Автор Тема: Съвети за макет  (Прочетена 19619 пъти)

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Съвети за макет
« -: 30 Май 2016, 22:48:26 »
Здравейте! Като всеки моделист реших, че е крайно време да пристъпя към създаване на трасе. Установих, че изграждането на релсовата фигура е може би най-важната част от създаването на макет. Разработих различни варианти /за островен макет, за модулен макет, съответно със затворено и отворено коловозно развитие/ като в хода на работа възникнаха проблеми. Първият - това е избраният от мен мащаб - Н0. Избрах този мащаб, защото предлага най-много подвижен състав на предпочитаната от мен жп администрация - БДЖ, а и детайлът е мн. добър. Но дотук с плюсовете. Оказа се, че дължината на една композиция в посочения мащаб, включваща локомотив и 3 /четириосни/ пътнически вагона е приблизително 1,15 м., а при 4 такива вагона - 1,45 м.! Съответно дължината на разменните коловози достига внушителните 1,55 / 1,85 м.  :wacko: От тук и вторият проблем -  големината на помещението, с което разполагам - 3,7 м. х 2,60 м., ще се окаже недостатъчна за осъществяването на идеите, които имах. На практика това означава само гарови коловози с къси междугарови участъци.
Та в тази връзка, ще се радвам да ми дадете всякакви съвети с какъв тип макет да се захвана /модулен или островен/, как да го разположа, с какъв тип коловозно развитие /отворено, затворено, смесено/, съобразно размерите на помещението, с което разполагам, както и примерни схеми за това.  :thank_you:
« Последна редакция: 01 Юни 2016, 01:58:25 от pavlinbg »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Съвети за макет
« Отговор #1 -: 31 Май 2016, 02:04:38 »
Здравей,
Почти същите размери има и моята стая- 390х270 см. Направих макета  да обикаля по четирите стени на стаята върху плотове с ширина 33 см в гарата и градската част и 12 см в междугарието.
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2315.0.html
Това е темата, прегледай я цялата, там съм сложил и чертежи на трасето, както и целия процес на изработката. Успех

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #2 -: 01 Юни 2016, 01:47:59 »
Благодаря за линка! Макетът ти е страхотен, а решенията - революционни  :hi:
Принципно и аз съм се насочил към вариант за трасе следващо стените на стаята, което обаче да бъде изградено от модули

http://media.snimka.bg/s1/5383/037009132.jpg?r=0

Освен това, съм разработил и вариант за островен макет, със затворено коловозно развитие:

http://media.snimka.bg/s1/5383/037009133.jpg?r=0

Въпросът е кой в крайна сметка е по-добрият вариант и може ли да се подобри нещо в схемите ? Приемам всякакви критики и идеи за подобрения !
« Последна редакция: 01 Юни 2016, 02:46:15 от pavlinbg »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Съвети за макет
« Отговор #3 -: 01 Юни 2016, 09:05:33 »
За първия вариант пробвай да изнесеш стрелките в завоя. Виждат ми се къси коловозите.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Съвети за макет
« Отговор #4 -: 01 Юни 2016, 11:05:38 »
За втория вариант - обърни двойката стрелки долу вдясно - две десни вместо две леви.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Съвети за макет
« Отговор #5 -: 01 Юни 2016, 12:28:30 »
Затворен кръг е по добър вариант.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #6 -: 01 Юни 2016, 12:44:30 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=4868.msg104538#msg104538 date=1464773310
Затворен кръг е по добър вариант.

Ако имаш предвид първия вариант - това празно пространство /долу в дясно/ го оставих, тъй като там е вратата на стаята. Затова овалът не е затворен.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Съвети за макет
« Отговор #7 -: 01 Юни 2016, 16:49:32 »
Здравей!
Поздрав за избора ти на НО мащаб!
Лично на мен, повече ми допада първият вариант. Гарите са с опростени,изчистени ... Може би е по-добре, средното разклонение да ти започва от някоя от гарите, а не така в междугарието. Също така е важно и на кой релсов материал ще се спреш. Лично аз препоръчвам Tillig HO Elite! Но, ако се спреш на него, няма тройна стрелка (както на горната гърловина вдясно).
Ако се спреш все пак на вторият вариант, смени стрелките ( по съвет на Best Ripper ). Също така и на горната гара, на лявата или дясната гърловина смени/обърни стрелките, за да може карайки влака във вътрешния кръг по посока обратна на часовника, да можеш да преминеш във външният кръг.  :)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвети за макет
« Отговор #8 -: 01 Юни 2016, 18:04:59 »
Цитат на: gregary link=topic=4868.msg104542#msg104542 date=1464788972
... Лично аз препоръчвам Tillig HO Elite! Но, ако се спреш на него, няма тройна стрелка (както на горната гърловина вдясно). ...
Гюнтер Велер (http://www.g-weller.de/) използва същата основа (Pilz) и същия профил като при Tillig H0 Elite
и продукцията му е много добро допълнение като асортимент. Реално релсовият му път е 1:1 с този на Tillig.
Има много модели английски, тройни стрелки и такива в крива, които липсват при Tillig, както и много други
интересни неща - например няколко вида уникални бретели. Предлага ги както като готови изделия,така и
като китове, т.е. за собствено сглобяване, също така могат да се купят и само траверсните скари (виж сайта).
Единственият проблем при него е, че няма пейпал...
« Последна редакция: 01 Юни 2016, 19:09:39 от widowmaker »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #9 -: 01 Юни 2016, 20:39:51 »
Цитат на: gregary link=topic=4868.msg104542#msg104542 date=1464788972
Може би е по-добре, средното разклонение да ти започва от някоя от гарите, а не така в междугарието.

