Автор Тема: НПМ за МТУ  (Прочетена 56771 пъти)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #105 -: 26 Септември 2018, 22:08:14 »
Нещо му отворихме работа на Прекото*, включително и аз, за което сори. Дано бързо възстанови движението.


Да си дойда на темата. Вече е под пара:














Бакелит или месинг, крилце или кълка, гроздова или сливова - как да отговори човек на такъв въпрос без да възникне спор? Мене ми се ще и от двете и то по много, ама нанайси!

*Много ще се зарадвам някой друг да разясни тая дума.


jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #106 -: 26 Септември 2018, 23:14:13 »
 :hi: :hi: :hi: :hi: :good: :good: :good: :good: :good:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #107 -: 27 Септември 2018, 18:43:07 »
Моделите произведени в Швейцария не са болни от цинкова чума. Освен това мисля, че отливките не са от цинк. А ако моделът е болен от цинкова чума няма значение на колко години е и дали е боядисан или не, той пак ще умре. Резултатът, с който ни радваш е чудесен. Личи си майсторлъкът и отношението към детайла. :good:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #108 -: 27 Септември 2018, 19:25:04 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=4884.msg112866#msg112866 date=1538062987
Моделите произведени в Швейцария

Абе тука нещо не се връзва. На кутиите и на двете машини пише
Stuttgarter str.59
7336 Uhingen
И като бръкнеш в Гуглемапса, намираш градче в Германия до Щутгарт, в което на посочения адрес има сграда с надпис в/у нея ВЕМО. Та последно ВЕМО швейцарци ли са, и това да им е някакъв филиал у немско? На упътването пише, че частите са от бял метал(квото и да значи това). Още като ги хванеш си личи, че не са чумави и всичко им е наред. Преди години ми бяха подарили един античен лилипутест електровоз, на който талигите му бяха метални, но пипнеш ли ги се ронеха  като пясък. Иначе сглобяването на едно такова чудо е колкото пипкаво, толкова и удоволствие. И благодАрим за хвалбите! :hi:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #109 -: 27 Септември 2018, 19:34:23 »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #110 -: 27 Септември 2018, 21:14:30 »
Имам Бемо. Запалих се по тях още преди 25 години, когато се появиха в Лего магазина на Витошка и Солунска. Само че бяха извънредно скъпи и много бързо спряха да ги продават, просто изчезнаха. Адриан ми се оплака, че тогава нямал пари да си купи, тръгнал малко по турнета в чужбина, тъкмо изкарал, но като се върнал, вече въпросната витрина на Бемо я нямало. Мога да го потвърдя, понеже наистина няма и два месеца след като се появиха, ги махнаха оттам. Същото се отнася, между другото, и за витрината на Пико малко по-нагоре, в магазина на Сони.

Та от това Bemo, което имам, съм доволен, превъзходна детайлизация (е, разбира се, не може да се сравнява с едрите мащаби), има и метални, и пластмасови части, но имам спомен, че скоро колега се оплака, май беше Живко, чe най-новото производство са го развалили тотално.

Ето това имах предвид: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4.msg106318.html#msg106318
« Последна редакция: 27 Септември 2018, 21:19:35 от IKAR »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #111 -: 27 Септември 2018, 21:18:44 »
И колеги немци, се оплакват, че голяма част от новото производство е със силно занижено качество. Това от форумите за теснопътни железници на немски език.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #112 -: 27 Септември 2018, 21:24:27 »
Като се има предвид къде ги правят.....Даже вече и месингобутика е там....В тубата има филмче как в някакво тотално занемарено помещенийце жълтьовци с дебели ватенки сглобяват швейцарски електрически локомотиви Kiss. За КМ-1 също има даже официално филмче за фабриката, където Ли Дзян Дзън си говори с немския възложител, а другите жълтурковци работят. А говорим за цени от порядъка на 2-3 хил. евро, че и по-нагоре.....
« Последна редакция: 27 Септември 2018, 21:34:31 от IKAR »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #113 -: 28 Септември 2018, 13:30:04 »
Това, което се отнася до швейцарците е валидно и за немците. В случая не е толкова важно дали са едните или другите при тях леярското майсторство е на високо професионално ниво и няма как да се появи такъв проблем. Основната причина поради която възниква цинковата чума е замяната на скъпи легиращи съставки с евтини, което довежда до необратими напрежения в кристалната решетка и води до физическото разрушаване на продукта. Най - вече проблемът се появява, ако модела е изложен на въздействието на ниски температури. Това се набллюдава особено често при детайли от късния Съветски съюз и ранната Русия, където беше силно развито гаражното производство на модели, с всички произтичащи от това последици. Аз съм се сблъсквал с проблема многократно и като продавач и като куповач. Същото важи и за братски Китай, където както каза и Икар производителите на масова продукция изнесоха производството си. Най - често съм виждал поразени модели на Брава. Под названието бял метал различните производители на бутикови модели обединяват група сплави, за които най - типичното свойство е нискотемпературното леене. Такива са тъй наречените Пьотър, Зилка и др. Моделбанмануфактур Кротендорф обаче лее сплав близка по състав до месинга, но със светло сив цвят. Важното за тези метали е, че не могат да се запояват, имат известна пластичност, но и бързо се чупят при по - силно напрежение.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #114 -: 28 Септември 2018, 13:39:29 »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #115 -: 28 Септември 2018, 13:48:47 »
http://scaletrainsclub.com/board/download/file.php?id=151311&mode=view  А ето как решават проблема с рамите на Пересвет руските колеги .

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #116 -: 28 Септември 2018, 14:50:30 »
Ще допълня нещо към хубавите неща казани от Краси. Белият метал може да се пои, НООО доста трудно. Преди време FOHRMANNWERKZEUGE предлагаха  паста с температура на топене 150-160 градуса по Целзий.
Обаче разликата с температурата на топене на белия метал остава 10 до максимум 20 градуса и тук се крие голямата опасност за запояваните части.
Iain Rice даже написа 64 странична книга за сглобяване на модели от бял метал.
При англичаните това си е традиция, да лепят или поят китове от бял метал...

През деветдесетте години даже си играехме да експериментираме бял метал върху месинг и обратно...
« Последна редакция: 28 Септември 2018, 14:53:45 от Boris 2-12-4 »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #117 -: 28 Септември 2018, 15:31:42 »
Между другото, белият метал на англичаните е по - различен от този на германците. По - твърдичък, по - лесно се обработва. Аз наскоро се запознах с него и съм приятно изненадан. Няма да рискувам да го запоявам, въпреки че имам хубава поилна станция, . При мен също ще се наложи да се лепи месинг върху бял метал, но аз лично мисля да го лепя с лак.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #118 -: 28 Септември 2018, 15:35:19 »
Е, при мен щом за 38 години стоене в пликчетата панелите не са се нацепили така значи им няма нищо, ама знае ли се. Боре, според мен няма нужда да си играем на руска рулетка със запояването. Лепиш две стени със секундно лепило, колкото да стоят една в друга и после пълниш ъгъла отвътре с течен метал на Бизон(както ти ме посъветва миналата година). Така ги правих и двете и бас държа, че няма да мръднат. Но може да се разберем следното – след още 38 години ще ги погледна и ще пиша дали им има нещо. Вие само стойте на линия.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #119 -: 28 Септември 2018, 16:20:36 »
Нищо няма да им има. Само по - хубави ще стават. :clapping: Само исках да попитам с каква боя ги боядисваш? Може ивече да си казал, ама аз не съм видял.