Автор Тема: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0  (Прочетена 25744 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #15 -: 08 Декември 2016, 09:18:54 »
При теб всичко е по- простичко. Вероятно записваш адрес само в библиотеката. В ръководството на МултиМауса изрично е подчертано, да записмаш новия адрес освен в библиотеката, и в декодера. Ти правиш само едното - давайки нов адрес в библиотеката указваш, че в нея БДЖ-07 ще се управлява на адрес 05.Трябва обаче и самия декодер да програмираш да е с адрес 05. Това си е задължително.Впрочем със СV-тата се прави и правилно си се ориентирал. Не знам декодер да променя настройките си по друг начин освен чрез промяна на записите в СV-тата!!!! Може би за това всички за тях ти говорят ( а един се чуди що така...) :lol:

За по-лесно и "прегледно" просто в режим адреси който се индикира чрез (Lхххх), програмирай декодера на 05.
При програмиране спазвайте правилата-сам локомотива или на отделна релса. При програмиране ще се чуе леко трепване.
След това излез в режим управление и виж дали ти се управлява лока на този адрес. Ако всичко е наред тогава премини
в режим библиотека и си задай там, че лок с име БДЖ-07 ще се управлява на адрес 05.
Ако си направил всичко правилно в такава последователност
би трябвало локя да се упавлява на адрес 05, и в двата режима - директен или библиотека
Това е.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #16 -: 08 Декември 2016, 10:26:04 »
Цитат на: pach link=topic=4915.msg105636#msg105636 date=1481181534
При теб всичко е по- простичко. Вероятно записваш адрес само в библиотеката. В ръководството на МултиМауса изрично е подчертано, да записмаш новия адрес освен в библиотеката, и в декодера. Ти правиш само едното - давайки нов адрес в библиотеката указваш, че в нея БДЖ-07 ще се управлява на адрес 05.Трябва обаче и самия декодер да програмираш да е с адрес 05. Това си е задължително.Впрочем със СV-тата се прави и правилно си се ориентирал...
За по-лесно и "прегледно" просто в режим адреси който се индикира чрез (Lхххх), програмирай декодера на 05.
При програмиране спазвайте правилата-сам локомотива или на отделна релса. При програмиране ще се чуе леко трепване.
След това излез в режим управление и виж дали ти се управлява лока на този адрес. Ако всичко е наред тогава премини
в режим библиотека и си задай там, че лок с име БДЖ-07 ще се управлява на адрес 05.
Ако си направил всичко правилно в такава последователност
би трябвало локя да се упавлява на адрес 05, и в двата режима - директен или библиотека
Това е.
Всичко това го пробвах няколко пъти. Единствено последователноста бе друга - първо записвах локомотива в библиотеката, а след това го програмирах на същия адрес и в CV1. Днес ще пробвам в обратен ред, като преди това ще ресетна декодера през СV8. Ще пробвам да намеря локомотива и с търсачката. Въобще очертава се сериозен тренинг дей  :thank_you:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #17 -: 08 Декември 2016, 11:24:52 »
Като чета това в първия ти пост, разбирам че дори и без да смениш адреса на декодера, така както си е на фабричния лок, лампите светят както трябва, но не се движи?

Пробвай със сигурност дали новия бдж07 прави въобще нещо на адрес 3, или на новия адрес, който слагаш - дали се включва и изключват лампите. Ако светлините работят а не се движи - може и да пипнеш в цв29.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #18 -: 08 Декември 2016, 16:19:14 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=4915.msg105638#msg105638 date=1481189092
Като чета това в първия ти пост, разбирам че дори и без да смениш адреса на декодера, така както си е на фабричния лок, лампите светят както трябва, но не се движи?

Да, защото не бях променил адреса на новия локомотив и през CV1, а само го бях записал в библиотеката с адрес 4. Според инструкцията на декодера адресът е 3 по подразбиране. Същевременно другият локомотив от сета също е с адрес 3. Може би заради това, когато и двата локомотива бяха на трасето се включваха едновременно фаровете им. Проблемът е, че единият /този от сета/ се движи на този адрес, а другият - само му работят предните светлини.