Да, и аз си го мисля това  :unsure:, но в случая идеята ми е въпросното разклонение да служи като малка разменна гара или спирка, която да разположа в горния ляв ъгъл /с цел пестене на пространство/  :scratch_ones_head:
« Последна редакция: 01 Юни 2016, 21:05:27 от pavlinbg »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #10 -: 01 Юни 2016, 21:02:47 »
Цитат на: gregary link=topic=4868.msg104542#msg104542 date=1464788972
Здравей!
Също така е важно и на кой релсов материал ще се спреш. Лично аз препоръчвам Tillig HO Elite! Но, ако се спреш на него, няма тройна стрелка (както на горната гърловина вдясно).

Да, посочената релсова система е страхотна  :clapping:, защото предоставя стрелки с различен ъгъл на отклонение / по-малък от 15 градуса/, респ. различна дължина, което внася голямо разнообразие в движението. Но същата не се продава /предлага/ в България, а и считам, че е по-подходяща за големи помещения и клубни условия.
Аз използвам при чертането Piko A - track system  :)

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #11 -: 01 Юни 2016, 21:04:01 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=4868.msg104537#msg104537 date=1464768338
За втория вариант - обърни двойката стрелки долу вдясно - две десни вместо две леви.

Съгласен  :ok:

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #12 -: 01 Юни 2016, 21:26:11 »
Цитат на: pavel75 link=topic=4868.msg104533#msg104533 date=1464761133
За първия вариант пробвай да изнесеш стрелките в завоя. Виждат ми се къси коловозите.

Това е "болната ми тема" - дължината на коловозите  :) . Принципно коловозите съм ги разчел за един локомотив и три четириосни пътнически вагона = 1,14 метра /приблизително/, като добавя още 40 см. /за сигурност при разминаване и видимост към светофорите/ се получава, че коловозът трябва да има полезна дължина минимум 1,54 метра  :wacko: Мислех си, че такава дължина ще постигна без да изтеглям стрелките в кривата, но явно наистина съм на ръба /според програмата, която ползвам за чертане SCARM, при първия вариант дължината на коловозите на началната и крайна гара е около 1,5 метра, но не повече/. Ще пробвам да ги изтегля в кривата, но тук може би ще имам проблем с оформянето на пероните. То не е една беля - и там трябва да се съобразявам с минимална ширина  :scratch_ones_head:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Съвети за макет
« Отговор #13 -: 01 Юни 2016, 21:59:03 »
Цитат на: pavlinbg link=topic=4868.msg104545#msg104545 date=1464804167
Да, посочената релсова система е страхотна  :clapping:, защото предоставя стрелки с различен ъгъл на отклонение / по-малък от 15 градуса/, респ. различна дължина, което внася голямо разнообразие в движението. Но същата не се продава /предлага/ в България, а и считам, че е по-подходяща за големи помещения и клубни условия...
При почти всички търговци в Бг можеш да си поръчаш релси на Тилиг.
Не съм съгласен, че е подходяща само за големи помещения и клубни
условия, система като всяка друга е и има също толкова малки радиуси.
Уникалното при нея е това, че релсовият профил е направен от месинг,
което я прави релсовата система с пъти по добро токоснемане от всяка
друга правотокова, за сплавта на Пико просто няма смисъл да говорим,
една от тия с най лошо токоснемане е...

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Съвети за макет
« Отговор #14 -: 01 Юни 2016, 22:40:46 »
Цитат на: widowmaker link=topic=4868.msg104548#msg104548 date=1464807543
При почти всички търговци в Бг можеш да си поръчаш релси на Тилиг.
Не съм съгласен, че е подходяща само за големи помещения и клубни
условия, система като всяка друга е и има също толкова малки радиуси.
Уникалното при нея е това, че релсовият профил е направен от месинг,
което я прави релсовата система с пъти по добро токоснемане от всяка
друга правотокова, за сплавта на Пико просто няма смисъл да говорим,
една от тия с най лошо токоснемане е...

Тъй като не съм от София, следя какво се предлага в БГ само в българските сайтове. Направи ми впечатление, че в БГ сайт се предлагат всички релси на Piko, а на Tillig само някои. Възможно е да не съм видял нещо, или пък да се предлагат само след предварителна поръчка. Ако можеш дай ми повече информация или линк, къде се предлагат.
Като писах, че е подходяща за клубни условия имах предвид, че стрелките с по-малки ъгли /под 15 градуса/ и по-голяма дължина, предполагат и по-дълги коловози.
Инъче,  не знаех това за месинга, респ. за Piko, и със сигурност ще преначертая плана и за Tillig  :-)