Автор Тема: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0  (Прочетена 25743 пъти)

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Здравейте! Днес се опитах да поставя декодер на дизелов локомотив PIKO BR 130  в H0 / преправен в 07-ма серия на БДЖ от RailTune/, но ударих на камък  :( . Смъкнах корубата на локомотива, което се оказа лесно /същата се държи на две болтчета/. След това извадих DC  моста на платката и поставих декодера, който е PluX22 Decoder на Roco http://www.roco.cc/en/product/170176-0-0-0-0-0-0-004002/products.html. Декодерът изцяло съвпадна с интерфейса на платката. След това добавих локомотива в библиотеката на мултимауса /централата е Roco z21/ спазвайки инструкциите. Записах го като BDZ07. При задаване на поредния номер първоначално избрах 3, но ми изписа EROR10, което означава, че на този номер е  регистриран друг локомотив /в случая това е локът от сета с централата/. Повторих операцията с мултимауса като този път записах локомотива на номер 4 от библиотеката, зададох стъпките на скоростта и натиснах ОК. Въпреки това локомотивът не тръгваше нито напред, нито назад, нито му светеха светлининте :( . Записах локомотива и на номер 5 от библиотеката, но пак не тръгна. След това на трасето сложих и локомотива от сета на централата. Избрах го от менюто и тръгна без проблем като на дисплея на мултимауса пишеше 20 16. Направи ми впечатление, че когато му светвах светлините светваха и тези на BDZ07, който оставих на трасето !? След  това избрах от менюто BDZ07, но той пак не тръгна, нито пък му светеха светлините.
Може ли някой да ми каже къде е проблемът и какво да направя, за да го отстраня? Предварително благодаря :hi:
« Последна редакция: 04 Декември 2016, 11:46:31 от pavlinbg »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #1 -: 03 Декември 2016, 23:31:13 »
Сега като препрочетох инструкцията на централата и като прочетох някои неща във форума, може би се досещам къде е проблемът. Мисля, че локомотивният адрес освен в библиотеката, трябва да се промени и в променливата CV1. При условие, че на повечето декодери е 3 по подразбиране, то адресът на новия BDZ07 трябва де се промени напр. на 4 /и от CV1/. Може би заради това, когато и двата лока бяха на трасето, включвайки светлините на този от сета, се включваха и тези на BDZ07.
« Последна редакция: 04 Декември 2016, 11:34:50 от pavlinbg »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #2 -: 04 Декември 2016, 07:12:04 »
Правилно си се досетил pavlinbg! Така е: когато конфигурираш даден локомотив не трябва да има други локомотиви на трасето или трябва на отделна релса да го конфигурираш. Да, по подразбиране заводския адрес е 3 - CV1=3, можеш спокойно да го промениш. останалото е написано тука: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1457.60.html   отговор 72.   :hi:

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #3 -: 04 Декември 2016, 11:33:02 »
Благодаря за съвета TheJackal! Точно това от линка, който си ми дал, бях прочел, даже си го принтирах на хартиен носител. Ще пробвам промяна на адреса от CV1 и ще пиша за резултата. А инъче, когато въвеждах BDZ07 в библиотеката, беше само той на трасето!

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #4 -: 06 Декември 2016, 19:45:02 »
Здравейте отново! За жалост усилията ми към днешна дата да управлявам дигитално BR130 /BDZ07/ не дават положителен резултат  :( . Ще обобщя какво направих до момента: Както писах по-горе, локомотивът го бях записал в библиотеката на мишката на различни адреси, но при всеки запис не променях адреса му от променливата CV1. Какво направих след това? Препрочетох упътването на централата, прочетох това и на декодера, четох и доста неща във форума. Изтрих направените записи на BDZ07 в библиотеката, ресетнах декодера от променливите CV64/1 и CV8/8. След това записах отново локомотива в библиотеката с адрес 4, като го програмирах и в CV1. Тук имаше лек напредък - като избирах CV1 и като зададох адреса, фаровете за движение напред на лока премигнаха, но той не се отмести. След това се опитах да го подкарам в режим библиотека, но пак ни напред, ни назад, фаровете също не работеха. Пробвах и през режим лок. адрес, но пак не помръдна, само фаровете се включиха. Пробвах всичко това и на адрес 5, но уви- резултатът бе същия  :( . Лошата новина е, че сега не знам какво да правя.  :scratch_ones_head: Започвам да си мисля, че имам някакъв хардуерен проблем или проблем с електродвигателя на локомотива. Прокрадва ми се и натрапчивата мисъл, че след като локът е PIKO, то и декодерът трябва да е такъв - напр. този http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/PIKO/15-4-0-255945-003001-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html . Вече взех да се отчайвам. Някой може ли да каже какъв всъщност е проблемът и какво да направя?
« Последна редакция: 06 Декември 2016, 19:48:42 от pavlinbg »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #5 -: 07 Декември 2016, 05:27:12 »
Сигурен ли си, че сложил декодера правилно!!!! Просто го извади и завърти буксата и направи опит! Чакаме доклад!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #6 -: 07 Декември 2016, 07:46:47 »
plux22 малко трудно ще го сложиш обърнат. Освен ако не подстрижеш някое краче. Прочети още веднъж как се задава адрес на декодера / локомотива, и как се въвежда този адрес / локомотив в мишката. Трябва да имаш само един локомотив на трасето, без стрелки и др. Или на отделно парче релса. Направи  ресет на декодера. Запиши в декодера новия адрес в цв1. След това пробвай да го караш, директно с адреса му. Това са стъпките. Ако те съмнява мотора - пусни го на аналогово захранване - първо без декодер - с тапа, после с декодер (при ресет обикновено аналоговият режим е разрешен).

