Автор Тема: Макетът в HO на Станислав Георгиев  (Прочетена 29129 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #15 -: 26 Март 2016, 23:49:45 »
Здравей!

Много се радвам, че макетът ти харесва.
Хахахах- тази сграда случайно е влязла в кадър. Тя не е част от макета. Всичко, което ще е  и е на макета, съм го показал по-
нагоре в темата.
Сградата, която се вижда е белият дом. Направен е от 3D пъзел.
Между другото,  нейният  мащаб съвпада точно с  N.

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #16 -: 27 Март 2016, 00:08:12 »
И продължаваме с галерията от снимки.

След като подробно обясних как съм направил макета ,стъпка по стъпка, отсега нататък ще показвам снимки на това, което съм довършил, или започнал като новост по него.
Всичко- техники, материалите, с които съм работил и т.н, съм ги казал и внимателно обяснил. Остава само удоволствието от свършената работа. Надявам се, когато стане, наистина да радва очите,
да стане макетът, който наистина ще остане за цял живот.

Сега ще продължа със снимките, за да ви покажа планината завършена. Е, естествено, тя не е съвсем довършена- водата, зеленината не са все още част от нея, но скоро и те ще се направят.





Тук ще има едно малко планинско езеро.




И продължаваме със задната част.



Реших да я снимам и отдолу, защото забелязах, че релефът повече се вижда.




И накрая една от любимите ми снимки



Много ви благодаря за вниманието!

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #17 -: 27 Март 2016, 19:13:13 »
Благодаря, че спомена как правиш планините.
Много добре става за сега. Поздравления.


stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #18 -: 27 Март 2016, 19:44:09 »
Здравейте отново!

Иво, много ти благодаря. Радвам се, че ти харесва.

За тези, които искат да видят повечето от снимките в темата, и не само от тази,
когато цъкнат линка, който се намира по-долу, ще могат да ги разгледат.
Снимките са от темите за Тауруса, Лимата и макета.
Когато прибавям нови, винаги ще давам и този линк, за да можете да разгледате всичките
на спокойствие , а не да ги търсите из темите. ;D ;D

https://www.flickr.com/photos/138976746@N08/


« Последна редакция: 27 Март 2016, 23:12:36 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #19 -: 27 Март 2016, 23:11:19 »
Здравейте!

Не се сдържах и снимах града отново. Но вече с всички дървета, които ще бъдат там.
Някак си градът ми се струваше празен, и затова реших да го снимам с дърветата, за които бях споменал по-нагоре.

А ето и новите снимки.









« Последна редакция: 27 Март 2016, 23:13:18 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #20 -: 04 Април 2016, 13:06:39 »
Здравейте!

Съжалявам за моето прекъсване, но бях на спортен лагер, и се извинявам на тези, на които не съм отговорил, ако е имало запитвания
в темите ми.

Сега продължаваме с макета. Преди няколко дена реших да поработя малко върху него. Не съм направил нещо кой знае какво,
но както бях обещал, всяко развитие по макета ще го публикувам тук.
Новото нещо са оградите около полетата и къщичтката около тях.
Реших да няма ограда около цялата зона на полетата, а само частично. Смятам, ча така стана много симпатично, и въпреки
че има част без ограда, не седи грозно и празно.

Започваме снимките подред, както съм лепил оградата.
Оттук тръгнах първоначално.


И продължих натам.



Най-после успях да залепя и последната нива и направих оградата около нея.



Започнах да озеленявам около къщичката и нивата.
След като поставих оградата, реших да направя зеленина, пълзяща върху нея.




И тук е другият край на оградата.



https://www.flickr.com/photos/138976746@N08/

« Последна редакция: 04 Април 2016, 13:09:42 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #21 -: 22 Юли 2016, 21:51:12 »
Здравейте отново!

