Автор Тема: Сцената  (Прочетена 3367 пъти)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Сцената
« -: 24 Ноември 2016, 16:51:15 »
Май отново е дошло време да събудя форума, както преди няколко години. :)
Първо ще изкажа възхищението си какъв огромен път сте извървели за този, толкова кратък период от време! Модулите са станали невероятно красиви, сцените/ландшафта - прекрасни...
Затова си мисля, че е дошло времето на още по-голям реализъм на сцените и отварям тази тема.
Тези дни попаднах на много красиви и реалистични макети, направени от Бил Кер и от неговите съмишленици. Той е обръщал много голямо внимание на сцената и е правил много реалистични дървета. Дори е създал собствена фирма, произвеждаща листа и преди смъртта си, се е погрижил да прехвърли бизнеса на друг хобист.
Ето някои снимки:









Още снимки:
https://maineon2faq.wordpress.com/2015/02/08/bkssss/

ПС Как да кача снимка от компютъра?



« Последна редакция: 24 Ноември 2016, 17:19:34 от Nelly »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сцената
« Отговор #1 -: 24 Ноември 2016, 20:17:26 »
Цитат на: Nelly link=topic=4912.msg105437#msg105437 date=1479999075
ПС Как да кача снимка от компютъра?

Виж тук - http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,3966.0.html
Като за външен албум ти препоръчвам pic BG - за осем години само два пъти се срина за около ден, два. За него митко888 е описал процедурата също в горната тема.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сцената
« Отговор #2 -: 25 Ноември 2016, 01:03:49 »
Очаквах, че си коментирал снимките...
Ландшафта много ми харесва.

ПС Благодаря за линка, надявах се, че може направо от компютъра без да ги качвам първо в разни сайтове.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сцената
« Отговор #3 -: 25 Ноември 2016, 08:58:59 »
Какво има да коментирам като това е истински реализъм.
Удоволствието от изработването на тези модули си личи дори
в получения резултат.
В интерес на истината все пак това са модули в доста
"екзотичен" за нашата страна мащаб - 0n2. Тоест едрината на размера дава доста богати възможности както за употребата
на материали, така и в крайното оформление.

Иначе това наистина е направено и с леко чувство за хумор.
Зеления пикап не е акцент но винаги можеш да познаеш кой
е разгледал внимателно диорамата. Стигайки до него, той винаги ще предизвиква усмивка.


За разлика от местната публика, която е наградила с втора награда този модул (или сцена както те казват)
на мен фаворит ми стана съвсем друг.
Интересно кой ли е бил на първо място!?


Това е и моят фаворит, не само заради твърде реалната картина
в него, но и заради изключителната детайлност изработена с много любов.


Би било интересно как изглеждат Fremo модулите, които и не схванах точно в кой мащаб са.

А този есенен пейзаж е съвсем на място тук и в този месец!


Оставам с впечатление обаче, че релсите са само като допълнение
към картините макар, есенния може би все пак осъществява
и някакво движение на жпмодели.


Eзерото е невероятно реално...може би има и риба...
като онова до бунгалото на полковника от епизода със справянето във времевия континиум по хипарското време и атаката от Амон Ра в "Старгейт".
  :lol:  ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Сцената
« Отговор #4 -: 25 Ноември 2016, 10:24:39 »
За съжаление такива модули и диорами не дават рИална представа за наистина ЖП макети и модули, защото в тях ЖП е някакъв незнаен придатък към неща, правени основно за снимки. Отгоре на всичкото тотално объркват правилния ред за изграждане на работещ макет/модул, насочвайки вниманието на мераклиите в съвсем погрешна посока, а именно - че шарениите са основното за влаковете...

P.S. Това е лично мнение...

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сцената
« Отговор #5 -: 25 Ноември 2016, 18:22:52 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=4912.msg105443#msg105443 date=1480062279
За съжаление такива модули и диорами не дават рИална представа за наистина ЖП макети и модули, защото в тях ЖП е някакъв незнаен придатък към неща, правени основно за снимки. Отгоре на всичкото тотално объркват правилния ред за изграждане на работещ макет/модул, насочвайки вниманието на мераклиите в съвсем погрешна посока, а именно - че шарениите са основното за влаковете...

P.S. Това е лично мнение...
Много интересно мнение! Хареса ми и ме провокира да се замисля.
За мен сцената и влакчетата са в единство. Дадох си сметка, че винаги си представям картината като реална. Има ландшафт - природа, сгради, които галят окото. Минава влак и той веднага приковава вниманието. За мене това е върховната наслада - баланс и реализъм между статичност и движение. Ако един от тези два компонента не е както трябва, остава ми усещането за непълнота. Е, вярно, че на мене хобито ми е диорамата, както всички знаете, не разбирам от влакове, но това въобще не ми пречи да ги харесвам - някои повече, други по-малко.
От друга страна има и два вида сцени - стилизирани и реалистични. Останала съм с впечатление, че повечето от вас се стремят към реализъм.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Сцената
« Отговор #6 -: 25 Ноември 2016, 20:48:34 »
Нели, първо по такива диорами и модули принципно влак НЕ минава.
Второ - един модул ЖП моделизъм не прави... Като поставиш един лъскав и изпипан за фотографии модул до един на дървения и нещата веднага добиват вкус на отвръщание от общото.. Изглежда като на свинче звънче, повярвай ми. Може да го видиш и в КЖМБ, и навсякъде другаде, където се работи на модулен принцип /по една или друга причина/.
Трето, ако наблягаш на крайния лъскав резултат и бързаш /както става за съжаление много често на практика/ със "завършения вид" се изпускат ред неща, които после или се избягват да се показват/използват, или започват тръшканиците и псувните пост фактум, че:
- основата е крива и усукана.
- релсите са вълнообразни и криви.
- подвижен състав се разкача когато и където му се иска и/или дерайлира.
- движението на влаковете прекъсва или върви с побутване и насичане поради прекъсване на ток, команди и прочие.
- управлението е пълна трагедия - стрелки блокират или не обръщат правилно, баластрата е попаднала къде ли не /юруш, дай да правим рИализъм бързо, че ще ни се смеят корифеЙте/, боята или лепилото е мазана/о с баданарката/и попаднала къде ли не/, управлението е необмислено и лошо проектирано, релси се цапат, вагони и локомотиви се пълнят с боклуци от рИализЪма...

Това, че в някаква диорама минава една влакова линия, не обръща нещата автоматично, че това е ЖП модул/макет. Винаги съм твърдял и ще твърдя, че основното в ЖП моделизма е движението и управлението на влаковете, а всичко останало е допълнение... И съответно при изграждането на макет и модул първо трябва да се направи отлично движението на влаковете... А не - не знаеш още какво искаш, не знаеш какво ще правиш - обаче си наковал 2-3 метра релси с гредарски пирони и зор да лепиш баластра, да бучиш дръвчета и треволяци и да мажеш с боя... Ами че тогава за какво са ти релси? Мажи си и без тях - и без това после по-малко проблеми, и по-евтино ще излезе...

P.S. Пак казвам - лично мнение и виждане...
« Последна редакция: 25 Ноември 2016, 20:51:21 от Best Ripper »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12277
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сцената
« Отговор #7 -: 28 Декември 2016, 13:03:22 »
http://minigradini.com/?tag
Миниатюрна-градина