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #7 -: 07 Декември 2016, 08:12:35 »
Лично аз не виждам защо трябва да ръчка изобщо из CV-тата само за една смяна на адрес...  :mda:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #8 -: 07 Декември 2016, 09:18:14 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=4915.msg105612#msg105612 date=1481091155
Лично аз не виждам защо трябва да ръчка изобщо из CV-тата само за една смяна на адрес...  :mda:

Защото само декодерите на Мерклин имат ключета за задаване на адрес. На ДЦЦ декодерите адреса се задава с CV ...

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #9 -: 07 Декември 2016, 09:49:01 »
Цитат на: Gervasii link=topic=4915.msg105610#msg105610 date=1481081232
Сигурен ли си, че сложил декодера правилно!!!! Просто го извади и завърти буксата и направи опит! Чакаме доклад!
Платката на локомотива е с PluX22 интерфейс и декодерът може да бъде поставен само в едно положение. Разбира се аз го извадих, след това го поставих отново в интерфейса, но нямаше положителен резултат.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #10 -: 07 Декември 2016, 09:57:52 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=4915.msg105611#msg105611 date=1481089607
Прочети още веднъж как се задава адрес на декодера / локомотива, и как се въвежда този адрес / локомотив в мишката. Трябва да имаш само един локомотив на трасето, без стрелки и др. Или на отделно парче релса. Направи  ресет на декодера. Запиши в декодера новия адрес в цв1. След това пробвай да го караш, директно с адреса му. Това са стъпките. Ако те съмнява мотора - пусни го на аналогово захранване - първо без декодер - с тапа, после с декодер (при ресет обикновено аналоговият режим е разрешен).
Всичко това го спазих на 100%, но резултат за сега няма! Смятам да пробвам нещо друго - да изтрия всички локомотиви от библиотеката на мишката, вкл. и на лока от сета, след което да ги запиша и програмирам наново. Ако лока от сета тръгне, значи проблема е хардуерен

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #11 -: 07 Декември 2016, 10:28:18 »
Мисля че и при мишка със z21start няма значение дали локомотивът е записан в библиотеката или не. Изтрий всичко - няма лошо, но няма и да оправи нещата.
Сложи само "фабричния " лок. Виж дали се движи (сигурно е на адрес 3). След това го махни. След това сложи 07. Виж дали се движи на адрес 3, или на всичките адреси които си се опитвал да слагаш.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #12 -: 07 Декември 2016, 10:35:48 »
Просто тури 07 на трасето, запиши му нов адрес, такъв какъвто нямаш сетнат и добавен преди,
примерно 99 и го добави в библиотеката, ако не тръгне по този начин, декодерът е сдал багажа.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #13 -: 07 Декември 2016, 23:10:35 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=4915.msg105615#msg105615 date=1481095094
Защото само декодерите на Мерклин имат ключета за задаване на адрес. На ДЦЦ декодерите адреса се задава с CV ...
Някои хора тотално не са в час и не са виждали никога мерклински/трикски декодери през последните поне 20 г.  :swoon: И май не трябва да се занимавам да им обяснявам как се управляват немерклински декодери в мерклински централи... Явно за някои спИциалисти декодерите винаги ще бъдат с ЦК ключета...  :haha:

Според мен pavlinbg изобщо не влиза в декодера, а се мъчи да го управлява на нов адрес, който не съвпада със заводския. Много често потребителите действат по следния неправилен начин:
1. Купува си нов локомотив/декодер, който има определен заводски адрес /да речем 3-и/
2. Тръгва да го въвежда в централа си, но вместо в описанието на новия локомотив да зададе адрес 3, той директно го задава в централата с новия ЖЕЛАН от него адрес /примерно 5-и/.
3. Получава се следната картинка - локомотивът е на един адрес, а централа го търси на друг. Познайте дали ще тръгне.

Какво да направи в случая.
1. Остави локомотива с монтирания декодер сам на трасето.
2. Намери в централата функция "търсене на локомотив".
3. Изчакай я да прерови адресите.
4. Ако не намери нищо, пусни пак търсене, като преди това размести локомотива по релсите.
5. Ако централата дава съобщение за грешка, възможностите са две:
А. Дефектен декодер
Б. Нормално централата не дава съобщение за грешка при съвпадение на адреса на новия локомотив с вече наличен, а дава предупреждение - ако дава грешка от такава ситуация, изхвърли централата - боклук е /без значение марката и модела/.
6. Задвижи локомотива първо на заводския адрес, после му прави редакция и му задай новия желан адрес.

Освен това: провери в книжката на декодера на кой адрес е заводски - не всички са на 3-и, има и на 1-и. Ако там е записан адресът, въведи нов локомотив в централата и му задай съответния адрес, без значение дали централа ще ти обяснява, че такъв вече има. След това прави смяна на адресите чрез редактиране на настройките.

Ако декодерът не е изпускан на земята, единствената възможност да дефектира е удар от статично електричество.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #14 -: 07 Декември 2016, 23:28:02 »
Благодаря за интересните съвети BestRipper! Утре ще ги пробвам на практика. Ще пиша за резултата!
« Последна редакция: 07 Декември 2016, 23:33:05 от pavlinbg »