След дълга пауза, реших отново да се занимавам с макета. По случай пристигането на пиковския локомотив със звук (първият ми с озвучаване) BR 187, когото ще представя скоро, нещо ми прищракна на тема макет, и започнах.
И така реших да направя някои козметични промени в града, но и се позанимавах с пътя до него, за когото вече съм поменал в темата ми по-нагоре.
Почнал съм обновлението и бих казал, че доста добре се получава (без да прозвучи самонадеяно  :lol:). Все още не е довършено докрая, но има време, ще го довърша. Общо взето, всичко, което ще покажа в снимки и ще го разясня, ми отне коло 21 часа- 4 дена по 5-6часа. Доста се потрудих, но си заслужаваше. Хората са го казали и смятам, че всички трябва да сме на този принцип- хубавите неща стават бавно. Което си е абсолютно вярно.
Стига толкова приказки, да не ви отегчавам. Да продължавам по темата. :sarcastic: ;D
Понеже много хора четат форума, тази част с обновлението на града и слагането на пътя ще я обясня подробно, ще има много снимки, за да могат повечето, които не знаят как да направят нещо подобно, да покажа моя начин. Аз нямам много опит, но въпреки това ще споделя това, което научих през това време.
Ще разделя темата на няколко части:

1. Слагане на тротоар в града
   1.2 Слагане на трамвайни линии и паваж (за тротоар)
3. Подготовка за поставяне на асфалтов път и паваж
4. Поставяне на асфалтовият път и паветата.

Надявам се да мога да помогна, а който има въпроси към мен да пише.
« Последна редакция: 22 Юли 2016, 22:44:19 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #22 -: 22 Юли 2016, 22:49:02 »
Първа тема - слагане на тротоар в града.

Такааа, започваме първата тема.
Първо да подготвим това, с което съм работил.
1. Лепило C-200
2. Плоска четка с големина, не по-малка от 11-ти размер.
3. Картон с дебелина от 0.5мм
4. Тротоари на фирма Auhagen, сериен номер 12 254
5. Паваж на фирма Auhagen , сериен номер 50105 5 (за този сериен номер не съм много убеден, но мисля, че е този)



1 стъпка- поставяне на тротоара

Фиксирайте много добре тротоара около къщите, ако се налага използвайте и линия, или нещо което ще ви помогне да сложите отделните елементи от тротоара точно. След това намажете, не много обилно, с C-200  и залепете.
Не забравяйте да използвате и картона. Той ви трябва, защото тротоарът е с дебелина 0.5мм, и ако не поставите и залепите картон там, където ще седят сградите, те ще са много нестабилни, но и ще са леко наклонени. След като тротоарът е залепен, поставете сградите и вижте къде трябва да има картон, и го залепете (процедурата с изрязването и фиксирането на картона може и да бъде направена преди залепването на тротоара.)

(Съвет: Можете да не слагате тротоар навсякъде. Както виждате на тази снимка, оставил съм празно място, където ще сложа храст, или дърво за да е разнообразно.)





2 стъпка-поставяне на паваж около трамвайни линии

Тук е моментът, където трябва също да изрежете парче картон, върху когото ще лепите паважа.




Границата между направения паваж и картона.


Както казах и по-нагоре- не забравяйте допълнителни детайли. В моя случай тук ще има лампи пейки и цветенца.


А тука и с трамвайчето :lol:



(Следва продължение)
« Последна редакция: 22 Юли 2016, 22:55:25 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #23 -: 23 Юли 2016, 12:03:39 »
Тема 1 (продължение)

И така продължаваме с града.
За тази част ви трябват същите материали, както горе.
Понеже аз имам парк зад сградите, не бях направил пътят от центъра към него. Както казах по-горе, тротоарът на Auhagen е с дебелина 0.5мм, но не можеше да достигне (като дължина) до парка, и затова допродължих тротоара с картона и паважа. Така даже стана много по-хубаво.
Мисълта ми тук и това, което искам да кажа на тези, които започват тепърва с това хоби, е да измислят най- различни начини и да имат и взимат най- различни идеи за нещото, което искат да направят. Не е нужно, както в случая при мен, да ползвам тротоара на Auhagen (който много трудно се оформя), а измислих свой, който е лесен за лепене и изрязване. Човек трябва първо да си представи нещата и после да измислят няколко начини да ги постига.
(Примерът за това, което казвам не е много добър, но се надявам да се разбере какво имам в предвид).


Сега да продължим с града.
Съвсем случайно ми хрумна да има нещо като тротоар, от който да започват всичките тротоари към църквата. И затова (от изреските на останалия паваж) направих това, което искам.