Цитат на: mitko0888 link=topic=4915.msg105638#msg105638 date=1481189092
Пробвай със сигурност дали новия бдж07 прави въобще нещо на адрес 3, или на новия адрес, който слагаш - дали се включва и изключват лампите. Ако светлините работят а не се движи - може и да пипнеш в цв29.
Днес пробвах това и за жалост резултатът е отново отрицателен. Изтрих всички локомотиви от библиотеката, като ми изписа ERR 7/което според инструкцията на централата означава, че всички локомотиви са изтрити от библиотеката/. След това ресетнах декодера на новия BDZ07 през променливата CV8.  В CV1 потвърдих адрес 3, в резултат на което фаровете на локомотива  премигнаха. След това се опитах да го открия със SERCH от менюто LOCO, като зададох адрес 3, но ми изписа ERR9 /локомотивът не бе открит на заданения адрес/. След това преминах в режим локомотивни адреси, зададох L0003, но пак не тръгна. Само можех да включвам и изключвам светлините. Забелязах, че като сменях посоката с кръглото копче, локомотивът не тръгваше, но се сменяха и предните светлини /бели/, но не се включваха задните. След това през променливата СV1, зададох нов адрес, който никога не бях давал на локомотива - 17, пак пробвах през режим лок. адрес, но нямаше резултат - локомотивът си оставаше все така застинал. Избрах и CV29, като ми изписа V-14, но не се усмелих да пипап, тъй като не знам какви стойности да задавам. След това натиснах авариен стоп, махнах локомотива от релсите и сложих на негово място този от сета. Чрез търсачката зададох адрес 3, като ми изписа познатото ERR7. Въпреки това локомотивът потегли в режим лок. адрес /на 3/.
От написаното до тук си правя извода, че причината най-вероятно е в декодера на новия локомотив, който както казах по-горе е PluX22 на Roco, закупен от мен на скоро, от Липето. Най-вероятно същият е дефектен. В тази връзка някой знае ли какъв е начинът за рекламация? Струва ли си да взема нов такъв декодер, но на PIKO, какъвто е локомотивът, или на друга марка?  :scratch_ones_head:

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #19 -: 08 Декември 2016, 16:35:52 »
Пробвай да свалиш декодера и да ги размениш с декодера на лока от сета, така можеш да си сигурен, че е от декодера. Щото си мисля , че декодера си е ок! Някъде бях чел, че на пико като му "мушнеш чуждо тяло" и обелва очите ;D
« Последна редакция: 08 Декември 2016, 16:39:01 от Велко »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #20 -: 08 Декември 2016, 16:56:36 »
Когато потвърждаващ адрес 3 го въведе с числата.
Сv-та винаги засветва 3 но това не значи ,
че е това съдържанието. Въвеждай си винаги сам числовите стойности независимо какво ти пише и тогава потвръждавай.
Мултимауса не чете съдържание.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #21 -: 08 Декември 2016, 18:25:55 »
Цитат на: pavlinbg link=topic=4915.msg105642#msg105642 date=1481206754
След това преминах в режим локомотивни адреси, зададох L0003, но пак не тръгна. Само можех да включвам и изключвам светлините. Забелязах, че като сменях посоката с кръглото копче, локомотивът не тръгваше, но се сменяха и предните светлини /бели/, но не се включваха задните.

Това означава че декодерът си е ОК. Пробвай да му запишеш основните CV за мотора и скоростите според упътването на декодера. Това което ти показва мишката, не са стойностите в декодера, мишката не може да ги чете, както pach казва.


pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #22 -: 08 Декември 2016, 19:31:08 »
Цитат на: Велко link=topic=4915.msg105643#msg105643 date=1481207752
Пробвай да свалиш декодера и да ги размениш с декодера на лока от сета, така можеш да си сигурен, че е от декодера. Щото си мисля , че декодера си е ок! Някъде бях чел, че на пико като му "мушнеш чуждо тяло" и обелва очите ;D
Забравих да ти кажа, че декодерите са различни, като този на локомотива от сета е 8 пинов. Съответно интерфейсите на локомотивите - също. Така, че няма как да ги трампя. Най-накрая ще взема да си купя един пиковски декодер, за да не забелва очите  :drinks:

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #23 -: 08 Декември 2016, 19:49:57 »
Един съвет и от мен: погледни внимателно упътването на самия декодер и виж на кой точно адрес му е ресетта (връщането в първоначалният му вид), защото не на всички декодери е на (CV64). Личен опит! Вземи и почисти колелата възможно е и да са замърсени, ако преди това си го карал аналогово локомотива.
Ако имаш възможност и си от София отиди в клуба съботата след 13.00 часа, там ще ти помогнат или в твоя град се свържи с някой.
Знай, че преди да поставиш локомотива на релсите задължително натисни стоп бутона, така аз изгорих няколко декодера.

