Автор Тема: НПМ за МТУ  (Прочетена 56072 пъти)

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 530
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #120 -: 28 Септември 2018, 16:40:08 »
Яко! Много професионално стана! Хвала Ви! Средата на октомври ще идвам в София. Да се надявам,че ще си видим на по-бира и прочиеееее :drinks: :drinks: :drinks:

Тези неща може ли на лична да си ги обсъждате!

Dispatcher
« Последна редакция: 28 Септември 2018, 16:42:34 от Dispatcher »

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #121 -: 28 Септември 2018, 17:44:50 »
Хах, че може ли един толкова фундаментално важен въпрос като виждането на по бира да бъде обсъждан така дискретно? :)

Само да допълня за запояването - в по големите мащаби може и да става, но тук като затвориш първите три стени, за четвъртата и покрива просто физически няма как да бръкнеш вътре с поялника, много е тесничко. Само лепене му е майката.
Боичките са Ревел 330 сатенмат червено, 302 сатенмат черно и отдолу в ролята на грунд играе Хумброл 40 емайллак сиво. Пръскам с това
https://hobbyland.bg/vsichko-za-modelista/aerografi-i-kameri/aerografi-i-kompresori/hs-08ac-sk-haosheng-airbrush-compressor-kit-hs08ac-sk.html

Върши работа.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #122 -: 28 Септември 2018, 17:48:15 »
Ревелските боички - акрилни ли са или емайл?

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #123 -: 06 Януари 2019, 22:08:46 »
За много години!

Нещо бавно ми върви работата, но все пак е напредък. Един месец за релеф и обличане с фолио – ми това се получи:







Не знам като как ви изглежда, но на тия размери, с това коловозно развитие, и с тия три варианта и мащаби едва ли може да се измисли нещо кой знае колко по добро. Сега тепърва започвам другия модул, и чак тогава ще хващам лопатата да садя трева и дървета. Значи сезон III няма да е скоро. От друга страна пък за какво да бързам толкова – когато стане, тогава. Я наздраве! :drinks:


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #124 -: 10 Януари 2019, 09:31:34 »

Свиркайте, ако ставам досаден




 ;D

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #125 -: 08 Февруари 2019, 20:26:03 »
Още една крачка напред:






TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #126 -: 09 Февруари 2019, 20:11:35 »
Ще имате ли нещо против да метна и тия картинки?







bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #127 -: 10 Февруари 2019, 18:23:08 »
Интересно ми стана колко време отнема пълното проиграване в един от мащабите? Композиране на влак, нареждането на маршрутите, сигналите и т.н.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #128 -: 11 Февруари 2019, 12:09:40 »
Цитат на: bazitov link=topic=4884.msg114510#msg114510 date=1549815788
Интересно ми стана колко време отнема пълното проиграване в един от мащабите? Композиране на влак, нареждането на маршрутите, сигналите и т.н.

Много труден въпрос. Никога не ми е идвало наум да меря за колко време връткам някое влакче по макета, или пък за колко време става някаква маневра. Зависи от много неща. Зависи какво си си сипал от едната страна на пулта, което е в пряка зависимост с това какво си си сложил за мезе от другата страна на пулта, зависи дали домашните са те оставили на мира да си гледаш кефа, зависи колко „важна” маневра правиш, зависи от коловозното ти развитие и това какво те кефи – влак ли да въртиш, маневра ли да правиш, колко композиции имаш и можеш да сменяш като се наиграеш с някоя. Пък и ако питаш конкретно за това макетче, то поначало не е замислено за кой знае какви сложни движения – просто си връткам 10-тината композицийки на него и толкова. Като се наиграя за месец-два и го прибирам. Не мога да ти дам по точен отговор.

А ако питаш за сглобяване или за колко време ще сменя един мащаб с друг - пак не съм мерил, но мога да ти отговоря приблизително. Час, час и половина за цялостно сглобяване/разглобяване и 15 - 20 минути за пренареждане на мащаб. :hi: :drinks:

bazitov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 295
  • Рейтинг: 93
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #129 -: 11 Февруари 2019, 12:49:37 »
Замислил съм съвсем прост макет в няколко модула (общо 1.5м), буквално 3 стрелки покрай една фабрика за гипс. По-скоро ще спадне в раздел диорама, с възможност за разглабяне.
Та от там въпросът ми беше ако се спазват по-стриктно правилата за движение - управление на сигнали, взимане разрешение за маневра (ще трябва да се навлиза в глания път), изчакване на пътническите композиции преди да продължи маневрата и т.н. дали ще мога да си го направя по-интересно.  :hi:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #130 -: 11 Февруари 2019, 13:52:55 »
Хм, тая маневра трябва да я правиш бързо, докато не е стегнал гипса. :yes:
По принцип като има фабрика някъде, рядко се излиза направо на  главния път. От фабриката влизаш с маневрата на странични коловози и оставяш пълните вагони. После идва локалния влак, взима пълните вагони, оставя празни на тяхно място, които ти връщаш във фабриката с маневрата и т.н.  Ако мислиш да произвеждаш много гипс, трябва да направиш буферна гара – два-три коловоза, които не са съоръжени с автоматика. Там заводската маневра оставя композицията с готовата продукция и се прибира в завода, пък ти с гаровата маневра си взимаш вагоните оттам. Естествено на макет едва ли ще имаш място за такива глезотийки, ще трябва опростяване на движението.
Ей, връщаш ме години назад, когато имаше товари и живот по жп-то. В Елин Пелин буферна гара откъм Верила, от другата страна отделни приемни маневрени коловози откъм ЗОМ-а и Изида , гаровата маневра едвам смогваше да издърпа всичко навреме за локалните влакове. Навсякъде имаше маневрена работа. Ама това е друга приказка. Дерзай с твоята диорамка. Важното е да ти доставя удоволствие и докато я правиш, и като си играеш с нея. Какво значение има за колко време правиш маневрата –трябва да успееш  докато си пиеш или кафето или нещо друго. Другото е здраве!

