Автор Тема: Светофори по трасето  (Прочетена 9040 пъти)

dimili4

  • Trade Count: (1)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 0
Светофори по трасето
« -: 21 Април 2016, 19:51:10 »
    Започвам най-напред с едно "Здравейте" защото пиша за първи път във форума! Много полезни съвети успях да науча от тука които ми помогнаха да си изградя един не голям макет в НО мащаб. Размера му е 2.60/ 1.55 м. Стигнал съм до момента на разполагане на светофорите по трасето и това ме затруднява. По-скоро не съм сигурен в правилното им разполагане на по-възлови места. Макета ми е на две нива с начална гара, междинна малка гара и една спирка. По-встрани има локомотивно депо и склад с товарна рампа. Та имам въпроси конкретно за макета ми/ не по принцип/ за светофорите. Първо искам да знам какви трябва да са, по скоростна сигнализация или по обикновена? И ако е от двата типа къде какви са? Маневрени светофори за кой участък? Пред входните светофори на началната гара слагат ли се предупредителни? Питам защото тя няма изходни в смисъл, че не се преминава през нея а предупредителните показват и състоянието на изходните. Какво значи четен и нечетен светофор, коловоз? Също така изходните какви трябва да са и къде? Сигурно ще ви затрудни това че не съм номерирал стрелките и коловозите но разбрах, че има правила как се номерират а не искам да ги объркам. Ще бъда благодарен ако някой на самата схема разположи светофорите като се покаже и разположението на светлините на табелите. В интерес на истината мога да сложа да мигат из трасето някакви зелени, жълти, червени светлини но това не ме удовлетворява. :nono:Надявам се да не отнеме много време на някой, който и на сън да го питаш ще каже и покаже как се поставят светофорите на схемата която съм качил тука. Самата схема е максимално изчистена и ако има възможност на нея да се покаже разполагането ще е удобно за мене. Предварително благодаря за евентуалната отзивчивост! :thank_you:
http://dimili4.snimka.bg/hobby/snimki.906953.36845765

EDIT: Линка е редактиран.
« Последна редакция: 21 Април 2016, 20:48:50 от BaHkaTa »

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: Светофори по трасето
« Отговор #1 -: 21 Април 2016, 19:58:47 »
 :hi: Поздравления за мащабния (първи) въпрос!
Сигналите са различни за различните държави, предполагам става въпрос за България?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Светофори по трасето
« Отговор #2 -: 21 Април 2016, 20:58:09 »
Ако мислиш на такъв малък макет да направиш всички реални сигнализации, ще се вкараш в такова безсмислено приключение, че ще ти се отще всякакво управление и каране на влакове... Изобщо няма да можеш да управляваш влаковете, а само ще гледаш къде какви сигнали има... А за да бъде всичко наистина рИално, трябва да направиш доста сложна, скъпа и трудоемка автоматизация, с която дали ще се справиш?  :drinks:

dimili4

  • Trade Count: (1)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 0
Re: Светофори по трасето
« Отговор #3 -: 21 Април 2016, 21:26:29 »
Да, за сигнализацията в България става въпрос. Best Ripper, съгласен съм с тебе, че не е необходимо да се монтират реално всички светофори на този макет, не смятам и да го правя. Искам да знам по наредбата за светофорната сигнализация на ТОЗИ макет кои къде се разполагат. Питам защото управлението на подвижния състав в голямата си част ще става по маршрути и ще преценя кои да сложа..

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Светофори по трасето
« Отговор #4 -: 22 Април 2016, 07:50:48 »
Като цяло искаш да разположиш светофориет по "правилата", ама трасето ти не е по правилата.

Освен това и на скицата, и в текста ти има неща, които са далече от разбирането за "правилно" организация на жп движение, съответно трудно ще ти отговорим как да слижиш светофори на спирка, кое е междинна гара и т.н. Потърси из нета, лесно се намира, правила за движението на влаковете - кое как се прави и какво означава.

Разгледай и някои от темите във форума, напр. за релсовите вериги на TANO, както и за макета му.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Светофори по трасето
« Отговор #5 -: 22 Април 2016, 14:20:17 »
Тук бях описал съвсем на кратко принципите на сигнализацията
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4293.msg90327.html#msg90327

dimili4

  • Trade Count: (1)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 0
Re: Светофори по трасето
« Отговор #6 -: 22 Април 2016, 22:23:42 »
  Благодаря! Разбрах!