Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Похвалете се с вашия макет | Show us Your layout

НПМ за МТУ

(1/36) > >>

TANO:
Луд умора нема! Само се поти.
Аз щото ми е малко един макет, та реших да си скова и едно малко макетче. Всъщност идеята за това е поне на 17 години, сега просто ми се отвори парашута да я реализирам. За какво става въпрос – още със започването на големия макет в мозъчната ми кухина се въртеше идея за малко макетче за двете ми N-ски композиции. Само, че да правиш макет си е достатъчно трудоемко, времеемко, финансоемко и местоемко. Аз вече имам един, пък и като имам само две композиции в N, някакси ми беше трудно да си помисля, че някога ще реализирам тази моя мечта. Всичко се промени преди две години с появата на тия пусти дековилки. Вярно, че са друг мащаб, но пък са на същото междурелсие. И изведнъж композициите кандидатстващи за собствен макет от две станаха пет (абе те вече са седем, ама това е друга тема ;D). Сещате се обаче, че съвместяването на два мащаба в един макет изисква и известни компромиси в изпълнението на детайлите. Или по точно – ясно е, че много детайли направо ще липсват. Бързо се примирих с това и нахвърлях в главата си план какво да правя и какво да пропусна. След това предстоеше най трудното – разрешение за строеж от шефа в къщи. Подхвърлих на булката новината, че ще си правя макетче, и след като два-три дена не получих възражения от вида „Е са па и това ли?!” , „Ти си луд!” , „В никакъв случай!” и прочее, реших, че това може да се приеме за официално разрешение. И така от началото на Май 2015 г. може да се каже, че строя втори макет. Лошото е, че върви много бавно, и в момента съм още далече от пускането му в действие. Решавам обаче лека- полека да започна с представянето му. :hi:

TANO:

Та – понеже е втори макет, и понеже в N са само две композиции (е добре де, вече са три), и понеже в НОе са три композиции (и тука станаха четири), и няма изгледи колекцията да се разраства повече(да-да) е ясно, че ми трябва нещо простичко и малко. Една гаричка с три коловоза и толкоз. Няма депа, разтоварища, клонове и прочее. Фигурата обаче ще ме прощавате, ама е същата като на големия макет. Не, че е върха, но поне се е доказала с функционалността си. Ще ми върши работа, пък и нека да осведомя някои – изобщо не ми е омръзнала. Единственото, което вече ми е писнало е да чистя макета от прах. Сега ще си имам и втори такъв, но този през 95% от годината ще стои разглобен върху гардероба и увит с найлон. Така, че чистенето му ще е понякога. Ще го сглобявам в хола 1-2 пъти годишно за по седмица- две (или колкото ме изтърпят в къщи) и това е.
 Сега малко тактико-технически данни. Два симетрични, но еднакви по размер дървени модула с обща дължина 3200 мм. , ширина 400 мм. и в двата края при завоите – 600 мм. Гара с три коловоза и дължина м/у първите входни стрелки от 1600 мм. Така излиза, че малкото макетче във всички размери е по голямо от големия макет с неговите 5200 мм дължина и гара 2900 мм. След съответното премащабиране, разбира се.
Във вариант N. Светофори по скоростната сигнализация и имитация на СОА-1. Управление със същия тип централизация – Н-68, но в опростен мини вариант. Комплект къщурки и перони, доста от които си направих сам. Знаете ги от темата за симоната. И започваме с компромисите – няма да има кабелни канали, разпределителни кутии, трансформаторни кутии, табели и прочее железничарски украшения  покрай трасето. Някои от тия чучавки още ги няма и на големия макет, но там поне са с тенденция някога да ги проима. Тук -твърдо нье. Още – при това приемно здание с магазия, първи коловоз би трябвало да е неприемно-отправен. При мен ще е. И не на последно място – релси Тилиг НОе. Ето и две картинки на СКАРМ.



Вариант НО. Подвариант дековилки. Управлението пак е със същата инсталация, но няма светофори. Ще има само два еднокрилни входни семафора, топузи на стрелките и евентуално, ако успея да си ги направя – имитация на два ръчага за семафорите. И съответно -  комплект НО къщурки. Сега компромисите. Двата еднокрилни входни семафора са първия. Баща ми не помни да е виждал семафори по дековилката, при мен ще има. Няма да го има и управлението им с теловете, стойките им, роляците и редуктивите.  Самото коловозно развитие на гарата – според спомените на баща ми  почти всички дековилни гари са били с по три коловоза, като главният (правият) коловоз е бил този до гарата (първи коловоз). При мен първи коловоз е отклонителен. И релсите продължават да са компромис. При този мащаб междурелсието би трябвало да е 7,5 мм. Минитрейнс са го направили 9 мм. за да се ползват N-НОе релси.



Подвариант истинско НОе. Тук вече двата входни семафора си идват на мястото. На място вече са и релсите. За разнообразие съм подготвил втори комплект НО сгради, почти идентични с тези във вариант N. Тук проблемът  е подвижния състав. Купих си едно влакче на Роко в мащаб НОе, но то си е типично немско. Друго ще е по линията да забръмчи нещо нашенско, но …Кой знае, един ден може и това да доживея. Пък и да не доживея, нали все за нещо трябва да си мечтая. Иначе от скука ще вземе да ми скимне да правя трети макет.
Време е вече да разшифровам и заглавието на темата. Няма как да имам претенции за пълна достоверност при всичките тия компромиси, пък и макетчето ще функционира 15-20 дни в годината и не си заслужава да го изпипвам до крайност. Затова реших да е НПМ за МТУ.

Непретенциозно Прибираемо Макетче за Мимолетни Теснолинейни Удоволствия.

mitko0888:
Явно сериозно си решил тази стъпка. Все пак да споделя - моето трасе първо беше разглобяемо от 4 части - 110 х 60 см. След това стана разглобяемо на две части. Докато не го направих едно цяло - все имаше ядове с него. Не можах да направя напасването на краищата на релсте, винаги нещо се чупеше при прибирането на сградите (които и до сега са само три - четири), чупене на огради и други детайли, пък въобще не съм стигнал до дървета и други. Всяко сглобяване и разглобяване беше истинска мъка и добре че навреме го изоставих. Сега е прибираем и се прибира и спуска действително за секунди - откачам само четирите кабела и го вдигам. Разбира се след като съм прибрал влаковете. Пускането в действие е закане на същите тези четири кабела за пулта. Дано да си го измислил това разглобяване и да ти се получи. Успех и ще следя какво сте получава (ако пишеш де).

Mixy:
На прима виста изглежда много добре  :)  И да знаеш - 3,20 на 0,60 хич не е малко. Доколкото разбирам, сградите няма да ги лепиш, а ще ги поставяш свободно в зависимост от мащаба, който караш в момента?

TANO:
Естествено, че няма да ги лепя. Нали трябва да се сменяват. Така, че счупени огради не очаквам. Ми то и на големия макет всичко се маха. Как иначе да го бърша от прах? И той се разглобява по същия начин. Преди 3 год. като го разкатанчих целия при ремонта на стаята, нищо лошо не му се случи. Мисля, че и с тоя няма да имам ядове, но ще видим. Ще докладвам ако има проблеми. :hi:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия