Автор Тема: Помощ за декодери  (Прочетена 18906 пъти)

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Помощ за декодери
« -: 03 Юли 2017, 15:24:33 »
Здравейте, започнах цифровизацията на локомотивите си, но както и очаквах се сблъсках с доста проблеми :swoon:. Централата ми е ROCO MultiMAUS 10810, а декодерите ToMs basic 1A 8 pin. Монтирах два от декодерите на локомотивите БР119 (чисто нов от старт сет) и  Roco BR 2074 също чисто нов. След доста пипкане и ровичкане по менютата 119 оживя - светлините и двете посоки работеха.   Ухилен до уши почнах да си играя но на двадесетата секунда от локомотива се чу тихо изписукване и всички команди спряха. На дисплея се появи индикацията STOP и светкавичка. От мерак и нетърпение сложих и роко-то и ситуацията се повтори - подкарах го (светлини и ход работеха), но след почти същия период от време всичко спря и получих същата индикация на мауса. Възможно ли е нещо да не съм настроил като хората, не го изключвам защото менюто все още ми е абсолютно неясно, или правя някаква друга грешка. Махнах декодерите - и локомотивите работят. Изключвам проблем с декодерите, защото са купувани от сериозен човек от форума, мауса е нов от сет. Оставам аз, като най-несигурно звено в системата  :(. Някакви идеи? Също ако някой може да ми покаже някакъв туториал на английски в тубата ще съм много благодарен. Цялото меню ми е пълна мъгла като архитектура. Имам и по-сложни устройства от това, покрай другите ми хобита, но тук не мога да схвана нищо (все още). Поне дайте жокер как да сменя езика на английски, че на немски не знам и една дума? Благодаря предварително! Поздрави!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Помощ за декодери
« Отговор #1 -: 03 Юли 2017, 15:39:28 »
Честито! Познавам го този звук на изгорял декодер. Като не си стопил нещо, вътре по платката на локомотива, пак си герой!  :hi:
Тошко, чети тука: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1457.60.html   от писаното на emilchaushev - Отговор #72 -: 03 Октомври 2012, 15:53:47  - ясно, точно и бързо боравене с декодер, без значение от марка (фирма) производител.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Помощ за декодери
« Отговор #2 -: 04 Юли 2017, 00:23:42 »
Здравей! От това което прочетох, предполагам, че са окъсили декодерите, най-често това е от голям товар/в твоя случай над 1А/. Обикновено заминават mosfet драйверите на мотора, но може да е греца на декодера. Един ампер е доста голям товар за тези мотори/обикновено около 200ma е номиналният товар/, така че във форума имаше тема за това, как трябва да се смажат, дори и нови локомотиви /понеже не се знае колко са стояли по складове и магазини/. За настройка на Англииски са тези гимнастики :Натискаш MENU /5сек.моето е на 2:)/ , появяват  LOKO /натискаш стрелка/ , Programs,Settings ,във Settings натискаш ОК , USSER -ОК , LANGUAGE -OK , със стрелките до English ,ОК и си готов :) . Всеки производител на декодери си има собствени производни, но с настройки на  тея CV-та трудно ще изгориш декодер,  по скоро товарът му е тежък. Има теми във форума  в който пишат, че горят декодери при качване и сваляне на локомотив от релсите при не нетиснат Stop, на мауса , аз си мисля ,че при зацапани релси и колела това се случва десетки пъти, и декодерите ако имат товар под упоменатия, не би трябвало да горят.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Помощ за декодери
« Отговор #3 -: 04 Юли 2017, 00:46:37 »
Съвсем точно - или входния грец, или крайните транзистори
са изгорели. Вероятно са претоварени. Причините са няколко за такива проявления.
 Надявам се да си махнал кондензаторите в паралел на двигателите при DC режим.
Трябвало е да не бързаш с втория декодер.
Вероятно са загрявали в продължение на тези двайсетина секунди работа. Може би щеше да усетиш, че нещо не е наред и прегряват. При късмет до елемент (парещ) можеше да определиш.