Той няма да остане така. По- натам ще покажа какво съм замислил да има тук. Ще има пейки, живи плетове около полукълбата на тротоара (за да не се вижда грозният картон), дървета и т.н.
Не само това, но от него ще започва пешеходна пътека, която ще отива да фонтан в центъра на кръговото (ще има част и за него)


Както казах, трябва да има разнообразие. Затова купих и пазар, след като не знаех какво да сложа от дясната страна на града. И, разглеждайки продуктите на Auhagen, ми попадна един пазар, който доста ми хареса. Става дума за този:


Вътре има много столчета, маси и детайли. Много се радвам, че си го взех.
Двете павилиончета имат отделни малки тротоарчета, както се вижда на картинката горе. Те са със същата дебелина, затова се наложи е те да бъдат "обградени" с картон, което не е задължително, но на мен ми по харесва, а и няма непрекъснато да се местят.
След като начертах къде ще бъдат върху картона, изрязах дупчиците преди да го залепвам, защото на мен ми по трудно после да режа с макетно ножче.



И ето ги малките тротоарчета, поставени на мястото си.



И крайният резултат


« Последна редакция: 25 Юли 2016, 16:01:43 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #24 -: 23 Юли 2016, 12:30:54 »
Съжалявам, но когато си разгледах снимките, видях, че трябва малко да продължа 1 тема.

Забравих да спомена за две неща, които естествено ми дойдоха случайно.
Първо искам да ви покажа какво замислих да има пред кметството.
След много мислене какво да направя, се сетих, че може да има фонтан и доста зеленина. Затова се залових за работа.
Първата работа беше да избера фонтан. И така се спрях отново Auhagen, сериен номер 42612.
После реших около него да има цветя и дървета, които по принцип щяха да бъдат там.
И оттук се започна с правенето на центъра.


На тази снимка, където се виждат "завъртулки", ще бъдат покрити с цветя, а около тях ще има дървета.


И фонтанът:


А ето и как си го представям:


Продължавам с още едно нещо, което изпуснах- Мъничкият парк от дясната страна на църквата. Пак дошъл като идея случайно,
след като бях замислил там да има будка за вестници, но в последствие  я съчетах с парк.
За съжаление не успях да намеря кутията на будката и не мога да кажа кой сериен номер е тя.
Ето я и нея:


Ето и как направих пътеките за парка:




И как изглежда паркът с малко детайли:




И двата парка от птичи поглед:

(Не знам защо изглежда всичко толкова криво на снимката :haha:)

В парковете има още доста робота по доизкусуряване на детайли и слагането на зеленина, но това по-натам .;D ;D ;

« Последна редакция: 23 Юли 2016, 12:40:25 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #25 -: 25 Юли 2016, 15:49:15 »
Тема 2-  подготовка за поставяне на асфалтов път и паваж.

Първо да започна с няколко думи.
Тази част ми се оказа много трудна. Не знам как повечето  правят своите пътища, но аз ще покажа моя.
За изграждането - отне ми доста време, понеже не бях правил такова нещо. В началото не знаех как да започна и му ударих на много мислене. Но ,в край на сметка, успях.
Реших да ползвам отново за основа картон, но само за главния път.
Самото разположение вече го бях предварително начертал, защото едно е да си го представяш, а друго- да е направено в действителност. ;D

За този етап съм използвал следните неща:
1. Лепило C-200
2. Плоска четка с големина, не по-малка от 11-ти размер.
3. Картон с дебелина от 0.5мм

И да започваме!
1. Първо, както казах по-горе, обмислете много добре къде и как ще е разположен пътят.
2. След като имате представата, начертайте пътя, дори и да не го имате (моят е купен).
3. За основа можете да използвате картон, който ще осигури по-добро залепване на пътя, поне при мен е така.
4. След като сте начертали пътя върху картона, изрежете и оформете отделните части от него.
5. За всяка отделна зона, както при мен кръгово, отбивки и т.н., селектирайте отделните части от картона за определеното място в зоната.
6. Залепете картона.

Сега всичко в снимки, като използвам същите стъпки.

1. Обмислете много добре къде и как ще е разположен пътят.
2. След като имате представата, начертайте пътя.


(Както казах, при мен има доста отбивки, както се вижда и на тези снимки. Това са отделните зони, за които съм отделил различните изрязани части от картона)

3. За основа можете да използвате картон, който ще осигури по-добро залепване на пътя, поне при мен е така.
4. След като сте начертали пътя върху картона, изрежете и оформете отделните части от него.
5. За всяка отделна зона, както при мен кръгово, отбивки и т.н., селектирайте отделните части от картона за определеното място в зоната.


(Картонът е изрязан, оформен по очертанията, селектирани са отделните части, готови за залепване на местата им)

6. Залепете картона.


stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #26 -: 25 Юли 2016, 16:24:52 »
Тема 4 - поставяне на асфалтовия път и паветата.

