Автор Тема: За снимките и авторските права  (Прочетена 12102 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
За снимките и авторските права
« -: 21 Януари 2017, 15:01:03 »
Кой им е дал правото на тези тъпанари от загубена България, а и на други подобни сайтове, да си слагат логото на снимки, които не са техни! Повечето от снимките им, свързани с релсов транспорт, ги имам и без тяхното лого, не са мои, но съм 99% сигурен че собствениците на снимките не са им предоставяли по никакъв начин права върху тях.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #1 -: 21 Януари 2017, 16:57:30 »
Едно от условията да се публикуват снимките е именно да нямат претенции към правата за тези снимки. Така е записано и в самият сайт. Впрочем хората предоставили много от снимките там не са техни...Ама въобще. Има някой които са все пак авторски, в нашата област май дизела БДЖ 04 и подобни, които времево е възможно да бъдат и авторски.
Преди две три години, сайта откри че страшно много се злоупотребява, със снимките публикувани за първи път от него.
Дори не се споменаваше, за него при публикациите им.
Чашата на техническият отговорник там преля, когато поне в три
книги откри, снимки откровенно взети от сайта.
Тогава именно взе компромисното решение, вместо да намали резолюцията или качеството на сканиране, да ПРЕПУБЛИКУВА всички снимки (а те са над 10 000), но вече с логото на "Изгубена България".
Впрочем снимките които Адриан е качил съм ги публикувал тук по напред когато бяха без логото. Който си ги е записал...Записал!!!!
Ако някой му пречи логото за моделизма, мога да му услужа, но не и за нещо друго ( особено пък публикация).
Човека влага много труд и време за този сайт и мисля, че му дължим малко коректност от наша страна.
Впрочем там в сайта, уроците за сканиране, предназначени за собствениците ( което е различно от автори) са много приятни и подходящи за начинаещи ...Скенери  :lol: :drinks:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #2 -: 21 Януари 2017, 20:39:49 »

Това не е ли съвсем същото:



Във всички книги на немски език, примерно за парни локомотиви,
текстът към всяка снимка завършва с автора и собственика на снимката.


                  http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401

ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

                           В сила от 01.08.1993 г.
              Отразена деноминацията от 05.07.1999 г.
... ... ...
Свободно използване без заплащане на възнаграждение
(Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)


Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
... ... ...
6. възпроизвеждането по фотографски, кинематографичен или аналогичен на тях начин, както и чрез звукозаписване или видеозаписване на произведения, свързани с актуално събитие, за да бъдат тези произведения използвани от средствата за масово осведомяване в ограничен обем, оправдан от целите на информацията, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;


Т.ч. за да сте изрядни, пишете автора и/или собственика, аз го правя почти винаги.
« Последна редакция: 22 Януари 2017, 11:36:36 от CaLLlo »

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #3 -: 21 Януари 2017, 23:46:39 »
Така наречения собственик на сайта " изгубената БЪЛГАРИЯ " НИКОГА НИЩО ОТ НИКОГО НЕ Е КУПИЛ , НИТО ПЛАТИЛ АВТОРСКО ПРАВО.Именно поради тази причина никоя снимка няма данни за право и собственик,както и на половината не се знае ни произход,ни година,нито нищо.Най-големия ПЛАГИАТ.Не притежава хартиени носители на материалите,които е публикувал.Те или са му подарени във електронен формат,или са му дадени наготово - сканирани " ДА НЕ СЕ МЪЧИ " Именно за това са тези инструкции за сканиране.С него никога по никой начин няма връзка.Лично аз,имам там мои около 50 снимки,които никога не съм му давал,продавал или предоставял за публикация.Ха сетете се как са публикувани.Че и с лого - воден знак.А интересно снимките,които сте публикували тук,днес,къде изчезнаха? " АВТОРА " Може би си ги е прибрал?

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #4 -: 22 Януари 2017, 11:51:51 »
МАШИНИСТ, това ще продължи докато някой го осъди да плаща, след което нещата ще се променят коренно.

От това, което казва Пач излиза, че той сам е станал жертва на това, което прави и самият той.

Затова, слагайте си ваше лого на собствените или семейни снимки, а ако някой ви ги иска
без лого, да ви плати и/или да се задължи да напише вашето име под снимката. Лесно е.
« Последна редакция: 22 Януари 2017, 12:03:40 от CaLLlo »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #5 -: 22 Януари 2017, 12:01:05 »


BDZ-Bulgaria Schmalspurlok 602.76 um 1967

http://www.ebay.com/itm/381906820477?ul_noapp=true



BDZ-Bulgaria Schmalspurlok 608.76 und ?

http://www.ebay.com/itm/192067316635?ul_noapp=true



BDZ-Bulgaria Schmalspurlok 604.76 und ?

http://www.ebay.com/itm/381906820478?ul_noapp=true

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #6 -: 22 Януари 2017, 12:17:33 »
Цитат на: МАШИНИСТ link=topic=3529.msg106334#msg106334 date=1485035199
... Лично аз,имам там мои около 50 снимки,които никога не съм му давал,продавал или предоставял за публикация.Ха сетете се как са публикувани.
Би ли споделил как тази бройка /цели 50 снимки!/, все твои са се оказали там случайно? Щот не мога да се сетя...  :scratch_ones_head: Това звучи като оня виц "Падна върху ножа и така 17 пъти..."

Rado

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
  • Рейтинг: 89
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #7 -: 22 Януари 2017, 12:18:24 »
Две снимки от края на XIX век.

Гара Разград:


Гара Самуил (тогава все още се е наричала Ишиклар):


От логото се вижда, че снимките са от фейсбук страницата Roustchouk.BG (https://www.facebook.com/StaroRuse/?ref=page_internal), където е уточнено, че са от колекцията на някой си Любомир Юруков.
« Последна редакция: 25 Януари 2017, 10:50:49 от Rado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #8 -: 22 Януари 2017, 14:42:35 »
Стана много интересно!
Машинист, би ли ни дал линкове към десетина твой снимки от там!? Или да ни ги покажеш тук, макар и в умален формат ( за да няма злоупотреби), или с твоето лого.
Собственик на сайта и човека който плаща всичко, е всъщност един стар българин (някои го знаят точно) който живее и до сега в САЩ. Има голяма вероятност да е подведен, може би именно от тукашния отговорник за това, ако все още плаща и и свързан със сайта.
Човека който управлява сайта е в основата на две силни граждански инициативи. Една вече е завършила с успех, без политиците , а втората е на път да спомогне за премахването
на "седмокрилия петохуйник" пред НДК.

След реконструкцията на ул. Иван Асен II , там бе възстановен
Автентичния паваж. Друг е въпроса, че мангалиге на бяха оригинални павьори и резултата май не е мн.добър.

А и последното съсебно дело с/у събарянето на онова недоразумение,
вече приключи. Доколкото знам именно човека свързан с изгубена България, откри че липсвот освен документи за собственост, няма и никакви актове за строежа него, включително и  финалния им е акт 16!!!!!!
Даже изнамери протоколите на приемателната комисии, които обясняват защо не са подписани тези актове.
Въпросният "паметник" се е считал за опасна и несигурна конструкция още през 1981 година. Минал е направо незаконно, но с нареждане "от горе" както правеха това комунистите, особено в предконгресни дни.
Въпрос на време е да го срутят и на негово място да се върне,
паветника на " железния полк" и списъка на всички загинали български войници и офицери от него!!!

...Та за това ми звучи интересно горното твърдение за собственост на снимки. До сега такива сведения не съм чувал.
Но все някога ще се случи явно. А защо не сега!?
 :hi:
« Последна редакция: 22 Януари 2017, 14:45:24 от pach »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #9 -: 22 Януари 2017, 17:22:51 »
Повечето снимки от едно време са просто пощенски картички, наречени в наши дни Фото-пощенски картички, на които отзад, или отпред е написано какво е снимано и кой ги е издал, и те са широко известни. Собственик на такава картичка не би трябвало да претендира за някакви авторски права, но би могъл да поиска да се напише името му като колекционер, както е в горния пример за Росчук във Фейсбук.

Истински интерес обаче, представляват старите, лични архиви на хората, които в общия случай съдържат световно неизвести факти и от там много често излизат най-интересните неща!


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #11 -: 22 Януари 2017, 20:03:29 »
Сашо е съвсем точен, както винаги!
Бил съм свидетел на претенции за собственост и дори
авторство ( две различни неща за специалистите) към много от известните ни снимки...Които вече в условията на съвремнната дигитализация, ги намираме всъщност в първоизточника, било то такива масови картички или текущи издания от тогавашното време.

А имаше един "автор" на около 50-60 години, който претендираше за снимка, която де факто е направена преди той да се е родил!!!  ;D ....накрая се оказа, че не е единствения собственик, защото си беше направил хартиено копие от ретуширана фотография на сп. Железопътен плеглед ( или нещо подобно). :spiteful:

За това в " белите" хобистки среди е прието за коректно, както. уточни Сашо, до се публикуват снимките,  с посочване на източника и евентуално неговата сбирка, а не авторство (често изтекло с десетилетие) или собственост (често множествено както е при картичките).
Впрочем по този начин веднага се прехвърлят евентуални претенции от такова естество, към първоизточника публикувал
конкретна снимка в интернет средата. Бил той, автор или собственик на поредното копие от дадена снимка.

Аз се надянавам, че при Машинист и българското интернет пространство ( често полулегално)  има някакъв факт, който ще изясни въпроса...Най-малкото в името на истината и по-нататъшнта ни коректност.

И понеже мнозина знаят за мойте издирвания по архиви и в мрежата, аз за себе си съм  решил така...
Ако не искам да видя " мойте" (от колекцията ми) снимки в мрежата:
1. Просто не ги публикувам в цифров вид.
2. И внимавам ( с едно/две неприятни изключения),
на кого и как ги предоставям за лично ползване.

 ;D  ;D  ;D  :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #12 -: 22 Януари 2017, 21:20:44 »
В класическата фотография, за да претендираш за авторски права и прочие, трябва да притежават оригинала! А оригинал не е снимка, а носителят, от който тя е направена - фотографска лента /негатив или позитив/, фотоплака и т.н. Самата снимка е копие на оригинала и съответно от един оригинал може да се извади както едно копие /една снимка/, така и стотици и хиляди копия...
Някой може да си мисли, че той притежава единствена снимка /тоест копие/, но тя е правена преди десетилетия от негов предшественик - родител, прародител, може и изобщо да не е от роднина... И реално от оригинала да са били още на времето извадени десетки снимки, за които сегашният собственик на копие, но не рядко и на оригинал изобщо да не знае, че съществуват...

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #13 -: 23 Януари 2017, 00:01:22 »
Така ! да отговоря на заинтересованите.С мой близък роднина си бяхме направили нещо като блог или сайт,все едно в който си публикувахме лични снимки от архиви на дядовците ни,които са братовчеди и били заедно в армията,на лов,на разходка и екскурзия.После и друг роднина представи негови снимки на баща си,който ми се явява вуйчо.все едно.Идеята беше всички близки , които искат да гледат албуми а нямат връзка по между си поради отдалеченост,ги гледат в този сайт.По някакъв начин,макар че всички снимки имаха лого,не през снимката а в ъгъл,както и сниман гръб,на който има информация,се появиха при този младеж.Грижливо изрязани и включени в разните му раздели.И беше наблегнал на военните снимки.авиация,бронетехника,кораби.И както виждате,там няма снимки с борд,както и гръб.Това беше преди няколко години.Роднита ми бързо се усети и премахна всичко,с цел да няма повече кражби.И успя да спаси доста снимки.Но откраднатото си остана.Опитахме се да направим връзка с КОЛЕВ.Глас в пустиня.Чрез хора се опитахме да се срещнем,много бързо бягаше и всички опити,БЯХА безуспешни.Да го съдим,процедура бавна,тежка с неясен край.Отдавна не съм му гледал сайта.Сега снимките са много и ще ми е нужно време да ги издиря всички.Вече никъде нищо не публукуваме,за да няма кражби.Когато имам време,ще потърся и ще дам линкове за да се види.Итересно е че моите близки имат на повечето снимки негативи.при мен са 5.Онзи е взел 10 мои,другите от роднините.Проблема е че от откраднатите снимки има по 1 или 2 бройки / и тогава в армията е имало секретност и снимането не е било разрешено /,които са при роднини и никъде никой никога не ги публикувал освен нас.

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: За снимките и авторските права
« Отговор #14 -: 23 Януари 2017, 00:17:29 »
ето 2 линка : http://www.lostbulgaria.com/?p=2683 --- на тази снимка вторият от дясно на оръдието е моя дядо.завършил училището през 1924-1925 год.--- старши торпедист на миноносец СТРОГИ
http://www.lostbulgaria.com/?p=2682 - А тук третият от ляво надясно , или от дясно наляво.все едно - в средата приседнали на борда на кораба.
Имам и още , които спасихме,тъй като човекът е влязъл 1918 година и е учил и служил 7 години.
Варненци могат да направят справка във военноморския музей.ДИРЕКТОРКАТА ми е роднина.там има и архив на курсантите от тогавашните МОРСКИ СПЕЦИАЛНИ ШКОЛИ.