ПП. Индикация стоп и светканичка означава късо на релсите,
 та може би само входния грец ти е гръмнал ...пита се защо!?
« Последна редакция: 04 Юли 2017, 00:49:52 от pach »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Помощ за декодери
« Отговор #4 -: 04 Юли 2017, 08:34:34 »
Защото декодерът е "куча" марка и най-вероятно няма елементарна защита срещу претоварване и прегряване.. най-вероятно няма и защита при неправилно свързване, а нищо чудно и реално изобщо да не е за 1 ампер на моторната верига. С две думи - продължавайте да си купувате "маркови дървета"...  :drinks: :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Помощ за декодери
« Отговор #5 -: 04 Юли 2017, 10:35:31 »
 Тошко , първо да те успокоя - декодерите не са изгорели . Включила се е защита . Преди известно време с Васко сложихме същият декодер на Булмаркета и и до ден днешен си върви прекрасно . ОБАЧЕ когато сложихме на Шенкъра вървя 15 сек и спря със същото предупреждение в Мауса. После купих декодер на ЕСУ ( 140 лв)  и Шенкърът сега движи с него . А ТоМ декодера го сложих на друг лок и всичко му е наред .

Да , Венци , куча марка е , но досега от продадените около 50 броя има само няколко такива случая ! Все пак едно е 45 лв , друго 140 !
Попитах доставчика :

"Трябва да монтирате индуктор и кондензатор, има връх, който задейства защитата от късо съединение"

Сега чакам и становището на производителя и веднага ще го публикувам - междувременно някой от ел- разбиращите нека помогне ?

пп: Тошко , спри да се притесняваш - веднага ще ти върна парите в случай ,че не ти тръгнат локовете !
« Последна редакция: 04 Юли 2017, 10:37:06 от Adrian »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Помощ за декодери
« Отговор #6 -: 04 Юли 2017, 12:36:36 »
пишат ми да се провери волтажа на захранването и после волтажа по релсите :

Please check the voltage of the power supply and the voltage on the tracks

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Помощ за декодери
« Отговор #7 -: 04 Юли 2017, 12:58:32 »
От опитът ми с различни марки (производители) на декодери, също съм се сблъсквал с този проблем. Декодерите на "CT-Elektronik" със звук и без звук също имат зашита от изгаряне, но тя е вградена вътре в самите декодери или както се казва претоварване. В началото обаче нямаха и си горяха. Същото бе и с декодерите на "Кuehn". Много се изписа по други теми по този въпрос
Повечето производители не препоръчват когато на локомотива е поставен декодер да се кара и аналогово, промяната на стойността в определеното от производителя CV.
С декодерите на "Uhlenbrock" и "ZIMO"не съм имал проблем в защитата им, те направо си изгарят, същото е и с "ESU":pleasantry:

С поред мен, това е проблем на производителя или трябва по - скъпа централа, за да се чистят грешките. Нека по запознатите с декодерите също да кажат (напишат) своето мнение по този въпрос, че темата и на мен ми стана интересна.   :hi:

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Помощ за декодери
« Отговор #8 -: 04 Юли 2017, 15:37:05 »
Цитат на: dred77 link=topic=4983.msg108236#msg108236 date=1499117022
Здравей! От това което прочетох, предполагам, че са окъсили декодерите, най-често това е от голям товар/в твоя случай над 1А/. Обикновено заминават mosfet драйверите на мотора, но може да е греца на декодера. Един ампер е доста голям товар за тези мотори/обикновено около 200ma е номиналният товар/, така че във форума имаше тема за това, как трябва да се смажат, дори и нови локомотиви /понеже не се знае колко са стояли по складове и магазини/. За настройка на Англииски са тези гимнастики :Натискаш MENU /5сек.моето е на 2:)/ , появяват  LOKO /натискаш стрелка/ , Programs,Settings ,във Settings натискаш ОК , USSER -ОК , LANGUAGE -OK , със стрелките до English ,ОК и си готов :) . Всеки производител на декодери си има собствени производни, но с настройки на  тея CV-та трудно ще изгориш декодер,  по скоро товарът му е тежък. Има теми във форума  в който пишат, че горят декодери при качване и сваляне на локомотив от релсите при не нетиснат Stop, на мауса , аз си мисля ,че при зацапани релси и колела това се случва десетки пъти, и декодерите ако имат товар под упоменатия, не би трябвало да горят.


Благодаря много  :drinks:!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Помощ за декодери
« Отговор #9 -: 04 Юли 2017, 21:48:45 »
Адрико, декодерите на ESU без звук се въртят между 22 и 32 евро в липето. Уленброкските и те са там някъде. За какви 140 лв. бълнуваш?!?!  :blink: Недей да лъжеш неориентираните потребители...  :dirol:

Всички цифрови централи дават изходно напрежение между 18 и 21 волта. И съответно всички декодери не трябва да имат грижи с такова напрежение /дори и до 24 волта/. А нечитавите производители да си оправят стоката, както и да публикуват точни и реални схеми на свързване, а не постфактум да ти казват какво се прави, когато има проблеми... Нито роковските, нито мерклинските, нито уленброкските централи имат проблеми с читави декодери.

Един мой принцип в декодерите: Щом някоя марка декодер не се ползва от никой производител на модели, значи нещата не са читави. И нямам проблеми след това...  :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Помощ за декодери
« Отговор #10 -: 04 Юли 2017, 22:58:13 »
Спрял един голф на светофара до едно Бентли и шофьора
но голфа дружелюбно попитал :
- Колега...е как е бентлито...върви ли, върви ли!?
От бентлито отговорили по еврейски на въпроса с въпрос:
- А Вие защо така питате?
Голфаря се захилил и казал:
- Щото гледам, нещо малко ги карат по пътищата!!!

Та така и с декодери влагани от производителите.
Аз лично съм имал проблеми с прехвалените фирми.
А и до сега ми вървят без проблемми именно от тези,
дето малко ги карат ...по релсите!!! СТелектроник например!!!
И страшно съжалявам, че така стана, щото вече не ги правят.
А имам един звуков ( пак техен) дето го ползвам когато търся
късо по участъците - пускам локомотива Ши където млъкне, го тэрся къде е и спрял. За сега действа безотказно и без проблемно. И винаги е под ръка докато  е си намеря светодиодна вагон за тествате. Впрочем не ползвам "стоп"-а когато вдигам лок от релсите.

В ибея се продават на безумно ниски и високи цени всякакви боклуци. Често декодерите там са ремонтирани, стари модели и дори с малък остатъчен ресурс, тоест наближават крайното си число записи за промяната настройките.
Пак там ( в  еваy) дори уважавани търговци продават декодери
с орязани или непълни функции, произлизащи от нискотарифна производство. Я ползват части с по-лоши параметри, я нулеви (пробни) серии от масово производство на чипове или транзистори. За разлика от индивидуалните търговци, тези магазини поне обявяват заниженото качество в описанието.

Навсякъде има предел на цените както нагоре (излишно скъпи и безумни), така и надолу - под определена цена за даден тип декодер и съответен производител е ясен знак, че има нещо ..."гнило в Дания"!!!

Има доста моделистти, които от незнание се "набълбукаха"
с такива декодери и после .....ама не може ли да ги оправиш.
Безплатен обяд няма...всички знаем че само сиренцето в
капана е безплатно...и сами се навираме там...да го платим!

ПП. За декодерите от Адри - не съм ползвал, та очаквам други които са купили да кажат харесват ли ги?
Някога и СТ Електроник така почнаха и до последно обаче
държаха с една идея по-ниски цени по групите си.
Всеки производител заслужава своя шанс в началото!!!