За тази част от израждането са ви нужни
1. NOCH 60700
2. NOCH 60707
3. Паваж на фирма Auhagen , сериен номер 50105 5 (за този сериен номер не съм много убеден, но мисля, че е този)

След като картонът е изсъхнал,залепете  асфалтът. Тази част от изграждането е изключително важно!

Бележка: За паважа не съм използвал картон, понеже около сградите трябва да има тротоар. А ако бях сложил два картона под сградите, защото паветата щяха да са по-високо,
 щяха да станат много нависоко.

Отново ще представя изграждането в стъпки.

1. Изрежете много внимателно частите за пътя (най добре измерете разстоянията с линия, за да сте сигурни за дължината).
2. След като ги изрежете, отделете отделните части за определената зона, както картона в предишната тема.
3. Уверени, че всичко си пасва на мястото, където ще се залепи, започнете слагането на пътя върху картона.
4. Асфалтовите пътища, чийто номера споменах по-горе, са със залепващо фолио отдолу, затова за нужните материали не съм споменал лепило C-200.

Сега всичко в снимки, като използвам същите стъпки.

Бележка: За отделните етапи ще използвам паважа, въпреки че не съм слагал картон под него.

1. Изрежете много внимателно частите за пътя.
2. След като ги изрежете, отделете отделните части за определената зона, както картона в предишната тема.
Всичко трябва да пасва до милиметър.  :yes:;D


3. Уверени, че всичко си пасва на мястото, където ще се залепи, започнете слагането на пътя върху картона.





(Следва продължение)

« Последна редакция: 25 Юли 2016, 16:28:47 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #27 -: 25 Юли 2016, 23:59:26 »
Тема 4 -продължение

И така, вече достигнахме до последната фаза от направата на пътя. Много се надявам да съм помогнал на някои хора, които тепърва си правят макет.
Не смятам, че съм говорил празни приказки, защото други хобисти може да са на друго мнение, но аз писах това, което аз вече имам като някакъв
опит в сферата на макетирането. Това, което правя е с много любов, и всеки, който се захваща с нещо такова, трябва да притежава това чувство,
за да постигне резултати. Това хоби не е само пилеене на пари, а едно удоволствие, което остава за цял живот. Никога не е късно да се започне
нещо толкова грандиозно, което по някакъв начин те отличава от другите, които после ще си кажат- да той го е направил, той е страхотен.
Това е другата страна на любовта- даваш я за това, което правиш, за да стане прекрасно. Това чувство никой не може да ти го даде- ти сам трябва
да го притежаваш, за да ти помага, а тази помощ е жизнено важна! Така че, правете всичко с едната прекрасна сила- любовта, а след това и амбицията
и труда, без които отново нищо не би се постигнало. Надявам се всички да са съгласни с това, защото със сигурност всички сме го изпитвали.

Сега стига с тези мои мисли и да продължа по темата.
Ще покажа снимки, на които ще видите как вече съм направил пътя и всичко по темата, като цяло.

Преди асфалтът да е сложен:




И след като е сложен:


Както бях обещал в по-горните теми- ето го и прелеза, вече с направения път:


Продължаваме към кръговото:


Както бях казал-  в средата ще има пейки, дървета и фонтан (в средата още нищо не е пипано, но го наредих само да ви покажа
как искам да изглежда)



Ето ги и трамвайните линии, с които брах много ядове, но поне сана:


И един общ изглед:


Благодаря за вниманието!
« Последна редакция: 26 Юли 2016, 00:11:49 от stivi1504 »

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #28 -: 26 Юли 2016, 00:24:04 »
Забравих да направя едно сравнение между преди и сега.

Преди:


Сега:


Преди:


Сега:


Преди:


Сега:



Преди:


Сега:


Преди:


Сега:



stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: Макетът в HO на Станислав Георгиев
« Отговор #29 -: 27 Юли 2016, 10:29:18 »
Малко снимки и от днес.
Както казах, всичко трябва да се развива- точно това, което става с града.
След много мислене, реших и града да свети. Благодарение на Адриан, аз се сдобих със много хубави светещи лампи.
Изглеждат просто страхотно в града, иначе седеше малко празен. но трябва да ги свържа, за да могат да светят, ама
това по-натам. И без това има толкова много работа по градчето. ;D ;D

Сега няколко снимки.