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #131 -: 12 Април 2020, 10:30:59 »
Казват, много ефикасно средство за борба против вируса било, да се хванеш да си чоплиш по хобито. Като гледам как опустяха улиците напоследък, и то по цял свят, стигам до извода, че доста народ в момента си седи в къщи и си довършва теснолинейните жп макети. Включително и аз.  :yes:
Малко предистория - почти случайно се получи това, че една от малките витрини можеше да се направи с 4 реда. Това предизвика събирането на още една ретро товарна композиция в N, и четвъртия ред вече е в експлоатация.





Така се получава, че варианта в N може да се раздели на два отделни подварианта – един сравнително съвременен с дизелова тяга, светофори и съответните автомобили, и ретровариант с парна тяга, стари вагони, семафори и ретроавтомобили.




Двата варианта в Н0 (дековилки и 750 мм теснолинейка) се знаят отпреди – семафори и ретроавтомобили:




Подготвил съм и комплект фигури в двата размера:



Така оставаше  само озеленяването. Ми нещо такова се получи:















От релефа съм доволен как стана, самото озеленяване не, че е лошо, но сигурно може и по добре. Аз обаче толкова си мога. Все пак се надявам боя да ми се размине. Щото мисля, че може да мине за сравнително сполучливо.

 Навремето баба ми казваше,че работата по един макет никога не свършва. Аз обаче съм чувал, че всяко правило си има изключение. Важи и за това макетче – повече не смятам да пипам нищо по него. Тепърва предстои сезон III, но има проблем – хем трябва да стоим с маски, хем с бири в ръка. Не ми увира главата как да ги съчетая тия две заповеди, но въпреки това статистически погледнато мога да обявя проекта НПМ за МТУ за окончателно завършен.
Наздраве значи! :drinks:



mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #132 -: 12 Април 2020, 11:00:53 »
Аз ако съм на твое място, ще взема да преработя малко макетчето. Като излизам от гарата вдясно, на изток, няма да минавам под моста, а ще направя първо дясна крива и след това изкачването обратно на часовника. Като се кача на горния етаж ще сложа още идин коловоз, горе да стане втора гара, а не спирка. Ако са ти много наблизо, може да врътнеш една спирала. И да си направиш автоматизация да пуска един влак надясно, един - наляво, в новата горна гара да се изчакват и разминават. И да си седиш с маската и да си цедиш бирата и да си ги гледаш как си обикалят ....

Честито!


TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #133 -: 12 Април 2020, 12:16:03 »
Имаше една поговорка – макетиста скача според тоягата( или как беше там?). С годините съм мислил какви ли не схеми на макети, но всички изискват тройно повече място, каквото аз нямам. А за мястото, което имам -  не ми се обяснява защо не може, или не искам да сбутвам още полу- гари, спирали и тям подобни, каквито предлагаш. Това е защото съм си въобразил, че поназнайвам нещо от железници и искам това което правя на макет да пресъздава колкото се може повече елементи от една истинска железница. На тази площ има място само за една гара – такава, каквато трябва да бъде, за да прилича на гара. Каквото и друго да се опитам да набутам в тая фигура, ще трябва да отнема от елементите на въпросната гара, а нямам никакво желание, не искам. Което значи, че за съжаление трябва да забравя за всички други десни криви с изкачване обратно на часовника и т.н. и т.н.  Приел съм, че това ми е достатъчно като фигура и може би съм на прав път. Щото макар и с някои недостатъци въпросната фигура ми предостави възможност да имам вече 2 макета, които функционират на пълни обороти и ми доставят удоволствие.  Нищо, че е сравнително простичка и не мога да разминавам влаци.  А дали пък оплитането в спирали и гари за разминаване не е причината  толкова хора само да си мечтаят за макет и да не могат нищо да направят досега?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: НПМ за МТУ
« Отговор #134 -: 12 Април 2020, 13:54:08 »
Макетчето е много хубаво, но няма как да го разгледам в едър план.
Като чукна на жълтата лента за по-големи снимки, те направо се свалят в компа ми.
Само аз ли имам този проблем?

То нямам нищо против да ги сваля за да ги разгледам, ама се учудих линка ли не е у ред или мойто ...тВ?
« Последна редакция: 12 Април 2020, 13:56:43 от pach »