

Ще ви запозная с малкото сгушено градче, което смятам, че става много симпатично.
Намира се в задния ляв ъгъл на масата.
Повечето сгради са на Аухаген, купувани миналата година. А църквата и гарата са на Пико, които вече са на 7 години.
Всяка сграда(от новите имам в предвид)ми отне около 7 часа, което не знам дали е много, но гледам всичко да се сглобява чисто и най-вече точно.
Така че часовете ми минават в старание.
Много време ми отне, докато измисля как да изглежда градчето. То не беше местене, не беше купуване на още сгради. Положението на църквата също ми беше много трудно,
но вече всичко е наместено, но има още какво да се доизкусурява. Поне вече имам основното разположение, пък детайлите по-натам.

Сега започваме със снимките. ;D

Пътешествието започваме със снимката, чрез която загатнах какво ще ви покажа в тукашната тема.
Линиите на трамвая свършват тук. В ляво ще има спирка, но ще е малко по-нагоре- направил съм специално място за нея.


Точно до линиите е гарата, която е в реставрация, и затова е толкова празна и малко скучна.


Сградата точно пред линиите. Долу, където виждате навеса, е цветарският ми магазин.


Сладурската ъглова сграда, която е ресторантът, или по-точно кръчмата на градчето. :haha:
Точно до нея е и магазинът за дрехи, който е нещо като малкия ЦУМ.


В ляво от ъгловата кръчма се намират кметството и сладкарницата. Приготвил съм и за двете сгради много детайли, но не се сетих да ги снимам, но когато мога, ще го направя.


Ето ги и последните сгради, които са аптеката и още една къща, чийто магазин не съм избрал още за какво да е.


Точно срещу двете сгради се вижда и бъдещият фонтан, който заедно със стълбите към църквата ги правя сам. Ще има пейки, дървета, лампи и какви ли не още глезотии. ;D


Малко общи изгледи.
Най-долната снимка е доста старичка, може би на 4 месеца, и се вижда разликата в планината.
Ако сте забелязали на снимката има и повече дървета, които забравих да добавя за новите снимки.





Точно срещу града са многото разклонения за различните коловози



И малко по-навътре в града.
Почти завършеното паркче, което според мен стана много готино. Много му се радвам, и стои супер на градчето- някак си го допълва и съживява.



Тук се вижда и част от стената на църквата , която направих сравнително скоро.


И за да имате на представа за цялостния план на града.
Когато погледнах тази снимка, видях, че не съм споменал, че ще има и пазар, който се вижда в дясно. Но за него все още има само планове.


И отново в една снимка ще ви покажа какво ще представя другия път. ;D

« Последна редакция: 23 Март 2016, 22:08:49 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #13 -: 25 Март 2016, 20:58:36 »
Здравейте!

Продължаваме темата. Дойде и последната част от макета ми.
Ето, че стигнахме до тази част, която смятам, че ще бъде най-грандиозната. Планината ще бъде водопад.
Ще има растителност, ще се вижда спускаштата се вода надолу , и цялата обстановка ще те вкара в света на красотата.
Дано стане точно така, както описвам, за да може всеки да усети това, което макетът ще му проговори .

Сега спираме с поезията и започваме със снимките. :lol:

Както по-горе в темата споменах, сега ще поясня малко повече за материалите, които съм използвал. Ще напиша отново стъпките, които следвам.

1. Изграждане на основи(нещо като колони) от стиропор, които трябва да имат определено място и размер.
2. Всичко се запълва с вестници, смачкани на топки, които са разположени в празните пространства между основите.
3. Покриване на вестниците с гипсова ролка и правенето на основния релеф с нея.
4. Нанасяне на целулозо гипсовата паста на Буш, която още повече заздравява конструкцията, и с нея може да се направи още релеф, ако е нужно.
5. Оцветяване на планината, и след това нанасяне на втори слой боя чрез техниката "суха четка", за да се подчертае още повече релефът.
6. Озеленяване.
 
За първите три вече казах и обясних, и ми останаха следващите три.
Мисля първо да ви показвам снимките с обясненията, вместо да са отделно. Към всяка снимка- по четири, пет изречения.

Започваме с много стари снимки, снимани преди около 5-6 месеца. Съжалявам за отвратителното качество на следващите 4 снимки, но ги взех от фейсбук,
защото забравих да ги кача на компютъра, а вече ги бях изтрил от телефона.

За тези, които не знаят, пастата, която ползвам за да покрия гипсовата ролка, е на Буш, каталожен номер 7193. Има още много други видове пости в магазин Фантасмагория, улица Лъвски рид , Манастирски ливади.
Нанася се с пръсти, изключително лесно се мие и от съдове, и от ръцете. Понеже в началото не знаех какво е отношението на вода към сместа, видях, че на кутията на немски пише. И които са такива като мен, които в началото не знаят, съотношението е такова:
1 лъжица(независимо каква)от сместа се примесва с 1 лъжица, и малко повече може, вода. Аз действам на око с водата, понеже вече свикнах. В началото непрекъснато добавях или още вода, или смес. Но на втория път, човек се научава.

Ето ги и старите снимки, за които отново се извинявам за качеството, но нямам други. Така изглеждаше планината, след като пастата изсъхна.




Много се чудих, но все пак отрязах прозорчета, за да може да се виждат влаковете вътре в планината, и стана доста хубаво.


Следващите снимки са отпреди 1 седмица. Започнах да я боядисвам. Тук ще разясня за техники и т.н.

Ако някой ме попита за бои, всички акрилни стават. Има много различни цветове за вкуса на всеки. Аз купувам боите от арт магазина, намиращ се точно пред изхода на метрото, където има магазин за немски стоки, станция Сердика. Аз купих оттам бяла и сива боя. Ако някой иска цвета боя, точно като моя
(който го препоръчвам) боята се казва "state gray" на фирма Daily ART . Когато изсъхне, може да ви се стори, че стои ,някак си, изкуствено. Но след нанасянето на втория слой, който е бяла боя, всичко се променя.

Ето снимчици, когато почнах да боядисвам.





Като казах, боята стои изкуствено, което се вижда и на снимките.


Нанасянето на втория слой е с бялата боя. Тя е обикновена бяла боя на същата фирма, както сивата.
Техниката, с която работя, се нарича "суха четка". Тази техника се ползва по следния начин:
Със суха плоска четка, независимо какъв размер, вземете малко от боята, после я разнесете върху хартия, или лист, за да не остане голямо количество, защото многото боя, особено бялото, се набива на очи, когато е нанесена на тъмна основа. След като сте отстранили част от боята по четката, нанесете останалата по планината, като не боядисвайте с четката, насочена с върха й към планината, а напротив, нанася се с плоската част, независимо, че боята е в края на косъмчетата. 



Ето, че вече сивата боя не седи изкуствено, а напротив, примесена с бялото, прави невероятен ефект, защото сивата прави дълбочина, а бялата прави релефът изпъкнал.


(Следва продължение)




София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #14 -: 26 Март 2016, 13:09:33 »
Поздравления за чудесната работа ! Виждам интересни сгради на бюрото ,зад планината на първата снимка - дай малко инфо какви са и за къде са  :)