Автор Тема: Софтуер за каталогизиране и инвентаризиране на колекции и принадлежности  (Прочетена 15150 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Не съм сигурен, дали това е най-подходящият раздел за такова питане, но от известно време си мисля да го пусна за коментиране. Та въпросът ми е:

Ползвате ли някакъв софтуер за каталогизиране и инвентаризиране на колекцията и принадлежностите си от ЖП модели и аксесоари? Ако да, какъв?

Досега не съм се интересувал от такива решения, но моментът май назрява и се чудя, има ли добро готово решение или пак ще трябва сам да си го пиша  :spiteful:

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Микси, не съм сигурен, че за това изобщо е нужен софтуер. Аз например помня 99% от нещата си, както и кога и откъде съм ги купил. При това става въпрос за събития отпреди 25-30 години. Но зависи. При мен може би е малко особено. Още от 4-годишен съм забелязал, че като си извърна рязко главата, вътре нещо ми хлопа. И едва в зряла възраст разбрах какво ми е като ме снимаха:


Става въпрос за едно рядко заболяване с латинското наименование maniakalno udovolstvie ot vsiakakvi vlakove. Лошото е, че при мен е в много напреднала фаза. Докторите казаха, че ако ми изрежат това образувание, главата ми ще остане съвсем празна. И няма да мога дори равновесие да пазя с нея. Та така ще си я карам докато съм жив. Приеми, че това е моят софтуер за каталогизиране на колекцията.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Брей, сега да не се окаже, че това е заразно и че и другите са като теб, а само аз не си знам какво имам по шкафовете и не помня кога и от къде е взето...  :no:  :blush2:  :unsure:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
    Преди време бях попадал на лични каталози на колекции на двама немци, ама не ги помня кои точно бяха. Спомням си само, че единият го беше направил в Excel-ска таблица - пригодена според неговите виждания и нужди, а другият го беше дал в pdf формат, но не знам дали е работил директно в тоя формат или е ползвал нещо друго. Не съм срещнал случайно някаква подобна програма/каталог.

    Според мен идеята хич не е зле - все пак повечето нормални хора не сънуват денонощно розови влакчета и не викат "пуф-паф-пуф-паф" с мощно свършващо "ту-туууууууттт", докато правят секс...  :haha: :lol: Малцина помнят кога и къде са купили нещата си, още по-малко пък помнят какво се е случвало с тях... Само че не знам дали си заслужава да се пише специална програма за това или да не се пригоди нещо съществуващо. Иначе според мен може да се направи нещо елементарно, без шарении, чисто практично. Много добре ще е да има възможност за добавяне на снимки, сканирани копия и възможност за ръчно добавяне на всякакъв текст. Твърде голям брой хора се отнасят небрежно към тази фина техника - захвърлят или губят заводските кутии и книжки, в които има много важна информация - номера на резервни части, начин на разглобяване на моделите, смяна на основните консумативни части, места и периодичност на смазване и почистване на модела и пр., в резултат на което моделите ги карат варварски до пълен отказ или непоправима повреда. Та затова е добре да може да се записват и описват ремонтите и периодичните обслужвания /както при колите/ - според мен това е изключително важно за доброто им състояние и дългогодишно безаварийно използване...  :drinks:

P.S. Мисля, че единият немец беше тоз тука: http://ulrich-weber1.magix.net , ама нещо е променил по сайта си и не откривам каталога му...
« Последна редакция: 14 Август 2016, 19:22:11 от Best Ripper »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Милене, идеята ти не е лоша. Това за което Венци споменава, за нещо като каталог със снимки ми напомня за регистрацията на вагони,  локомотиви и прочие, така както е направено във FreDL при регистрацията за участие в дадена среща. Аз лично съм си направил един опис на локомотивите и вагоните в Excel-ска таблица.

Минчо

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
  • Рейтинг: 3
  • N Scale - Love at first sight, era 3,4,5,6
Това, което TANO казва е вярно - аз имам същото заболяване (от 1974-та)! Пипнах го в новооткрития тогава  "Млад техник" и навярно крехкия ми още организъм на второкласник е допринесъл за това (моделите на Piko най-вече)! Добре, че не внасяха и фирмите, които познаваме днес, че умопомрачението ми щеше да е още по-пълно и всеобхватно!!!   :prankster: :wacko: :lol:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Mixy, един руснак си беше правил една дребна програмка с база данни на аксес. Не си спомням от къде я взех, качил съм я в докса. Има 100 МВ въведени локомотиви. Не съм я гледал, не знам дали ще ти свърши работа, но мисля че и ти можеш да се напарвиш такава.

http://dox.bg/files/dw?a=f030046698

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Честно казано, аз все още не знам какво точно искам/търся. Та всякакви мнения и отзиви биха ми били от полза :)

На Тано съм виждал само малка част от нещата и наистина не мога да си представя, как си ги знае и помни всичките  :blink: -  та аз дори не помня какво ядох вчера  :blush2:

Таблица в Excel върши работа и това ми беше първата идея. Даже за моята скромна колекция това вероятно би било напълно достатъчно.

Но с натрупване на все повече и повече модели и всякакви други принадлежности (релси, сгради,  превозни средства и т.н.) почвам да му изпускам края, какво съм купил и къде съм го сложил. Някои неща съм ги купувал с дадена идея (която сега не помня), други са ми излишни (но не помня колко съм дал за тях), трети съм забравил и съответно след време съм дублирал и т.н. Та таблицата ще свърши работа на първо време, но ми се иска да записвам и разни други неща, като история, снимки, да търся и да сортирам записите по различни критерии и т.н.

Но и не ми се занимава да пиша цяла нова програма, та затова реших да питам кой как се справя  :yes:
« Последна редакция: 14 Август 2016, 23:17:17 от Mixy »

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
За моя аудио и видео архив аз ползвам excel.
За различните категории ползвам различни sheet-ве.
За повече подробности, ползвам отделните колони във всеки sheet.
Всичко става много прегледно и достъпно.
Можеш да си сложиш даже hyperlink към дадени снимки или папки.



nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Моята колекция съм я описал в Excel. Но винаги съм си мислил, че ако има софтуер, то нещата ще изглеждат далеч по-добре. Ще може да се направи база данни с каталожни номера по производители, снимки, всеки един от нас след като си опише колекцията и всичко се обедини в база данни, то ще е много полезно. Може да се добави много информация, примерно съвместимост с композиция, място на действие, епоха, администрация, вид куплунзи. Готов съм да помогна за такава база данни. Знам, че е трудно да се направи всичко това, но смятам, че е полезно за хобито.   :good:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
В линкd по-горе руснакът е качил над 1400 локомотива и вагона. Базата е стандартен Access.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Аз ползвам ексел за целта, но не съм напълно удовлетворен. Ако можех да слагам по една снимка на всеки ред би било много по-добре

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Това със снимките в Excel не би трябвало да е проблем. Можеш да си вмъкнеш колонка и в нея да са само снимки.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: Mixy link=topic=4886.msg104898#msg104898 date=1471524677
Това със снимките в Excel не би трябвало да е проблем. Можеш да си вмъкнеш колонка и в нея да са само снимки.

може да се сложи и хиперлинк, като щракнеш върху него да отвори снимка от някоя директория

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Малко порових из нета, по принцип за складова програма, обаче ми попадна това:
http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/Household-Register-Plus.shtml
Изглежда, че е разработено точно за домашно ползване - има си база данни за вещи, в нея могат да се попълват доста данни за тях, включително и снимки и документи.
Разгледайте! Не знам, обаче, дали има превод на други езици ...