Автор Тема: МАСКИТЕ - ненужни или важни  (Прочетена 7644 пъти)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
МАСКИТЕ - ненужни или важни
« -: 09 Март 2017, 14:11:00 »
Чудих се къде да сложа тази тема и реших, че все пак тук ще бъде прочетена от повече хора. Целта ми е да предупредя всички по този толкова важен въпрос.

Последните няколко месеца отново се запалих по правенето на дръвчета и диорами. Вдъхнови ме и това, че наградиха моя диорама на изложбата по стендов моделизъм. А и зимните месеци провокират към такива дейности. Заиграх се и да си правя и собствени посипки от дунапрени и разни други материали. Постигнах много добри резултати - фини парченца, разнообразни и наситени цветове. Пръсках с лепила и лакове и уж проветрявах и се пазех да не вдишвам.
Канех се да си взема противопрахова маска, но все отлагах търсенето по магазините. Бях си взела от тези, които продават в аптеките, но и такава слагах рядко, защото ме дразнеше.

Проблемът е, че тези фини частички и капчици химия летят и ги вдишваме! Това важи и за купешките, както дунапреновите, така и тези от флок (статичната трева), важи и за всички аерозоли и ароматни летливи молекули!

Здравето ми рязко се влоши. Кошмарни пристъпи на кашлица, силно сърцебиене, силен задух и недостиг на въздух, устните ми потъмняха, което е признак на липса на кислород. Стигнах до там, да не мога да мина няколко метра без почивка. Дробовете ми опитваха да изплюят този боклук, който са вдишали...
Сега отново дишам... но със скъпи инхалатори, кортикостероиди и други лекарства... И се моля това да не ми е доживотна присъда.

Не разказвам всичко това, за да се оплаквам, а всеки да си даде сметка, колко всъщност Е ОПАСНО ЗА ЗДРАВЕТО това чудесно хоби. Тези редове са за всеки, който ще си каже, че предпазната маска му е неудобна, скъпа или ще намери някаква друга причина, заради която да не ползва.

Повярвайте, предпазната маска е много по-удобна от това, да нямаш въздух! И струва много по-малко от лекарствата.
За съжаление, няма прахосмукачки за дробовете ни!


Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #1 -: 09 Март 2017, 14:23:31 »
Нели, проблемът е основно твой, личен... Не ме разбирай погрешно, но имаш някаква алергия към компонент или вещество, а не натравяне... Ако беше толкова драматично положението, досега живи бояджии и автобояджии да не бяха останали... Иначе се продават и специални маски точно за бояджии - с комбинирани прахови и въгленови филтри. Но имай предвид, че и те не улавят на 100% всичко, отделно че от тях също е възможно отделяне на микрочастици активен въглен, който да ти окаже същия ефект.

Ето ти такава маска с два филтъра. Магазинът е на приятел...

http://www.perocar.com/lichni-predpazni-sredstva/predpazna-maska

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #2 -: 09 Март 2017, 16:06:15 »
Аз отскоро почнах да пръскам с аерограф и ползвам 3М маска. Иначе бих те посъветвал да отидеш за 10дни на планина и всеки ден разходки.
Както и да наблегнеш на храни и билки, които чистят организма от токсини.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #3 -: 09 Март 2017, 16:15:41 »
Благодаря Нели!!!
Аз съм от тези дето мразя маските и не ги ползвам.
Явно ще трябва да се науча да ползвам и маски,
както се научих преди години да ползвам хирургически ръкавици.

Още веднъж  - благодаря Нели!!!
И се надявам бързо да се оправиш !!! :yes:
(въпреки, че и двамата май светим на тъмно ;D)
 :hi: :give_rose:

София 70

  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 621
  • Рейтинг: 165
  • София ,ТТ DR & DB ІV ер.
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #4 -: 12 Март 2017, 11:57:27 »
Подобно на теб , развих алергия към лепилата с които работя  , но за разлика от теб аз не използвам помпи, кортикостероиди и т.н. , въпреки,че имам пристъпи на астма.
Задължително вече , когато запоявам, лепя или работя с миризливи материали - ползвам обикновена маска за еднократна употреба - върши страхотна работа. задължително и отворен прозорец .Ако е много студено - врата към друго помещение и открехнат прозорец в другото помещение.
Желая ти да се оправиш бързо и  - използвай споменатите от теб илачи само в краен случай.

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #5 -: 19 Април 2017, 22:07:10 »
Благодаря ти :)

Nelly

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: МАСКИТЕ - ненужни или важни
« Отговор #6 -: 19 Април 2017, 22:45:31 »
Все пак, за всички алергични моделисти, пускам този линк за информация,защото е обяснено много добре. А хобито е свързано с много алергени.
http://problem.framar.bg/%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F/%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BC%D0%B0_%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F.html

 С пожеланието никога да не ви се случва.