« Последна редакция: 04 Юли 2017, 23:06:03 от pach »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Помощ за декодери
« Отговор #11 -: 04 Юли 2017, 23:20:03 »
Здравейте! Преди малко видях, че става дума за BR119 от сет
Цитат
Монтирах два от декодерите на локомотивите БР119 (чисто нов от старт сет)
Ако става дума за този сет :http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/PIKO/15-4-0-215771-002012-0-0-2-4-2-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html , то мога да споделя нещо странно за същия този локомотив. Когато си бях поръчал сета, поръчах и декодери /за него и още един лок. не помня какъв/ от този тип :http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Uhlenbrock/42-4-0-27059-003001-0-0-0-0-3-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html. С този декодер лока ама хич не слушаше /гърмян заек :)/. Бях решил ,че декодера е нещо фалшив /пробвах го на PIKO br101-същата работа, припоих му някой по съмнителни спойки/ и го бях прежалил. PIKO ползват  тази марка декодери /честотата им е 18,75Khz/ но не стана за BR119. Имах работещ локомотив BR114 /закупен от Adrian между другото :good: / с :http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Roco/1-4-0-170177-003001-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html , който свалих и боднах на BR119 , лока заработи прекрасно още си е с този декодер. А BR114 пък заработи гладко и с Uhlenbrock-a /най-ми харесват функциите 3и4 за забавяне и забързване на хода/ , който се държеше като пън на BR119. Та дано не те заблудя, но този лок. при мен все още е с роко декодера и няма никакви проблеми :).

D2

  • Trade Count: (36)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 296
  • Рейтинг: 21
  • II, III, IV, V и VI епоха в Н0 София
Re: Помощ за декодери
« Отговор #12 -: 05 Юли 2017, 09:46:44 »
Аз също съм купувал от Адриан декодери,сигурно по-вече от 8 и несъм имал никакъв проблем,два от тях са звукови и са много добри.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Помощ за декодери
« Отговор #13 -: 05 Юли 2017, 10:31:02 »
Дред, съдейки по написаното, явно си в час с електрониката.
Дали си се сетил да провериш, каква е разликата в аналоговата
част от схемите на двата лока? Явно има нещо което "пречи" на някои декодери да работят на БР-119!
Любопитно е каква може да бъде причината!? Моторче...филтри...
Дори се заигравам към сечението на проводниците...или кондензатори...
Има ли осветление конкретния лок и на светодиоди или лампички е? Какво би претоварило декодера (1А!?)та да включва защитата?
Като имам време ще потърся отзиви за конкретния сет в други форуми.
 :hi:

ПП. Благодаря на Д2 за инфото с конкретните декодери!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Помощ за декодери
« Отговор #14 -: 05 Юли 2017, 10:53:41 »
Никаква разлика няма в аналоговата част на локомотивите. Различно е само моторчето. Всеки, който е виждал отвътре мотор на Роко и мотор на Пико, ще види че са съвсем различни. Едните са на повече от 25 години, и все още се считат че са най-добрите колекторни мотори в жп моделизма. Другите се слагат на доста модели - Пико, Мерклин, Брава, Трикс, че даже и на Флм и т.н. Преди някое време всички немци ревнаха "защо ни пробутвате мотор (еднодневка) за 1 долар в локомотив за 500". После им премина. На всички мои преработки и аз слагам такива. Първо заради 1 долар, второ - никак не са лоши, освен че не могат да се чистят и обслужват (въпреки ча аз съм го правил няколко пъти но трябва да се разглобява, а не посто да се поръчват резервни части).
Активното съпротивление и на двата е горе долу едно и също. Но разликата е МНОГО голяма по отношение на останалите електрически и механични параметри, вкл. и за back-emf. За това си искат други настройки на декодера, за да вървят правилно. А със сигурност има и декодери, които не стават на някои мотори - въпросната Машима в Булмаркета. Просто тези декодери се слагат на едно място, а на онези мотори се слагат други декодери.
За съжаление няма просто правило кой декодер с какво да работи, кога да трътне сам и кога трябва да си поиграеш доста с него, или да го смениш, а може и да изгорищ някой. Цялата схема е направена само за да върви бизнеса - елементарна платка да се продава за десетки евра, и един модел да се хвали колко писука и колко "функции" има, а не по това как изглежда и колко години ще изкара.