Автор Тема: Въпрос за избор на мащаб  (Прочетена 12822 пъти)

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Въпрос за избор на мащаб
« -: 03 Април 2017, 17:33:42 »
Здравейте, бихте ли ме посъветвали "как" да избера мащаб при навлизане в това хоби. До колкото разбирам най-популярните размери са НО и ТТ. НО са по-големи (повече детайли) но по-скъпи (не е супер проблем) и изискват повече място. ТТ са по-евтини , и изискват по-малко място. Точно това се чудя - дали малкия размер е предимство или недостатък?

  В борсата няма много предложения за сетове затова съм отворен за предложения за сет от 1-2 локомотива (не хай-енд) няколко вагона, релси и траф. Интересна оферта би решила отворения въпрос със мащаба. Благодаря предварително!!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #1 -: 03 Април 2017, 17:35:25 »
Не забравяй да включиш в проучването и мащаб N.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #2 -: 03 Април 2017, 17:38:19 »

   Колкото е по-малък мащабът - толкова повече са направените компромиси и несъразмерните елементи .

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #3 -: 03 Април 2017, 17:47:57 »
pavel75, най-много оферти има в мащаб ТТ (в OLX  :scratch_ones_head:). Adrian, влакчето ще е за децата ми (две момчета), които поотраснаха и искам да ги запаля по някакво хоби, което изключва, поне в началото, големи амбиции.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #4 -: 03 Април 2017, 17:56:27 »
Цитат на: totomoto link=topic=4961.msg107286#msg107286 date=1491230877
pavel75, най-много оферти има в мащаб ТТ (в OLX  :scratch_ones_head:). Adrian, влакчето ще е за децата ми (две момчета), които поотраснаха и искам да ги запаля по някакво хоби, което изключва, поне в началото, големи амбиции.

Аз съм в НО и естествено съм малко предубеден. Нямам представа как са нещата в OLX, но аз членувам в клуб, в който се опитваме да развиваме всички мащаби, че даже имаме и малък макет в Z. Ето моето мнение, което пак казвам, че може да е предубедено:

Правих модул в ТТ и N, сега имам амбиция да направя гара в НО. Когато търсех идеи за сценария на модулите установих, че фирмите предлагащи ТТ са малко и няма голям избор. Говоря за ландшафт и сгради, за подвижен състав нямам идея. За N имаше повече избор от ТТ. Нямам идея защо е така.
От гледна точна на размер на евентуален размер на макета нещата са ти ясни няма какво да говорим.
Във форума хората в НО май са най-много и като влезнеш в Оказиона ще видиш, че офертите за този мащаб са повече, което теоретично говори че ако някога решиш да продадеш / закупиш нещо в този мащаб ще имаш повече клиенти / оферти.
Всяко нещо си има плюсове и минуси, трябва да видиш тези минуси дали са фатални за твоето виждане за хобито и да решиш тогава към кой мащаб ще залитнеш.
Поздрави

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #5 -: 03 Април 2017, 18:00:30 »
Здравей! Изборът на мащаб зависи от много неща. Първо уточни с какво пространство разполагаш. Ако то не е голямо /напр. ъгъл от стая или част от стая/ - насочи се към мащабите - ТТ /1:120/ и N /1:160/. Ако разполагаш с повече пространство /напр. голяма стая/, можеш спокойно да избереш H0 /1:87/. От значение при избора на мащаб е и епохата, в която ще ти е макета /от 1-6-та, като колкото по-съвременна е тя, толкова размерите на подвижния състав са по-големи/, както и влаковете ти от колко вагона ще се състоят /само за сведение минималната дължина на един гаров коловоз в Н0, на който трябва да спре влак - локомотив с три вагона, от 4-6-та епоха, достига приблизително 2 м.!/. Най-накрая не е без значение и администрацията, която ще избереш. Аз например първо си избрах администрация, а след това мащаб - Н0, тъй като при него има най-много модели на БДЖ...
« Последна редакция: 03 Април 2017, 18:02:03 от pavlinbg »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #6 -: 03 Април 2017, 19:06:57 »
Цитат на: Adrian link=topic=4961.msg107285#msg107285 date=1491230299
   Колкото е по-малък мащабът - толкова повече са направените компромиси и несъразмерните елементи .

Да, това е така що се отнася до подвижния състав, но когато се касае до релсовата фигура на макета, зависимоста е обратна - колкото по голям е мащабът, толкова компромисите са по-големи :-)  :hi:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #7 -: 04 Април 2017, 01:05:41 »
Цитат на: pavlinbg link=topic=4961.msg107289#msg107289 date=1491235617
Да, това е така що се отнася до подвижния състав, но когато се касае до релсовата фигура на макета, зависимоста е обратна - колкото по голям е мащабът, толкова компромисите са по-големи :-)  :hi:
Не мисля че радиуси от и над 1600мм при мащаб 1/87 са компромис, значи
по скоро той (компромисът) би бил продиктуван от наличното място за макет.
Т.е. имаш физкултурен салон - правиш безкомпромисен макет даже в единица.
« Последна редакция: 04 Април 2017, 01:10:56 от widowmaker »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2388
  • Рейтинг: 978
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #8 -: 04 Април 2017, 07:36:47 »
Ако искаш да е умалено копие на действителността, дори и физкултурният салон в Н0 позволява да се направи най-много две малки гарички с междугарието между тях. 5 км / 87 са 57 метра.
За това правим МОДЕЛИ, а не умалени копия. В модела се пресъздава нещо, което ти е интересно. Като правиш компромиси със всичко, дори и с това което ти е интересно. Едно двойно овалче с два въртящи се влака изглежда достатъчно неистинско независимо дали е в N или в Н0. Но и в 1 можеш да си направиш прекрасна диорама.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #9 -: 04 Април 2017, 08:41:05 »
Цитат на: totomoto link=topic=4961.msg107286#msg107286 date=1491230877
pavel75, най-много оферти има в мащаб ТТ (в OLX  :scratch_ones_head:). Adrian, влакчето ще е за децата ми (две момчета), които поотраснаха и искам да ги запаля по някакво хоби, което изключва, поне в началото, големи амбиции.

Щом е за деца някакъв простичък овал с малка гара - 2-3 коловоза и глуха линия ( за манерври) в 1:87 е достатъчно - Toniemi (колега във форума) беше публикувал макета за синовете му .

Прегледай снимките
« Последна редакция: 04 Април 2017, 08:53:00 от Adrian »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #10 -: 04 Април 2017, 09:49:32 »
Интересно, защото избора на мащаб наистина има доста водещи начала:
- наличие на място
- детайлност на моделите
- избор на модели
- интерес за моделиране на модели

и още доста

Аз лично бих споделил , че бях в ТТ и минах в N. Първо заради наличната площ, второ заради малкия избор на модели в ТТ. Все пак H0 и N са били западни мащаби, за разлика от ТТ. В първите два и фирмите производители са доста повече, за разлика от ТТ. Освен това фактор би бил в случая, че децата се запалят.... ами ако и харесат БГ модели- в N нямат никакъв шанс да намерят, просто защото не се произвеждат, в ТТ има тук таме по нещо спуснато по милостиня от Тилиг, в Н0 има значителен шанс, първо за намиране, второ за преправяне, защото големия мащаб е по- лесен за работа.

Звук- В N започнаха да се явяват и такива неща, но все още е предимно компромис, от колкото даденост.

За да ги вкараш в хобито, първо виж дали ще им е интересно, ако се запознаят с това хоби на живо - предстои и международна среща в Русе, или пък с посещение на клуба. Ако видиш искрица в очите тогава инвестирай... Ако обаче ти искаш да се занимаваш и ти е интересно и ще използваш децата за параван и оправдание, тогава си пред голяма дилема :). С възрастта N ще става все по- труден за обслужване, защото и очите отслабват и ръцете треперят.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #11 -: 04 Април 2017, 11:50:25 »
 ;D
 Ти макет няма да правиш  (поне за сега), така че търсиш нещо което да може да се разположи на масата, бюрото или в краен случай на пода.

Първата покупка е определяща за бъдещото развитие и/или последваща разпродажба. От значение е и от къде ще купиш. Тоест има значение дали е чисто ново, или вече употребявано.
За начало не бих купувал от борсите или оказионите защото ако не е ново, може бързо да се видиш в приключение с неработещи неща или ремонти които не са ти ясни на този етап.
А един лошо (не)работещ влак, може да отблъсне момчетата.
За начало трябва всичко да е о'кей, пък после може и майстори по подръжката да станат - нали са момчета! ;D

Препоръчвам малките апартаментни мащаби ( които се броят за такива до Н0), като ТТ и N .!

На масата се събират удобно само от ТТ и N. В Н0 на маса не би могъл да спретнеш и най-проста гаричка, която да има смисъл.
Без гара овалът ( дори на топорама и макет) омръзва за около час. (на децата още по-бързо)!

На пода обаче N вече е твърде дребно и по своему опасно.
Тоест за пода са подходящи ТТ и Н0, защото са дори и по-близки до възприятията на човека, дори като умален свят.

От горните постове можеш безпогрешно да определиш кой в какъв мащаб е пристрастен. Съответно са малко знаещи за останалите размери ( или са заблудени за тях).

- Детайлността и при трите мащаба е изравнена на ниво доста далече от играчката.
- Цените в рамките на стандартните изпълнения също са приблизително еднакви.
- И в трите мащаба има по три вида модели стартови, масови и за специалисти.
- И в трите мащаба имат доволно богат избор на модели и аксесоари.

Лафчетата за малък асортимент в ТТ са от хора извън този мащаб или преминаващи през него инцидентно. Впрочем ТТ е американски мащаб, който е богато застъпен и в Европа и Великобритания, освен Щатите. В Европа, мнозина през соца са познавали този мащаб и от там и заблудите за него.

Разбира се от апартаментните мащаби, най-богато представения
 е Н0, но никой никога не е купил и събрал всичко което се произвежда в Н0. Следователно не ти е необходим богат асортимент в който и да е мащаб. При това с валидно условие - дали ще се запалят децата (и ти) в хобито.

И въпреки всичко от моя гледна точка най-оптималното е като за начало да се насочиш към ТТ.

 Съотношението асортимент/ качество/ детайлност/ цена/едрина/ възможности за моделиране на гари/ възможности за моделиране на модели( включи.цифровизация) са оптимални.
Или както казват в един от основните немски търговци ( производители) Тиллиг - "ТТ е идеалният мащаб"!!!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #12 -: 04 Април 2017, 15:09:11 »

  TT е най-смотаният мащаб , някаква художествена измислица !  :haha:


Доста нескопосан опит да подкачиш Пламен на тема любимия му мащаб. Ако все пак ти се пише, но нямаш какво смислено да кажеш по настоящата тема, използвай ПОЧЕШИЕЗИК и ще ти олекне.

Mixy,

Администратор на Railwaypassion.com
« Последна редакция: 04 Април 2017, 16:43:36 от Mixy »

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #13 -: 04 Април 2017, 17:26:53 »
Благодаря на всички за отговорите!!! След малко отиваме да вземем http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/PIKO/15-4-0-215771-002012-0-0-2-4-2-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html - чисто ново  :yahoo: :drinks:. Има ли смисъл да търся допълнителни релси от форума (по евтини?) или да взема от магазина?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Въпрос за избор на мащаб
« Отговор #14 -: 04 Април 2017, 18:12:16 »
Цитат на: Adrian link=topic=4961.msg107303#msg107303 date=1491307751
  TT е най-смотаният мащаб , някаква художествена измислица !  :haha:

Въпреки, че съм в Н0, ТТ не спира да ме привлича /хем има детайл, хем не е толкова голям/. Идеалният компромис между H0 и N. Това направо си е любов от пръв поглед  :dirol:
« Последна редакция: 04 Април 2017, 18:15:11 от pavlinbg »