P.S. Моля те би ли ми дал артикулния номер на декодера и производителят му?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #24 -: 08 Декември 2016, 19:52:07 »
Цитат на: pach link=topic=4915.msg105644#msg105644 date=1481208996
Когато потвърждаващ адрес 3 го въведе с числата.
Сv-та винаги засветва 3 но това не значи ,
че е това съдържанието. Въвеждай си винаги сам числовите стойности независимо какво ти пише и тогава потвръждавай.
Мултимауса не чете съдържание.
Не бях се замислял за това, но както писах по-горе многократно сменях адреса през CV1 като въвеждах стойности с цифрите 4,5,6,7,8 и 17.
Някой може ли да ми каже за какво е променливата CV29 и какви стойности трябва да се въвеждат в нея? Имам инструкция за декодера, но не разбирам на 100% всичко написано в таблицата за CV29 и за какво се отнася.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #25 -: 08 Декември 2016, 20:15:46 »
Цитат на: TheJackal link=topic=4915.msg105647#msg105647 date=1481219397
Един съвет и от мен: погледни внимателно упътването на самия декодер и виж на кой точно адрес му е ресетта (връщането в първоначалният му вид), защото не на всички декодери е на (CV64). Личен опит! Вземи и почисти колелата възможно е и да са замърсени, ако преди това си го карал аналогово локомотива.
Ако имаш възможност и си от София отиди в клуба съботата след 13.00 часа, там ще ти помогнат или в твоя град се свържи с някой.
Знай, че преди да поставиш локомотива на релсите задължително натисни стоп бутона, така аз изгорих няколко декодера.

P.S. Моля те би ли ми дал артикулния номер на декодера и производителят му?
Декодерът е на Roco, номерът е 10883. Мисля,че ресетът е на CV8 Manufacturer ID, Value Range - 08 (Reset), Works Value - 145
Инъче колелетата на лока ми се струват чисти /не виждам зацапване по тях/. Винаги натискам авариен стоп /само веднъж забравих това, когато снемах лока от релсите/.
Не съм от София и за сега, за жалост не мога да се надявам на помощ на живо :)

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #26 -: 08 Декември 2016, 20:25:57 »
Правилно си видял, че ресетът е на CV8 Manufacturer ID, Value Range - 08 (Reset), Works Value - 145!
CV 29 е за дългите адреси.
От кой град си?

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #27 -: 09 Декември 2016, 20:17:01 »
А провери ли а Людмилата дали работи нормално на аналогово управление?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Помощ при поставяне на декодер на PIKO BR 130 Ludmilla в H0
« Отговор #28 -: 12 Декември 2016, 18:49:04 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=4915.msg105664#msg105664 date=1481307421
А провери ли а Людмилата дали работи нормално на аналогово управление?

Да, днес я пробвах. Извадих декодера, като на негово място върнах DC моста /тапата/. След това изрових стария си трансформатор на PIKO и подадох постоянно напрежение до 12 V директно върху бандажите на колелата /на всяка колоос по отделно/ като всички се завъртяха. Не го поставих на релси, тъй като нямам достатъчно от старите П-профил, а наличните ми са в много лошо състояние.
Въпреки това, няма напредък с дигитализирането на локомотива. Преди два дена, с помощта на TheJackal /специални благодарности/ тествахме декодера, вкл. и на дългите адреси, но не тръгна. Както и преди само фаровете работеха. Инъче стойностите, които задавахме на променливите се запаметяваха по подразбиране, след това ресетнахме декодера през CV8, като същите се възстановиха без проблем.
Всичко това ме кара да сведа възможните причини за проблема до две:
- дефектен декодер;
- несъвместимост на декодера на Roco с локомотива на Piko /по-вероятна/.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Здравейте и за много години!  :hi:
Подкарах го!  :dance1:
Най-накрая успях да подкарам дигитално br 130, като му поставих нов декодер на PIKO http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/PIKO/15-4-0-255945-003001-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html
Като забележка мога да отбележа, че локомотивът много рязко потегля и спира. Но това е "бял кахър", нали все пак се движи, а и ще се постарая да го настроя през съответните CV. Освен това, първоначално, след като сложих новия декодер на PIKO и се опитах да му задам адрес, ми изписа ERR2, което означава, че декодерът не отговаря. Извадих го и отново го поставих в интерфейса на платката, след което всичко беше ОК! Сега остава въпросът дали старият декодер на Roco е изгорял или просто има несъвместимост между него и br 130. :scratch_ones_head: