Автор Тема: PayPal  (Прочетена 27259 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
PayPal
« -: 01 Декември 2016, 18:23:22 »
  Днес направих плащане на покупка в ибей и със закъснение установих, че системата ми е хванала валутата по "трънския курс". Преди години, когато си направих акаунт там, системата по заводска настройка ми предлагаше курса на лев/валута да се определя от пейпала, който тогава установих, че е пак същия висок - около 8-9 стотинки на евро. В тогавашната визия на сайта се оправих и зададох в настройките моята банка да изчислява курса и оттогава това си беше така и не съм пипал нищо. Най-интересното е, че преди 20-тина дни отново ползвах акаунта за покупка и тогава пейпала си хвана еврото по 1,96 лв. - както е курс продава на моята банка. Днес обаче - 2,04 лв. за евро, без да съм променял нещо. И при двете плащания се ползваха пари от виртуална карта Виза на Банка ДСК, единствената разлика е, че миналия път купувах от "липето", а днес от немския ибей от нов продавач, от който досега не съм купувал. Тъй като стойността не беше голяма, съответно загубата е прежалимо малка, но ако и занапред продължи така?
На питането ми е следното:
1. На друг случвало ли му се е това? /За един вече знам, и той се бореше с тоя проблем наскоро, макар че досега и той не го е имал/
2. Къде в новия сайт на пейпала се намира тая опция за избор начина на изчисление на валутата?
3. Това може ли да се направи без покупка или трябва да се зададе/провери при покупка?
4. Може ли разликата да е от факта, че днес купих от нов търговец, а предишния път от "проверен"? /Според мен не би трябвало да има значение, ама кой ги знае тия шмекери какво правят./
5. Да не би пейпала нещо тихомълком да променя правилата, тъй като нямам спомени последните два месеца да съм получавал известия за изменения?

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: PayPal
« Отговор #1 -: 01 Декември 2016, 18:41:47 »
От месец Пейпал автоматично е конвертирал всички карти в националната валута на акаунта на клиентите си и жули здраво комисионни. Допълнително банките картодържачи правят обратния обмен също срещу комисионна/разликата в курсовете/. Общият резултат довежда до инфаркт. В сегашния интерфейс на ПейПал няма опция за промяна на валутата на плащане. Решението е плащане с кредитна карта без ползване на ПейПал.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: PayPal
« Отговор #2 -: 01 Декември 2016, 20:41:11 »

Браво Марио!
Полезна информация сравнително навреме - идва Коледа!!!

Цитат на: mgirginov link=topic=4913.msg105501#msg105501 date=1480610507
. ...Решението е плащане с кредитна карта без ползване на ПейПал.

Има и още един начин - като си смениш титулярната карта с която се плаща през ПейПал.
Например с АмЕх (ако имаш такава)която за BG работи само в евро, или карта емитирана от чужда банка ( например Дойче банк).
За Американ експрес е проверено и работи. За такава от чужда банка все още изчаквам резултата от един приятел тук,
 купил в Англия. Дано поръчаното от там не стане " инфарктно" както казваш!

Това с ПейПал не знам от какви мотиви е продиктувано, но ми е
любопитно след свалянето на банковите такси за парични преводи, нашите банки дали го направиха и ако са, какви ли нови такси са измислили евентуално!? Преди деряха по три кожи и винаги има проблем да обяснявам на немци или англичани какви са ни таксите за парични преводи по банков път.

ПП. Сега се сещам и трети вариант прилаган от друг приятел.
Той си поръчва в "липето", а плащането го прави близък роднина
живеещ "наблизо" (до липето :angel:) тоест в "белите страни" на Европа... :haha:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: PayPal
« Отговор #3 -: 01 Декември 2016, 21:01:54 »
Цитат
но ми е любопитно след свалянето на банковите такси за парични преводи, нашите банки дали го направиха и ако са, какви ли нови такси са измислили евентуално!? Преди деряха по три кожи и винаги има проблем да обяснявам на немци или англичани какви са ни таксите за парични преводи по банков път.
Досега никой не съм чул да се е похвалил, че таксите за Европа са станали както трябва. Значи нещата са все още "демократични по нашенски" - 20-30 евро такса за превод...  :dirol:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: PayPal
« Отговор #4 -: 01 Декември 2016, 21:33:49 »
И аз забелязах "трънския курс" от известно време...
С Емо се видяхме на Oktoberfest-а в дена на отворените врати и си побъбрихме...
Та, когато се прави покупка, се стига до "логване" в Пейпал. Там вдясно има малък, жмуляв :)  линк към опция да избереш Пейпал или банката на картата ти да превалутира сумата. Тази опция, мисля я има само са PC, но не и за телефон. През изминалия месец, покупките ми чрез Пейпал са при курс 1,959 BGN / 1€  т.е. превалутирани от банката.  :yes:
Тази операция трябва да се прави всеки път.
« Последна редакция: 01 Декември 2016, 21:35:45 от gregary »

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: PayPal
« Отговор #5 -: 01 Декември 2016, 22:14:33 »
...онзи ден трябваше да преведа 730 евра на шурата в Австрия....съдраха ме с 22 евра за превода....КОЖОДЕРИИИИ....

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: PayPal
« Отговор #6 -: 01 Декември 2016, 22:49:03 »
Не съм сигурен за другите банки, но паричен превод в чужбина през Уникредит Булбанк е с такса от 20 EUR.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: PayPal
« Отговор #7 -: 01 Декември 2016, 23:58:27 »
Грег това е повече от ясно, ама мнозина работят през старото славно РС. Колкото до банковите такси, последно преди три години от една наша " първа" банка ми взеха 35 евра за превод от 
47 евра до сметка в Германия!!! От тогава не съм ползвал банков превод, ами дори минах на пазаруване през немски адрес ( по примера на моя учител в ибей).
Впрочем и тия 47+35 = 82 евра изгоряха като немеца така е не ми прати авто платформата за "Тourex" -a. Когато се усетих от няколкото покупки че тази закъснява, беше късно да повдигам диспут в ибея, а автоплатформата я имам благодарение на един приятел извън София, за което пак и отново му благодаря!!!
 :drinks: :drinks: :drinks:

mite

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: PayPal
« Отговор #8 -: 02 Декември 2016, 01:20:48 »
paypal  от години си слага техен курс база на кой си знае какво (неква банка която ползват?). Курса винаги е различен от този в xe.com например.

Не можеш да го промениш. И не само paypal. Така е с кредитни карти ако са издадени в друга валута от тази на поръчката. Винаги е била такава системата.

Всички карти от БГ са в левове. Всички страни не от еврозоната ги стрижат като пазаруваш в евро, независимо дали банката ти издател  е немска, английска блах блах. Важно е от коя страна (клон) е издадена. 

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: PayPal
« Отговор #9 -: 02 Декември 2016, 11:22:12 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=4913.msg105500#msg105500 date=1480609402

На питането ми е следното:
1. На друг случвало ли му се е това? /За един вече знам, и той се бореше с тоя проблем наскоро, макар че досега и той не го е имал/
2. Къде в новия сайт на пейпала се намира тая опция за избор начина на изчисление на валутата?
3. Това може ли да се направи без покупка или трябва да се зададе/провери при покупка?
4. Може ли разликата да е от факта, че днес купих от нов търговец, а предишния път от "проверен"? /Според мен не би трябвало да има значение, ама кой ги знае тия шмекери какво правят./
5. Да не би пейпала нещо тихомълком да променя правилата, тъй като нямам спомени последните два месеца да съм получавал известия за изменения?

И аз да споделя...

Имаше промяна на Общите условия на Пейпал два пъти тази година, които минаха с по един известяващ e-mail, които бяха до ста по- рано през годината... Проблемът е, че промените станаха именно преди месец. Преди веднъж активирана опцията личната ти банка да превалутира си оставаше и за всички последващи транзакции, докато не решите да го промените. След смяната на общите условия Пейпал върнаха за всички акаунти първа опция те да превалутират. Изборът кой да превалутира може да се прави само по време на транзакция!!! В профилите няма да откриете такава опция.

Как обаче мен ме зажулиха. Преди две седмици правих транзакция и изрично я направих от компа, защото през телефона тази опция не се вижда. Обаче... Преди да наредите транзакцията до полето, в което е отбелязана с коя регистрирана карта ще плащате цъкам кой да превалутира, при което избирам моята банка, но след това те автоматично връщат те да превалутират. Упражнението го изиграх 4 пъти, след което продължих с техния курс, защото явно беше невъзможно да избера моята банка да извърши операцията. Пуснах си кейс към Пейпал, че опцията им не работи и да го оправят... Единственото което получих е автоматичен отговор генериран от сървър и до там. След като ми пратиха мейл да споделя дали съм доволен от отговора на кейса ги оплюх.. дано да не ми вдигнат още курса персонално :)

Сега започвам да се чудя... едно време можеше по акаунта си да слагаме различни валути.. дали добавянето на EUR , USD като валути по акаунта не биха прескочили този заложен гнусно капан от Пейпал. За съжаление сега нямам транзакции за да си поиграя.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: PayPal
« Отговор #10 -: 02 Декември 2016, 12:11:59 »
Цитат
Сега започвам да се чудя... едно време можеше по акаунта си да слагаме различни валути.. дали добавянето на EUR , USD като валути по акаунта не биха прескочили този заложен гнусно капан от Пейпал. За съжаление сега нямам транзакции за да си поиграя.

Не може. По-точно, може, но превалутирането се прави от PayPal през техния валутен конвертор със съответната комисионна.

Единственият сигурен начин за избягване на превалутиране от PayPal по техния измислен курс е разплащане с карта, издадена във валутата на покупката.
Покупка в EUR се прави с карта в EUR и за PayPal остава само гореща супа за охлаждане  :spiteful:
« Последна редакция: 02 Декември 2016, 12:14:04 от Mixy »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: PayPal
« Отговор #11 -: 02 Декември 2016, 12:34:00 »
Грег, за да не се чудиш АмЕх какво означава  :pleasantry:
мислех, че е ясно - Американ Експрес, кредитна карта издадена в Българска банка, работеща изключително в евро. Поне моята е такава и смятам, че и другите са същите (АмЕх от тази банка).
Когато разплащам или тегля от нея в България ми го смята и дава (ако е на терминал) в лева, но касовия бон ми е в евро.
Когато я ползвам в Гърция или Турция (на определени терминали) ми ги смята в ев.о и дава евро. Впрочем в Гърция, за нея няма онези ограничения от кризата им, за сумите в кеш от терминал в един ден. Тази карта в ПейПал си работи също в евро. Въобще е доста удобно... Нооо, при лихвения и процент обаче е друга бира...
 ;D

ПП.не е реклама, а няма как без имена обаче...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: PayPal
« Отговор #12 -: 02 Декември 2016, 12:59:01 »
Ама аз нищо не се чудя! :scratch_ones_head:

Темата беше за превалутирането на валутите през ПейПал! Изказах си личното мнение и това е!
Снощи и тази сутрин, купувах в ибей и курса ми беше 1,959 BGN/ 1EUR. Виждам си колко пари са ми дръпнати на онлайн банкирането. Кратко, ясно, точно! Друго не мога да коментирам и в случая не ме интересува другите коментари, защото засега с ПейПал нямам проблеми!
Позволих си само, да дам съвет на Шатци (в положителната оценка) ,да пробва с превод до шурея си :) чрез МъниГрам или Уестърн Юниън. Но, не знам какви са условията там. Преди години съм правил превод с тях, само веднъж и по спомен не бяха лоши условията.
Та, така!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: PayPal
« Отговор #13 -: 02 Декември 2016, 13:11:25 »
опс , не пращай колегата в устата на вълците , Грег !!  Най-ниската комисионна за валутни преводи в България има ЦКБ . И най-добре е да си държите валутата в paypal акаунта - еврото си e  euro , доларът си  e $  :hi:
« Последна редакция: 02 Декември 2016, 14:53:10 от Adrian »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: PayPal
« Отговор #14 -: 02 Декември 2016, 13:46:58 »
Миналата седмица за "Черния петък" направих поръчка от modellbahnshop-sebnitz.eu. От там при закупуването има много натискания до като потвърдиш поръчката - изпраща ти писмо до мейла и вече от там потвърждаваш плащането чрез PayPal. Там няма опция да нагласиш как да стане конвертирането. Тази въпросната опция ми я дава, когато пазаря от modellbahnshop-lippe.com или elriwa.de и до сега не съм имал проблем.
Мой приятели ме съветват да пазаря през този сайт: http://www.skrill.com/en/ , казват, че за разлика от PayPal там парите ги виждаш на секундата и не ги държи по 24 часа, а и комисионната е по - малка.
Днес ходих в ДСК и от там ми казаха директно през виртуалната карта, защо за сметка във валута взимали процент и не знам си още каква такса обслужване. Те конвертират валутата спрямо курса за деня на БНБ, както по горе е споменал и Гришата - gregary.
Междубанковият превод е пък възможно най - голямата набутвация!  :hi: